Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

*CARNIFEX*

Parker sa celý život živý lúpežami. Jedného dňa so svojim parťákom prídu na výborný kšeft. Olúpiť menšiu skupinku čínskych mafiánov o 140 tisíc. Všetko vyjde podľa plánu. Teda skoro. Jeho parťák Resnick ho však kvôli dlžobám u syndikátu podvedie. Navyše nie sám, ale spolu s Parkerovov ženou. Nakoľko dostáva niekoľko rán do chrbta , Resnick a Parkerova žena si myslia, že na mieste kde ho zanechali, umrel. Parker je však tvrdý chlapík, vracia sa späť a jediné čo chce nazad, je svoj podiel peňazí. Ten kto ich, ale naozaj má, je na vrchole pyramídy rôznych zločincov. Parkera čaká tvrdý boj o "princíp". Klasická Gibsonovka. Veľmi slušný akčňák, ktorý miestami trošku postráda logiku. Miestami je to ozaj prehnané. Snímok svojou špecifickou vedľajšou úlohou nejeden krát "skrášlila" Lucy Liu, ktorá spolu s Gibsonom, jednoznačne hrala "prvé husle". Pri voľbe sledovania tohto filmu, nemáte čo stratiť. ()

Ivoshek

Výborná krimi. Minimalistická, jednoduchá a přímočará. Je to navíc celé hozené do takové retro atmosféry, jak z 50. let. Ale nejlepší je, že hlavní hrdina kromě dodržování pár zásad není "jakože hodný lupič". Je to brutální kriminálník a s ničím se moc nemaže. Né že by zabíjel nezučastněné, ale u zučastněných mu k tomu stačí někdy dost málo. Násilí je tady tolik, třeba v přestřelce s Číňany, že by to mohlo skoro být brané až jako parodie, ale díky Melovi se to pořád udrží v ranku ultra drsné krimi. Celkově se mi líbil už původní Payback, ale tenhle ještě o kus víc. ()

korbitch22

Myhreho přetočená verze je sice místy trošku komplikovanější a díky přetáčkám má občas divný střih,ale celkově je to profesionálnější,zábavnější a taky mírně optimistější.Helgeland sází na čisté násilí a přímočaře vede skvělého Gibsona k pomstě,jenže tu není tolik vychytaných pastí na podfuků na mafiány.Konec je jen sled poprav bez větší nápaditosti a film,paradoxně že není tak hollywoodský jako Myhreoho verze,není bohužel ani tak zábavný postráda tu správnou Gibsonovskou atmosféru .Ovšem pořád je to skvělá kriminálka,ale přeobsazení režiséra a dotáčkám se ani nedivim,protože kino verze je v mnoha ohledech geniální film,který kloubý syrový styl s nadneseným vtipem a vše spojí do dobrého konce,tady je všechno zlé,šedé a bez větší nápaditosti.V zásadě je to úplně jiný film,dobrý,ale kino verze mnohem lepší.80% ()

jojinecko

Matne si spomínam na "pôvodnú verziu", z ktorej bol Helgeland vykopnutý z režisérskej stoličky. Je mi sympatická snaha a nezdolnosť tohto chlapíka za každú cenu dotočiť svoju verziu. Podľa toho vysokého hodnotenia asi spravil dobre, napriek tomu, mne sa zdá to vysoké percento brutálne prestrelené... Jednoduchý a trefný názov tak priamy ako celý predvídateľný storyline, Gibson je drsný jak sviňa a nemá zľutovanie s nikým, je to tak akurát akčne "coolové", záporáci drsní a drsnejší, vizuál chladných a studených filtrov..ale to všetko mi nevybočuje z radu štandardne dobrého trileru, ktorých by som napočítal viac... ()

boshke

Popravdě nechápu, proč je tu Odplata zadána dvakrát. Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o dva různé sestřihy téhož. Což je tu vždy v rámci jednoho profilu, kde jsou v hlavičce uvedeny akorát různé stopáže různých verzí. Uznávám, že zde to možná může být trochu jiný případ, kdy byl tedy původní režisér v průběhu natáčení vyražen a část filmu přetočena, ale stejně... Notabene když já jsem v tom zase až tak zásadní rozdíl neviděl. Tak dvě třetiny filmu jsou stejné, odlišný je pouze konec. Ale princip světí prostředky, v obou dvou případech Porter na konci filmu usedá do vozu s Rosie do auta s prachama a za hlášky "Just drive, baby" ujíždí v dál... Mel je tady děsněj borec a i ostatní obsazení je fajn. Dloužno dodat, že u mne vítezí nová verze, která se mi prostě líbila víc... 100% ()

• Porter (Mel Gibson) používá ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. (dc125)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v amerických mestách Los Angeles a Chicago a trvalo od 10. októbra 1997 do 27. januára 1998. (MikaelSVK)