Reklama

Reklama

Milionář z chatrče

  • Velká Británie Slumdog Millionaire (více)
Trailer 1

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (2 025)

Tetsuo 

všechny recenze uživatele

Přesně ten typ hřejivého filmu, který nemám rád, natočený Danny Boylem, přesně tím stylem, který mám rád. Jinak - změny oproti knižní předloze činí ze snímku něco mnohem přitažlivějšího a oscarového, bohužel se tím definitivně potlačuje možnost, aby Britové natočili film, který bude opravdu o Indii, a ne o britských post-koloniálních představách o Indii. I u kulturních mišmašů a crossoverů totiž je možné určit, který element a úhel pohledu převládá. Zde jednoznačně ten západní. Nicméně ve výsledku jde o vcelku plodné spojení poetiky bengálské (sociálně-realistické) a hindské (bollywoodské) kinematografie. Samotný děj je podáván velmi mechanicky. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Je to tam. Slepý chlapec so stodolárovkou ma chytil za srdce a potom už to šlo iba hore. Na prvý pohľad je to len predvídateľná rozprávka, na druhý veľmi šikovne vymyslený a príjemne komplexný film, ktorý má viac temných názvukov, než by človek čakal. Predovšetkým je to ale nesmierne sympatický počin plný hravosti, vynaliezavosti a energie, ktorá inak "veľkým oscarovým eposom" chýba. Všetky tie ceny mu z celého srdca prajem. UPDATE: S odstupom času stiahnem hodnotenie o jednu hviezdičku, pretože tento film vyprcháva prekvapivo rýchlo a hlavne neznesie porovnanie so silou najlepších filmov sezóny, t.j. obidvoch eastwoodoviek. ()

Reklama

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Finálová otázka, či získa Slumdog Millionaire prestížneho Oscara, mátajúca mnohých, má pritom veľmi jednoduchú správnu odpoveď. Chcete aj napriek tomu možnosti? A) Áno B) Napovedia výsledky Zlatých Glóbusov C) Nie D) Nie je to dôležité, pretože skutočnú kvalitu filmu neurčuje Oscar ale čas a diváci. D je správne. Neodolateľný, hlboko ľudský príbeh, ktorý si vystačí bez akýchkoľvek celebrít, nenásilne dojímajúci a v súťažných prestrihoch napínavejší ako poniektoré thrillery, Oscara na docenenie svojich kvalít skutočne nepotrebuje. PS: Ale napriek tomu ho získal. ()

TheMaker 

všechny recenze uživatele

:::::::::::::::::::::: Film mi přišel jako dobře promyšlená práce režiséra a scénaristy, jak získat plno Oscarů a jiných povrchních cen, jako by to dělali jen pro ně. Dev Patel mi byl strašně nesympatický, za celý film má jenom jeden jediný výraz a ještě k tomu hraje strašně prkenně. Nemohu si pomoci, ale prostě to na mě působilo strašně laciným dojmem. Nezlobte se na mě. Normálně bych tomu dal 3 nebo 4 hvězdy, ale na to, jak to bylo minulý rok strašně vychvalované a jednu dobu dokonce v top 200, tak jsem měl vysoké očekávání a dostalo se mi nakonec tohle. A ta taneční scéna na konci se tam vůbec nehodila, byla vyloženě trapná. Jako by se to najednou přehouplo z dramtu do nějaké fádní komedie. Úplně mi to zkazilo, už tak špatný dojem. Film je sice dobře natočený, to jo, o tom žádná, ale prostě to na mě celé působí, jak říkám, moc lacině, vypočítavě, vykonstruovaně a povrchně. Žádné emoce to ve mě nevyvolalo. Zlatý Titanic, ten mě dojal až k slzám, měl skvělou atmosféru a film byl nabitý silnými emocemi až k prasknutí. ::::::::::::::::::::::: ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Ty cikáni jsou na můj vkus moc hlučný. Nikdy jsem to nedokoukal a to jsem to zkoušel snad 4×. Některý záběry slumů v Indii jsou docela zajímavý spíš z dokumentárního hlediska, tak za to dávám tu 1 hvězdičku. Jinak je to odpad. A to překvapivě i co se týče hudby, která jinak ve filmech od páně Bojla bejvá celkem slušná. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (49)

  • Latika (Freida Pinto) má jizvu na levé tváři, ale ve zpětném zrcátku auta ve scéně, kdy odjíždí od bosse v závěru filmu, má jizvu na pravé tváři. (Mr.Hudson)
  • Indický diplomat Vikas Swarup napsal svůj knižní debut „Q and A“, který byl předlohou pro film, poté, co jej inspiroval experiment „Hole in the Wall“ profesora Sugata Mitry. Ten nechal v indických slumech zřídil počítačové kiosky, aby měl kdokoliv přístup k internetu. Experiment se setkal s obrovským úspěchem a byl přejmenován na "Hole in the Wall Education Limited". Díky němu se do mnoha zemí v Indii a Africe podařilo nainstalovat přes 300 kiosků a zpřístupnit internet více než 300 000 dětem. (HellFire)
  • Ve scéně, kdy se Jamal (Dev Patel) setkává s Latikou (Freida Pinto) u jejich domu a představí se jako kuchař, má tmavě modrou košili s bílými tečkami. Když však mluví s hlídačem přes okénko, má košili světle modrou. Při vstupu do domu je košile opět tmavá. (Mr.Hudson)

Související novinky

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (více)

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)

Reklama

Reklama