Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

Toshiro

Poutavý příběh z reality a blízké minulosti Íránu. Animace je hodně stylizována, ale nijak neruší vyprávění a příjemně ho doplňuje. Pro mě rozhodně letošní vítěz oskara v kategorii animovaných filmů. ()

Lucjen

Persepolis ma pritiahol samozrejme svojou animáciou, no ponúka oveľa viac. Pohľad do iného sveta, inej kultúry, no hlavne citlivo a zároveň vtipne vyjadrené dospievanie mladého dievčaťa, podčiarknuté jej samotným pohľadom. V podstate neviem, čo by som mala filmu vytknúť. ()

Hamaradža

Príjemne osobné a moc pekne animované, ale hlavná hrdinka mi príde trochu príliš do seba zahľadená a hlavne mi tématika vyrastania v neslobode (našťastie) nie je až tak blízka. Skôr som sa nudil, uvidíme, o pár rokov a pár životných skúseností bohatší možno docením viac. ()

willow666

Málem to byly spíš tři. Hlavně kvůli tomu, že v tomhle filmu je z nějakého důvodu Lenin spojován se svobodou. Na druhé straně v mých pocitech převládla spokojenost - za originalitu a upřímnost tohoto snímku. ()

grogodil

So strašne sympatickým nadhľadom a iróniou a skrz jednoduchú, ale zároveň detailnú animáciu zobrazený strhujúci príbeh novodobých iráckych dejín očami dospievajúceho dievčatka (autorky filmu). Určite animák roku, aj keď zo začiatku sa človek neznalý iráckych dejín v tých nahustených informáciách a menách trochu strácal. ()

mae-geri

Nevim.. Tento film jsem moc nepobral.. Chybi mi asi znalosti novodobe historie Iranu, abych tento film mohl ocenit vice. Pribeh micha autobiograficke a politicke prvky a obcas jsem se ztracel. Animace mi taky neprisla moc zajimava, takze davam 2*. btw. Docela by me zajimalo, cim tento film zapusobil na vsechny ostatni, jestli tomu vsemu rozumi a nasli se v tom, ze ma prumerne hodnoceni 86 %.. ()

Vědma

Tohle jsem vždycky chtěla, poznat život v muslimské zemi očima ženy, raději holčičky. Jednoznačně nejlepší je začátek, kdy je Marjane ještě děvčátko, vychovávaná ve svobodymilovném prostředí emancipovanou matkou a skvělou babičkou, vychovaná v ženu, která zná svou cenu a nemíní se ponižovat ani v cizím prostředí, ani doma před muži, kteří si myslí, že jsou pány všeho. Až na ČSFD jsem si všimla, jak skvělí herci film dabovali, to je taky znát. A ta touha po západní hudbě mi trochu připomněla fronty v Prioru na U2 mého mládí. Nemám důvod firmu ubírat hodnocení moc mile mě překvapil. ()

Aleee89

Tak tak, poslední dobou začínám mít menší averzi k Pixaru a naopak jsem moc ráda, že mám možnost zhlédnout i jiné animované filmy s jinou technikou animace, protože těch 3D digitálních animáků jsem docela přejezená a vítám každou změnu. A utvrzuju se v tom, že jsou mnohem lepší filmy než ty dnešní a moderní. Jedním z nich je i Persepolis. Černobílá animace má své kouzlo a uchvátí. Zde je sice jiný styl než například u Renesance, ale funguje to dobře. Děj není nijak plytký, ale má historické pozadí, které je sledováno dětskýma očima a patřičně komentováno. Marjane je kouzelná postava a její postřehy a hlášky mě nesmírně bavily. Persepolis musím hodnotit hodně kladně. A už teď se těším na Valčík s Bašírem, film, který má s Persepolis mnohé společné. ()

L_O_U_S

Pro středoevropana rozhodně osvěžující zážitek a potřebný náhled do šíitské kultury. Persepolis je navíc důkazem, že animovaný film nepotřebuje pixarovskou animaci, aby dokázal na diváka zapůsobit – je to právě ta animační jednoduchost jdoucí ruku v ruce s vypravěčskou stručností, která filmu velice přidává. (1 012., 7. XI. 2014) ()

Fanucci

V příběhu jsou hluchá místa, to stoprocentně. Ale k příběhu skvěle pasující animace nebo úžasně odvyprávěné a pojaté dětství hlavní hrdinky mne doslova nadchly. A výborně jsem se pobavil, což jsem vůbec nečekal! (např. prodej kazet v Íránu:-D) Musím dát 5. ()

Frenegonda

...a květy jasmínu padají... Krásný film. O pocitech, o lidech. O zemi. O zemích. Symboly jsou jiný, ale hnus a lidská zloba je všude stejná!!! A musí se proti tomu bojovat. ()

fmash

V Persepolis toho divák může najít hodně, protože tam toho hodně je. S ideologickým pozadím hrdinky se někdo může ztotožnit, ostatní je mohou brát jako určitý intelektuální exkurs do jednoho z hlavních myšlenkových proudů nedávné minulosti až současnosti. Původně plíživá totalita žere a roste jedna radost (snad jednou doroste do jateční váhy). Jedna věc ale stojí za poznámku víc než ostatní. Satrapi udělala dobrou službu svým lidem, protože dnešní západní konzument (nebo občan, chcete-li) vnímá Írán především jako zdroj nejen islámského nebezpečí - přitom i tam žijí lidé srovnatelné duchovní rasy, na jakou jsme zvyklí. V tomto filmu si připomeneme, že i perský chleba je o dvou kůrkách. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2007 - Cena poroty (spolu s filmom "Stellet licht") ◘◘◘◘ Pekne formálne spracované, ale až príliš to hralo na francúzsku strunu. Klasické francúzske narážky na Angličanov a Nemcov (Rakúšanov), typický francúzsky ambivalentný, podlizovačný prístup Francúzov k moslimom všeobecne, vykreslenie Európy ako pochmúrneho miesta plného iba podivínov a predpojatých rasistov, už otrepané narážky na opäť nepochopené socialistické ideály, socialisticko-nihilistické polemizovanie v rozhovoroch, Boh (Allah) diskutujúci s Marxom .... priznávam autorke, že pocit domova človek v cudzej kultúre ťažko nájde, ak ho vôbec nájde.... Nostalgické chvíle slobody v bigotnom Iráne boli premiešané s perzskou národnou hrdosťou a paradoxne silným feministickým cítením.... Na jednej strane sa vyzdvihovala vzájomnosť, význam obety (mučeníctva) pre spoločnosť, hrdosť na vlastnú kultúru, no vzápetí sa hrdinka správala ako zástankyňa individualizmu, individuálnej slobody každého jednotlivca bez ohľadu na spoločenské konvencie.... myšlienkový svet filmu mi proste nesadol, do role hlavnej hrdinky som sa nevedel vcítiť rovnako ako do zrejmej autorskej snahy vykresliť iránsky národ ako trpiacu obeť..... tento film sa bude asi viac páčiť ženám ako mužom, pretože (si myslím) je bližší ženskej duši a jej vnímaniu "sveta mužov", ktorému sa chce vzoprieť a bojovať s ním.... Viac ako o Iráne to bolo o ženách a ich údele..... ale môj komentár berte ako komentár zakonzervovaného antikomančského európskeho paprdu, ktorý verí v Huntingtonov "Stret civilizácií" ... ešte jednoduchšie povedané - keď sa jej nepáčilo, (SPOILER!!!) nemala sa vracať :-/ ()

Carlossss

Neotřelý snímek plný laskavého a trefného humoru. Kritika společnosti, krásné animace... to vše vás čeká při shlédnutí Persepolis. Strastiplná cesta životem a vypořádávání se s východní kulturou je pro nás, Evropany, možná něco cizího, ale Persepolis podává celou situaci velmi přehledně a nechává prostor, aby si každý udělal obrázek sám... ()

honajz2

Na jednu stranu celkem zajímavé vyprávění o historii Íránu, na které se dobře dívalo, ale na tu druhou se kromě toho animovaného zpracování nejedná o nic převratného a originálního a chyběla mi zde nějaká celková výpověď a taky pořádné uzavření. Sice tu zazní několik zajímavých věcí, ale celkově to na víc jak 3* nevidím. ()

Morloth

Persepolis se honosí zajímavou a vtipnou animací se zajímavými nápady. To vím, že Francouzi umí, stačí si vzpomenout třeba na Trio z Belleville. Například růst Marjane 'Marji' Satrapi je opravdu vtipný. Také se mi velmi líbilo promísení humoru a zvěrstva. Často styl vyprávění zabíhá do grotesknosti. Obdivuji přídech lehkosti, jenž se províval celým v podstatě velmi tragickým příběhem. Persepolis je zajímavý a silný snímek. Kterému však v mých očích k dokonalosti cosi chybí. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky