Dealer II

• Česko Dealer 2 (více)

Osm let po průlomovém hitu Dealer se režisér Nicolas Winding Refn vrátil k postavám a světu, které ho katapultovaly mezi nejsledovanější evropské filmaře. V druhém díle velmi volně navazuje na předchozí události, ale zaměřuje se tentokrát na postavu druhořadého dealera a prosťáčka Tonnyho v podání Madse Mikkelsena. Ten se vrací z vězení a rovnýma nohama zase končí ve svrabu malých i velkých krádeží, podfuků, šméček a vyrovnávání účtů. Během toho se pokouší zavděčit se svému přísnému otci, známému v podsvětí jako Klempíř, jeho kámoš a parťák O má čerstvě před svatbou a navíc se ještě Tonny dozvídá, že je otcem.
Refn tentokrát nechává klasické žánrové vzorce zcela stranou a místo energického existenčně vyhroceného vyprávění prvního dílu se noří hlouběji do nitra kodaňského podsvětí a především pak zkouší nahlédnout za zhuntované vizáže jeho galerky. Druhý Dealer tak ještě více demytizuje obraz gaunerů, jaký předkládají americké žánrové filmy. Ačkoli i v Kodani se svádějí mocenské boje a za vším stojí touha urvat si svůj kus žvance či stát se nejvyšším kápem, namísto idealizované noblesy mafiánských eposů či frajerskosti gangsterských thrillerů hollywoodské produkce Refn diváky zavádí do světa nočních podniků, autodílen a laciných bordelů. Příznačně pak jeho obyvateli nejsou žádní sofistikovaní zločinní géniové, ale pouze ztroskotané existence, lemplové a amatéři. Do tohoto marasmu ale režisér a scenárista v jedné osobě zasazuje strhující a ve svém vyznění mrazivý příběh o hluboko pohřbených emocích, který ústí až do tragédie antických rozměrů.
Nicolas Winding Refn opět využívá styl mísící naturalistické prostředí se syrovým realismem dokumentárně stylizované kamery, ale osm let mezi prvním a druhým dílem je znát ve výrazně jistějším a sevřenějším tvaru celého filmu, ale i propracovanější dramaturgii a precizním vedení herců. Hlavní pozornost na sebe po právu strhává vynikající Mads Mikelsen v ústřední roli Tonnyho. Jeho návrat k postavě, která v prvním díle byla jeho úplně první hereckou příležitostí v celovečerním filmu, stvrzuje svůj talent, ale i ambici vyhledávat náročné role. Během doby, která uplynula od prvního Dealera, se z tehdy neznámého mladíka stala zářící hvězda, která si získala mezinárodní pozornost televizním seriálem Rejseholdet, jenž jako první skandinávský krimi pronikl do zahraničí a dosáhl až na prestižní cenu Emmy. V roce vzniku druhého Dealera měl již Mikelsen za sebou první hollywoodské angažmá, vedlejší roli v akčním Králi Artušovi. Také v dalších letech nabídky ze zámoří, jako byla role hlavního záporáka v bondovce Casino Royale či titulní hrdina ceněného hororového seriálu Hannibal, střídal s ambiciózními dánskými projekty typu Refnovy kontemplativní vikingské artovky Valhalla Rising, kostýmní romance Královská aféra, etického dramatu Hon nebo skandinávského westernu Spása. (Česká televize)

TomStrom

Tak druhá porce těchto dánských sympaťáků už je rozhodně o něčem jiném. Scénář je již bez zbytečných a nicneříkajících odboček a má tak větší spád, ostatní kvality si Pusher podržel i do druhého dílu. Objektivně bych to viděl tak na lepší tři hvězdičky, ale tu čtvrtou filmu nakonec přidám za absenci veskrze kladných postav, rázovitou svatbu a dojemnou scénu usmíření otce se synem. ()

Franc1s

Po prvém díle, jsem radši nepřemýšlel co bude následovat..Ale na scénu přišel Mistr Mikkelsen a já se začínal "bavit". Bohužel tím jak ho všichni shazovali, sr*li na něj, plivali mu do xichtu, atd. Děj se mi líbil, o to víc že se ukázal i další starý známí (Milo). Poté mě dostalo to načrtnutí kruté reality (na té svatbě - sbírání fetu X rozbrečené dítě)No ale finále nemělo chybu. I tak, ale bohužel o něco slabší 7/10 ()

junxi91

Čekal jsem pokračování Frankova příběhu s dlužnými 230 000 korunami a místo toho jsem se dočkal vyprávění o loserovi Tonnym, kterému se v bordelu před dvěma kurvami po několika lajnách nepostavil pták a čubky se mu vysmály. Jeho otec jím pohrdá, protože vlastně nic neumí a ani jej nepochválí, když doveze krásné červené Ferrari. Oceňuji Tonnyho snahu starat se o dítě, které zplodil s kurvou Charlotte, která je rozhodně aspirantkou na matku roku, protože si dá cigáro pouze, pokud dítě pochová někdo jiný, třeba táta, ale lajnu si dá klidně v přítomnosti svého dítěte. Těch lajn tam bylo vyšňupáno fakt hodně. Kámoš Kunda udělal klasickou paranoidní hloupost, když vysypal koks do hajzlu ve svém divném bytě, kde má vše prosklené, včetně koupelky. Namočí do toho posléze i nebohého Tonnyho a vymýšlí způsoby, jak odložit platbu, místní arabáči mu v tom dost pomohli, ať žije kulturní obohacení! A jak vyřešil Tonny své problémy s tátou a s dluhem, to se dozvíte na konci této ponuré exkurze do kodaňského podsvětí. ()

flu

Ačkoliv jsou i ve druhém díle přítomny klasické atributy novodobých gangsterek, Refn zde zabrousil až někam do vod sociálního dramatu a dopadlo to na výbornou. Co ubral na akčních scénach, to vykompenzoval syrovostí a realističností zpracování. Do příběhu jsou navíc umně zapracována otcovská a vůbec rodinná témata, čímž se v konečném součtu Refn dostává až k metám, k nimž mohou jeho žánroví souputnící jen závistivě vzhlížet. A ještě musím zmínit Madse Mikkelsena, který byl opět dokonalý. Strašně moc jsem "jeho" Tonymu fandil, aby mu to tentokrát vyšlo... nicméně od začátku bylo jasné, že tohle nemůže dopadnout dobře. Bohužel, ale tak to chodí. ()

john.h

Pořád dobrý. Kamera, styl, atmosféra a i část postav zůstávají z jedničky. Ústřední postavou je tentokrát Tonny, plešoun s tetováním Respekt na hlavě, který hrál v jedničce druhé housle. Jak se ukáže, postava to je zajímavá, s komplikovanými vztahy s okolím a komplikovaným životem plným tu drobnějších, tu větších zločinů. Přesto je Tonny v jádru docela dobrák a dokáže vzbudit i nějaké sympatie. Film určitě doporučuju. A teď jdu na trojku. ()

markyzgero

Frustrace. Do slova a do písmene. Skoro mi to připomíná židovský podřízení se Bohu, jen ten Tonny se narozdíl od Abraháma nakonec po nietzscheovsku vzepře, ale to je asi trochu spoiler, tak pardon-nemažu. Nic to nemění na tom, že Refn a Mikkelsen dokážou ukovat diváka k zemi, aniž by používali nějaký laciný prostředky.Film si sviští kodaňskejma ulicema maximálně na úrovni 1. patra, pro Tonnyho neni místo pro vzlet a pro diváka jakbysmet... ()

Stanix

Trochu zklamání oproti jedničce. Po "řemeslné" stránce stejné jako předchozí díl, ale Tonnyho "problémy" prostě nebyly tak zajímavé jako Frankovy. ()

Zl0

Po jednotke som čakal ďalší dobrý film, ale ten záver ma naprosto dostal tak, že som musel rovno priklincovať 5*. Celá posledná tretina vo mne vzbudila také silné emócie -mix zlosti, ľútosti a súcitu, ako len málo filmov doteraz. Huba otvorená a ťažko sa mi dýchalo. Neviem či je to náhoda, ale niečo podobné som zažil akurát pri Jagten. Zážitok. ()

Hisnuklusi

Musím napsat, že Pusher 2 mi zkrátka nedal to, co jsem očekával. V jedničce byl sice Tonny nastíněný jako trouba, ale takový přece sakra ne. Jedno vám řeknu, krom slova respekt vytetovaného na zadní hlavě, jsem Tonnyho nepoznával. Ani trochu prostě. A to mi hrozně vadilo. Navíc tohle přece nebyl Pusher, tady se drogy jen bez Božně sjížděly, nekšeftovalo se tam s nimi. A tak mi vlastně nakonec Pusher 2, když to hodně nadnesu, připadal jako jakási parodie na jedničku. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Všechny tři díly stejné, o tom kde každý dluží každému. "Nudné", utahané, takové nijaké s kecama a s debilními konci. ()

Slizard

Druhý diel je ešte o niečo temnejší a nepríjemnejší na pozeranie. Tempo sa výrazne znížilo a tentoraz Refn kladie dôraz na príbeh a vývoj postáv. Akcia je zrazu vedľajšia a režisér sa hraje s našimi emóciami. V hlavnej úlohe je teraz Mads Mikkelsen, ktorý si zahral v jednotke menšiu rolu nepodstatného dealera. Dej začína v moment, keď ho pustia z väzenia a bude sa snažiť si získať priazeň svojho otca popritom sa, ale bude musieť zmieriť aj s tým, že sám sa stal otcom. Film nám nekompromisne, extrémne a pesimisticky ukazuje prostredie danej spoločenskej vrstvy. Tentoraz sa Refn prekonal a natočil jeden z najsilnejších filmov aké som kedy videl. A Mads Mikkelsen, ako protagonista to zvládol fantasticky. ()

Jaromír

Syrová podívaná :). Už dlouho jsem žádný film tak pozorně nesledoval. Opravdu byl lepší než jednička Pusher. Jde o drama gangsterku plnou násilí a drog, u které se člověk zamyslí nad sebou... Nesnáším násilí a nenávidím drogy, ale vím, že na tenhle film se ještě někdy podívám, je to opravdu dobré drama! ()

Nightmare89

Po filmovej stránke začína dvojka v podstate presne tam, kde jednotka skočila len s tým rozdielom, že scény mi prídu viac drsné, atmosféra temnejšia a celkovo ponurejší dej vyšperkuje skvelý Mads Mikkelsen alias Tony, čo je dostatočne dobrý dôvod na to aby som zdôraznil, že dvojka je o "imaginárnu" polhviezdu určite lepšia ako úvodný diel tejto skvelej trilógie. Za všetko hovorí nezabudnuteľná rozlúčka so slobodou, ktorá dokonale filmovo deklaruje podstatu tvorcových myšlienok. ()

bohhous22

RESPECT!!!Jsem rád,když pokračování tak ojedinělých snímků (syrovost,převážně ruční kamera,minimum zvláštních efektů) jako je PUSHER jede na vlně pilotního dílu a blíží se pomalu ale jistě k největší pecce,která excelentně zakončuje tuto věrohodnou a nekompromisní trilogii.Už jen kvůli Pusher 3 má smysl dva předchozí díly vidět.Já to teda hltal fest!..... povinnost pro všechny nadutý kšiltovkáře ve staronový káře,co střelí pár gramů a myslí,že jsou Scarface!!!Tonny je ten spravnej přívlastek!!!A Kusse Kurt???😂😂😂😂😂 ()

Coliseum

Snad ještě lepší prvního dílu. Ta koncentrovaná ukázka bezvýchodnosti a návratu ke kořenům se jednomu zařízne pod kůži. Mads je, mimojiné, naprosto geniální. Tentokrát trvám na tom, že v tomhle světě JE místo pro zkaženost. Vytříbeně vykreslenou a shnilě reálnou. ()