Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

Hakha

Tak tohle je naprostá paráda. Já jako fanoušek Van Dammovek nemohu hodnotit jinak než 5 hvězdičky už kvůli stále výbornému a cool vypadajícímu bombarďákovy. Nemám žádné námitky, dobrý, vtipný a závěrem napínavý film s parádními herci. Pro fanouška J.C.V.D naprostá povinnost a alternativní odstranění padoucha je prostě lahůdka.... ()

Hellboy

Nejlepší film Jean-Claude Van Damma:) Naprostý unikát, který nemám s čím srovnat. Skvělé jak pro fanoušky JCVD, tak pro jeho odpůrce. Neuvěřitelné, jak jeden film dokáže změnit pohled na člověka... PS: Když běžej závěrečné titulky, tak zní Modern Love od Davida Bowieho, ačkoliv teda ne v jeho podání. ()

3DD!3

Van Dammův nejlepší film. Neuvěřitelný mix fikce a reality, který dává smysl a hlavně bezvadně funguje. Jean-Claude podává životní výkon (oni vůbec všichni zůčastnění hrají skvěle) a scéna, kdy se vpodstatě ze všeho zpovídá nemá obdoby. Režisér El Mechri navíc využívá neuvěřitelně sugestivní způsob snímání, které člověka úplně pohltí. Rozdělení do kapitol sice zezačátku trochu mate, ale pak už funguje skvěle. Taky je tu dost odkazů, které potěší každého správného fandu "hvězd, které zhasly" - Seagala, Chucka Norrise, anebo právě Van Damma. Diskuze ve videopujčovně na začátku nemá chybu. + Perfektní soundtrack. ()

Arachneuss

Jean - Claude Van Damme, fenomém posledních pětadvaceti let se rozhodl vyzpovídat a stvořil upřímný film, v němž si na nic nehraje, naopak se ukazuje svou pravou tvář, ať si divák udělá svůj vlastní posudek. JCVD je borec, tom se mu musí nechat. Pětiminutová scéna "Toto je můj život" zastiňuje všechny hereckém návraty posledních let. Obraz, hudba, to vše je opravdu umělecké dílo, Van Damme si režiséra vybral dobře, ale i přes to všechno mi zde chybí nějaký element, jenž by mne donutil dát maximální hodnocení a bezchybný Jean - Claude mi bohužel nestačí. ()

Le_Chuck

Tak po tomto "tribute" by mal Muscles from Brussels buď natočit ulrapecku (alá John Rambo) alebo seknúť s herectvom. Každopádne ďakujem. 90% ()

kitano

Čo ma najviac teší je, že Van Dammeho všetci znova nachvíľu budú brať vážne a možno by sme sa ešte mohli dočkať nejakej tej akčnej pochúťky. Osobne som naňho nikdy nezanevrel a dočkal som sa takejto krásnej odmeny. Ako celok to síce nieje úplne bezchybné a dočkáte sa aj hluchých miest. No ako možnosť vidieť Van Dammeho v úpne novej polohe, ktorý sebereflexne-vtipne-vážne sumarizuje svoju kariéru, je to nedoceniteľné. A áno, zahral to skvelo. Dakujem a čakám comeback aj v akčnom filme (nenašlo by sa nejaká rolička v The Expendables? :-) ). (9/10) ()

Lavran

Veřejná rehabilitace belgické maskulatury. Nápaditý narativ (nahlížení jedné situace z různých hledisek, nechronologická konstrukce příběhu...), oku lahodící pozlátko (mým osobním favoritem je úvodní plan-séquence z natáčení akčního filmu) a reflexe, která se nedotýká jen kariéry a osobního živoření titulního JCVD, ale i "fiktivnosti" filmového média jako takového - což, upozorňuji, nedosáhne svého výškového rekordu u postmodernistického zviditelňování filmové suroviny, ale u Jécévédéčkova "brechtovského" zpovídání se direct to objectiv, které buď pozřete i s nebohým muškařem a empaticky uroníte nejednu nostalgickou slzu, nebo si na jeho účet prodloužíte bytí o všechnu ztracenou "stopáž", kterou jste za život obětovaly na oltář béčkového permafrostu (kterému navíc JCVD skládá poctu krásně klišoidní zápletkou). Osobně jsem někde mezi, tedy v oblasti shovívavého pousmání. A právě tenhle rozpor "jsem všechno, ale zároveň nic a proto na mne nemůžete" je zdaleka tím nejsilnějším atributem tohoto divácky vděčného experimentu. JCVD je zkrátka příliš dobrý. Je zajímavý a netradiční, rovným dílem smart, zábavný, ale i důstojný. ()

Falko

Film ma jednoduchy scenar, avsak hned prva akcia prepadu v postovej banke mi nebola dostatocne jasna, ale to preto, lebo podobne, ako pri filmoch BABEL (2006) alebo v drame od Gusa Van Santa SLON (2003) boli niektore situacie ukazane viackrat z inych pohladov a v tomto filme je to presne tak isto. To je informacia hlavne pre tych, ktori by chceli tento film vypnut hned po 15 minutach :-) Potesil ma celkom zaujimavy scenar ciastocne pravdivy a taktiez fiktivny, ale pravdivy hlavne v tom, ako hollywoodska hviezda Van Damme pomaly, ale isto upadal a dostaval uz len podradne ulohy na filmy, ktore nikto pomaly ani nechce vidiet, ale clovek si predsa musi nejako zarabat peniaze, no nie? Taktiez boli zaujimave rozhovory ohladom Stevena Seagala alebo o filmoch Johna Wooa ZIVY TERC / HARD TARGET (1994) alebo TVAROU V TVAR / FACE/OFF (1997). Pre mna to bolo celkom zaujimave, pretoze to bolo moje detstvo a prve filmy s Van Dammom vratane Ziveho terca este premietali v kinach. V tejto ulohe nebol Van Damme ako niekto, kto nakope lupicom banky prdel, ako som bol na to zvyknuty, ale nestastny, zranitelny a hlavne obycajny clovek, ktory dokazal ukazat svoje city tak, ako v ziadnom jeho predchadzajucom filme. Takze s vysledkom som bol velmi spokojny. _________ Jean-Claude Van Damme - (Jean-Claude) +++ François Damiens - (Bruges) +++ Zinedine Soualem - (Vlasáč) +++ Karim Belkhadra - (Arthur) +++ Jean-François Wolff - (Fúzač) +++ Anne Paulicevich - (Rukojemníčka) +++ Liliane Becker - (Van Dammeova matka) +++ Francois Beukelaers - (Van Dammeov otec) +++ John Flanders - (Právník) +++ Hudba: Gast Waltzing +++ Výkonný producent: Jean-Claude Van Damme +++ ()

castor

JCVD uzavírá první dekádu nového tisíciletí ve velkém stylu. I když si poklonu zaslouží i pánové za kamerou, věnuju následující řádky výhradně téhle akční ikoně. Pár let zpátky by si totiž na belgického atleta asi nikdo dvakrát nevsadil, ale filmový svět je nevyzpytatelný a Van Damme vrací úder všem těm, kteří jej odepisovali a bavili se nad jeho úpadkem a vykřesává úsměv na tváři těm, kteří na něm a jeho heroickém projevu vyrostli. Jednoznačně klobouk dolů. Každý se s odklonem slávy vyrovnává jinak, každopádně tohle je nepřekvapivější film roku. Stejně jako Sylvester Stallone v šestém pokračování Rockyho se i Van Damme s odzbrojující pokorou vrhá vstříc divákům. A tváří v tvář glosuje svoje největší průšvihy. Nebojí se mluvit o drogách nebo o natáčení mizerných filmů ve východoevropských produkcích. Nemine ho ani soud o opatrovnictví svých dětí nebo si píchne do akčního konkurenta Stevena Seagala, který dostal u producentů přednost, protože shodil svůj pověstný cop. Jenže zatímco Seagalova kariéra začala raketově roku 1988, tak stejně rychle v polovině 90. let utichla. A někdejší hvězda se dlouhé roky jen nedůstojně zaprodává neschopným producentským živlům. Vedle něho Van Damme měl nejhorší období na přelomu tisíciletí, pokašlávání diváků bylo stále více evidentní, a belgický playboy se už nahoru nevysápal, i když si v poslední době nevede až tak úplně zle (alespoň není jako Seagal k smíchu). JCVD, vyprávěný z různých úhlů pohledu, se po právu řadí mezi jeho nejlepší snímky, i když je naprosto jiný, než celé ty dlouhé roky točil. Hned úvodní sekvence je smutným konstatováním jeho úpadku. Mladý čínský režisér ho během natáčení hrubě přehlíží, unavený a otrávený herec tak přijíždí do rodné země (výborná, prý improvizovaná scéna z taxíku) a jeho první kroky vedou na poštu. Jenže právě tu si vybrali i zcela jiní klienti, a Jean-Claudův život se obrátil naruby. Za přepážkou se kromě rozpačité úřednice skrývají i tři lupiči, kteří slavného herce strčí mezi ostatní rukojmí. Shodou náhod a několika policejních imbecilů je právě zoufalý Van Damme považovaný za pachatele loupežného přepadení. Ideální chvíle pro média a stovky jeho zarytých fanoušků.. Výborný sebeironický nadhled je tím nejlepším, co JCVD nabízí. Protože nějaké přepadení pošty je tu úplně na vedlejší koleji. Akční ikona do projektu vložila srdce, navíc OPRAVDU velmi slušně hraje a ještě stíhá na požádání odkopávat cigáro od pusy. Diváka pak do kolen dostane několikaminutový plačtivý monolog plný jeho životních pádů. Van Damme z ničeho nic vystoupá „vzhůru do nebes“ a začne vzpomínat. Hlavně na to zlé.. Tohle zúčtování s temnými léty je upřímné a dojemné, škoda jen, že nemůže zaručit absenci dalších takových období. Jean-Claude, my jsme nezapomněli. Výborná nostalgická záležitost!! ()

Rex Mundi

Na prvý pohľad zaujímavá a veľmi podmanivá zmeska autobiografickej fikcie, s citom naservírovanej trošky životnej filozofie a kriminálky spájajúcej napínavú drámu s riadne čiernym humorom. Je to proste šialene (odvážne) namixovaný koktejl, ktorý sa podáva s pár kockami ľadu, plátkom citróna, dáždničkom aj slamkou. A výsledok mi zachutil. Privítajte JCVD v roli Človeka. ()

Spooner

Doba evidentně přeje návratům starých známých béčkařů. A tak to po Slyově combu zkusil také Van Damme a také neméně úspěšně. Jeho J.C.V.D. je totiž plný rýpanců do kariéry jeho a také jiných akčních borců. Zároveň ale také jeho osobní výpovědí, o tom že to také neměl dvakrát lehký. A překvapivě to obojí velice funguje, hlavně díky Van Dammovi, který dokázal, že za těmi všemi svaly se přece skrývá nějaký ten herecký talent a hlavně ten jeho monolog to plně dokazuje. A ani ta zápletka okolo přepadení nebyla špatná a i když jela podle osvědčených kolejí, tak to bylo chvilkama hodně napínavé. Zkrátka Jean-Claude mi udělal aspoň pro jednou za dlouhou dobu radost a i kdyby se zase vrátil zpět ke své béčkařině, tak už se na něj zlobit nebudu, protože svůj dluh už mi splatil. Teď už jenom zbývá, aby Chuck Norris natočil komedii o svých vtipech a Seagal se přihlásil do Jste to co jíte, a budu ze starou akční gardou spokojenej. ()

Wacoslav1

No ty vole tak Van Damme se rozbreci zjisti ze jeho kariera stala vesmes za hovno a hned si vsichni strikaj do textilu z toho jakej to je herec?! no to teda HAHAHA HOHOHO HIHIHI sranda musi bejt par jeho sebezpytovani mne nicmene pobavilo a hlavne ta zapletka v bance a ostatni akteri byly celkem cool tak nebudem tak zly na Zana nicmene kdyby to s tim jak se kaje myslel opravdu vazne tak by neskocil rovnyma nohama do dalsich sracek ve kterych se objevil takze opatrne s tim ()

petero

„Nebyť Teba, John Woo by doteraz točil holuby v Hongkongu.“ Úprimne dojemná a zároveň vtipná spoveď „Je to pre mňa dosť ťažké urobiť to v jednom zábere. Viete, je mi 47...“, kedysi idola mládeže dnes upadajúceho herca, ktorému úlohy kradne Steven Seagal „Dostal tú úlohu Steven. Sľúbil, že si ustrihne cop.“ I keď si myslíte že to je nadutý somár, pozrite si to a možno aj vás príjemne prekvapí svojím najlepším výkonom aký kedy podal v dokonalom „Fuck You Hollywood“ filme. ()

Davies182

Toto zhodnocení tentokrát vezmu trochu netradičně, takže: proč nedat JCVD čtyři hvězdičky? 1) Skvělý výkon. Jean-Claude je, jak dokazuje v tomto dramatu, nejen špičkový karatista, ale i skvělý dramatický herec. Jeho výrazy a prokousávání se dějem byla radost sledovat. 2) FILTRY! Mám je prostě rád, a tento film jimi rozhodně nešetří, ba naopak. Režisér se evidentně nerad dívá barevné realitě do očí :-). 3) Skvělý výběr ostatních herců, aneb oceňuji řádně slizkého, úchylného, nervózního a rádobytvrďáckého vůdce neohrabané bandy lupičů, stejně jako "největšího fandu Van Damma", který dost připomíná Belmonda. 4) Bezvadná zpověď. Podobný nápad tu sice již byl ve 25. hodině, nicméně v tomto případě se hrálo na dojemnější notu a navíc tady nakopávač béčkových zadků řekl něco, co mi nesjpíše utkví v paměti napořád. 5) Vzato kolem dokola, belgická star nám v prvotřídním napínavém dramatu s perfektní stylizací předvedla, že umí nejenom štípat lebky, ale i dobře hrát. Jsem spokojen a dávám maximum. ()

Xmilden

Po dvaceti letech se JCVD vrací domů do Belgie jako naprosto vyždímaný člověk. Potká nesympatickou taxikářku, vyfotí se s fanouškama a jde na poštu a tady se dostane do problémů. Vypadá to na velice fádní film, ale věřte mi že fádní není ani trošičku. Spousta výborných dialogů co se týče zákulisí ve filmech. Vtípky na Stevena mě hodně dostaly. Stejně jako že John Woo ulítává na holubech. Zhruba 30 minut před koncem tomu na pár minut spadne tempo, ale závěrečný souboj už mluví plně za vše. Jsem velmi rád že jsem se filmu JCVD dočkal. Myslím že podobnou sebereflexi na plátně nevidíme naposledy a že by ji spousta kdysi oblíbených herců potřebovalo jako sůl. 70% ()

lesumir

Takové Psí (od)poledne bez Al Pacina, ale s Van Dammem, který se tímhle filmem určitě na herecký piedestal nevrátí, protože na něj nikdy nebyl, ale jako comeback určitě dobrý. Pokud to ovšem měl být comeback, a ne jenom filmová zpověď, u které jsem se fakt dobře bavil! Nevím, kdo dostal ten geniální nápad, udělat sebe reflexivní a hlavně trefně vtipný film s hvězdou béček a céček osmdesátých, ale hlavně devadesátých let, ale určitě mu za to děkuji! Tři věci – Van Damme hraje snad poprvé normálního smrtelníka (i nad tím by se dalo polemizovat :-), hraje mu do toho James Blunt (pokud to byl on) a na tu třetí věc přijdete doufám sami! __ Podle filmografie ještě úplně kariéru na hřebík nepověsí, čeká ho další Univerzální voják (no to snad ne!), a potom si to rozdá někde v Bangkoku, ale tímhle měl skončit. __ Tak nějak přemýšlím, že si asi najdu něco nového s touhle Belgickou ikonou a pustím! Sice teď už mu to nebude tak žrát a už určitě nebudu chtít nosit vlasy jako on, jako před deseti lety, ale i tak mu fandím :-) __ Nejsou to čtyři jasný, ale dám je! ()

kinej

Je fajn, že se Van Dammemu podařilo natočit první slušný film. J.C.V.D. určitě mnohnásobně předčí veškerou dosavadní tvorbu tohoto belgičana. Zde poprvé ho začínám brát vážně, co se hereckého porjevu týče. Zatímco například v Kickboxerovi vyluzovaly jeho herecké kreace úsměv, zde se dá jeho emocím dokonce i uvěřit. Van Damme totiž skvěle karikuje sám sebe a ve smyslu tohoto snímku jako by byla celá jeho předešlá kariéra přípravu, na realistické zvládnutí této role.Jediné co mi na tomto filmu nesedí je, že se neumí rozhodnout zda v něn bude převažovat drama, či komedie. V té druhé sféře je film značně silnější, pokus o dosažení dramatické hloubky mi přijde zbytečný. Scény, kdy se režisér snaží diváka ponořit do psychologie zločinců, působí hluše. Jinak obrý comeback a přeju Jeanovi, nějaké lepší scénáře, než např. Inferno. ()

cheyene

JCVD je trochu něco jiného, než na co jsme byli všichni zvyklí z Jean-Claudovy filmografie. Není tu za superhrdinu, stane se dokonce "obětí" zločinu, což je zajímavá myšlenka a je i dobře pojatá. Nečekejte žádné "rubání" zlých hochů, svalovce typu Chong-Li, ani roznožky, při nichž mrazí v zádech (a nejen tam). Tento snímek má poměrně komorní a melancholickou atmosféru, která se nejvíce projevuje v záběrech do soudní síně a při krátkém sebevyznání Van Damma, jenž má něco do sebe. Byl jsem spokojen, takže 4* dávám jako maximum, a doufám, že to není poslední jeho film, který stojí za doporučení druhým a má červenou barvu. ()

Jamal

Škoda, že jsem přišel do kina asi 10 min po začátku. Jinak jsem čekal trošku více. Ale od Van Damma? I když pár dobrých scén tam bylo + 5 minutová srdceryvná scéna, jak si vyčítá co vše kdy udělal a neudělal. Každopádně chtěl asi natočit něco, za co by se nestyděla jeho dcera a aby se tak trošku ospravedlnil od jeho úletů, nebo je alespoň obhájil. Aby ukázal jak mu všichni házeli klacky pod nohy a neměl to jednoduché (jenže kdo to má jednoduché v dnešní době). A také, aby po něm něco lepšího zůstalo. Bohužel ale tím pro svět stejně nic moc neudělal. ()

paascha

Snad jen nostalgie zabránila odpadu! ale odpad to je. JCVD je už dávno v hrobě a tohle ho z něj nedostane. 2Renton: dárek party Belgičanů? Jakejch Belgičanů, sakra, vždyť je to samej arab!!! ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)