Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

Jara.Cimrman.jr

Viděl jsem Odplatu, ale nebyla to úplně Odplata. Hráli tam stejní herci, byli stejně oblečení, občas říkali stejné repliky, ale děj byl trochu jiný, obraz jinak vypadal a rozhodně se přitom z reproduktorů ozývaly jiné tóny. Ať tak či onak, tahle Odplata si s tou dříve uvedenou Odplatou v ničem nezadá - obě jsou skvělé. Paradoxně jsem rád, že studio Helgelanda od filmu původně vyhodilo, protože jinak by na světě bylo o jeden vynikající snímek méně. ()

Lacike

Ta pôvodna a horsia verzia Odplaty, co v dokumentoch na blu-ray priznava aj Helgeland. Ale som rad, ze nakoniec vznikla. Aspon nazorne vidno ako aj malickosti ako odstraneny modry filter, nova hudba a odstraneny Gibsonov voiceover vyrazne zmenia vyznenie scen. Bez toho modreho filtra zrazu film nepôsobi tak retro ako s nim. Na druhej strane je obraz vyrazne ostrejsi vdaka tomu, ze ho v spickovej kvalite znova naskenovali z pôvodnych pasov, ktore este neobsahovali dodatocnu upravu do modra. Prave ta ostrost mi trochu v kinoverzii chyba. Pre tuto verziu nahrali aj novu hudbu, ktora nepôsobi tak stylovo a rozverne ale navodzuje melancholicku atmosferu a na mna pôsobi monotonne. Vdaka nej sceny, ktore su identicke v obidvoch verziach tentoraz postradaju drajv. No a odstraneny voiceover chyba natolko, ze mam pocit, akokeby boli jednotlive sceny polovicne. Predstavte si, ze z klasickej akcnej komedie odstranite vsetky hlasky a ostane vam len akcia. Najväcsou zmenou je finale z ktoreho vypadla cela linia s Kristoffersonom a ako hlavneho sefa ho nahradil anonymny zensky hlas v telefone. A ten hlas je fakt hrozny. Pôsobi na mna ako docasny hlas, ktory nahrava hercom dialogy, aby mali na co reagovat a neskôr sa nahradi poriadnym charizmatickym hlasom niekoho, kto vie hrat. Ale v tejto verzii na to nakoniec zabudli a nechali tam neznesitelny hlas nejakej ochotnicky. Finale sa tentoraz odohrava pri nadzemke a skonci sa prestrelkou. Zaverecne vyznenie je uplne odlisne ale adekvatne vzhladom na to, ze v tejto verzii je Gibson ovela temnejsi a krutejsi. A pre mna nesympatickejsi. Tato verzia sa mi celkovo paci ovela menej ako dokonala kinoverzia. Väcsina scen ma neskutocne nudi, takze objektivne je u mna za 2* a tretiu pridavam len kvôli tomu, ze vdaka vsetkym tym zmenam vidno o kolko je lepsia kinoverzia. 5/10. ()

novoten

Další důkaz toho, že Gibson svého času uměl zahrát drsňáka jako málokdo. Jenže stejně jako nemusím původní Odplatu, nejásám nadšením ani u Straight Up. Helgelandovo dopiplané dítě je sice příjemně přímočaré a vizuálně mnohem přívětivější, ale všechna negativa, která z originálu dělají až příliš sebejistý a přitom vypravěčský selhávající spletenec, zůstávají přítomna i tady. ()

eraserhead666

Před lety jsem narazil na tenhle Gibsonův badguy akčňák a nechal se jím totálně strhnout. Pro jeho drsnost a syrovou brutalitu. Vůbec poprvé jsem díky tomuhle filmu propadl pohledu Marii Bello. A pak jsem zjistil, že to původně mělo být trochu jinak, údyjně syrovější a drsnější, a že původní režisér vytvořil svou vlastní verzi. No, nezdá se mi to nějak zvlášť drsnější, "původní" závěr s Kristoffersonem se mi líbí trochu více, ale pořád je to fakt jízda, při níž brní koule. Val a asijská domina jsou skvělé postavy a Lucy Liu si v ní střihla svou dosud nejlepší postavu. pro postavu Porterovy manželky nemohli vybrat lepší herečku než Deborah kara Unger, tak ji vystihla úplně parádně. A i Gibson si zde střihl patrně svou nejlepší roli. Tady vám prostě vůbec nebude vadit, že jeden příběh existuje ve dvou ne zrovna moc odlišných verzích, protože jsou parádní obě. 4.5* ()

PauloZ

Stejní herci, stejná zápletka, stejné město, stejné barevné filtry, ale přesto trošku jiný film. Škoda, že už si pořádně nepamatuju první film, abych mohl pořádně srovnat. Konec je ovšem úplně jiný a tím i samotný film vyzní odlišně. Brian si vydobil verzi podle vlastní vize a rozhodně to měl vymyšlené parádně a gangstersky rafinovaněji, než v původní verzi z roku 1999. I když je to vesměs stejné, tak je to skvělé a Mel vypadá po 7 letech v totožné roli naprosto stejně!! Jak vzhledově, tak herecky. Hodnocení ale vyšší nedám, protože zážitek z toho mám vesměs stejný a v některých ohledech je původní verze brutálnější (probuzení na "řeznickém" stole!). Rád jsem to viděl, je to drsná a nekompromisní gangsterka, kterých není nikdy dost! Navíc je zajímavé vidět stejný film s jiným přístupem. Mel opět exceluje ve všech ohledech a je jen škoda, že měl tak dlouhou hereckou pauzu a mi pravděpodobně přišli o několik skvělých Gibsonovek. Po combacku se mu zatím moc nedaří :( ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v amerických mestách Los Angeles a Chicago a trvalo od 10. októbra 1997 do 27. januára 1998. (MikaelSVK)
  • Porter (Mel Gibson) používá ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. (dc125)