Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

kubyno

Dokonalé dílo. Výkon Lewise je nepopsatelný, opravdu jeho projev je tak neuvěřitelně fascinující - na to ani slova nestačí. Psychologický rozbor jeho postavy, režie a syrovost efektů a doby - tam se nedá nic vytknout. Ale přesto ze mě ta nadšenost z první půle časem začala vyprchávat, možná to bylo stopáží, možná taky částečně moji únavou. Nicméně trošku mi chybí větší emocionální pouto, které člověku ten dlouhý a těžký zážitek stmelí. ()

WinstonS

Fantastický výkon Daniela Day-Lewise přebil všechno ostatní, co v tomto filmu je (a že je toho požehnaně). Anderson je pašák, jeho práci uznávám dlouhodobě, ale tady to prostě byl neopakovatelný koncert jednoho herce. Nesmírně silný snímek. ()

Nolanofil

Daniel Day-Lewis je dôvod vyšieho hodnotenia, ten herec je boh vo svojom remesle. Príbeh je pútavý, občas trochu preskakujúci, ale silný. Neuveriteľne mu pomáha hudba (hlavne pri ropnom požiari) a PTA dokazuje, že životné príbehy sa dajú natočiť aj inak, ako klasickou Hollywoodskou cestou. ()

betyn

Cítím se stejně mizerně, jako když si mě někdo ve společnosti dobírá, a já se pouze nuceně směji, zatímco ostatní se náramně baví. Vím, že Až na krev je cynismem a sarkasmem nasáklý film, trefující se hřebíčkem na hlavičku problémů (možná někdy zbytečně zdlouhavě). Zároveň však dostatečně citlivě vykresluje vztah mezi otcem a synem. Navíc zásluhou velmi precizní kamery a dlouhých střihů si připadáte jako další člen do Andersonovy party herců . Otázka zní, proč z něj nejsem na větvi?! Věřím, že kdyby mě projekce zastihla v jiný den a v jiné náladě, byl bych na stejné vlně euforie. Teď se pouze nuceně směji. Snad příště! ()

crozet

Svět jako střet a kolbiště protichůdných sil mimo dobro a zlo - to vše založeno na výtečném scénáři, sejmuto autentickou kamerou, doprovozeno neurotizujícím zvukem, řízeno skvělou režií a prezentováno metamorfickým D. D-Lewisem.. Neustálý pohyb po bipolárních extrémech a v citově vypjatých momentech člověku nedá odpočinout, což eskaluje zvláště při zobrazování traumatu zranění syna a všemožných Danielových démonů (od jeho vůle přes faktický charakter po zcela bezskrupulózní aroganci, násilí a alkoholismus). Řvoucí ["I’ve abandoned my child! I’ve abandoned my child! I’ve abandoned MY BOY!"] vs ["I am a false prophet, god is a superstition."] tak uzavírají dialektickou hysterii a ponechávají unaveného diváka jako vyhasínající ohniště předchozího epického požáru. Jako bonus pak oceňme psychologickou stránku filmového vyprávění, religionistický exkurz a další lekci dějepisu z látky, na niž ve školních osnovách nezbývá žádné místo. ()

Emzet

“Did you think your song and dance and your superstition would help you, Eli? I AM THE THIRD REVELATION!” Paul Thomas Anderson obecně není a pravděpodobně už ani nebude mým oblíbeným režisérem. Na jeho filmech je mi většinou cosi protivného, jako režisér mě neumí příliš strhnout, velmi často se utápí ve vlastních tématech a hereckých exhibicích a i přes jisté “vyměknutí”, které u mě s léty nastalo, stále nejsem schopen hodnotit Magnolii nad tři hvězdy… a to ještě s odřenýma ušima. Konečně i Boogie Nights, přestože jsou vlastně výborné, by pravděpodobně bylo lze učinit ještě mnohem lepšími. Nicméně i přes to přese všechno se mu podařilo natočit jeden z nejlepších filmů vůbec. --------------- Vyvolávání démonů v umění je veskrze ošemetná věc. Riskujete hodně a pokud se vám nepodaří vše na sto procent a více, riskujete výsměch a prudký pád. Konečně problém PTA dle mého tkví právě v tom, že se často sápe po epice a filozofii, na kterou tak docela nemá a krotě své ambice trochu víc, byl by stvořil dílo dozajista skromnější, ale daleko více odpovídající jeho vypravěčským a režisérským schopnostem. Nicméně tady se mu podařilo natrefit na něco, co nemá obdoby nejen v jeho filmografii, ale v žádném z těch odhadem dvou tisíců filmů, jež jsem v životě dosud viděl. Nemusí vám nic říkat kniha Uptona Sinclaira (film s ní v zásadě mnoho společného nemá) ani nemusíte vědět historické souvislosti či faktografii ropného těžařství v “Gilded Age” a na přelomu devatenáctého a dvacátého století, protože tento snímek je o něčem docela jiném. Ano, první dějství zakončuje se vším výše uvedeným související požár vrtu, který díky Elswitově kameře a Greenwoodovu tribálnímu, perkusivnímu soundtracku působí vyloženě apokalypticky a závěrečný zvrat, díky komentářům a memům a obecné popkulturní znalosti vyzrazený prakticky stejně jako kaneovský “Rosebud” odkazuje na reálné těžařské skandály včetně Teapot Dome, ale film o tomto ve skutečnosti není. Ne, Až na krev sleduje Daniela Plainviewa (Day-Lewisova životní role, ve které překonává limity lidského herectví) a jeho rozpad mysli až k absolutní hnilobě; divák si v průběhu filmu neustále vytváří další a další omluvy, znovu a znovu se snaží nalézt důvody, proč by si vlastně měl protagonistu oblíbit, ale toto dílko jej v tom zklame ještě mnohem škodoliběji a rázněji než Sopranos, Breaking Bad, The Godfather II, Raging Bull… protože divák postupně přichází na to, že v této mysli, v této duši Bůh nikdy nebyl ani náznakem. Postupně, jedna po druhé se naše iluze tříští a na konci zjišťujeme, že Anderson zachytil tvář Satana, šklebící se diváku vstříc, obžalovávající i diváka samotného, progresivisty a rozumného moderního člověka s lokty. PTA zachytil něco, co lze nepochybně nalézt i v jiných filmech, ale nevím, zda takto koncentrovaně a ryze. Vytvořil snímek, na který se rozhodně nedokážu dívat příliš často, protože mi dělá téměř fyzicky špatně a způsobuje mi noční můry, ale vypovídá o pravdě a o člověku. Za to mu patří dík. “I’m finished!” () (méně) (více)

krauset

Protestantská etika a duch kapitalismu psaná ropou namísto inkoustu. Epos o chamtivosti amerického snu, o bezskrupulózní kolonizaci Západu, o muži, kterého žene touha po penězích jen proto, aby se mohl od lidí odstřihnout. Daniel Day-Lewis jako bezskrupulózní piják mléčných koktejlů se tímto usadil vedle Pacinova Michaela Corleoneho mezi nejlépe zahrané mužské postavy v americkém filmu. Prostředí akt s bratrem dává vyniknout, jak přirozeně a beze spěchu film plyne. Co mu chybí v jasné zápletce, to nahrazuje rytmem. A ovšem dokonalými momenty. Bezchybný film. Nevybíravý film. Film revoluční jako spalovací motor. ()

TheSpearCZ

Paul Thomas Anderson má velké štěstí, že mu v hlavní roli hrál takový pán herec jakým je Daniel Day-Lewis, protože bez jeho spektakulárního hereckého výkonu by to sice bylo dobré zobrazení kapitalistické Ameriky, ale nejspíš určitě bych se u toho ukousal nudou. Slabší 4* ()

Martyr

Z hereckeho vykonu Daniela Day-Lewisa nabiehaju zimomriavky viac ako zo samotneho filmu. To, co predvadza tento chlap jeho mimikou tvare, telom a jeho hlasom absolutne presahuje moje doterajsie chapanie slova herectvo a vcitenie sa do ulohy. Viac ako dva a pol hodiny trvajuci pribeh o ciernom zlate, uspechu a neuspechu vobec nenudi ale na plny pocet to nebude kvoli nenaplnenym ocakavaniam. Preto rychlo zabudnite na predstavy "akcneho filmu" a pripravte sa na krasne sa vlecucu dramu, zobrazujucu cestu cloveka z uplne dna na vrchol, a spat s vybornou kamerou. S trochou prikraslenia by sa dal There will be blood atmosferou prirovnat ku "Kmotrovi na pusti", a na take filmy sa nezabuda. Lewis za 101%, celkovo za 84% "I am finished" ()

strangercz

Vedle Pokání letos nejlepší snímek. Od začátku do konce nám PTA předkládá jeden úžasný záběr za druhým aby to na konci uzavřel dost teatrální tečkou. Ale ani to mi nezkazilo ultimátní zážitek. Některé scény by se měly zarámovat a dát do muzea (zapálení ropné věže, křest) ()

Honza dAve

Ponuré, naturalistické, rozsáhlé, andersonovské a geniální. Uprostřed kalifornských pouští svádějí ropný magnát a falešný prorok boj s přírodou, mezi sebou i s tamními obyvateli. O půdu, ropu, peníze, a důvěru. Výsledkem je rafinát počátku 20. století v americké divočině podaný jako epická filmová událost roku, které se nedá nic vytknout. Ani dlouhá stopáž, která filmu na dynamice nikterak neubírá. ()

Sega

O čem je tento film, o počátcích těžby ropy, o splnění si vlastního snu, o nalezení sama sebe? Těžko říct, asi od všeho trochu. Poměrně netradičně pojatý film o putování životem v nelehké době na nelehkých místech. Podivínskou filmovou atmosféru dotváří také netradiční hudební kulisa, která místy působí až nevhodně . Musím však přiznat že si Daniel Day-Lewis svého Oscara zasloužil. Jeho postava působí zahořkle a trpce, ke konci až podivínsky. Muž, který vlastně nevěří nikomu a ničemu. Snad jen penězům z černého zlata. Trochu náročnější snímek, kterému nemusí každý přijít na chuť stejně jako je tomu u jiných snímků tohoto autora. Určitě jde ale o film, který stojí za to se na něj podívat. Nejenom kvůli netradičnímu ztvárnění ale taky kvůli tomu že se dozvíte, jak zajímavé byly začátky „sosání“ naší černé vody. ()

kowalski

Toto je pro mě absolutní filmolvý zážitek. Dílo, kterému nemám co vytknout včele s neskutečně uvěřitelným hereckým výkonem DDLewise a po něm křesťanského fanatika v podání Paula Dana. Soundtrack už je jen třešnička na dortu, kterou si při puštění budete podřezávat žíly. 100%. ()

TomasKotlant

Nulové napětí, kýčovité, trapné, nudné a perfektně natočené. Po necelé hodině už jsem se těšil jen na to, až to skončí, ale při stopáži přes 2,5 hodiny to bylo opravdu až na krev. EDIT: Trochu to pokazil český dabing, ale hodnocení měnit nebudu. Znechucení diváka byl nejspíš účel filmu. Asi se na to budu muset podívat znovu, otázka zda se mi bude někdy chtít. *** Ve zkratce: Jen ho tou kuželkou ještě jednou majzni, ať už je konec. ()

dawe787

Černé zlato! Toť nové bohatství minulého století a možná naše budoucí zkáza, snad ne...Každopádně náš hrdina ho objeví a má zkrátka na něj čuch. Proto také na jeden tip zamíří do pustiny, kde lišky dávají dobrou noc a zkusí štěstí tam. Vše je prolínáno spory s místním fanatickým kazatelem, také se synem se prolomí mosty a spousta překážek jako výkup půdy, odhalení podvodníků, kteří si chtějí přilepšit atd. je na denním pořádku. Lewis už není tak mladý jako v Posledním mohykánovi, nicméně zahrál svoji roli perfektně a film stojí za to! Snad jen pro toho, kdo nechápe, že zatím je ropa nesmírné bohatství a těžko je nahraditelná, tak mu to asi moc nedá. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)