Fígle

• Polsko Sztuczki (více)

Malý Stefek se rozhodl vyslechnout nečekanou výzvu osudu a touhu mít znovu doma oba rodiče. Věří, že právě on je ta správná osoba, která se dokáže přiblížit k otci, jenž před časem opustil matku kvůli jiné ženě. Proto Stefek začne používat různé triky a nápady, o jejichž účinnosti lze možná pochybovat. Jednoho dne ale některý z nich musí zaujmout...
Komorní, rafinovaná a úsměvná tragikomedie se odehrává v polské vesnici nedaleko českých hranic, někdy na konci osmdesátých let minulého století. Film, který natočil režisér Andrzej Jakimowski, patří k nejzajímavějším titulům současné polské kinematografie. Okouzlí poetickou atmosférou, bezrostředními hereckými výkony a hořkosladkým kontrastem mezi úhly pohledu dvou postav. Na Festivalu polských filmů v Gdyni v roce 2007 obdržel Velkou cenu Zlatí lvi, udělenou za nejlepší film a Cenu za kameru (Adam Bajerski). Kromě toho ve stejném roce snímek získal řadu dalších ocenění na zahraničních festivalech v Tokiu, Benátkách, Mannheimu a Sao Paulu. (oficiální text distributora)

SeanLSD

Dokonale vystihnutá melanchólia, nostalgia, kúzlo a vtip provinčného letného malomesta. Čarovné dielko, v ktorom nijaký príbeh byť vôbec ani nemusel. ()

danliofer

Filmeček, který pohladil po duši... velmi volně poskládané obrazy, které ve výsledku působí kompaktně... a když se k tomu přidá hrstka mincí pro štěstí vhozených do kolejiště, je už jen na osudu, zdali vás při jejich sběru smete vlak či ne... a o tom všem jsou Fígle neboli Sztuczki:-) ()

Karush

Režisér vie, že divák už asi dávno neverí v zázrakoch a pekne sa pohráva s takýmto postojom dospelých k svetu. Figle je nostalgickým filmom o takom detstve, o ktoré už prichádzajú dnešné deti, ale je to aj film o nádeji, kde sny nie len vo virtuálnom existujú, ale aj v tom skutočnom sú naplniteľné. Z filmu je síce citeľná európska tvorba, príbeh sa nechce vytrhnúť z každodenného života. Ale Fígle nie pre obraz nášho európskeho sveta a života je dobrým filmom, ale pre veľkolepé a veľmi ľudské vyrozprávanie ohromne jednoduchého príbehu. Jednému šesťročnému dieťaťu môžme takto nahliadnuť do jeho vlastného boja k jemu veku primeranými fíglami. Ku koncu som zatúžila prisadnúť k nemu a len mlčky sledovať vlaky. ()

Elementál

Pěkné, citlivé dílko, které sice není ničím výjimečné, nedisponuje ohromujícím příběhem, ale přesto potěší. Představitel Štefka byl naprosto přirozený a jeho sestra Elka zase krásná (no jo, zrzky .-) ). Srovnání s Amélií je myslím na místě i přesto, že se jedná o dva hodně odlišné filmy - míra imaginace, naivity i jistého poetického nadpřirozena je zastoupena v obou zmíněných filmových kusech. ()

blackJag

Televizní vzezření vmanévrované do kinosálů na mne nikdy moc dojem nedělalo a tady jsem prostě cítil, že televizní obrazovka by tomu slušela víc. Je to stejné jako s většinou českých filmů posledních let, v tomto jsou na tom Poláci stejně jako mi. To že jsou trochu originálnější nemohu říct s jistotou, takový přehled nemám, v každém případě v tomto filmu něco navíc je. Jde vidět, že práce s kamerou není bezcílná, úhly kamery jsou pečlivě voleny, také snaha vyhnout se prvoplánovým dojmům má mé sympatie. Nemohu si ale pomoci, tempo je příliš unuděné a mdlé. Možná to byl umělecký záměr, já ale do kina pro ukolébavky nechodím. 65% ()

Čtec

Ohromně dojemný film, ale v tom nejlepším slova smyslu... Nápaditý a velmi zvláštní... Poezie ošklivého slezského zapadákova kousek za českými hranicemi, místa kde se zastavil čas a život je po čertech těžký... A kde se jeden malý sympatický rošťák přesvědčuje, že Štěstěnu je občas třeba pořádně popostrčit... Vřele doporučuji! ()

Heraldika

Na Febiu 08 mě opravdu nadchly tři filmy - nepřekonatelná Servírka, V řetězech a pak Sztuczki - ale jestli ono to nebylo tím, že jsem seděla jen o řadu za panem Menzelem :-) Kdyby někoho zajímalo, s čím jsem srovnávala, nechť navštíví můj profil. ()

Angelino

Neuveriteľne pozitívny snímok s úžasnou postavou malého Stefeka, ktorí verí, že osudu sa dá pomôcť. V tom ho podporuje veľmi sympatická sestra (krásna scéna s jablkami). To všetko podkreslenou veľmi pozitívnou hudbou krásne ladí a dodáva pozitívnu energiu. ()

camper

Docela pěknej film o tom, jak se malý Stefek snaží získat zpět svého tatínka a nejen o tom, další dějová linie se točí napříkad okolo Stefkovy sestry. Celkově to bylo natočený docela minimalisticky ale povedlo se. Sice by se na první pohled mohlo zdát, že v celém filmu o nic moc nejde, ale vzhledem k tomu, že fígle vymýšlý malý kluk se není čemu divit. Příjemná podívaná, která potěší. ()

TomasKotlant

Snímek, který se snaží působit inteligentně a akademicky, přičemž ve své prostosti ani jeden z těchto cílů nenaplňuje. Umělecké vyjadřovací prostředky mají pro děj minimální význam a působí jen jako jakási zbytečná atrakce vedle zmateného příběhu, který si pomáhá podivnými náhodami, které se navíc snaží s naprostým klidem ospravedlňovat. *** Ve zkratce: Tyhle fígle na mě neplatí. ()

sehe

Fígle majú istú poetiku,verím aj v osud i malý Stefek hral výborne,ale poľská tragikomédia ma nedostala. ()

tidwell

Okouzlení...být tak (znovu) malým Stefkem a věřit, že se zaťatými pěstmi pro štěstí a figurkami vojáčků-strážců je možné změnit běh věcí. Andrzej Jakimowski kouzlí s filmem, poetickými obrazy, ospalým letním Walbrzychem, ale i herci (Damian Ul a Ewelina Walendziak) takovým způsobem, že se divák celých 95 minut (ale i dlouho poté) ocitne ve zcela jiném, důvěrně hřejivém, melancholickém a přece podivně zneklidňujícím světě, kde smutek tlumí jemné detaily, jako je v téměř každém záběru kroužící hejno holubů nebo vtipně absurdní rozmluvy domorodců. Každý obraz jako by zde mluvil dvojí řečí - na straně jedné Stefkova touha setkat se s otcem a bezútěšná realita zchátralého pohraničí se vším, co k tomu patří, na straně druhé je tato "sociálně-realistická" tíseň zasazená do poetického akvarelového obrazu s výbornou hudbou a vtipnými vsuvkami. I ten Kieślowski tam možná je přítomen svou barevností, hudbou a vlaky... Takhle poetické filmy pojednávající s povznesenou lehkostí o smutku, ztrátách a míjení už se dnes moc netočí - a Fígle jsou jedinečnou esencí této evropské filmové tradice, která už asi bude minulostí... ()

bono22vox

Jako alternativní název bych tomu dal Amelie ze Slezska. Je to o poznání syrovější, ale skoro stejně kouzelné jako ta francouzská Amelia... ()

Ronee

Krásny, jednoduchý, milý a vtipný príbeh, odohrávajúci sa v jednom zaspatom obyčajnom meste, kadiaľ stále prechádzajú vlaky a v ktorom práve malý Stefek aj s jeho sestrou Elkou, prežívajú letné prázdniny.Obaja pomáhajú osudu rôznymi fígľami.Obaja žijú len s matkou.. Páčila sa mi letná ospanlivá atmosféra mesta, v ktorom akoby boli len staré socialistické ošarpané budovy a počmárané nástupište, čo bol ale zámer tvorcov, aby príbeh pôsobil realistickejšie.Krásna hudba,citlivý a pozitívny príbeh.Stefkova detská naivita bola vtipná,vedel si ňou nakloniť ľudí. Naozaj krásna tragikomédia, no možno až príliš jednoduchý dej. ()

boombang

Nepochybně zajímavé a atmosférické (hlavně díky tomu capartovi a příjemné hudbě), leč já jsem se tím nějak nedokázal pronudit až do konce. Přišel jsem o něco? ()

mauinka

Tak tohle bylo už moc pomalý i na mě. A taky tak nějak odnikud nikam,což někdy nevadí ,ale tady to byla tak trochu nuda. Ta třetí hvězda je za tu trochu napětí na konci.To bylo myslím povedené. A ještě obdivuji velmi civilní projev Stefka. ()

janipoly

Moc pěkná záležitost. Příběh není výjimečný, jen výjimečně zpracovaný. Pan režisér věří, že věci se v životě dějí tak, jak mají a to je na jeho snímku znát. ()