Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

Thomassi

Ať čekám, jak čekám, na tohle jsem se těšil, až to výjde na dvd. A pořád nic. Musel jsem si to tedy zařídit jinak. A kdybych čekal dál, přišel bych o slušný akční nářez s prvky sci-fi. Upíři ovládli svět a lidí jako takových už moc nezbylo. Přesto se mezi těmito dvěma rasami najde nějaké pouto a tím pádem i kapka naděje k záchraně lidstva. Cítil jsem z toho originalitu, protože takovýhle téma jsme ještě neviděl. A pokud je slušně zpracovaný, může z toho být výborná podívaná. A Svítání je přesně tento případ. Spousta krve, spousta hladovějících upírů, zbraně a přestřelky hodné dobrého akčního filmu. Pravda, béčkovitost jako řemen, ale když se u toho člověk baví, proč ne. Viděl jsem tam ale i jakoustakous vizi pro člověka do budoucnosti. Bohužel s horším koncem. 70%. ()

veronikav

Nemám moc ráda jen krvavé horory ..... :-( tohle mělo tak nějak hlavu i patu ...ale ? Průhledné -zdlouhavé...a tak nějak málo šťavnaté :-( ()

FilmFan24

Chladný, odosobněný svět, kde upíři jsou ti, co vládnou a bojují za přežití své rasy všemi dostupnými postředky. Lidé slouží jako zásoba krve a ta postupně dochází...Zajímavě pojatý horrorový sci-fi příběh s temně znějícím hudebním doprovodem možná trochu sráží ne zase tak dokonalé speciální efekty. Vše vynahrazuje ale originální scénář a hlavní herečtí představitelé. Uvěřitelný Ethan Hawke v roli zachránce lidské rasy, který spolu s Willemem Dafoem se potýká s démonickým Samem Neillem, který jako upír nahání hrůzu...Kladem je, že se režisérská dvojice nesoustředila jenom na prvoplánovou akci, ale dostatečně rozvinula charaktery a vztahy hlavních postav. "Daybreakers" je rozhodně jeden z nejlepších upírských filmů z poslední doby. ()

m@rz

Filmů o upírech je spousta, ale snad žádný z nich ještě neřešil problém: Co se stane, až dojde všechna krev? A v tom je právě tento originální. Trochu zamrzí, že nebylo víc akce, ale zase dobrý příběh. ()

grogodil

Celý čas mi to pripomínalo také Equilibrium na upírsky spôsob. Má to síce pekný chladný vizuál, akurát je to natočené bez štipky emócií, predvídateľne nezáživne a napriek tomu, že sa miestami film kúpe v krvi, tak tomu proste chýba nejako šťava...5/10 ()

Skip

Upírské filmy sice nepatří k mým nejoblíbenějším, ale musím říct, že tenhle nebyl vůbec hloupý, nešlo v něm jen o litry krve a co nejefektněji prokousnutá hrdla. Ten film měl velký potenciál nabídnout něco mnohem víc, ale jako by se tvůrci zalekli a drželi se bohužel při zdi a vznikl jim jen lepší průměrný film. Kéž by někdo schopný pořádně prošel scénář, to se ale nestalo. Smůla. ()

Dubro

Trailer diváka pekne navnadí, ale len z toho dôvodu, aby si po filme utrel hubu. Niekomu možno v horšom prípade narastie aj dlhý nos. Čakáte horúcu hovädziu polievku a oni vám dotrepú prihriatu hydinovú a navyše bez rezancov, kua. Trestuhodne nevyužitý námet, priemerné herecké výkony, „špatná mluva“, predvídateľný scenár, slabá akcia, horor bez náznaku strachu, o zdesení ani nesnívať. Plusom je, že sploditelia Daybreakers nechali Ethana huliť jednu od druhej. Už sa teším, ako tomu Brutale zavesí odpad. Priemerných 60%. ()

Mickalle

Hit posledních měsíců, film s hodně slibným začátkem,kterej je na konci pořádně sprzněn :o) (když vypnete film cca 15 min před koncem, tak uděláte asi nejlíp) :D ()

Eldrick

Zpočátku potenciál (díky načrtnutí světa upírů) jako hrom, jež je následně zakopán triviálním podáním pro tuctového diváka, a to z toho mohl být upíří MATRIX. ()

fmash

Fakt pech, protože nebejt až neuvěřitelně řešetózního scénáře, byla by to docela pecka. A to nejen proto, že mám rád Uhlovodíka Jestřábe, jak tu hezky píše jeden tichošlápek. Po prvních pěti minutách jsem začal doufat v pětikulový zážitek, ale postupně jsem chladnul. Opravdu nevím, proč musí mít drobná dějová logika tolik trapných mezer, když by stačilo dát si trochu práci. Která by mimochodem stála za to, protože námět je špičkový, zápletka neotřelá a místy jsem poprdával blahem (například při zpomalené hromadné scéně reverzní nákazy). Nebudu to moc rozebírat, až podezřele hezký vzhled filmu byl naplněným varováním, že režie se ujali nejspíš poučení tvůrci reklam, což je sice neověřená spekulace, ale způsob, jakým se nedokázali trpělivě vypořádat s látkou delší než pět minut, tomu odpovídá. Zklamaná trojka, která by si zasloužila místy pět a místy dvě. 3½. ()

dee-key

Tohle je důkaz toho, že i v době, kdy téma upírů začíná být lehce vyčpělé, může vzniknout originální a nově pojatý svět (a který nebude debilně přihřátý). Nevim, holky to asi moc nenadchne. Mě ostatně ten koncept způsobu, jak se zbavit toho hrozného nutkání usrknout si něčího hemoglobinu, moc nezaujal nebo mi připadal minimálně pitomý, ale za tu invenci v už tak spraseném subžánru si to ty tři zaslouží. ()

BoredSeal

Daybreakers se nedá upřít snaha o serioznější politickou nebo sociologickou vizi, výrazný vizuální styl a účast dobrých herců, i do ohně či krve se rozprskávající osoby v akčních scénách . Celý svět včetně upírů žebrajících o krev je velmi dobře vymyšlený, až bych skoro rád viděl nějaký lepší děj nebo příběh do něj zasazených. A to je vlastně problém. Sám příběh je taková zívačka - jeden slušnější upír, jeden prachů-chtivý upír, ta správná strana, ten jakoby-správný cíl. A spád nic moc. Stejně bych ale za ten svět a tradičně fajn Sama Neilla přidal půl hvězdy a myslím, že nejsem sám. ()

Scylla

Pro mě velké zklamání. Z upírské sci-fi se zajímavým námětem a schopnými herci se vyklubala nemastná neslaná a těžce předvídatelná podívaná. Scénář silně pokulhává a některé scény působí nechtěně komicky. A přitom to v ukázkách vypadalo tak nadějně :( ... to je jeden z problémů - většinu pěkných scén a záběrů jsme totiž viděli v traileru a na samotný film takřka nic nového nezbylo. Velký potenciál zcela nevyužit... nový svět, ve kterém by se kreativní scénáristé a režiséři mohli vyřádit a potěšit tak věčně nenasytného diváka... Tomu se říká plýtvání filmovým materiálem... (pokud bych měla hodnotit objektivně, pohledem nezaníceného diváka, vyšlo by hodnocení na 3 slabší hvězdy... ale jsou věci, které fanoušek žánru prostě nepromíjí... ). ()

SonG

Filmy jako Underworld mne vždycky braly, a tak jsem se i na svítání ( i přes relativně nízké hodnocení ) těšil. Zezačátku velmi slibné téma a příběh, který mne opravdu upoutal, postupem času vystřídalo mírné zklamaní z průběhu filmu, kdy se to tak trochu zvrhne do tupého akčního filmu a taky nemastný, neslaný konec, který ovšem slibuje pokračování, takže doufám, že další pokus bude o něco zdařilejší, i když si myslím, že ani tento film nepatří k těm horším,co jsem viděl. Řekl bych takový zlatý střed. ()

Carlossss

Já nevim, co se vám zase nezdá... experti zasraní:) Jestli jste chtěli vidět něco jinýho, tak si na to Stmívání prostě máte zajít a nehledat alternativy....;) Obsazení? Super... Příběh? Mě bavil... Efekty? Dobrý... já byl spokojenej... čtyři hvězdy jak vyšitý... ()

berusche

Upiry muzu. A v tomhle podani to za to stalo. To je po dlouhe dobe upirsky film, ktery ma nejakou neotrelou zapletku. Vzdycky, kdyz se podivate na tyhle zubaty frajery, dojde vam, ze byste se radsi nechali kousnout, pac by ten zivot byl lepsi, ze jo? No, a tenhle film je o pravem opaku. Fantazie se meze nekladou, efekty zaujmou, herci poradne hrajou, proto rikam, super! Dobre koment.: verbal111, Psema. ()

kagemush

Tomuhle říkám nevyužitá příležitost. Takovej nápad a takhle ho zahrabat!-- Po přečtení několika recenzí se mi až prsty kroutily touhou tohle popatřit,-kterak většinoví upíři natrhnou prdky té naší růžové menšině. A ono prd.Lidstvo už má po ptákách,klišé a předvídatelnost zelenou, a já po zábavě. ()

honajz2

Celkem příjemné překvapení. Původně jsem se bál, co z toho vypadne, ale stačily mi první minuty filmu a bylo mi jasné, že tohle se mi bude líbit, pokud se to někde nepokazí. A ono se to nepokazilo! Celý ten svět byl dost zajímavý, film se dobře vyvíjel, postavy to mělo zajímavé... Pravda, kdyby to bylo ještě víc o atmosféře (ona tam je a není jí málo) než o akci. možná bych dal i 5*. I tak se ale jedná o dost dobrý film a v rámci upírského žánru možná i nejoriginálnější za dlouhou dobu. 4* ()

Joe321

Konečně někdo dostal inteligentní nápad, jak zapustit upíry do současnosti (budoucnosti). První půl hodina je skvělý takový scifi/noir s pár hezkými detaily (auta, hlášení slunce, subwalk) na pozadí. Zbytek filmu je už jen akční béčko. Šlo s tím naložit lépe. Roztáhnout atmosféru a stylizaci té první půl hodinky na celou stopáž. Hudba mohla být výraznější. Každopádně lepší než Blade, třpytící se upíři nebo True Blood. Hawke se do podobných lehkých scifíček hrozně hodí. -"Fuck it, let's have a barbecue!" ()

M.i.k.e

souhlasím s názorem,že Svítaní má do hororu poměrně daleko a funguje spíš jako sociální kritika.Ve světě,kde lidé už skoro nejsou a vládnou upíři se toho až tolik nezměnilo.Buď jak buď je Svítání zajímavým,netypickým a v dnešní době kdy jsou upírské filmy jedny jako druhé příjemně osvěžujícím...80% ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)