Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko A Crude Awakening: The Oil Crash (více)

Ropa je výměšek ďáblův. Černé zlato. Krev dinosaurů. Krevní řečiště světové ekonomiky. Ropa je krev Země. Tak rozmanitá jsou přirovnání na surovinu, bez níž si zatím nedovedeme náš svět představit. Z éry levné a všeobecně snadno dostupné energie však nyní vstupujeme do éry drahé a velmi obtížně dostupné energie. Zároveň se vlastním přičiněním dostáváme do závislosti na některých silně nestabilních režimech. Je skoro jisté, že někomu jde o to, udržet tenhle svět v závislosti na ropě co nejdéle, přestože výzkum, vývoj a nové technologie mezitím odhalily neuvěřitelné věci. Málokdo si uvědomuje dopad situace, která nás podle všeho čeká. Rostoucí nezaměstnanost, chudoba, hlad... To všechno jsou jevy, ke kterým dochází, když se začne hroutit společenský systém. Vstupujeme tedy do naprosto nového světa zcela neuvěřitelných proporcí, možná je od nás vzdálený pouhých pár let. Zvládneme to? (oficiální text distributora)

pOne

Velmi zajímavý dokument na aktuální téma "dostatečnost energetických zdrojů" se zaměřuje především na otázku ropných zdrojů. Jsou zmiňována zajímavá fakta a souvislosti, ikdyž vyladit dokument tak, aby sledoval více časovou osu a byl chronologický, by bylo možná přehlednější. Každopádně minimálně stimul k zamyšlení nad současnou situací v dané problematice. Chyběla mi v dokumentu jedna věc. A sice vypíchnutí, jak velkou procentuální spotřebu roční ropně produkce má na starosti armáda, především ta americká. ()

zbynacz

Rozhodně mi dal hodně námětů na přemýšlení... Shlédnutím se přeměnila zvídavá otázka "Co by se mohlo stát, kdyby došla...?" na zoufalou: "Co všecho se stane, až dojde...?"... ()

Limetka_M

Ten název je dost zavádějící. Člověk si ho přečte a očekává, že se mu dostane futuristické vyobrazení společnosti, které "došla" ropa. Dočká se vlastně jen omáčky na informativní bázi, která nepřináší nic nového a pro mě neznámého. ()

Johnysman

Varování jak má být. Člověk, který shlédne tento dokumentární snímek se zkrátka musí zamyslet nad tím, kam svět a jeho společnost spěje. Když si dáme dohromady všechny hrozby tak nás nemůže čekat nic dobrého. Rapidní růst populace, vyšší náročnost na energie a rostoucí poptávka po ní...mocenské vlivy různých zemí a jejich armád. Nebude to lehké. ()

raxxx

Populisticky dokument který vidí jen temnou budoucnost .Absolutně se nezminuji o novych techlonogiich těženi z hloubek moře ,dále všechy "budouci" energie jsou neefektivni ?! vubec se nezminuji o Fuzi nebo Metanovem ledu. Neřict všechy možnosti je jako lhat ! ()

lisma

Před časem jsem četl knihu z pera Václava Cílka jménem Nejsitý plamen. V kostce pojednává o témže jako tento dokument. Nepochybuji o tom, že ropa je jedno z nejmocnějších zaklínadel současného světa, komodita natolik silná, zajišťující tomu kdo s ní disponuje velké finančí zisky a nedozírnou moc. To, že se především západním světě masivně plýtvá energiemi, je více než známý fakt. O tom že zásoby černého zlata je možno počítat v horizontu několika desítek let nepochybuje snad nikdo. Čeká nás tedy po dvacátém století, během kterého se doslova vypálil tento energetický zdroj přechod na jinaou alternativu zajišťující nám život natolik pohodlný, na který jsme si za ty roky navykli nebo přijde období útlumu, strádání a nejistoty ? Za pár let se to pocítíme na vlastní kůži ()

Desmi

Peníze jsou nejhorší vynález na světě. Peníze znamenají moc a znamenjí vliv a dnešní svět je jejich otrokem. Kdo má moc, má peníze a ropní magnáti disponují značnou silou. Bohužel. I když je alternativních zdrojů energie spousta, ropní magnáti dokáží patenty koupit a jejich rozvoj zastavit (samozřejmě né vždy). Ale i ropní magnáti budou muset včas, s poklesajícím množstvím ropy na svých pozemcích, přejít na alternativní zdroje energie a na jejich rychlý rozvoj, aby i v budoucnu mohli generovat zisk - peníze. Otázkou je, zda se vydají cestou vědy a pokroku nebo budou za své peníze vykrádat přírodu dál a postaví si třeba další Dubaj - největší iluzi našeho konzumního světa.To je otázka. Pevně věřím, že až dojde ropa, už ji nebude potřeba. Ale zatím to tak vůbec nevypadá.. ()

StrixCZ

Dokument, který mi jen potvrdil to, co jsem si v podstatě už dávno myslel. Žádná šokující odhalení se nekonají (tedy pokud nejste ovce, pro které jsou hlavním zdrojem informací televizní zprávy), autoři "pouze" dávají do souvislostí jevy, které provázejí naši na ropě závislou civilizaci a upozorňují tak na problémy, které nás v blízké době téměř nevyhnutelně čekají... 65% ()

Tominko12

"Ropa priťahuje vojnu, kvôli rope vojny začínajú...Naša spotreba je tak obravská, že si nevieme predstaviť nič, čo by mohlo ropu nahradiť...Bez ropy sa dokáže uživiť približne 2 miliardy ľudí." Je jasné, že ropy bude stále menej a menej a bude tu priestor pre mnoho politických a sociálnych konfliktov...Čo sa týka dokumentu, zamýšľa sa nad obrovským problémom realistickým spôsobom podložený faktami a niekoľkými zaujímavými zábermi. Odborníci nám hovoria krutú pravdu, nad ktorou by sa mali mocnosti zamyslieť...Mne zostáva iba dúfať, že moje vnúča raz vyskúša let lietadlom a bude si to môcť dovoliť. ()

jerrik7

Vůbec mne nedojímají kritické komentáře některých zdejších komentátorů. Že jde o film demagogický, manipulativní, překrucující fakta? Do jisté míry asi mají pravdu. Přinejmenším jako dokument o historii těžby ropy a apokalyptické záběry na už vytěžená ložiska je to film pozoruhodný. A tvrzení, že ropa brzy dojde? Možná nedojde za dvacet let, ale jednou dojde určitě. A nebude to trvat příliš dlouho. ()

Helgard

Ano vzpomínám si na to. Ta cesta byla zaprášená už od mého dětství. Ale to byl jiný prach. Takový ten od kol aut a zemědělských strojů a spousty jiných zařízení, která v domě strýce běžela. Tohle byl prach pouště navátý větrem. Byl tu nový a zabydlel se tu jenom proto, že tu nikdo krom něho nebyl a není. Otevřel jsem dveře a vešel. Věděl jsem přesně pro co jdu. Někde to tu muselo být. Otec to možná schoval, ale nevyhodil. Když mi tenkrát, jako malému klukovi ukazoval ten dopis, nechápal jsem co to povídá a vlastně jsem se tím nechtěl zabývat. Byla neděle a venku bylo hezky. Sakra ten prach to tu celé přikryl a úplně pozměnil. Rozhlížel jsem se po celé místnosti a matně si vzpomínal na to jak to tu vypadalo. Ani jsem nepocítil chuť vystoupat po schodech do patra a prohlédnout si svůj pokoj, i když jsem byl odhodlám prolézt klidně celý dům, když to bude nutné a nenajdu to, co hledám. Byl to tak strašně obyčejný dokument, že mi dnes jeho cena připadá neskutečně našponovaná. A pak jsem se otočil konečně tím správným směrem. Přímo nad hlavou, mi za zády nade dveřmi visel malý zasklený, zaprášený obrázek, který zdobil vchod a v něm byl pod bílou skleněnou destičkou ukrytý poklad. Výńatek z nařízení, které přišlo otci. Stálo tam : Na Vašem pozemku byla potvrzena přítomnost naleziště 20000 barelů ropy. Jménem vlády spojených států, jménem lidu ameriky a jménem bezpečnosti a blaha společnosti, Vám tímto tuto ropu zabavuji.. Tak tohle mi tenkrát ukazoval otec. Byl to doips jenž formálně ukončoval demokracii ve spojených státech. Ropa zalila nakonec mozek všech. Když začala docházet, postupně se ředila válkami, terrorem, vyvlastňováním a životy. Stala se cennější než krev jež pro ni byla prolévána....Sfouknul jsem z obrázku minulost a odcházel spokojen. Na tři týdny nebudu muset pracovat. To je víc, než jakou jistotu mají leckteří bohatí..Na chvilku jsem teď bohatým zase já..... ()