Ostrov

(festivalový název)
  • Rusko Ostrov (více)

Za války v Severním moři zajali Němci sovětský vlečný člun a za příslib života donutili jednoho z námořníků zastřelit svého kapitána. Člun pak vyhodili do vzduchu. Námořník se ocitl v ostrovním klášteře a jako mnich Anatolij zasvětil svůj život bohu a pokání, aby odčinil svůj hřích. Po letech dřiny v kotelně získal dar vcítění do lidských duší a proslul jako léčitel. Ačkoli pochybuje o seslané boží milosti, neodmítá ty, kdo věří v jeho svatost a prozřetelnost. Poslechne ho i převor, otec Filaret, který se zřekne přepychu a pýchy a nastěhuje se do kotelny... Plyne čas a naplňují se dny Anatolijova života, jeho pokání a zázraků. Duši ctihodného, ale možná jurodivého mnicha rozvrátí příjezd nečekané návštěvy... Anatolij je přinucen rekapitulovat dosavadní život. Jak má nyní vnímat své svědomí, boha a dar, jenž mu byl propůjčen? (oficiální text distributora)

ariari

oveľa viac reality je v ňom ako v Nikita MIchalkovských filmoch ...kde sa Ruskí velikáni silia do poetiky ruskej duše širokej ako ruská step(ale je to blázinec.) ... ak navštívite ladožské jazero a jeho štátik VALAAM , a náhodou vás tam k nim niekto pozve....zažijete aspoň jedného "liečiteľa " na vlastnej koži. ()

PTuranyi

Príbeh Anatolia, ktorý počas vojny zastrelil svojho priateľa aby si zachránil život je výbornou osobnou drámou. Hoci film začína dramaticky, zbytok filmu je pokojným zobrazením utrpenia a jeho prejavov v Anatoliovom živote. Ten sa stal mníchom na ostrove, na ktorom stroskotal. Jeho bolesť sa pretavila na zatrpknutosť a neortodoxný prístup k viere, ktorým strpčuje život svojim bratom. Film má kvalitnú produkciu, veľmi dobré herecké výkony a mrazivú tichú atmosféru opusteného ostrova 75%. ()

ares.wares

Nejkrásnější film co jsem kdy viděl! A v čem všem že vidím krásu? V zobrazení Východního křesťanství, jež i my „zápaďáci“ s úctou obdivujeme, jako křesťanství srdce. Rusové prostě jsou citový, emotivní národ. Citovost je přesně to, co mi u protagonistů tohoto filmu přišlo krásné, stejně jako mi u dalšího ruského filmu Mrazíka, přišlo nesnesitelné… Dále potom charaktery hlavních postav. Otec představený kláštera – krásný a hodný člověk mírného srdce, z fleku by se mohl stát svatým. Jeho pomocník už takový sympaťák není, ale také je dobrý. Ve filmu to zazní: I Kain byl dobrý a pracovitý člověk, ovšem neunesl Boží zkoušku, kdy Bůh si vybral nejdříve jeho bratra, který nebyl o nic lepší než on. Otec Anatoil: Člověk jež spáchal hřích nejtěžší a svůj hřích má před očima stále. Pokoje dojít nemůže. Pouze hluboká víra ho udržuje naživu a nese svůj těžký kříž viny. Jeho víra ho formuje, že je z něho lepší člověk. Už to není zbabělec, ale žádný dobrák, jako třeba Otec představený, to také není. Je to člověk zoufale bojující o vlastní život. Ale světe div se a skloň se před Bohem, Bůh si tohoto člověka vybral za svého svatého. Odvažuji se tvrdit, že z tohoto filmu mluví všechna síla, co v křesťanství je! Kdo můžeš pochopit, pochop! ()

surprise

To se nemohlo natočit nikde jinde než v Rusku. Jurodivý Anatolij mi zapadá do vypjaté ruské emocionality. Pravoslavná spiritualita projevuje svou sílu tak, že se můžeme dotýkat lidských duší i Božích zázraků. Lék na hříchy druhé světové války i pro funkcionáře komunismu. Doporučuji udělat si na tento ostrov výlet. ()

90125

Film pre fanúšikov duchovnej zaslepenosti, alebo rusofilov ako takých. Nie som ani jedno. Určite si myslím, že človek by mal prežit svoj život ďaleko zmysluplnejšie, dokonca aj v brežnevovskom rusku. Väčšina tohoto filmu sú len modlidby a zbabelé prosby za odpustenie. Nič iné tento film neponúka. Chvíľami som mal dokonca pocit, že sam seba paroduje. Veriť na zázraky v mene boha ? Určite nie. Keby to bolo aspoň protikomunistické. 30 % ()

UrsusDom

Tak jo, nemučte mě! Co se kinematografie jsem rusofil. No a co? Nádherná rusky-ruská podivnost, náhled do hluboké a temné ruské duše. Ač se běžně moje pozornost nachází v roztěkaném stavu, tento film jsem shlédnul bez přerušení. ()

Mistr119

Hodně pěkný duchovní film o "moudrém bláznovi".. :)) Takové filmy já velmi rád.. :)) Údajně měl film propagovat východní větev křesťanství, ale zvrhlo se to a z filmu není kýč, ale skutečný duchovní skvost. :) ()

Jenda1cz

Zdlouhavý a trochu surový film, ničemu to ale nevadí. Ba naopak, člověk si prožije takový půst u televize. Křesťanská sféra se dá velmi těžko přenést na kamery, tak aby byla pro ostatní přitažlivá a vlastně jsem za to i rád. Tento duchovní film se naprosto povedl, s filmem Padre Pio od Carlo Carlei u mě patří mezi ty nejlepší křesťanské skvosty. ()

Z.mia

...film som videla v kine bez titulkov a bez prekladu...rustinu som uz nezazila, takze s mojou slovnou zasobou styroch detskych ruskych basniciek som si tu nepomohla..:)neviem ci vdaka, alebo napriek tomu, ma film velmi oslovil...a prave preto pre mna "modernost umeleckeho filmu" (dezorz) hrala velmi velku rolu a je naozaj uchvacujuca..hoci temou filmu su zlozite ludske osudy(?),je tak jednoduche ich pochopit a jazykova bariera sa straca... krasny film..(aj ked vzhladom na to, ze som to naozaj nevidela 'plnohodnotne' s uplnym porozumenim, neviem ci mi nalezi ho hodnotit.;) ) ()

coma

U filmů z východu je mi někdy nepříjemné přehrávání (nebo je to tak jiná kultura??) každopádně Ostrov se toho vystříhal a mile překvapil. Film plyne v optimální rychlosti a stihnete nasát atmosféru bez zbytečných průtahů což je pro diváka znásilňovaného holywoodskou filozofií "pořád se něco děje" či "furt ve střehu" plus. Samotný duchovní příběh není chrličem mouder a životních otázek ale je ukázkou cesty, svědectvím života, který nastavuje zrcadlo a přibližuje Boha, víru skrze osobní přístup bez pout obřadního pozlátka, bohatství, pýchy. A snad by se dalo říci že skrze nabízenou životní cestu vyvstanou otázky metafyzična samy... ()

strpozdiv

Pro duchovně netknuté jistě velká porce nudy. Hledajícím vřele doporučuji. V kontextu ruského prostředí a tvrdosti, vychutnávám i tu ztěžklost údělu seslanou Bohem na člověka. Na tyhle filmy je třeba si vymezit určitej mentální chill out, naladit se, i když tady ty dvě hodiny naštěstí utekly jako voda. Hudba velmi řídce, ale silně umocňuje atmosféru. ()

Choucas

Možná ne nejlepší, ale rozhodně nejzajímavější film který sem poslední dobou viděl. Velmi působivé exteriéry, nápad, výborně natočeno. A co na tom že filmů s podobným tématem o tom jak bylo hříšníkovi odpuštěno je jistě velká spousta, tady je to podáno s velkou dávkou syrovosti, jednoduchosti a pro mne výborné. Nebudu popírat že tento film mne velmi překvapil a následně nadchnul. Hodnocení bylo jasné :) ()

RonnieR

Pokora, pokánie a modlidby. Anatolij skoro pol storocie nespáva, aby nakoniec zistil...a potom mohol "spokojne" umrieť! 88%. ()

lukas_flek

pro mě příliš přitažené za vlasy. pobíhající ruští mniši s vyjadřováním metrosexuála mi doslova vadili a úplně přebili příjemný meditativní tón filmu i krásnou přirodu ()

akni76

Vynikajúci film, ktorý nemusí zďaleka osloviť len veriaceho. Každá snímka, ktorá v človeku otvára smerovanie k tej lepšej stránke osobnosti sa - nielen v súčasnosti - veľmi cení. Vynikajúco natočené, prekvapivo citlivo a s pochopením reálií urobený preklad (slovenský, český nemám možnosť posúdiť). Všetko ďalšie - hudba, výprava a herecké obsadenie i výkony sú veľmi dobré. Nič nechýba, nič nie je navyše. Málokedy mám pocit, že minimalistický film natočený v pochmúrnom prostredí je vlastne taký vzletný a čistý. Príbeh, v ktorom je zároveň všetko typicky ruské - v celom spektre ruskej duše. A bez debaty si zaslúži päť hviezdičiek... ÚPRAVA: Samozrejme po februári 2022 s poslednými dvomi vetami už nesúhlasím, znižujem na 4 hviezdičky, pretože film je síce dobrý, ale už im principiálne neverím... ()