Píše se rok 1964. Charismatický duchovní Flynn (Philip Seymour Hoffman) se pokouší alespoň trochu uvolnit přísná pravidla církevní školy svatého Mikuláše v Bronxu, na jejichž dodržování železnou rukou dohlíží sestra Aloysius Beauvierová (Meryl Streep), tamní přísná a tvrdá ředitelka. Komunitou zmítají prudké politické změny, na školu byl přijat první černošský student Donald Miller. Když se ale mladá a nevinná sestra James (Amy Adams) podělí se sestrou Aloysius o své obavy, že otec Flynn věnuje Donaldovi až příliš osobní péči, pustí se ředitelka do odhodlaného boje, jehož výsledkem by mělo být odhalení pravdy a vykázání kněze ze školy. Aniž by kromě své morální jistoty měla jediný důkaz, rozhodne se, že s ním poměří sílu svého přesvědčení v osobním souboji, který může mít katastrofální důsledky pro celou školu. (oficiální text distributora)

UncleG

UncleG lehce spoileruje... tak bacha, děcka. "Pochyby" jsou film, který vás zavře do temné místnosti a nechá vás hledat vypínač. A v momentě, když člověk po 100 minutách pátrání konečně nahmátne tlačítko, aby si rozsvítil, praští ho někdo zákeřně zezadu trubkou přes lebznu. A je konec. Tadááá! Film nás nechá od začátku pochybovat, zda je sestra Beauvierová nenávistná intrikánka a zatracená bigotní zrůda podléhající vlastním přeludům, nebo jestli je naopak otec Flynn čuně, církevní bafuňář a zdatný manipulátor. Nebuďme však na pochybách, že i při závěrečných titulcích zůstaneme na stále stejných pochybách. Spor je nevyřešen a zůstává neřešitelný jako otázka "jak zní tleskání jedné ruky". Osobně bych od skutečnýho dramatu čekal, že se za zmíněných sto minut posuneme z "kolize" do dalších stupňů. Jenže to bych nejspíš chtěl příliš. ()

Freemind

Existuje několik kategorií skvělých filmů - jedny Vás srazí na kolena, jiné rozpláčou, další zase rozesmějí. A pak jsou tady taková díla, jako Doubt - precizně vytesané, ačkoli v podstatě velmi jednoduché příběhy, které sledujete tak, jako se popíjí výborné víno nebo poslouchá Měsíční sonátu. Pozor, není v tom nic ze snobství! Prostě ve chvíli, kdy vycítíte rytmus a šlechetnou podstatu, dřeň celého díla - najednou se Vám po těle začne pomaličku rozlévat neurčitý pocit blaha a mlčenlivé fascinace. Co zde naleznete? Až Bergmanovsky kruté dialogy, skvostné herce i všechny ty drobné doplňky a synkopy příběhu - kočku jako sarkastickou metaforu použitou přesně ve vhodnou chvíli, drnčící telefon, kytky v Bibli ... chyby vidím, ale nevnímám je. Jsem nasycen. ()

numi

Asi nejrychlejší definice, jaká se vám při hodnocení druhého celovečerního filmu Johna Patricka Shanleyho dostane do hlavy, je chladné drama. Paradoxně. Celý snímek je totiž nabitý těmi nejsilnějšími emocemi, které se vzpínají až k bodu varu. Nebýt geniálního výbuchu hněvu Philipa Seymoura Hoffmana (ta žilka na jeho čele byla dokonalá), pak by Pochyby asi chladným dramatem zůstali po celou svou stopáž. A v tom je slabá i silná stránka tohoto snímku. Navenek sice působí semknutě, klidně a pomalu se vleče, ale uvnitř chvátá, bojuje a řeší ta nejdrásavější témata - víru v boha, reformu církve, zneužívání mladého chlapce, domácí násilí, neuznávání svobody menšin a vlastní přesvědčení jako jediný důkaz. Tohle vše vám ale dojde až pár hodin po snímku. Pochyby nenabízí okamžitou katarzi a jasné odpovědi, ale hluboké otázky a silná témata k zamyšlení. Pokud chcete. Ano, závěrečný slovní duel mezi Hoffmanem a Streep zaslouží totální absolutorium, ale obecně lze verdikt ořezat na skvěle zahranou hlubokou nudu. [červen 2009] ()

Macejko

Jeden z najlepších hereckých koncertov, aké som v živote videl. Hoffman a Streepová sú jednoducho FANTASTICKÍ! Takisto Amy Adams, aj keď mi zo začiatku liezla na nervy, sa postupne vykryštalizovala a jej postava zaostávala za ústredným duom len o vlas. Scenár sa mi tiež veľmi pozdával, téma zneužívania detí zasadená do cirkevnej tématiky dostáva v podaní týchto hercov a ich plnokrvných, uveriteľných postáv nový rozmer. A koniec... ten ma dostal do kolien. Bravo! ()

Ferry

Vynikající snímek s Maryl Streep, P.S.Hoffmanem a tou mladou slečnou Amy :-) Ani jsem nečekal, že by to mohlo být takhle dobré. Vřele doporučuji lidem, kteří mají rádi filmové lahůdky. ()

Tirion

Takovýto film asi nenadchne každého, nicméně jedná se o komorní drama s velmi dobrým námětem. Přestože režisér filmu není ostříleným hochem mezi hollywoodskými filmaři, tak si s látkou i s herci poradil na výbornou. Ode mě patří velké uznání F.S. Hoffmanovi, M. Streep i A. Adams, kteří předvedli skutečné herecké koncerty. Tak sugestivní projev charakteru jsem již dlouho neviděl. Pro mě prostě výborný film. ()

SarumanKo

Milý filmík, o tom niet pochýb. V prvom rade kvôli Meryl Streep a Philipovi Seymour Hoffmanovi. Čo si budeme nahovárať, tak výborný je predovšetkým vďaka nim. Alfou i omegou celého filmu sú títo dvaja titáni hereckého umenia, a nedokážem pochopiť, ako je možné, že nominácie na Oscarov nepremenili na zlato. Tak úžasne sadli do svojich postáv, až mi pri niektorých scénach behali po chrbte zimomriavky, kým inokedy som sa blažene usmieval. Amy Adams je síce svojim piskľavým hláskom otravná až to bolí, ale jej postava do filmu tiež dokonale zapadala. Pomalé tempo mi nevadilo, téma zaujala (ale rozhodne sa z nej dalo vyžmýkať viac), dialógovo to fungovalo... akurát atmosféra toho celého bola nulová. Akoby nikoho netrápilo (ani režiséra), aká šedá a otravná je tá pseudomelanchólia. Ešte šťastie, že to celé stojí na geniálnych hereckých výkonoch. (80%) ()

blackrain

Klidně zapochybuju o jiných věcech, které tady nebudu raději ventilovat, ale o tomto filmu nikoliv. Nepřestávám se podivovat nad tím, co všechno dokáže Meryl Streep zahrát. Ona je neuvěřitelně schopná herečka. Jako sestra Aloysius vládla škole nekompromisní a tvrdou rukou. Měla ráda ve všem řád a pořádek. Bránila se všemu novému. Musím přiznat, že její přísně pozdvižené obočí by postavilo do pozoru i mě. Jejím úplným opakem byla mladá setra James, která se tak ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně stála přísná sestra Aloysius a na druhé straně otec Flynn se svým novátorským přístupem. Takže se střetly dvě silné osobnosti. Jestli bylo něco zdlouhavé a nudné? Ano, bylo, ale vidím v tom režisérův záměr, který na nás nevysypal hned všechno na jednou. Pozvolna rozmotával klubko celé události. Jeho chození a přešlapování okolo horké kaše mi naprosto vyhovovalo, protože dávalo velký prostor k přemýšlení a nutilo k soustředění. ()

kaylin

I když jsem tomu nechtěl věřit, je to neskutečně silný film, kde všichni tři herci, kteří mají největší úlohu, zasluhují absolutorium. Meryl je neskutečně deprimující postavou, téměř nelidská. Obecně se mi pak líbí pohled na víru a na její fanatismus, který ser může u některých lidí projevit. To už pak ani nejde o víru, ale jen o to, že člověk má v ruce moc a víru využívá jako zbraň, kterou moc získává. Děsivé. Krásná ukázka toho, jak je každá církev jen líhní pro magory. ()

suicide

A máme za sebou další z filmů na oscara nominovaných. Jedna nominace za scénář a čtyři za herecké výkony mluví opravdu za vše. Vážně je škoda, že ani jedinou neproměnil, protože takový koncentrát surového herectví se nevidí jen tak na každém rohu filmového plátna. Film, ve kterém proti sobě stojí dva nerovní, ale stejně odolní. A přitom nemá vítězů a ani poražených, i když jak se to vezme... Pochyby jsou těžká věc. ()

Kaluž

Meryl Streepová a Phillip Seymour Hoffman předvedli něco, co už jsem dlouho neviděl. Dokázali film utáhnout na tak dokonalém herectví až mám podezření, zda si Hoffman tu a tam neodběhne do kostela na kázání a Streepová nežije v klášteře. Film je ve svém důsledku nejednoznačný a můžete si vybrat, zda jste prase a podporujete chlípného otce Flynna (Hoffman) nebo jste zastydlý puritán a brojíte proti homosexuálům. Nevíme jistě, jestli otec Flynn někdy někoho zneužil, přesto musí být přeložen, byť na vyšší post, homosexualita se v církvi tají. Chování sestry Aloysius (Streepová) při odhalování pravdy chvílemi hraničí až s fanatismem. Každopádně, pravdy se dobereme jen napůl. Scénář, kamera i režie šlapou na nejvyšší obrátky a film se tak řadí k tomu nejlepšímu z letošní sklizně. ()

anniehall

Bez POCHYB jeden z nejpřekvapivějších filmových zážitků mého letošního podzimu. Působivé, vyvážené, přesné a téměř bezCHYBné. A tandem Hoffman - Streep je pro ztvárnění střetu dvou odlišných světů a osobností bezPOCHYBY tím pravým. ()

italka63

Strhující herecký koncert Maryl Streepové, Philipa Seymor Hoffmana a Amy Adamsové z šedesátých let,z prostředí katolické školy v Bronxu, kam je přijat první student černé pleti. A protože to nemá lehké ani ve škole, ani doma, otec Flynn nad ním drží ochrannou ruku, což se může jevit i poněkud jinak. A tak tvrdá ředitelka, přísně trvající na starobylých tradicích, pojme podezření z obtěžování, za čímž tvrdě jde, i když nemá v ruce žádný důkaz. Úžasné drama za čtyři hvězdy. ()

rt12

Na tenhle kousek musí být určitě nálada na ,,co se vleče neuteče". Vychutnáte skvělé výkony Phila a Meryl, kteří ostatní svým výkonem zastíní, ovšem stále se tak nějak nudíte, protože víte co přijde. ()

Vampireman

Méně je někdy více. Krásně a až učebnicově přesně natočený film s nejlepšími herectvími co si za poslední dobu pamatuji. Sestra Aloysius je nejspíše nejlepší role Meryl Streepové vůbec. ()

PogoJoe

70%. Když si paličatá megera postaví hlavu, nehne s ní ani ďábel, natožpak laskavý kněz. Film stojí na brilantních hereckých výkonech trojice Streep-Hoffman-Adams a zejména díky nim byla radost toto představení sledovat... ()

salalala

Film vsází na dvě věci - silný příběh a herecké výkony; v obou případech se sázka vyplatila, jak Streepová, tak Hoffman jsou výborní (i když Hoffmanova chvíle přijde až později), líbila se mi i Amy Adams. Síla příběhu tkví v náznacích, nikdy se nedovíme, jak to všechno bylo, což je jednoznačný pozitivum. Režijně sice Shanley místy trošku tápe, nicméně nad celým filmem má kontrolu. Nominace na Oscary jsou naprosto zasloužený, takhle nějak by to skutečně na těch katolických školách mohlo vypadat. Zajímavý snímek se silným příběhem, dokonalým vyústěním a výbornými hereckými výkony, stojí za to vidět opakovaně. ()

dawe04

Původně divadelní hra, rozehrává svůj spletitý, psychologicky vystavěný souboj dvou "klášterních" autorit na velkém plátně. Shanley má rozhodně veliký cit pro správné načasování dialogů i vedení herců. Pochmurná atmosféra z toho opravdu cítit je a nic tedy nebrání rozjet opravdovou partii kdo s koho. Ty jemné náznaky a sympatie či antipatie vyjádřené pomocí dokonalého herectví Streepové (pro ni by akademici mohli vyhradit vlastní kategorii na Oscarech) a Hoffmana, stupňují napětí a film nezačne nudit a dojde i na pár skvělých scén, jako třeba metaforické kázání o peří. Po zadu není ani Amy, o které jako snad jediné nebudete mít Pochyby, že do daného "nevinného" prostředí přirozeně patří. I když by samotná bitva mohla jít do větší hloubky a zlomyslnosti, chápu režisérovu zdrženlivost, mohla by z toho být fraška. Nestalo se a Pochyby jsou příjemným inteligentním dramatem bez otrocky jednoznačného konce. ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014