Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.

Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít. Jeho kniha ĎÁBLOVA DÍLNA nyní přichází ve filmové podobě do kin. (oficiální text distributora)

Stíba

Dlouho jsem neviděl takhle dobře zpracovné téma z 2. sv. války. Stroze, pečlivě a přesně vykreslený příběh téhle obrovské padělatelské akce mě hodně oslovil na čemž má velkou zásluhu i pečlivá vypravěčská stránka filmu. Karl Markovics ale i další byli velice přesvědčiví, mohu jen doporučit. ()

frbulka

Filmy podle skutečné události či biografie mají bohužel tu nevýhodu, že na filmech smyšlených většinou ztrácejí v poutavosti či dynamičnosti děje. Ďáblova dílna je toho příkladem, na druhou stranu se ale nesnaží diváka lapit do citových osidel, pouze mu předkládá reálné události - a to je v pořádku. Snímek je tedy slušně zfilmovaným dramatem určeným pro ty, kteří chtějí odkrývat další stránky zla jménem holocaust. 65%. ()

mi-ib

Typický 3* film, který však zachránil konec, který sice není nijak prvoplnánově bombastický, ale má výbornou atmosféru. Mohl být klidně trochu delší. Takové to setkání vězňů z protekční sekce Sachsenhausenu a těch z vyvražďovacího lágru. Kniha je ovšem mnohem více komplexní a možná proto mě film moc nepřekvapoval, protože jsem knihu nedavno dočetl. Přesto musím říct, že se faktů z knihy film drží urputně. ()

Drom

Asi jsem už viděl moc válečných filmů a dokumentů o válce, ale mě to přišlo takové mdlé. Film je celkem konzistentní a ubírá se svým způsobem k cíli. Není nudný ani zdlouhavý, nevadila mi ani kamera nebo herecké výkony, vlastně nic mi nevadilo, ale postrádá živost - prostě jen ubíhá a najednou je konec. ()

AloeB

Nic co by člověka dostalo na kolena a to ani kdyby nad ním stál rozzuřený nácek, na druhou stranu popisuje velmi zajímavou tvář WW2 a výborně prezentuje vztahy vězňů jejichž přežití záleží na tom, jak schopní vlastně jsou. Jen škoda scén v kasínu, ty byly naprosto zbytečné. ()

ER

O této historické části 2.světové války jsem moc nevěděl(kdy nacisté "vrhli"na Anglii vedle pum i spoustu falešných bankovek).Tak jsem zase o něco chytřejší a pokud by se vyučoval takovým způsobem dějepis,tak by to byl jeden z mých nejoblíbenějších školních předmětů.Až dokumentární vizualizace a zajímavé herecké výkony (tohle by hollywoodské star nezvládly)vytvořily další dílo,které se zapíše do dějin filmového umění. ()

BDMarty007

Zajímavý námět, ale myslím, že se nepodařilo jej vytěžit úplně na maximum. Film jaksi podivně kolísá, chvílemi jde hodně do hloubky a v zápětí u velmi důležité věci zůstává jen na povrchu a v podstatě se vyhýbá odpovědi. Tak je to i s postojem hlavního hrdiny, který se v jednu chvíli nesouhlasně podivuje morálním postujům spoluvězně a rozmlouvá mu je, aby v zápětí tytéž obhajoval. Pokud to mělo být o morálních dilematech na hranici života a smrti, tak se obávám, že to tak tedy moc nevyznělo. Možná Karl Markovitcs taky nebyla nejlepší volba, neboť Solomon Sorowitz v jeho podání je poněkud neproniknutelný a tudíž nepochopitelný. Zniňované kolísání filmu navíc zapřičinilo, že jsem si neodnesl ani silnější emocionální prožitek; tak nějak se nepodařilo mě vtáhnout do prostředí a dilemat aktérů. Na druhou stranu i přes nenaplnění možného potenciálu je to docela slušný film, který stojí za vidění, už jenom z důvodu zajímavého scénáře podle skutečnosti. Dávám 4, ale je to spíše 3,5 a do značné míry za námět. ()

billyador

spise nez excelentni po filmarske strance (klasicke dobre remeslo), tak zajimave po strance dejove... Rozhodne doporucuji, ikdyz predstavitel hlavni role je snad nejnesimpatictejsi hlavni hrdina od dob Fahrenheit 9/11 ()

Arequipa

Je to na hraně mezi 3 a 4 hvězdičkami. Film je zajímavý, ale představitel Sorowitsche mi prostě nesedl. Přestože se o druhou svět. válku dlouhodobě zajímám, neměl jsem o "Operaci Bernhard" vůbec tušení. ()

ecis

Drama z druhej svetovej vojny uzavreta do minimalneho priestoru, v ktorom prebieha jedna z najvacsich falsovatelskych operacii v historii. Karl Markovics nepredstavujuci ani kladneho ani zaporneho hrdinu je velmi presvedcivy. A prave tento balanc, spolu s napinavym ocakavanim nad jednotlivymi koncami osudov zidov ci nacistov, plus zaujimave kamerove a strihove postupy robia tento film niecim viac ako ostatne "2.WW" snimky. ()

Joski

Filmy na temu Holocaust nemám v obľube. Ale námet falšovania bankoviek a to ešte v koncentračných podmienkach je viac než zaujímavý. Osobne ma najviac potešilo profesiónálne spracovanie a autentické stvárnenie samotného procesu "výroby bankoviek". Ako vyštudovaný grafik môžem potvrdiť, že na technologických detailoch si dali autori skutočne "odborne" záležať! Samotný film na mňa až tak nezapôsobil, i keď značná dávka morálneho práva na život bola veľmi dobre poriešena. 5 hviezdičiek dávam za profesionálne spracovanie témy podľa skutočnej udalosti. Inak je to slabých 80% ()

Laborant

Chvíli mi trvalo než jsem se do tohoto válečného dramatu podle pravdy zadíval a na pevno se usadil. Jinak bych to viděl na 75%, bohužel musím dát buď 80% nebo 60% což je veliká nevýhoda. ()

markotter

Zajímavé, co se všechno za války dělo... Myslel jsem, že to bude nějaký historický exkurz, ale spíš to bylo o tom, co prožívaly jednotlivé postavy během vývoje událostí a celé to orámované tou zajímavostí o padělání. Líbil se mi i dobře vykreslený rozpor mezi zaníceným socialistou a pragmatikem, který chtěl odvést co nejlepší dílo a přitom přežít. Uteklo to jako voda. ()

E lan

Zajímavé téma, dobré zpracování, slušné herecké výkony dávají dohromady lehce nadprůměrný film. Ze svěřeného tématu se dalo vytěžit více a proto nechápu proč zrovna tento film tak úspěšně atakoval Oscara. ()

Chip89

Film z druhé světové války. Mám ráda historické filmy. A tenhle má tak úzasný spád.... O tom,že není koncentrák jako koncentrák.... Příběh o tom, že bojovat se nemusí jen na frontě, ale že nepřítel se dá zlikvidovat i zevnitř. Kontrast toho,když Němci někoho potřebovali, tak si ho ,,dokázali i v mezích normy předcházet". A jako každá válka,zde spousta lidí přežilo, ale i tak všechny osudy nekončily úplně šťastně.... ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky