Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Dovlatovka

Wes Anderson se pozná na 100 honů a ani tady se nezapře. Není to tak skvělé jako Život pod vodou, ale je to milé, vtipné, krásné a šílené. A je obdivuhodné, jak dobře může fungovat tak nesourodá trojice herců. 60% ()

cyright

Jedná se o ten typ filmu, který vyniká spíše formou než obsahem. Takový ten film, který shlédnete, a potom nevíte, co si vlastně myslet. Jde o náladu, rozpoložení. Pokud si jej pustíte v tu správnou chvíli, bude vám připdat geniální. Pokud ve špatnou, budete koukat na blbost o ničem, ačkoliv vcelku zajímavě ztvárněnou. A protože se sám nemůžu rozhodnout, dávám průměr. 3*. ()

chlebos

Nemůžu jinak. Pohodový snímek, který člověka pobaví, pohladí a hlavně namlsá tak, že by klidně chtěl ještě...... Delikátní filmová lahůdka. ()

Respex

Velice pozoruhodný film. Moje konečné hodnocení se ustálilo někde mezi 3* a 4*. Úžasná atmosféra, skvělé herecné výkony a jedinečná režie. Wes Anderson je režisérem velice rozporuplných filmů. Jsem si jist, že někoho okouzlí, ale někomu může připadat velice průměrný. Nakonec 4* a doporučení. ()

jda23

Čakal som takuto max.3 a pol hviezdičkovú zvukovku, farebnovku a predovšetkým nejaký nijak zvláštny postreh na humor. Ak Vam to nevadí, pekne naladí ale nič viac. ()

markotter

To byl teda bordel. Ani vteřinu jsem nechápal, proč byl tenhle film natočenej. Ale zůstal jsem celou dobu sedět a koukal a koukal, snad v očekávání, že se něco stane. Nestalo, no nevadí - barevný to bylo. ()

josieaddms

Příběh vypovídá o třech lidech, podnikavém Fracisovi, ironickém Peterovi, a introventním Jackovi, o třech bratrech Withmanových. Vydají se celkem nuceně na výlet do Indie s "překvapením". Ze začátku je cítit nedůvěra, neporozumění a strach který mezi sebou řeší. Nemluvili spolu celý rok, a všichni tři dobře vědí že spoustu věcí se od té doby změnilo. Francis má zvláštní poranění hlavy, Peter se brzy stane otcem, a Jack stále řeší otázky lásky. Vědí, že před sebou mají tajemství. A je jeden druhému v podstatě cizí. Postupem času se různě vyvíjejí situace, které nejdříve vedou k tomu, že se rozhodnou že to nemá cenu, a že se vrátí každý domů, a nepokusí se najít zpátky důvěru. Všechno se ale mění čím více času spolu tráví. Spojuje je víc věcí než čekali. Tragickou smrt otce, a odloučení od matky snášejí celkem těžce. Nakonec k sobě najdou cestu, i když to nešlo zrovna jednoduše, jsou to bratři, a vždycky budou, a jsou si v podstatě strašně blízcí. A dokonce jsou schopni jeden druhému pomoct. Wes Anderson natočil snímek, naprosto úžasný a geniální. Herecké výkony, barevné kompozice, výprava, střihy, a všechny záběry, scény a dialogy mezi těmi třemi, to je něco neuvěřitelného. Už jsem to jednou viděla, ale dnes jsem si to pustila znovu, a jsem ještě nadšenější než poprvé. A určitě to nevidím naposledy. Udivuje mě, s jakou grácií vystihl vztah tří sourozenců, já sama jich mám dost, a přišlo mi to úplně přesné. Krásný příběh, neuvěřitelně skvěle pojatý. Jsem stoprocentně spokojená. ()

maddictive

Nejdřív mě dostal ten vlak, ten interiér je nádherný, člověk nastoupí a je v úplně jiném světě, barevném a voňavém a s fousatýma chlapama a nádhernýma holkama s velkýma očima a tečkou na čele.... Takže zpočátku je takový příslib, že v tomhle prostředí nějaká ta duchovní cesta proběhnout prostě musí. A ona vlastně neproběhne... nic se nezmění, nic se nikam nevyvine, prostě jedou tam a zpátky a nic. Trochu mi to připomíná Jíst, meditovat, milovat, i když to bylo o moc hloupější. Ale ten film používá stejnou techniku; vytáhnout na diváka exotické prostředí a čekat, že to samo o sobě bude stačit. A ono né a né... ()

Mira90

Pro mě osobně zatím nejslabší Wes Anderson. Ale někomu se to může líbit, své kvality to má, přeci jen - je to od Andersona :-) ()

neo93

Další velmi dobrý snímek od Wes Anderson. Tentokrát jsem už přesně věděl, co můžu od filmu tohoto autora očekávat a přesně to jsem taky dostal. Skvěle vyprávěný road-trip tří bratří. Francis, nejstarší z bratrů Whitmanových, se rozhodl naplánovat a uskutečnit pro bratry nezapomenutelnou cestu Indií, pro otevření a poznání sebe navzájem. Již od začátku se mu to ovšem nedaří, když Peter i Jack nevěří jemu i jeho podivnému nápadu. Pohodová atmosféra, která se prolíná s více či méně úsměvnými i dramatickými scénami, povedené dialogy mezi tímto zvláštním triem, které je skvěle odehráno herci nebo báječná hudba. To vše dělá tento film příjemným a osobitým setkáním s panem režisérem Andersonem. ()

Gremlin1

Po shlédnutí Života pod vodou a Darjeelingu musím uznat, že rukopis Wese Andersona je těžko zaměnitelný. Je to hrozně ulítlé, ale přitom lidské :-) Prostředí Indie, tak jak ho autoři přinesli k nám divákům a kde se takřka celý děj odehrává, mi občas vzdáleně připomnělo Černou kočku a bílého kocoura. Přitom je ale film úžasně klidný, atmosférický a bezkonfliktní. Jediné, co mi občas na snímku vadilo, byla v některých chvílích možná až příliš intenzivní hudba, nebo střídaná až moc často. Tenhle nedostatek ale vykompenzovala Natalie Portmanová v krátkém takřka erotickém předfilmu - takovou ji dosud viděl jen málokdo :-) Za zmínku dále stojí představitel jedné z hlavních rolí - poměrně neznámý Jason Schwartzman, který mě velmi příjemně překvapil. Pěkná podívaná, která vám určitě nezkazí den. Dokonce mi nakonec ani tolik nevadilo, že se Murray objevil pouze asi ve dvouch scénách :-) ()

Looka

Dobrá atmosféra, jen zábavy oproti Životu pod vodou trochu ubylo, možná to ale bylo spíš mým zklamáním z toho, že můj oblíbenec Bill Murray měl v celém snímku prakticky jen dvě scény. ()

KdG

Celkem pěknej film se zajímavou až exotickou náladou, sice sem ho asi úplně nepochopil ale i tak se mě to docela líbilo. ()

DonTommy

Nevím přesně proč, ale styl, prostředí a frky v tomhle filmu mi přesně padly do noty...a otravného Owena Wilsona jsem se nemohl nabažit :) "Let's make another agreement" ()

zmess

Pri tomto som do konca vydržal len vďaka dobrým výkonom trojky hlavných hrdinov, a občasným vydareným vtipným situáciám. Tejto s.r.o.-čke sa do budúcna radšej vyhnem. ()

Astrebleue

Pohodový film na příjemný večer. Adriena Brodyho mám jako herce ráda a vyvážil tak moje antipatie k Wilsonovi. Rozhodně zajímavý film a docela se divím hodnocení. U mě tak 7.8/10. ()

Rodin

Tedy tohle mě opravdu, ale opravdu nevzalo, to nemohu říct. Není to ani dobrodružné, ani drama, a hlavně to není ani trochu komedie. Celé mně to připadalo jako nesouvislý sled absurdních skečů, který kdyby nebyl podbarven zvláštní atmosférou indických exteriérů, neměl by ani náladu. 65%. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona