Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

havLord

Smál jsem se, byl jsem napjatý, slzel jsem dojetím... co víc by měl film dokázat? Nad Van Dammem jsem jako nad hercem nikdy neuvažoval, spíš jako nad bojovníkem - sportovcem předvádějícím své umění ve filmu, ale tady ukázal, že za ty roky před kamerou od ostatních něco okoukal, a teď to zúročil :) ()

Wysch

Sympatické doznání. Nic víc mne nenapadá. Žádná další slova ani nejsou potřebná, ve filmu všechno zazní - od Van Dammovy filmové kariéry přes jeho současnost až k minulosti, všechno se v snímku točí jako splašená káča a všechno pasuje, rozházená chronologie první poloviny, "filmový" závěr, "reálný" závěr, všechno sedí, přesto tomu něco chybí. Něco maličkého, něco, co by mě přikovalo tak, že bych se v polovině nezvedl a nešel si zapálit cigaretu. Je to dobrý snímek s dobrým scénářem, dobrou režií a překvapivě dobrým Van Dammem, ale není to "výborný" snímek. 80% ()

mysiak

Tak takáto pocta sa len tak ľahko nevidí...JCVD je kritický, realistický ukazuje skutočnú stránku JCVD-ho a tak to asi má byť...JCVD rulez! ()

Ellmariachi

JCVD - jedni ho milují, druzí se mu vysmívají a jsou asi i ti kteří ho nesnáší. Zvláštní u této pro někoho hvězdy, pro někoho odpadu je, že si tohle všechno zaslouží. Ať už máte sílu si to přiznat nebo ne, faktem je, že JCVD je stále velký pojem. Já patřím do první kategorie. Mám ho prostě rád za několik filmů, který udělal a od novějších počinů nečekám nic, takže můžu být jenom příjemně překvapen a ušetřím se zklamání. Nahlédnutí do Jeanovi duše, pokud je myšleno upřímně, je to impozantní a místama děsí. No od teď na JCVD nahlížím trošku jinak a přeju hodně štěstí. 69 procent. ()

GodComplex

Vyborne, a docela necekane. Super aktualni film s JCVD, aniz by to bylo totalne jete bcko? Ano, a ke vsemu relativne seriozne a velmi sebereflexivne pojate. Je tam sice akce, ale o tu zde vazne nejde, Van Damme nechava nakouknout pod poklicku sve, jak profesni, tak osobni sfery. Dokonce predvadi i velmi pusobivy herecky vykon v cele s finalnim zpovednim monologem. Graficky pekne vyfiltrovany kousek, ktery sice v druhe pulce trosku ztraci tempo, ale uplny konec to opet nakopne. Pres seriozni atmosferu zde nechybi pomerne solidni porce nadsazky a kvalitni davky vtipu. Je neskutecne zajimave sledovat jak se to vyviji, presne si pamatuju dobu kdy jsem byl jeste maly infantilni GOD a na prelomu 80's a 90's v ere techto ultimatnich akcnich hercu jsme si s kamosema povinne vybrali kdo je kdo. Ja jsem byl Arnold Schwarzenegger a kamos, ktery byl prave Jean Claude Van Damme se me neustale snazil marne presvedcit, ze by vyhral souboj, protoze ma lepsi karate a umi roznozku s pesti do rozkroku. "Central to Unit 27. Jean-Claude Van Damme's robbing a post office. I need back-up." 7/10 ()

Ender66

Keď som bol malý chcel som byť presne ako Jean Claude. Po vzhliadnutí JCVD som sa utvrdil v presvedčení, že právo nakoniec nemusela byť až taká zlá voľba :) ()

Vojcl

Snímek, který se zásadně vymyká z Jean-Claudeovi dosavadní filmografie. Rozhodně je to o třídu kvalitnější podívaná než většina Van Dammových děl, přesto bych ji paradoxně fanouškům belgického svalovce nedoporučil, obvzláště té menšině, jež má Jean-Clauda stále spojeného s neporazitelným bojovníkem a nechce si o svém idolu kazit iluze. JCVD tady vystupuje jako úplně normální stárnoucí chlap s docela všedními problémy a otevřeně se na kameru zpovídá ze svých "hříchů". Tahle částečně fiktivní, částečně životopisná forma mi však přišla velice originální a navíc zde snad vůbec poprvé vidíme Jean-Claudea místo kopání podávat opravdový herecký výkon (i když ve filmu představuje sám sebe). ()

Makky

Veľmi netradičné. V podstate som videl úplný opak toho, ako som čakal. Očakával som viac akcie, ale v podstate to bola Van Dammeho "výpoveď". Najväčšiu hodnotu v tomto filme pre mňa má ten neskutočne skutočný monológ do kamery. Skvelé... asi najlepší Van Dammeho film. "Nesúďme ráno skôr, ako vysvitne deň." ()

blackrain

Když se na obrazovky vracel Sly s Rockym a Rambem, byl to návrat ve velkém stylu. Nemyslela jsem si o něm, že by to mohl zvládnout, ale on dokázal, že ještě nepatří do starého železa. Ovšem, o Jeanu-Claudeovi si myslím, že do starého železa patří. Jeho velká sláva patří dnům minulým. V dětství jsem ho měla hodně ráda, ale to všechno s věkem zmizelo do nenávratna. Na drohou stranu musím říct, že mě dokázal překvapit. Jeho zpověď v druhé polovině filmu mě docela uzemnila. Monolog bez jediného střihu je ohromující. Jinak stejně beru tenhle film jako ukázku toho, že Jean-Cluade ještě žije, nečuchá ke kytkám zespodu a snaží se všem dokázat, že ještě není ztracen, i když si to o něm stejně všichni jako já myslí. V jeho případě asi platí to známé o naději, která umírá poslední. Dokud existuje jediná jiskřička, která by mohla rozpálit oheň pod kotlem, tak nemá cenu cokoliv vzdávat. Třeba povstane jako bájný fénix z popela a dostane konečně úžasnou roli, která by ho dostala do hvězdného nebe mezi velikány filmového průmyslu, ale to zřejmě nebude v tomhle životě. No, ale život má pro některé nachystaná různá nečekaná překvapení. Tak uvidíme. ()

Naslund

Hodně jsem čekal a musím přiznat, že jsem trošku zklamán. JCVD se prezentuje výborně a příběh o reálném JCVD je dobrý nápad, ale musím přiznat, že ty další postavy mě tam vůbec nebavily. Je to taková one-man show, kde je až moc man. Navíc nápad, že se začátek převypráví hned ze tří pohledů, je podle mě byl fakt špatnej nápad, protože když něco vidím jednou a chci vidět pokračování, tak nemusím vidět ještě dvakrát to, co jsem si už domyslel. Nicméně JCVD je výbornej a po filmu ho mám zase o něco radši. ()

kaylin

Jean-Claude Van Damme na stará kolena ukazuje, že není jen frajerem na kopy a provazy, ale že zvládne i nějaké to hraní a jde mu to sakra dobře. Právě tímhle snímkem odstartoval svůj návrat a rozhodně to není jen nějaký akční film. Celkem silné drama, hlavně z toho pohledu, že je neskutečně osobní a JCVD se nebojí na sebe prozradit až moc a pořádně se popitvat v tom, co musí bolet. Jsem rád, že se vrátil v téhle formě. JCVD je prostě frajer. ()

decouble

Jean-Claude Van Damme ve filmu s uměleckou strukturou vyprávění? Nečekané. Extrémně dlouhé záběry, sebereflexivní a sebeparodický přístup, nadužívání kamerových filtrů a především výborný herecký výkon belgického karatisty Van Dammea. Velmi povedený film a zároveň krásný předvánoční dárek (některým) jeho fanouškům. ()

MATADOR

Jean - Claude Van Damme a jeho návrat na vrchol?! Inu možná, i když v tomto velmi zajímavém snímku ukázal, že si dokáže udělat srandu ze všeho a tento film si dělá legraci z celého filmové průmyslu (největší nářez jsou narážky na různé filmy a hlavně na Stevena Seagala). Čekal jsem trošku více akce, ale i jako komedie to obstálo, i když ne tak, jak bych čekal, proto jsem někde na půl cesty s hodnocením. Je to chytré, originální, ale zkrátka to míchá vše a nic z toho nestojí pořádně za zmínku. JCVD se Vám ukáže, tak jak ho ještě neznáte. ()

YURAyura

6/10 "Zivotopis" JCVD? Ale to snad ne ;]] Dvakrat jsem na nem byl v kine - Universal Soldier, Timecop, ale zbytek filmu uz jsem radsi vynechal. Par dobrych hlasek, narazek a situaci co stoji za videni, ale postupne tomu dochazi dech - prvnich 20 minut je tak na 8 - zajimava kamera a herecka vlozka belgicke roznozky. Bavil jsem se a ostatni priznivci by se mohli i vic. ()

swed

JC šel s kůží na trh a vyplatilo se. Není to sice taková bomba, ve kterou jsem doufal, ale závěrečné minuty mi mé čekání vynahradily. Van Damme se nebrání vtipům na vlastní osobu a dokonce zde odhaluje i své nitro. V dětství jsem byl jeho fanouškem, takže na mě dolehla i nostalgie a tuhle mystifikační lahůdku jsem si docela užil. 7/10 ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)