Kritiky uznávaný memoár Marjane Satrapiové s názvem "Persepolis" ožívá v tomto zábavném a upřímném animovaném celovečerním filmu. Snímek vypráví dojemný příběh o mladé umíněné dívce a jejím dospívání v Íránu za dob islámské revoluce. Rodiče se začnou obávat o bezpečí neohrožené Marjane a rozhodnou se ji poslat do školy v Rakousku. Bezbranná a opuštěná Marjane prožívá v cizím městě typické strasti puberty. Navíc zde musí odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost přijímá mezi sebe a ona dokonce prožije i lásku. Po dokončení střední školy ale zůstává sama a její stesk po domově je stále nesnesitelnější. Aby mohla být zase se svou rodinou, rozhodne se Marjane vrátit zpátky do Íránu. Třebaže to znamená nosit šátek na hlavě a být součástí tyranské společnosti. (Cinemax)

Xeelee

První kniha je převyprávěna strašně rychle a spousta věcí je vynechána. Pak naštěstí výprava zpomaluje. Ve filmu je pár scén, které zajímavě doplňují komiks nebo díky kterým jsem lépe pochopil souvislosti. Závěr je vynikající. Hodina a půl je ale na převyprávění strašně málo. Dokázal bych si představit i dvouhodinovou stopáž. Kdybych před shlédnutím nečetl komiks, tak bych filmovému zpracování možná přidal i tu poslední pátou hvězdičku. Komiks je mnohem detailnější a je více prokládán odlehčujícím a v druhé knize často drsným humorem. Film vyznívá mnohem smutněji a spoustu věcí si člověk musí z náznaků domyslet, protože se do hodinu a půl trvajícího filmu nevešly. Po doběhnutí titulků bylo v sále zvláštní ticho a asi se nenašel nikdo, kdo by neuronil slzu. Spousta holek brečela jak želvy. Takhle se mě citově nedotklo moc filmů. Nechápu, jak tu filmu někteří vytýkají podporu komunizmu. Jde o naprosté nepochopení kulturních, politických a historických souvislostí. Komunizmus v Íránu byl něco jako protikomunistický odboj u nás, znak rebélie, boj proti systému, naděje na lepší zítřky. ()

Sawy

Film,který navzdory závažnosti tématu,o kterém vypraví,nikdy neklesne k přehnanému citovému vydírání,dokáže být zábavný i krutý,roztomile cynický i neskonale dojemný.Tyhle slova si možná lehce protiřečí,ale nic nevystihuje krásu Persepolis jako ony.Mohl bych se rozplývat nad skvělou animací,sympatickou hlavní hrdinkou nebo nelegálním poslouchání Iron Maiden,ale je to zbytečné.Podívejte se na tenhle film a pochopíte,proč jsem si jej zamiloval.95 % ()

stub

Skvělá záležitost, která naprosto předčila má očekávání. S tvorbou autorky jsem slušně obeznámen (doporučuji např. skvělé "Šitíčko", které vyšlo i u nás - zvláště ženám se bude jistě líbit), Persepolis jsem však nečetl - byl jsem odrazen přílišným humbukem i načasováním tématu, očekával jsem naprostou zaujatost, ať už pro jakoukoli stranu (autorka íránského původu žije dlouhodobě na západě). Když jsem teď víceméně náhodou viděl zfilmovanou verzi, moje překvapení hraničilo se šokem. Zcela nezaujatě podávaný chod dějin na pozadí životního příběhu autorky má ohromnou sílu. Vůči západu je tvrdá, vůči Íránu jakbysmet, nejtvrdší je však vůči sobě - nejdrsnější momenty jsou sice jen naznačeny (někdy natolik decentně, že je mnoho diváků snadno přehlédne), ale tam, kde padá popel na její vlastní hlavu, bývá překvapivě doslovná (osočení náhodného muže z obtěžování...). Výtvarná stránka stylem věrně odpovídá předloze, animace je kvalitní, propracovaná a nerušivá, hudba zvolená přesně a vtipně. Marjane Satrapiová se postupně zařadila mezi autorky, které jsou jasnou zárukou kvality (navíc na poli všedních, obyčejných témat, která jsou v mých očích tím nejtvrdším kumštem). ()

Iggy

Jedinou, ale podstatnou výtkou filmu je Marjanino nadšení komunistickými myšlenkami, které by se u malého dítěte v izolovaném Íránu dalo pochopit, ale v období dospívání ve Vídni, vzdálené jen co by kamenem dohodil od blahobytného komunistického ráje ČSSR, Maďarska a Jugoslávie svědčí jen o její omezenosti a hlouposti. Marjana by se asi divila, co všechno by se nezměnilo, kdyby v Íránu nevládla diktatura muslimská, ale komunistická. Na druhou stranu ji ovšem (z)dravý kapitalismus málem nechal umrznout na ulici. Jinak má film asi všechno, co život přináší: lásku, politiku, radosti i strasti, a hlavně nezbytnou poezii (hlavně scény s babičkou). Příjemně mě překvapilo, jakou sílu a jaké poselství může mít takový kreslený film. Důkaz toho, že v jednoduchosti může být krása. ()

ScarPoul

V persepolis to žije. V persepolis to dýcha. V persepolis je to čiernobiele. A aj keď je Persepolis o iránskom dievčati a vojne a imigrantoch a osamelosti a láske - je to po čertoch Francúzke. Marjane Satrapi považujem za jednu z mála spisovateliek, ktorá si ma dokázala svojim citom pre detail a vykreslením životných osudov doslova získať a neviem či sa mi u nej páči ten neskutočne tenký balanc medzi tragikou alebo komikou alebo to že nepotrebuje farby aby zvýraznila emócie. Jej grafické romány považujem za jedni z najzaujímavejších diel čo som mal možnosť čítať. K filmu som sa dostal práve vďaka komiksom a musím povedať, že veľké zmeny sa nekonajú. Film je verný komiksu aj keď je prirozdenejšie ukrátený o mnohé okamžiky. Animácia tohoto snímku je priam dokonalá. Hraničí s umeleckosťou a hlavne som mal počas celého filmu pocit že sa pozerám na komiks v pohybe. O to viac si toto dielom cením, vzhľadom na to že sa jedná o životopisné dielko a ako také rozhodne nie je určené pre deti, ktoré by či už nechápali politickým názorom alebo stretom dvoch odlišných kultúr - na jednej strane iránčani a na druhej nemci. Hudba bola v niektorých miestach naozaj pompézna ale niektoré obrazy boli omnoho silnejšie než v komikse a práve vďaka týmto obrazom a vďaka hravosti snímku som sa priblížil k politike tak blízko ako sa mi to už nikdy nepodarí. Francúzky jazyk dokonca tomu dodáva krásny nádych a myslím že film je krásnou nostalgickou spomienkou na život hlavnej hrdinky, ktorého niektoré momenty sú nám doslova známe. a priznám sa že úprimný úsmev na tvári mi vylúdili scény - eye of tiger, retrospektíva na vzťah, guvernér arnold ešte ako terminátor a hlavne godzilla. pre mňa srdcovka. ()

rawen

Persepolis je pro mě jedním z nejpříjemnějších překvapení za poslední dobu - dosti závažný příběh hlavní hrdinky je vyprávěn poutavě, hravě a s osvobozující nadsázkou - přitom lidsky a intenzivně. K zážitku přispívá velice dobrá animace (s některými záběry si tvůrci doslova vyhráli) - flashbacky (tedy většina filmu) v retrospektivní černobílé --- nejvíc mě ale potěšila naprostá absence jakýchkoliv filmových klišé a také to, že tvůrci (spíš tedy autorka příběhu) nepokazili/a konec. Skvělé - 9/10 ()

Caszidy

"Když nám bylo 15, tak jsme se s tvou matkou drželi na ulici za ruce. Nechce se mi věřit, že to bylo ve stejné zemi." Životní příběh Marjane Satrapi na jehož pozadí můžeme vnímat nekonečný začarovaný kruh země, se slavnou perskou minulostí. Kromě nástinu poměrně nedávné íránské historie, jsou vskutku povedené i humorné scény ze života Marjane. Obzvláště "rocky theme" mne opravdu pobavila, stejně jako "prozření" z lásky k mladému rakouskému spisovateli. O samotném filmu jsem toho před shlédnutím mnoho nevěděl. O to více mne příjemně překvapil. ()

maseer2

od začátku, v němž jsem se moc neorientoval (jelikož íránské dějiny nejsou zrovna můj šálek čaje), přes roztomilý dětský pohled na věc až k nudné druhé (víc než) polovině filmu, která se odehrává převážně v Evropě.. čekal jsem víc.. ()

bouncer

Úchvatná animace a originální film, který musí potěšit každého diváka. Na můj vkus byl příběh možná až moc politický, ale to už asi k vážnému pojětí filmu patřilo. Momenty jako Punk is not DED, Iron Maiden nebo Eye of the Tiger mě úplně dostaly. ()

Litsarch

Velice zajímavý snímek... Víceméně smutný příběh autorky o jejím životě... Nástrahy v životě, špatné podmínky, válka, první "kopanec" v lásce a další... I když příběh nijak extra negraduje a jede od začátku do konce skoro ve stejném tempu, tak mi to ani nevadilo... Líbilo se mi to takové, jaké to bylo a kousky komedie příjemně doplnili děj... Nutno podotknout, že komixovou předlohu neznám... ()

BigDeal

Jednoduchá, no veľmi milá animácia, vážna téma a predsa ľudský humor, skvelé scény, ktoré vyzerali napriek tomu, že ide o animovaný film tak reálne a pôsobili naozaj dospelo. Ak by som mal svoje pocity počas sledovania popísať nejak jednoduchšie- prial som si, aby bol Persepolis roztiahnutý do aspoň 50- epizódového seriálu. Myslím, že materiálu by autorka našla dosť. 90% ()

Baxt

Nečekaně "neumělecké", v podstatě je to obyčejný životopis se stejně nerevolučními vizuálními nápady, ale v kreslené podobě to dostává punc novátorsky vystavěného filmu. Připadalo mi, že se občas Persepolis snaží zaujmout i nenáročné diváky několika lacinými vtípky, povětšinou by ale humor mírný a laskavý. O to ale nejde, klíčem k příběhu je hlavní hrdinka, kterou si zamilujete, ať už jste předem jakkoliv naladění. ()

Avalon820

Asi chápu ono vysoké hodnocení, neboť většina zásadních aspektů tohoto snímku je opravdu výborná. V první řadě nepochybně samotné téma stojí za pozornost. Dále příběh, kterému lze uvěřit, že je podle skutečně události. Rovněž audiovizuální podoba je naprosto úžasná - příjemná a především stylová animace rozhodně zaujme lecjakého diváka. Ale i přese všechny tyto klady mě Persepolis nedokázal bezprostředně přišpendlit k obrazovce. Proč? Jedním z důvodů je hlavní hrdinka - po určité době mi byla tuze nesympatická a to zejména proto, že během pouhých 95 minut stihla vystřídat snad všechny představitelné názory, myšlenkové stavy a postoje vůči životu. Od toho se odvíjí i mé neztotožnění se s hrdinčiným vyprávěním, které absolutně není nad věcí. Dále je potřeba brát na vědomí, že příběh je veskrze pochmurný, a proto si leckterou vtipnou vsuvku mohli tvůrci odpustit, nebo ji alespoň patřičně usměrnit. No a ten závěr... bez rozuzlení, bez vysvětlení, bez uzavření, bez morálního ponaučení, zkrátka střih a šmitec. To považuji za velmi nešťastný způsob ukončení čehokoliv. Já se proto s tímto filmem rozloučím také polovičatě - nejistými třemi hvězdičkami. ()

JohnCZ

Intimní životopisné drama se silným ženským otiskem z neokoukaného prostředí revolucí a následnou válkou zmítaného Íránu, vtisknuté do podoby černobílého silně stylizovaného animovaného filmu vytvořeného na základě stejnojmenného komiksového memoáru Marjane Satrapi. Uf. Je to osobité, vtipné, neokoukané a krom toho, že film střídmě dojímá, tak je až překvapivě edukativní. ()

M.Macho

Formou zvláštní filmové a obrazové vyprávění. Silná vytvárná stylizace a v podstatě dost otřesná výpověď iránské puber´tačky by ve mě jisto jistě vyvolaly silné sociální i lidské pnutí. Jaksi se tak ovšem nestalo. I když jsem si velmi dobře uvědomoval, že za párty v baráku by mi asi nikdo tady v teplíčku samopalem do obličeje nemířil a že zpovýkaná evropská rozežranost mohla takto zasaženou dívku šokovat - něco stejně v Persopolisu chybělo... nebo přebývalo? ()

Marek1991

Animovaný film o živote so všetkým dobrým aj zlým, pre deti tomu však scenzurujte aspoň tie nadávky a zbytok vysvetlite. Škoda toho záveru, lebo západnú civilizáciu tiež za geniálnu nepovažujem, ale v niečom je od tej fanaticky náboženskej aj lepšia. Tunajší dej prechádza rôznymi historickými obdobiami danej krajiny, je to také ženské, melancholické a celkom sa mi to páčilo. ()

F.man

Zajímavá výpověď evropské iránky, chcete-li iránské evropanky, která však není jen o "ní" ale taky o zemi Arjů. Zaujme především svou originalitou a představitostí autorky. The first marriage is practice for the second. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky