Kletba Měsíčního údolí

• Francie

Le Secret de Moonacre

Kliatba Mesačného údolia

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

Maďarsko / Velká Británie / Francie / Austrálie / USA / Nový Zéland, 2008, 103 min

Gabor Csupo

David Eggby

Jason Piette
  • Popluh

Po výborném Mostu do země Terabithia jsem i přes slabší ohlasy očekával od Csupa parádní pohádkovou jízdu, které jsem se skutečně nedočkal. Terabithia přece nějaký ten úspěch měla a maďarský režisér s ní předvedl, že za málo peněz se dá vykouzlit hodně osobité muziky, a tak se mi nechce věřit, že by zrovna Kletba měsíčního údolí byla tím nejlepším scénářem, který mu prošel rukama. Ta Kletba, která je jen směsicí pohádkových klišé a karikatur postav, které mají k životnosti stejně daleko jako herecký projev Roberta Pattinsona. A označení karikatura by mohla většina postav brát jako kompliment, protože například hlavní postava filmu to nedotáhla ani k ní. A bohužel musím říct, že selhal i Csupo, který se tentokrát nemohl opřít ani o scénář ani o herce, kteří zde většinou odvádějí „televizní“ minimum. Ona vlastně celé měsíční údolí složené z jednoho lesa a dvou zřícenin jakoby svou výpravou a zalidněností vypadlo z televizní pohádky, kvalita ČT 1, vysílací čas 13:00, sobotní odpoledne. Tváří v tvář tomu ale stojí překvapivě ne úplně špatné efekty, které jsou dokonce místy na projekt podobné úrovně megalomanské. Hlavní záhadou ale zůstává, kam se poděla Csupova svěží režie, ze které nyní zbyla jen směsice neinvenčních záběrů s omšelým vizuálem a v pár flashbackových sekvencích i snahou o pohádkový look. Žádný pohádkový feeling se i přes všechny ty pohádkové trademarky do filmu vtěstnat nepovedlo. Velké zklamání. 50 %(28.8.2009)

Nic jsem nečekal a nebyl jsem zklamaný... obyčejná pohádka, která mě nenadchla ani neurazila, ale jako odpolední oddychovka slušná volba. Mé hodnocení 2,5 hvězdičky...(22.1.2011)

• oLí

Kdyby se mě po čtvrt roce někdo zeptal, o čem že to je, tak si vzpomenu jedině na úžasnej pokojíček a fantastickýho černýho lva... bída. [3.5 červen 2010](25.6.2010)

• milka

No money, no funny. Tohodle kréda se měli tvůrci držet a mít na paměti, že za pár šupů nikdo pořádnou fantasy pohádku nenatočí. Tady ten rozpočet byl asi fakt bídnej, protože se to celý odehrává v nějakým polorozpadlým hradě s minimem nábytku, nebo v lese. Nejvíc se ale absence rozpočtu ozve na konci v až vtipné naháněčce lesem a pár následujících digitálních triků. Peníze by ale nebyly ten hlavní problém, kdyby to byl aspoň pořádný film. A to bohužel není. Příběh je nic moc a děravý jak řešeto, režisér se také moc nesnažil a já se po hodince už docela nudil. Ion Gruffudd tu má celej film docela naštvanej výraz. Asi na začátku natáčení zjistil, že celý film má rozpočet jako jeho oblek do Fantastické čtyřky. Aspoň, že ta Dakota Blue Richards opět prokázala, že má talent a že z těch dětských hereček patří k těm snesitelnějším. Jinak ale docela podprůměrná fantasy nuda.(23.12.2009)

Nejspíš se tu budu hodně lišit svým hodnocením od jiných, ale pohádkové příběhy mě fakt berou :)) .. hlavně že to nedopadlo jako Letopisy, kde zvířata mluvila .. to už by bylo silný kafe. Ale jinak zajímavé, navíc jsem se mohl kochat pohledy na maďarskou krajinu.(17.6.2009)