Dva mrazíci

Kamera:

Ludvík Hájek

Hudba:

Ilja Hurník

Vlasta Burian (vypravěč), Jan Werich (vypravěč)

Žili byli dva mrazíci, jeden byl ustrašený a malinko natvrdlý, druhý domýšlivý a trošku zlomyslný. Ten navrhne, aby se lidem pomstili a malinko je pozlobili. Když kolem jedou dva vozy, rozdělí si je – ten ustrašený si vezme bohatého sedláka v teplém kožichu, ten nafoukaný štíhlého a chudého chalupníka. Myslí si, že si s ním lehce poradí, ale chalupník neustále pracuje, zimy se nebojí, a nakonec dostane mrazík nabančeno… Pohádka je skvostem naší loutkové animované tvorby a je už od svého vzniku oblíbená. Postavičky mrazíků namluvili Vlasta Burian (je to jeho jediný dabing v kariéře) v roli skromného mrazíka a Jan Werich v roli toho nafoukaného. Scénář, výtvarnou složku a režii měl Jiří Trnka. (Česká televize)

Ištván87

Aneb jak mrazík s hlasem Vlasty Buriana spolu s mrazíkem Jana Wericha nachladili ubožáka a rozesmáli diváka. Dvanáctiminutový skvost. ()

roswelll

Na malém prostoru vynikající loutkový film v režii pana Trnky a dvou fenomenálních herců Vlasty Buriana a pana Wericha. ()

Krissty

Tak to bylo dokonalé! Krásná hudba, vynikající animace i loutky, skvělý nápad.. Co mě ale nadchlo nejvíc byly hlasy Vlasty Buriana a Jana Wericha.. Bez nich by to nebylo tak výborné, jaké to je.. Od začátku do konce jsem měla úsměv doslova od ucha k uchu :D (Shlédnout můžete zde.) ()

kaylin

Přiznám se, že v tomhle případě mě mnohem více zajímalo, jak zvládnou svoje party pánové Werich a Burian, než jaká je animace. Bohužel hlasovým schopnostem obou velikánů bylo dáno málo prostoru, a i když je animace zajímavý, nějak to ve mně nenechalo tolik, jak bych si myslel a jak jsem doufal. ()

topi

Dva mrazíci se naštvou, že lidé nadávají na mráz, tedy na ně, tak chtějí lidem pořádně "zamrazit". Vynikající mluvený projev velemistrů Buriana a Wericha jen dodávájí tomuto snímku punc nenapodobitelnosti. ()

Morloth

Předně nevím, proč je tu fotka ze Soli nad zlato, ale dobrá. Naprosto originální snímek kombinující loutky dřevěné i papírové. Tím Trnka dokázal přijít opět s něčím novým (přiznám se není to z mé hlavy). Papírové loutky jsou jako živé, mluví, dělají grimasy, dřevěné pro změnu v klidu trpí a mluvit vlastně ani nemusí. Werich a Burian film posunují ještě o třídu výš! ()

tomtomtoma

Dva mrazíci je zábavnou satirickou hříčkou podle východoslovanské lidové pohádky (stále si vybavuji jednu z knižních podob). Splnilo to politické potřeby doby, byť jde svým způsobem o spravedlnost v širším měřítku toho slova. Jiří Trnka zkombinoval loutky s ploškovou animací a dodal dílku svůj osobitý výtvarný rukopis. A svou stálou slávu si krátký film udržuje díky mluvenému slovu Jana Wericha s Vlastou Burianem. Je to rozverně humorné, což vždy vybudí úsměv ve tváři ()

mr.filo

Trnka a Burian uvádí vtipnou konfrontaci pracujícího občana a lenivého boháče. Hádejte, na kom si asi tak mrazík smlsne? ()

Sfinkter

Kde Werich, tam nemůže chybět určitá moralitka. Zde, v roce 54, bylo asi největší ponaučení, že kdo pracuje, tomu není zima. A že lhát se nemá. Jinak práce Jiřího Trnky na jedničku. ()

honz

Jeden z klenotů české animované tvorby. Kouzelná zimní pohádka, jejíž atmosféru umocňují neopakovatelné hlasy, které mrazíkům propůjčili Vlasta Burian a Jan Werich. ()

Master19

Trio Trnka - Burian - Werich dalo dohromady opravdu studenou zimní povídačku o dvou mrazících, kteří vracejí lidem to, že jim nadávají. Moc pěkně se na to dívá i poslouchá. ()