V roce 1852 se v severonorské farnosti Kautokeino vzbouřilo přes 50 Sámů proti místní norské správě. Zabili jejího nejvyššího představitele, obchodníka s alkoholem, zbili pastora a několik dalších lidí. Za útok bylo odsouzeno 17 žen a 11 mužů, dva z nich k trestu smrti stětím hlavy. Působivý film o sámské kultuře se zabývá událostmi předcházejícími krveprolití. Norský režisér sámského původu N. Gaup hledá příčiny extrémního chování nejstaršího laponského etnika, které se vždy vyznačovalo mírnou povahou. (oficiální text distributora)

jafuska

Drsný, ale nádherný film do toho všeho krásná hudba, příroda, jasně ukázané, jak byla i v minulosti církev zkorumpovaná a jak si kladla neoprávněně nároky na lidi, na jejich práva, zákony, které samy porušovali, a to se obyčejným lidem mělo líbit a nechat si vše líbit co se jim namanulo? říkala jsem si, že měli ještě více přitvrdit, aby se už bezpráví nemohlo dít, film kde přesně scénarista věděl kde uhodit na tu správnou strunku, aby emoce byli ještě větší, ano takto nádherný film jsem už dlouho neviděla ()

0verseer

Príroda je vskutku surovo krásna a množstvo použitých záberov by sa pokojne mohlo vynímať aj v cestopisnom dokumente o severnom Nórsku. Minimalistické poňatie bez veľkého pátosu snímku na jednu stranu pristane, na druhú stranu ma od neho značne odosobňoval a celý čas som zobrazené udalosti prosto „len“ pozoroval bez väčších emócií. Preto iba to mierne nadpriemerné hodnotenie. PS: Uvádzať Michaela Nyqvista a Nikolaja Coster-Waldau v profile filmu na popredných miestach nie je voči užívateľom a ani voči samotnému filmu fér. ()

PlysovyMacko

Alkohol a náboženstvo, dva spôsoby ako držať jednoduchých ľudí v podruci. Nikolaj tu ma len malú rolicku a páčil sa mi ich spôsob dopravy-sanky ťahané sobmi. ()

Sticks

Ďalší film pri ktorom si moja žlč snažila zmeniť skupenstvo. Beznádej, zloba!!, chuť k aktivite za ľudské práva a spravodlivosť. To som si z Kautokeino odniesol. ()

Ruadek

V duchu Mari Boine Persen, která k tomuto filmu vytvořila soundtrack, vypovídá film o tom, co se stalo Sámům. O tom, jak zrůdná moc v manipulaci s davem dokáže v církvi být. O tom, jak vlivy západní civilizace zničí křehký severský národ, z něhož dnes migruje se soby poslední zbytek 1500 lidí z kdysi početného obyvatelstva nejsevernějších krajin. Film má především velkou historickou hodnotu, jelikož jako jediný vypovídá o osudu Sámů, o nichž málokdo vůbec ví že existují a maximálně se o nich dozvíme jen s hanlivým přívlastkem " Laponci " - tj- " Hadrníci " . Stejně jako obdobná díla, podobnou výpovědní silou jako třeba The Mission či nedávno Agora, tento film nutí k velkému zamyšlení. Věřit v boha totiž může každý aniž by potřeboval jejího zprostředkovatele - církev. ***** 7.3.2010 ()

Saxos

Krásné drama z pro středoevropana exotické severské krajiny. Skutečný příběh o marné snaze vzbouřit se mocipánům hledících jen na svůj zisk. Výborná hudba a titulky vysvětlující některé dobové výrazy. Moje spokojenost. ()

Wolfvater

Přemýšlel jsem, proč jsem bez váhání udělil 5 hvězd a napadlo mě asi toto: A proč ne? Tomu filmu nemám co vyčítat, navíc je jiný, velmi odlišný od spousty jiných filmů. A přiblížil dobře život sámů před 150-ti lety, což se také líbilo. Navíc skvělá hudba. Zkrátka když někdy ani chvíli neváháte udělit 5 hvězd, tak neváhejte a solte je tam! A tak jsou tam. ()

danny79

Jednoznacne vysoka kvalitka Thriler, drama dle skutecnych udalosti z drsneho prostredi Laponska 19 stoleti. Perfektni scenar, bezchybne herecke vykony, kvalitni rezie, zajimave prostedi je zarukou vyjimecne a nevsedni podivane. ()