Carstensz - Sedmá hora

Dokumentární

Slovensko, 2008, 44 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Na to, aby som videl, čo sa deje so svetom, nepotrebujem sebaprezentačnú Al Gorovu jedenapolhodinovú prednášku. Na to stačí 44 minút dobrodružsta siedmich odvážlivcov, putujúcich na najvyššiu horu Novej Guiney, jednu z najnedostupnejších na kontinente. Domorodí nosiči nebezpečne lačnia po peniazoch, ale ako mlynárove sliepky za zrnom po nich prahnú všetci: armáda, povstalci, zlatokopi, mafiáni. Kresťanské misie a prospektori importovanými globalizovanými normovanými príncipmi ničia pôvodné kultúry. Najvýnosnejší a najväčší lom na svete, prevádzkovaný americkou ťažiarskou korporáciou (priemerný mesačný plat 18 000 USD) devastuje brutálnym spôsobom krásu guinejskej horskej džungle. Ľadovce v horách sú menšie o dve tretiny oproti zápiskom prvolezca Harrera zo 60. rokov. Oblasť je nepokojná, vodca opozície zavraždený, vláda podniká vrtuľníkové nástrely do osád, horolezecké výpravy do hôr miznú bez stopy. Získať povolenie na vstup je nemožné bez abnormálne vysokej finančnej úplatkarskej reťaze. Barabáš z odvážneho kroku do neznáma vydestiloval svedectvo o dobe, o svete, o nás, podopreté naturalistickými zábermi úchvatnej prírody i drsnými dezinfekčnými operáciami. Pre mňa doposiaľ najlepší režisérov film.(2.12.2008)

Jeden z nejlepších Barabášových dokumentů testující limity toho, kam se horolezci-dobrodruzi vůbec mohou vydrápat (a nenechat se cestou zabít a sežrat).(5.1.2013)

Sedem veľkých vrchov. Sedem kontinentov. Sedem ľudí. Aj keď to tak znie, nie je to žiadny komentár k nejakému epickému traileru. Je to projekt Seven Summits, ktorého účastníci majú vyliezť na sedem najväčších vrcholov sveta. Carstensz je najobtiažnejšia ľadovcová hora a zároveň najväčšia hora Austrálie a Oceánie. Barabáš vytvoril púť, podobnú tej po Antarktíde, kde je ťažká cesta, plná chorôb, nebezpečných rastlín a nespokojných domorodcov, zakončená vytvorením tábora pod horou, kde hrdinov ešte čaká náročný výstup. Ďalší s dokumentov, kde Barabáš ukazuje vplyv človeka, na fungovanie prírodného spoločenstva. Tam, kde v Mamberambe ukazoval prírodné domorodé kmene vo svojom prirodzenom prostredí, tu ukazuje rovnaký kmeň ovplyvnení kresťanskou misijnou stanicou. Domorodci sú oblečený a poznajú moc peňazí. Je to zvláštny pohľad. Vidieť ako sa to všetko pred očami mení. Ako niečo čo bolo nedotknuté, vyzerá neprirodzene a akosi nesprávne, aj keď to správne slovo je umelo moderne. Toto je pozadie ďalšej úspešnej expedície, ktorá patrí k najlepším filmom aké Barabáš vôbec natočil. Sila priateľstva a túžby spojenia s prírodou je tu veľmi silná. Kvôli takýmto filmom Barabáša ako tvorcu zbožňujem.(29.12.2011)

Opäť to vystihuje len jediné: REŠPEKT!!! Hoci ten záver bol tak trochu rozpačitý...(30.10.2013)

Na jednej strane celý dokument stojí na závere, ktorý má byť ako vyvrcholením útrap kvôli skazenosti ľudí z vonka a aj tamojších, na druhej oni sami sa na tom uplácaním podieľali, aby asi zvýraznili tú skazenosť, aj keď mám dojem, že oni len chceli tamojšiu horu vyliezť za každú cenu. Ale nechcem im to zazlievať, verejná príroda musí patriť všetkým a je mi jedno, či si honili ego a že na to minuli svoje peniaze, nemyslím že by boli ochotní riskovať napadnutie, keby sa tam vybrali potajomky. To ako Bém, či iní vnímajú korupciu je celkom smutné, mohli k tomu dať aspoň nejaké vyjdrenia, bez toho to môže pôsobiť len ako nafilmovaná dovolenka s moralizovaním a rečami v komentári, ktoré nemusia byť každému po vôli. Napriek tomu som rád, že to vzniklo, aj keď to je tak trocha kontroverzné dielo, no aspoň je to zaujímavý pohľad na náš svet. Nejaké umenie tu nehľadajte, je to taký cestopisný dokument s popisom trasy, ktorý by si zaslúžil aj dlhšiu stopáž, ale aj tak som celkom spokojný.(4.1.2014)