Dva mrazíci

Kamera:

Ludvík Hájek

Hudba:

Ilja Hurník

Vlasta Burian (vypravěč), Jan Werich (vypravěč)

Žili byli dva mrazíci, jeden byl ustrašený a malinko natvrdlý, druhý domýšlivý a trošku zlomyslný. Ten navrhne, aby se lidem pomstili a malinko je pozlobili. Když kolem jedou dva vozy, rozdělí si je – ten ustrašený si vezme bohatého sedláka v teplém kožichu, ten nafoukaný štíhlého a chudého chalupníka. Myslí si, že si s ním lehce poradí, ale chalupník neustále pracuje, zimy se nebojí, a nakonec dostane mrazík nabančeno… Pohádka je skvostem naší loutkové animované tvorby a je už od svého vzniku oblíbená. Postavičky mrazíků namluvili Vlasta Burian (je to jeho jediný dabing v kariéře) v roli skromného mrazíka a Jan Werich v roli toho nafoukaného. Scénář, výtvarnou složku a režii měl Jiří Trnka. (Česká televize)

Santek

Nevím proč podobné věci nepouštějí v nějakém speciálním pásmu pohádek třeba ne ČT 2. Některé filmy si zaslouží být nezapomenuty. Škoda :-( ()

Weissik

Příjemná hříčka s perfektními dabéry obou mrazíků. Úplně se do mě díky tomuhle filmečku dala vánoční nálada. ()

George.Camel

Genialita Jiřího Trnky, který dovedl v roce 1954 zkombinovat loutkový s ploškovým filmem a charakteristické hlasy dvou českých komiků světového formátu, Jana Wericha a Vlasty Buriana, se skloubily v tomto krátkém animovaném klenotu. V úvodu filmu Dva mrazíci se obě postavičky zjeví z poletujících vloček a začnou spolu rozmlouvat a kout plán, jak potrestat lidi za to, že nadávají na mráz. „Nadávají nám, tak budeme trestat“, pronese povýšeně Modronoska v podání Jana Wericha a Vlasta Burian, jako dětinský a mírně naivní Rudonoska obdivně zvolá: „Sláva, trestejme.“ V zápětí se na scéně objeví trojrozměrné loutky dvou sedláků na saních tažených koňmi, které nás v kombinaci s průhlednými postavičkami papírových mrazíků přenesou do nadreálného pohádkového světa zahaleného do mrazivé mlhy. Rudonoska dostane za úkol poštípat toho tlustého, zatímco se Modronoska urputně a marně snaží zmrazit sedláka staříka. Charaktery obou sedláků, jakož i jejich fyziognomie, jsou po vizuální stránce naprosto zřetelné a v závěrečné části filmu je již divákovi jasné, který z mrazíků se svého úkolu lépe zhostil. Udělejte si někdy čas a zkuste se na tento zhruba dvanáctiminutový snímek podívat. Jistě pobaví po letech nejen děti, ale i jejich rodiče. ()

dsaiko

Jedna hvězdička za Wericha, jedna za Buriana. Jinak je příběh hloupá komunistická agitka o tlustém buržoustovi a pracovitém rolníkovi. ()

maarr

Kouzelná zimní pohádka. Škoda, že se dnes již o Vánocích téměř nevysílá. Krásná animace mistra Trnky. Z pohádky sálá krásná atmosféra české zimy. Nesmrtelným toto dílko dělá nejen Trnkova animace ale i tradičně vynikající Werich s Vlastou Burianem. Nějaké Shrekoledy tomu nesahají ani po kotníky. ()

axelson

Krasna pohadka namluvena velikany film.platna.Jen me mrzi ze dnes uz ji v zadne televizi na vanoce neni k videni.Alespon Ceska televize by mela tuto tradici obnovit. ()

Druid

Mrazu zdar! :-) Skvělá pohádka a dobrá příručka, jak bojovat se zimou, respektive mrazíky (kterým propůjčil svůj nádherný hlas Vlasta Burian a Jan Werich). ()

Mishelen

Krásný animovaný filmeček s předními esy naší zábavy Vlastou Burianem a Janem Werichem. Po úspěchu pohádky Byl jednou jeden král se tito dva velikáni sešly opět, ale škoda že jen tak na krátkou chvíli. Mohl z toho klidně být celovečerák. Co víc dodat? ()

partyzanka

Kdo nadává na levici, bude potrestán a kdo pracuje, není mu zima a ještě je hubený :-) Roztomilá pohádka a česká loutková tvorba je prostě fenomén. ()

honza.g

Krátké, štěpné, slovní koncert Wericha a V.Buriana. Minimalistické, ale plně dostačující efekty. Prostě malá perla. ()