Prosíme přetočte

• USA Be Kind Rewind (více)

Prosíme přetočte je neuvěřitelný příběh o dvou kamarádech (Jack Black, Mos Def), jednom elektromagnetickém poli a všech vašich oblíbených filmech. Zmagnetizovaný mozek jednoho z nich totiž vymaže všechny kazety ve videopůjčovně a jim nezbude nic jiného, než smazané filmy znovu natočit. Vzniknou tak jedinečné verze filmů jako King Kong, Krotitelé duchů nebo Robocop. (oficiální text distributora)

DJ Obelix

Tak já sám nevím. Těšil jsem se na tento film moc. Mos Def a Jack Black ve filmu od Gondryho? Paráda, říkal jsem si. Ale ono to není tak úplně pravda. Ano, je tu několik geniálních scén, které se většinou odehrávají při "švédování" originálních filmů, ale celý film mi přišel takový milý, ale vesměs nijaký. Takže čisté tři hvězdy... ()

k212

Staromilská a přijemně oddychová pocta fenoménu "video". Aneb o tom, co všechno se dá přetočit za pár hodin a má to větší grády než originál. Typický Michel Gondry s typicky ujetými hrdiny, které ostře sráží realita, ale oni i tak dál a dál bojují o svoji existenci. 80% ()

InJo

Dneškem (respektive ihned po zhlédnutí téhle kouzelné bizarnosti) končím s DVD (o dvdripech ani nemluvě) a vracím se ke starým dobrým VHS. Nejlépe "ošvédovaným". Jinak krásná a originální komedie, kterou jistě docení nejenom filmoví šílenci. 80% ()

Sobis87

Příběh o dvou kamarádech, co se snaží zachránit malou videopůjčovnu tím, že vymazané kazety přetáčejí svými verzemi slavných filmů, a to za použití všech možných i nemožných prostředků, tak od takové synopse jsem si sliboval neuvěřitelně vtipnou zábavu. Film začal, minuty ubíhaly a mně došlo, že francouzský podivín Gondry nám nachystal něco trochu jiného. Jen párkrát jsem se hlasitě zasmál, ale takový ten přitrouble spokojený úsměv, tak ten mi z tváře nezmizel ani na minutu. Komici Jack Black a Mos Def se tentokrát upsali něčemu trochu jinému, než je čistá komedie. Prosíme přetočte je totiž něco jako Gondryho milostné vyznání - vyznání lásky k filmovému médiu. Takové vyznání, které nám například připravil už Martin Scorsese s Letcem, Quentin Tarantino s Kill Bill, Peter Jackson s King Kongem, Tim Burton s Ed Woodem (ten je Prosíme přetočte asi nejbližší), Kerry Conran se Světem zítřka nebo Steven Spielberg se čtvrtým dobrodružstvím Indiana Jonese. Tito uznávaní tvůrci projevovali svou lásku k filmu spíše v náznacích, prostřednictvím formy vyprávění a celkovým zpracováním, zato Gondry zobrazuje už samotné kouzlo tvoření filmů, zapálení pro věc a odhodlání jejich tvůrců. Když jsem viděl, jak některé scény ze slavných filmů opět ožívaly pod rukama nadšenců v improvizovaných podmínkách, srdce mi poskočilo. V tu chvíli jsem dokonale chápal, proč Gondry tento námět nevyužil pro natočení ztřeštěné komedie, na kterou se pohrnou davy a místo toho stvořil tuhle filmovou reflexi se srdcem. Ono se Prosíme přetočte dá taky chápat jako jakýsi manifest nezávislých filmařů. Varovně zvedá prst nad tím, že se s filmovým médiem čím dál tím víc zachází jako se spotřebním zbožím. Zamysleme se - nezávislí filmaři jako Jim Jarmusch nebo Lars von Trier, tak tito tvůrci nikdy nesklouzli do komečních vod, i když měli možnost a místo toho se stále drží svých nízkorozpočtových "malých" filmů, které z nich boháče neudělají. Ale proč? Jednoduše protože Hollywood (velká komerční mašinérie) bere film hlavně jako byznys, zato nezávislí tvůrci ho považují za umění a točí, protože je to naplňuje a baví - rádi tvoří. Tak to přece chodí - buď něco děláte pro peníze nebo to děláte, protože vás to baví...anebo jste někdo jako Michael Bay a dělat obojí naráz. Že se mi tyhle všechny věci prohnaly hlavou při sledování Prosíme přetočte, to je ten hlavní důvod, proč si tohohle filmu tak moc vážím. Spoustu lidí asi moc neohromí a asi jim bude připadat i nudný, ale já jsem naprosto spokojený. Miluji film a rád se dívám na film, který mi dokazuje, že nejsem jediný. ()

IQ Tiqe

Ani happy-end, ani pár vtipných dvojsmyslů, ani zajímavý nápad natočit film, nespasí těch příšerných počátečních 40 minut. Stačí jméno Jack Black a je jasné, o co půjde - o blbost! Je to nadsázka jak hrom, nic není věrohodné, a tu, řekněme, dojemnou a vynalézavou část kazí přitroublý zbytek. # příběh 4 | hudba 2 | humor 3 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znovu 0 ()

Jordan

ja to tomu veselému francúzskemu kúzelníkovi s klobúkom plným srandičiek, hračičiek a kadejakých ilúzií a optických trikov žeriem už pekných pár rokov - a prechod od kaufmana k vlastným scenárom síce zaznamenal veľkú obsahovú a tematickú zmenu - no vôbec nie k horšiemu (ako mnohí prorokovali) a to, že talentovaný režisér vie aj príbehy vymýšľať a nie ich len pútavo rozprávať potvrdzuje po druhý krát aj v tejto ľahkej a jednoduchej komédii, v ktorej sa, ako to vystihol jeden môj priateľ ("blurec"), "Nič zlé nedeje", no aj tak je to také milé, úprimné, nadšené a miestami aj veľmi vtipné pohladenie pre filmových a jazzových fanúšikov a nielen pre nich; Black s Defom vytvorili prekvapivo fungujúci komediálnu buddy dvojku; dojemné a zároveň zábavné! ()

Anderton

Zpočiatku som bol dosť zaskočený Gondryho malou imaginatívnosťou, keďže vieme, akými dielami sa presadil a aký potenciál látka v sebe má. Lenže postupom času som si zvykol na melancholický tón a na fakt, že Be kind rewind nie je vlastne ani komédiou, ako skôr prejavom lásky k filmu (dúfam, že ale nemá rád Križovatku smrti 2). Treba brať ako fakt, že film je maximálne nereálny po všetkých stránkach, že je to rozprávka plná priznaných klišé, že je možno viac americký, ako by si Gondryho fanúšikovia želali a po prijatí týchto pravidiel si proste túto miernu uletenosť bez komerčného potenciálu užívať. Je to asi o tom príjemnom pocite, ktorý vo Vás na konci filmu zostane a nejaké chyby potom nie sú vôbec dôležité. Tie nech spomínajú filmoví kritici, aby dodržali určený počet znakov v recenzii. ()

boshke

Při natáčení Krotitelů duchů jsem neviděl žádný důvod v pokračování a Jack Black mne navíc vytáčel celou svou pitomou postavou, tak jsem to vypnul... 10% ()

Kothy

Pěkná blbost. Jack Black se svým kámošem vymaže všechny kazety ve videopůjčovně a tak se snaží ty film natočit znovu... ()

Smok

Zrejme som film nesledoval v doststočne nostalgickom rozpoločení, ale prišiel mi viac ako zvláštny a dosť uletený. To by vlastne nebolo až tak najhoršie ako tá príšerná nuda, ktorou som (až na pár hlášok) trpel počas celého filmu. Sci-fi komédie asi pre mňa nie sú to pravé orechové. Neviem, možno tomu dám ešte raz šancu, zatiaľ len za 2. Sorry Mr. Black. ()

swamp

Není všechno zlato, co se třpytí..aneb jak jsem se po zhlédnutí traileru těšil na další celovečerák Michela Gondryho s šíleným nápadem a duem Jack Black/Mos Def v hlavní roli jak malé dítě, a přitom se mi dostalo unylého snímku, o jehož kvalitě bych si dovedl pochybovat. O tom bych vám ale musel natočit vlastní film.. :P ()

Campbell

Ale jako jo je to dobré, ale od režiséra Gondryho snad každý očekává něco víc. Něco dost více. Je tu sice vidět jeho rukopis ale už to není tak dobré jako jeho předešlé filmy, a i když mi přišel příběh originální tak jsem se prostě nijak extra nebavil. Hold smůla. ()

Eawy

Veľmi dobrý film. Trpko dramaticky komediálny z nádherným sountrackom, neuveriteľnou ideou a z celkom pekným príbehom, ktorý upúta. Mos Def a Jack Black vytvorili výbornú dvojicu. A posledných 5minút ma dojalo. Režisérsky a scenáristický nápad spraviť posledné scény ,,potichu" s krásnou hudbou v pozadí, bez akéhokoľvek slovíčka a predsa všetci pochopia, čo by v príbehu nasledovalo. 80% ()

Slarque

Když jsem viděl „ošvédovaný“ trailer s Michelem Gondrym, definitivně se mi potvrdilo, že to bude další naprosto nenormální komedie. Výsledek pak ještě předčil mé očekávání. Správně švihlý film se spoustou opravdu lahůdkově ulítlých scén občas dokáže i civilně zvážnět, protože navzdory odlehčené formě a spoustě drobných blbůstek řeší i vážné osobní problémy hlavních hrdinů. Jack Black i Mos Def jsou perfektní a vypadá to, že odteď už si budu pamatovat i jméno Melonie Diaz. Čím víc filmů, které hlavní hrdinové přetáčejí, jste viděli, tím pro vás lépe. Já neviděl jenom ten oskarový dokument o Muhammadu Alim. ()

Vitason

Videopůjčovna je magické místo. O tom žádná. Výpravy do těch malých obchůdků přeplněných barevnými krabičkami, které na vás volají: ,,Půjč si mě!", jsem vždycky miloval, takže jsem se na nový film Michela Gondryho hodně těšil a to hlavně kvůli námětu, který sliboval amatérské přetáčení těch nejprofláklejších filmových hitů. Hned na začátek mám jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Tou špatnou je, že samotného přetáčení filmových megahitů si zas tolik neužije a tou dobrou je, že to zase tolik nevadí. Be Kind Rewind není žádné cinefilní vyznání lásky, ale spíše óda na přátelství, lidskou soudržnost a také postesknutí si nad tím, že staré časy (zde reprezentované VHSkami) jsou nenávratně pryč, které se nese v poklidném a hřejivém duchu. Najde se tu pár dobrých vtipů, ale nečekejte žádnou šílenou komedii, kde pobíhá pomatený Jack Black a vyvádí jednu volovinu za druhou. Zmiňovaný Black je ve své roli přesný a pochvalu zaslouží i zbytek hereckého obsazení a úžasná kamera, která jen podtrhuje Gondryho skvělý vizuál. Jediné, co se dá filmu vytknout, je tak trochu utahané tempo, které ve spojení s tím, že je film o trošičku delší než by měl být, může chvilkami nudit a málo přetáčení filmů. Přesto mě film pozitivně naladil. Takže 4*. ()

Bachy

Je to milé. Taková rodiná komedie. Rozhodně nejde o nic tak ztřeštěného jako byli moji oblíbení Králové roku, ale to jsem od Gondryho snad ani čekat nemohl. Potenciál to má ovšem obrovský, originalita tryská z každé druhé scény a je strašná škoda hluchých míst, které bohužel jsou a není jich málo. To veškeré nápady hodně sráží. Bral bych to jako jednu velkou poctu filmu a tak to i funguje. Švédování Krotitelů je scéna, která by si zasloužila nějaké ocenění. Jenom škoda, že pak už taková bomba nepřišla, přesto jsem na konci naměkko byl. Dýchá z toho melancholie a .... je to prostě milé. ()

FrodoF

Po filmu jsem měl chuť si taky něco ošvédovat. Výborné, tohle musí vidět každý fanoušek filmu a Jacka Blacka. ()

iamek

Docela originální komedie kterou musí vidět každý fanda filmů. Tolik snímků v jednom nikde jinde neuvidíte. ()

SeBig

Ze začátku to vypadá jako fakt prdel film ale ke konci to začne být vážný a komedie+drama mi nejde dohromady.. ()

bassator

43rd KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2008 - HORIZONS - Horizonty - 11. 7. 2008 - kino Thermal - Velký sál - Karlovy Vary - 75%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.38/1289 ()