12 podmínek k dědictví

• Česko Poslední dárek (více)

Jason se domníval, že jeho dědictvím bude spousta peněz. Leč dostalo se mu obrovského překvapení...
Film podle bestselleru "The Ultimate Gift" od Jima Stovalla. Tento příběh vysílá odrostlé důvěřivé dítě Jasona Stevense na dlouhou cestu poznání, kdy musí nalézt odpověď na jednu zásadní otázku: jaký je vztah mezi bohatstvím a štěstím? Jason měl velmi jednoduchý vztah ke svému neuvěřitelně bohatému otci, Howardu "Redovi" Stevensi. Nenáviděl ho. Žádné důvěrné rozhovory a vřelá obětí, jen cinkání spousty studených mincí. Takže Jason tak nějak předpokládal, že čtení otcovi závěti bude jen další peněžní transakcí, jenž mu umožní žít nerušeně dál hýřivým životem, na který byl zvyklý. Ale Red mu místo toho zanechal něco úplně jiného. Připravil pro něj plán, skutečnou zkoušku životem. A sice 12 úkolů, kterým Red říká "dárky". Každý z nich Jasona svérázným způsobem zkouší a všechny dohromady ho změní navždy... (oficiální text distributora)

Handle

Americký doják, který moralizuje, je sentimentální a ke "kýči" možná opravdu nemá daleko, ale přesto jsem se nechal dojmout a vtáhnout do děje. Jako příklad, co s Vámi mohou udělat peníze, je to ale takřka dokonalé. Drew Fuller byl fajn, ale hvězda filmu je pro mě Abigail Breslin. Zkrátka nenápadný, ale velmi příjemný film, docela by mě zajímala i knižní předloha... ()

Martinibaby

Hodně silné 4*. Byť se dá děj od jisté chvíle docela dobře očekávat, styl, jakým je námět zpracovaný, funguje skvěle. Když už nic jiného, určitě má člověk po slédnutí dobrý pocit a určité nutkání k zamyšlení. Na mě film zapůsobil a ráda jsem se nechala rozesmát i rozplakat. ()

argenson

Dalo by se to natočit jako akční komedie nebo drama z lepší společnosti, ale to voni né, voni zas musej naservírovat přeslazenej cukrkandl. Kterej navíc zabíjí filozofující dítě napotlamě. Problém těchhle filmů je v happyendu tušeném od začátku, takže se ani nesnažíte tomu týpkovi držet palce. Ale jo, lehce pod 50%. ()

Marek1991

Tento film je o hľadaní sa. Nie je to žiaden šokujúci trhák, je to skôr oddychový film, kde popri hľadaní a zamýšľaní sa dejú práve tie dôležité veci a premeny. Drew Fuller je roky pre mňa sympatický zaujímavý zjav, ktorý však nevyužil svoj potenciál. Viete je ľahké byť hrdina pre ľudí, ak máte peniaze, navyše ich zdedíte, ale poctivo sa dopracovať k niečomu takému je veľký problém. Súčasný svet je postavený na veľkých majetkových rozdieloch, na bezohľadnosti a potom na charite, keby bol systém taký, žeby sa to slepo nenechávalo len na charitu, ktorá lieči len príznaky a nie príčiny, tento svet by bol iný, tento film je však zo súčasného sveta. Miestami nudu musí plátať síce možnými, ale často málo pravdepodobnými až extrémnymi situáciami. Pre mňa by to bohatstvo tiež nehralo veľkú rolu, ja by som chcel totiž vo svojom živote pomáhať, pomôcť vyliečiť systém. Iste si poviete, že byť ako Matka Tereza môžme byť v kľude všetci, ale to nestačí, nevidím dôvod spraviť si dobro na Zemi už teraz, dať všetkým ako sa len bude dať rovnakú štartovaciu čiaru, rovnaké šance, viac vymiesť nespravodlivosť, ale bez systémových riešení, sa tie zmeny dejú len v malých útržkoch, ktoré systém hocikedy zmetie. Tento film mi bol sympatický, je iný, je o dobre a páči sa mi. ()

Ajinka126

Není to špatný film.. jen je to strašná citová vydíračka a to nemám ráda.. Umírající malá holčička je fakt moc na to, že jsem od toho očekávala něco pod heslem "rodinný" film. Taky se mi ne zcela líbil Fuller. Má divný výzor a nevím do jaké herecké školy chodil, ale asi byla dost "jednoduchá". Takže asi tak.. Nedoporučuji těm, kdo jsou stejně slabé povahy, jako já. ()

Una111

Tak jaké že to bylo? - Možná byl dobrý úmysl ukázat priority v životě, ale je mnoho filmů, které toto poselství divákovi sdělují a nejsou tak: plytké, povrchní, kýčovité, lacině sentimentální. To všechno tenhle film byl a navíc... jak to jen říct? Byl tak... no prostě - americký" :-))) - - - P.S. A tady je výhoda psaní komentářů. Člověk si i pro sebe věci lépe ujasní, když se je snaží vyjádřit pro druhé. A já snižuji hodnocení ještě o jednu hvězdičku. Tak! ()

kareen

Pokud k tomuto snímku budu přistupovat bez velkých ambicí, dejme tomu jako k takové pohádkové, lehce naivní moralitce, tak fajn. Docela hezky se na to koukalo, trošku jsem se dojmula, Abigail Breslin je i přes svůj nízký věk dobrá herečka a co si budeme povídat, na Drewa Fullera je fakt pěknej pohled. Ale nechtějte po mně abych to brala jako regulérní drama, protože s tím nemá toto prvoplánové, povrchní dílko společného vůbec nic. ()

slunicko2

Rodinný doják o tom, jak peníze mění člověka. 1) Pohádky pro dospělé jak poctivý ke štěstí přišel, či jak chudý a počestný odměněn byl, mám velmi rád. Oči mi zvlhnou a odcházím od obrazovky s pocitem, že ten svět snad není tak zlý, jak se jeví z pohledu televizních novin._____ 2) Určitá stylizace až absurdita k těmto pohádkám přirozeně patří. A tak se miliardář zamiluje do prostitutky (Pretty Woman), kongresman do pokojské (Maid in Manhatttan) a také dědicové musí vykonávat pověstné úkoly, aby si majetek zasloužili (spousta filmů)._____ 3) Nejsem ovšem rád, když ze mě tvůrci filmu dělají blbce. Emocionální vydírání (chudá umírající dívka), scénky vypočítané na efekt, napatlaná směs všeho, o čem se dramaturg, scenárista či režisér domnívá, že by mohlo zapůsobit - děkuji, nechci._____ 4) Krkolomný scénář předvídatelný od první minuty, průměrné herecké výkony._____ 5) A přesto jsem se vydržel dívat až do konce. Chvílemi jsem byl i lehce dojat. Ono to poselství je natolik nosné, že ani kýčovité fráze nedokáží potlačit obecné pravdy o životních hodnotách._____ 6) Kolik je vlastně těch darů? Ke 12 jsem se nedostal ani v závěrečných titulcích._____ 7) Oficiální text distributora psal zřejmě někdo, kdo film neviděl. Jason nedědil po svém otci, ale po svém dědovi. Svého otce miloval a nikoliv nenáviděl. Sám nepředpokládal, že čtení dědovy závěti bude jen další peněžní transakcí, jež mu umožní žít dál hýřivým životem, naopak, ani se toho nechtěl zúčastnit. Jason vůbec není "odrostlé důvěřivé" dítě._____ 8) Chápu, že v komentářích někteří opravovat gramatické hrubky (a že jich je) nehodlají, ale v oficiálním textu by se objevovat neměly - čtení otcovi (!) závěti. ()

Diamant

NAČRTNUTIE OBSAHU: Jason žije hýrivým životom, ešte aj na pohreb svojho bohatého dedka príde neskoro. V testamente ho však čaká zvláštny odkaz... KOMENTÁR: Film oplýva pestrosťou deja a veľkým myšlienkovým bohatstvom. Výborné občerstvenie pre dušu i pre telo. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov. ()

Aljak

Jeden z tých skvelých filmov, ktoré sa dajú pozerať aj viacej krát a stále dokážu zaujať. Film plný posolstiev, symbolov a hlavnej myšlienky, ktorá vystihuje to staré známe remarquovské "Všetko, čo sa dá kúpiť za peniaze, je lacné". Vynikajúci scenár (podľa literárnej predlohy Jima Stovalla) s obdivuhodným spracovaním - žiadne citové vydieranie, nič prehnané a všetko plné symboliky. Hlavná postava Jason čelí obrovskej výzve - musí splniť 12 podmienok preto, aby sa dočkal dedičstva po svojom starom otcovi. Spočiatku mu ide len a len o peniaze, ale časom zistí, že šťastie sa nemeria peniazmi, ale práve darmi ktoré počas dlhej cesty za dedičstvom získava. ()

Streeper

Splnilo to mé očekávání na výbornou. Film má skvělý námět, podle mě by si každý měl takhle odzkoušet a uvědomit si, co je v životě opravdu důležité. Film krásně plyne, několikrát jsme si pobrečela. Není úplně bezchybný, místy se to táhne, místy je to nuda, ale převažuje to pozitivní. ()

4daPeace

Verdikt: Předvídatelná nasládlá limonáda s trochou toho citového vydírání dala dohromady dárkový koktejl, který neosvěží, ale ani neurazí, když máte pořádnou filmovou žízeň. Jo a technická poznámka na konec - nezdá se mi, že by těch úkolů bylo 12, jak se píše v textu distributora, spíše tak 6. ()

pakobylka

Může mi někdo seriózně vysvětlit, proč zápletka musí za každou cenu (už zase !) angažovat TU chorobu, při které jde vždycky o život ? Proč je přesvědčená, že bez ní by to neustála ? A sotva se rozhodnete, že na ni budete milí a necháte jí volnou ruku, aby vás mohla bez uzardění vydírat, šoupne vám nenápadně do dveří ještě drogovou mafii. Chvilku přemýšlíte, zdali je skutečná. Co když je to jenom "hra" sloužící k proklepnutí charakteru hlavního hrdiny ? Vzápětí svůj pošetilý nápad zavrhnete, neboť choroba se tváří velice vážně - proč by to s mafií mělo být jinak ? Jenomže tohle klubko smotané dohromady výhradně ke ždímání emocí je už trochu přes čáru. Kromě toho nutně dojdete k závěru, že za peníze si sice nemůžete koupit úplně všechno, ale pokud je máte, je pro vás podstatně snažší hrát si na Ježíška či Santu a plnit něčí sny, zatímco v opačném případě ... řekněte sami: Který obyčejný smrtelník si kupříkladu může jen tak lusknutím prstů opatřit tryskáč ?!? Potíž je v tom, že málokdo z nás oplývá nadbytkem finančních prostředků - a drtivá většina (multi)milionářů zvysoka kašle na cizí sny ... a vůbec na bídu celého světa. Má to svou logiku - jinak by se přece nikdy nestali (multi)milionáři ! ()

necisty

Moc hezký námět, ale zpracování docela pokulhává. Chtěli tam zahrnout tolik moc detailů až to bylo překombinované a hlavně v některých momentech příliš nereálné. ()

Juto

Táto dráma má milosrdne ľahkú ruku pri predaji svojich kresťanských hodnôt. Ale jej úmorný príbeh o rozmaznanom mladom potomkovi, ktorý musí splniť 12 úloh, ktoré mu zadal jeho zosnulý starý otec, je stále trápením. 5/10 ()

V_erus_h

Fajnová oddychovka.. Zajímavá myšlenka, film sice hraje dost na city, ale takovým nenásilným způsobem, že mu to nelze vytýkat.. Zkouknutí nelituju.. :) ()