Kletba Měsíčního údolí

• Maďarsko Holdhercegnő (více)
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Maďarsko / Velká Británie / Francie / Austrálie / USA / Nový Zéland, 2008, 103 min

Fantasy rozprávka, nakrútená podľa knižnej predlohy Malý biely koník, anglickej spisovateľky Elizabeth Goudge. Rozpráva o obyvateľoch tajuplného Mesačného údolia a dávnom spore dvoch znepriatelených rodov. Keď malej Márii zomrie otec zanechá ju celkom samú a opustenú. Spolu so svojou vychovávateľkou tak musí opustiť blahobyt centra Londýna a začať svoj nový život na vidieku u čudáckeho strýka Benjamina, ktorý navyše ani sám nevie, že malá Mária existuje. Po príchode na jeho nádherný statok objaví magický svet údolia, kde je Mesiac väčší ako kdekoľvek na svete. Spozná strýkových nepriateľov, ktorí ju unesú a uväznia vo svojom temnom zámku. Postupne sa začnú diať naozaj čudné veci a Mária veľmi skoro zistí, že je poslednou princeznou, ktorá tam prišla, aby zachránila Mesačné údolie pred prastarou kliatbou. Do najbližšieho splnu bude musieť nájsť čarovné perly, ktoré nikto už stáročia nevidel, a skôr než Mesiac zapadne za horizont, ich vrátiť moru. Pri svojom pátraní nebude sama, ochráni ju čierny lev a cestou ju povedie biely jednorožec. (STV)

FanMovie.cz (Tereza Domínová)

"Kletba je ve filmové verzi okleštěna hodně a bohužel velice necitlivě. Z každé minuty na mě z plátna sálal nevyužitý potenciál předlohy. V knize dobře vykreslené charaktery postav zmutovaly do divných karikatur a některé (důležité) osoby zmizely úplně." více

Koule.cz (Jana Julínková)

"Chcete udělat radost mladší sestře? Pokud je to typ romantické holky, je jí tak mezi sedmi a dvanácti lety a patří mezi tu menšinu, nad kterou učitelka nelomí rukama, pak jste ve správném sále. Kletba měsíčního údolí je film naplněný přesně těmi ingrediencemi, které lahodí většině malých holek." více

MovieZone.cz (Vít Schmarc)

"Gabor Csupo tentokrát se skřípěním zařadil zpátečku. Jeho režie nevdechuje sterilnímu ději jiskru ani za mák, navíc zcela opomíjí postavy. Samozřejmě od pohádky nečekám freudovskou analýzu podvědomí, ale samolepící karikatury postav opravdu nevypadají hezky ani v nadívaných viktoriánských mundůrech…" více

Premiere.cz (Gabriela Kudelová)

"Předchozí celovečerák Most do země Terabithia se sice režiséru Csupovi povedl víc, ani teď se však nemá zač stydět. Vlastně, něco by se našlo. Třeba moralizující průpovídky („Skutečnou kletbou údolí je pýcha.“) a slabé dialogy, které ještě podtrhává český překlad. Když místní kráska Laskavka (!)…" více

Tiscali.cz (Petr Koten)

"Od Kletby Měsíčního údolí by se měli učit tvůrci tuzemských televizních pohádek. Ukázala by jim, že i s relativně malým rozpočtem lze natočit nevtíravý film, který neuráží divákův vkus." více