Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiální text distributora)

Pirkaf odpad!

Pokud někdo hledá spiritualitu, čistotu či snad dokonce umění v něčem takovémto, je to jeho věc. Pro mě je to pouze prázdná, hloupá a nudná filmová onanie. Nejlepší komentář: verbal ()

Lum3n

Největší výtku bych směřoval na posledních deset minut, které tam byli jaksi navíc. Jinak samé pozitivum: Část filmu se odehrává ve vesmíru, potkáme dva komparzisty z Jurského parku, dostaneme koncert vážné hudby a film v jednom, Sean Penn má víc prostoru v titulkách, než na plátně atd. 70%. ()

Freemind

Kvůli dílům jako je toto vznikla filmová kamera. Respektive - je pro mne přijatelnější vize, že kamera vznikla pro tvorbu rozmáchlých, artových onanií, než pro plození popcornových vycpávek sobotních večerů. Na rozdíl od mnoha ostatních diváků jsem neměl pocit, že by zde režisér vytvořil nějakou náboženskou agitku. Jsou mezi námi věřící a pochybující lidé, a tento film je odrazem jejich myšlenkových pochodů - a to odrazem jdoucím až na dřeň, nepodbízejícím se a hlavně oproštěným od zbytečné sentimentality. Neskrývám, že mnohem bližší je mi Bergmanova vize mlčícího Boha, ale proč bych se nemohl seznámit s někým, kdo má odlišný názor? Navíc takto podaný! Mallick natočil své ultimátní, nekompromisní dílo, svou Vesmírnou odyseu, své Zerkalo. Je to obrazová symfonie, která vzrušujícím způsobem proplouvá z jednoduché dějové linky do pasáží impresí, symbolických výjevů a proudů asociací. Popcorn Vám ale u toho chutnat nebude. ()

Alementina

Nádherný videoklip na Vltavu, ale hlavně Malickova filmová poezie, která není pro každého. Neuvěřitelní dětští představitelé. Sean Penn hrající jen malé cameo. Už u poklady kin nás obsluha upozornovala (ten chlapec skutečně řekl "že nás musí upozornit, že film obsahuje velmi dlouhé záběry ..." (čeho jsem bohužel neslyšela), vubec poprve me obsluha multiplexu upozornovala pred filmem! Film se promital v malem sale, ale sal byl narvany, prvni par to vzdal, kdyz se na platne objevili prajester, dalsi par to vzdal za dalsich 20 minut. Myslim, ze polovine divaku se film nelibil, dle meho vubec nevedeli, co se dalo od filmu očekávat. A prestoze jsem par veci nepodchytila behem filmu (Sean hraje mladsiho nebo starsiho bratra?, co symbolizovala scéna na pobřeží na závěr?), což je jeden z důvodů, proč ne 5*, tak tohle je ten Malick, na ktereho jsem sla, ten Malick, jehoz divak musi vyzrat, protoze Tenká červená linie při prvním shlednutí byla na mě moc, prostě jsem ještě nebyla zralá. Film má několik naprosto 5 hvězdičkových momentů (jak přesně znám ten pocit dítěte, kdy se téměř modlíte, aby se něco stalo a váš otec umřel, protože bez něj vám, celé rodině, bude lépe... kdo nezažil nepochopí, jak přesně to Malick vystihnul, svého tátu mám přes to všechno velmi ráda). Už před filmem jsem si říkala, že by bylo dobré jít na první shlédnutí zhulená, že potřebuju svůj mozek a představivost otevřít na maximum, neudělala jsem to a mrzí mě to. Myslím, že by to byl duševní masakr. Malick je legenda, extrémní ve své tvorbě jako Trier, jen jiného ražení. Jsou ve své tvorbě svéhlaví a jak jasně čitelný je jejich rukopis tvůrce. ()

sonnak

Pěkné. Kdo ale někdy ochutnal odpověď, pro toho bude sžívání se s pouhým slintáním nad otázkami druhého člověka trochu složitější. ()

ABLABLABLA

Jeden z mála filmů, který mě nudil už od samého začátku. Neříkám, že to nebyly nádherné záběry na vesmír a přírodu, ale já nepotřebovala vidět dokumentární film o vzniku planety a dinosauru za znění podivné hudby. Já si jen říkala, co to sakra má znamenat? Začátek naprosto nudný, nechápavý, asi po uplynutí jedné hodiny se začalo blýskat na lepší časy, ale to byla jen planá naděje. Co se mi na filmu tedy líbilo? Má Vlast, kamera, záběry přírody, které ale po 5 minut přestaly bavit, a otázky, které je pravda, si taky někdy pokládám. Ale jinak byl pro mě film od začátku do konce jedna velká barevná nuda. Takže * a půl za výčet kladů viz. výše. Uznávám, že tohle je ale asi jeden z těch filmů, který se polovině lidí zdá úžasný a duchaplný a druhé polovině strašný a prázdný. ()

contrastic

Na oko líbivá mozaika, která se ke konci (aspoň pro mě) nesložila v dokonalý celek ! Skoro 2 a půl hodiny jsem čekal a nakonec nic nepřišlo, jen několik otazníků co tím chtěl básník vlastně říct .... ()

SarumanKo

Babylonská veža filmového umenia. Zvonku monumentálna, prefarbičkovaná a patetická, s veľkolepými úmyslami a odpudivo doslovnými posolstvami a zvnútra úplne prázdna, rúcajúca sa a ubíjajúco nudná. Nič podobné som za svoj život nevidel, a jedným dychom dodávam, že už ani nechcem. Asi je moja viera v čosi nadpozemské príliš zaťažená pochybami, pretože v tomto som nenašiel zmysel ani napriek spektakulárnym prírodným výjavom, vynikajúcim hereckým výkonom (Jessica je jednoducho famózna!) a bravúrnej Desplatovej hudbe. Som rád za tých, ktorým Strom života niečo povedal, mne žiaľ iba niečo potichučky zašepkal do ucha... (5/10) ()

Tirion

Tady si musí člověk vybrat. Buď se mu Malickovo obžerství líbí nebo nelíbí. Musím říct, že chlapecká léta hlavního hrdiny se mi líbila a dokázal jsem vstřebat a pochopit jeho rozpoložení ze vztahu k otci. A všechny ty detailní pohledy do Jackova obličeje byly prostě úžasné. Navíc ta hra se světly a barvami... Hmm... Nicméně jsem jaksi nevstřebal linii se Seanem Pennem, coby Jackem starším. Tam jsem se ztrácel a nenacházel smysl. Takže za mě to bylo hlavně obrazotvorné obžerství, ale bez začátku a konce. Přijde mi tak, že film více než Malick stvořil kameraman Emmanuel Lubezki. ()

kaylin

Kritici budou tvrdit, jak moc je tenhle film osobní a zároveň velkolepý, jak ukazuje filmové umění v jeho prapůvodní podobě, že je to další podobný film po "2001: Vesmírná odysea". Jenže - bohužel - je to také slátanina, na které Malick pracoval roky života. Pravda, on na každém svém filmu pracuje neskutečně dlouho, ale v tomhle případě prostě není výsledek tak dobře vidět. Příběh je zde pomíjivý, také není nijak komplikovaný. Vlastně je to o dospívání jednoho kluka v rodině, kde to nemá úplně jednoduché. Hlavně díky postavě otce, kterého výborně ztvárnil Brad Pitt, což je asi největší deviza filmu. Není v klasicky kladné roli, ale naopak, hraje uvěřitelnou postavu, která má světlé i tmavé stránky. Zbytek filmu je... Já nevím. Někteří budou říkat, že je to filosofické tápání nad našimi vlastními životy, já zase říkám, že se Malick až moc zamýšlel nad tím, odkud vlastně pocházíme a kam směřujeme. Z tohoto meditování pak vyšla podivná skládanka, která v jedno chvíli připomíná skvělé retro drama, ve chvíli druhé pal "Putování s dinosaury", aby se nakonec proměnila v ódu na klasickou hudbu. Co mě nejvíce potěšilo, tak začlenění Smetany. Po prvních tónech jsem tomu nechtěl věřit, ale "Vltavu" si prostě s ničím jiným nespletete. Tak nádherná skladba je prostě jedinečná. Malick tedy navíc není originální, ale představuje moderní popkulturní dílo, které se chce tvářit jako výtvor velkého umělce, který si řeší své mindráky z dětství a dospívání. Kdyby to narval do trochu přístupnější formy, možná by oslnil i diváky v širším rozsahu. Ale jak se brání zastánci filmu, tohle je opus pro otevřené hlavy. Myslím si, že otevřená hlava jsem, ale to bych také mohl hledat božský význam v každém zaschlém plivanci. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/warrior-x-ms-1-sibir-5x-rychle-zbesile.html ()

Kaluž

Terrence Malick se, podobně jako v Novém světě, třepotá jako motýl v uzavřené místnosti ode zdi ke zdi a nenabízí nic co by stálo za zapamatování. Krásně natočená oslava života, ve které působí dramatický konflikt mezi otcem a synem trochu násilně, ale dokoukat se to dá (i když ta závěrečná plážová scéna už byla hodně za hranicí snesitelnosti). Pasáž se stvořením Země a života na ní je audiovizuálně bezkonkurenční. V přítmí kinosálu se při ní bohužel ozýval smích (asi) věřících :) ()

topi

Těžko hodnotitelný, definovaný a zařaditelný snímek, tenhle film se mě ještě nějakou dobu bude rozkládat v hlavě a určitě ho chci vidět ještě jednou. Brad Pitt opět dokázal, že záhrát jakoukoliv roli pro něho není problém. Film dokonce i produkoval. Moc se mě líbila kamera, která byla neustále v pohybu, nebo jen hypnoticky snímala dané momenty a obrazy. Perfektní byl i výběr klasické hudby od Johanna Sebastiana Bacha až po Bedřicha Smetany, když zazněla geniální pasáž z " Vltavy - Má vlast ", málem jsem si v kině cvrknul do trenek. Paráda, nádhera, krásný pocit po celém těle!! Rozhodně film na zamyšlení, na některé náznaky a otázky si divák musí najít odpověd´ sám. ()

gojackill

Nic menšího než opravdu krásná a upřímná pocta života, strachu ze smrti zbavená. Žádné umělecké onanování jako třeba u Triera. Blbost! Malick chce jen vydat něco ze své ohromné duše do té vaší. ()

René.girl

Film, který budete buď nenávidět anebo si ho zamilujete - film, který vás buď zasáhne anebo naprosto mine - film, který pro vás bude buď prazvláštní slátaninou anebo neskutečným smyslovým a emocionálním zážitkem. Film, který asi nikdo kromě režiséra samotného vlastně vůbec nemůže nepochopí. 75% ()

italka63

Pořád váhám mezi čtyřkou a plným ohodnocením, ta stupnice je tak malá.-)Určitě velmi zvláštní a jedinečný film, chvilinkami vzbuzující myšlenky na Fontánu, prvních 40 minut neskutečných záběrů spolu s hudbou.Potěšila mě Vltava, i když zde zasazená do jiného kontextu a vůbec to nevadilo.Můžeme si klást otázky o životě a smrti, což asi všichni děláme, a ještě další budou dělat, o Bohu, ať už ho nazýváme různými jmény a jsme věřící či nikoliv, o smyslu života, který nám uniká....Skvělé herecké obsazení a místo vyprávění subjektivního hodnocení je lépe si film rovnou pustit. ()

slunicko2

Tak si zase jednou připadám jako blbec. Nemám moc rád filmy, kde se dozvím, o čem vlastně byly a co chtěli autoři říci až z doprovodných (pseudo)intelektuálních komentářů. Ale co říci na film, kde, jak mám pocit, tohleto neví ani sám autor a režisér v jedné osobě? ()

Helo

Film bez hlavy, pouze s jakousi patou. Některé momenty jsou vážně úžasné, hlavně ty zaznamenávající vznik vesmíru, Země a života, pak jsou tam ty průměrné (s Bradem a ostatními lidmi) a nakonec ty podivné (odehrávající se v přítomnosti). O řemeslné stránce nelze pochybovat, tak je dokonalá - od hudby, přes kameru, po celkové skloubení všeho dohromady. Jenom to prostě celé nedává příliš mnoho smyslu a končí tak nějak nijak. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem