Clannad

Japonsko, (2007–2009), 18 h 20 min (Minutáž: 25 min)

Scénář:

Fumihiko Šimo

Júiči Nakamura, Mai Nakahara, Ai Nonaka, Hóko Kuwašima, Mamiko Noto, Takeši Aono, Nobuhiko Okamoto, Lesley Pedersen, Šinnosuke Tačibana, Akiko Jadžima (více)

Série(2) / Epizody(44)

Tomoya Otozaki je typický stredoškolský chlapec, ktorý nenávidí školu aj svoj život. O matku prišiel ešte keď bol malý chlapec a staral sa o neho len jeho otec, ktorý podľahol alkoholu. Aj kvôli tomu Tomoya nemohol uskutočniť svoje sny. Jeho život sa ale zmení, keď stretne ju... (TomX2)

Koonix

[] Opening-Ending [] To, že ide o záležitosť nie nepodobnú Kanonu sa dá povedať už po prvej epizóde, veď predsa len oba seriály sú adaptáciami hier od jednej spoločnosti. A opäť mi to sadlo perfektne, a aj keď Kanon sa mi páčil o kúsok viac, Clannad mi priniesol tiež mnoho úžasných momentov. Keď to porovnám s Kanonom, tak napríklad hudba tu bola krajšia, a o dosť lepšie využitá (to neznamená že v kanone bola zlá, práve naopak), ďalej animácia mi prišla kvalitnejšia, a endingu bolo očividne venované väčšie množtvo času (neviem ako vy, ale ja Veľkú Dango rodinku považujem za minimálne tak roztomilú ako Nagisa!... Hmm to už som na tom fakt zle keď ma dokážu rozcítiť takéto veci:( ). Ale v čom bezosporu vyhráva Kanon, je atmosféra a charaktery dievčenských postáv. Kým v Kanone boli zaujímavé a detailne rozvinuté takmer všetky postavy, v Clannade sú také len 2 - Kotomi a Nagisa. Postavy dvojičiek Ryou a Kyou zostali tak trochu nevyužité, čo je celkom škoda, pretože Kyou sa javila byť celkom zaujímavá (hlavne v scéne keď zostane zamknutá spolu s okazakim, vtedy bola neskutočne roztomilá:), nie sú tu ani detailnejšie vysvetlené ich vzťahy k Okazakimu (áno, dá sa to domyslieť, ale ja mám proste rád veci vysvetlené dopodrobna, keďže som lenivý nad nimi rozmýšľať sám:). Podobne je to aj s postavou Sakagami Tomoyo, ktorej "hitovacie" scény mi sem príliš nesadli... A ako už niekto spomínal, posledná z hlavných postáv Ibuki Fuko, bola celkom vernou kópiou Ayu z Kanonu, bohužiaľ prejavom za ňou kilometre zaostávala (Ugú sa nedá nahradiť morskými hviezdicami!). Zakončenie seriálu pekné, bohužiaľ na citovo neskutočne vypätý záver Kanonu sa nechytá. Hlavný hrdina bol inak veľmi podobný tomu z Kanonu, tiež si veľmi rád z dievčat uťahoval, ale trochu tomu chýbala tá prirodzenosť ktorou disponoval Kanon. Všetky tieto nedostatky sú však oproti kladom ako tichý prd vo vetre, a neskazia dojem z tohoto opäť svelého anime. A som rád že tu ostalo ešte dosť vecí nedoriešených (napríklad Okazakiho vzťah s jeho otcom), aspoň sa mám na čo tešiť do pokračovania Clannad: After Story, naktorý sa momentálne chystám. PS: Scény dievčaťa s robotom sú až nadpozemsky krásne ! ()

ikilledjenny

Kamarád mi Clannad doporučil s tím, že jestli jsem ho neviděla, tak jsem anime kulturní barbar. Takže jsem dala na jeho radu a Clannad mě pohltil. Ty jejich oči. Celková animace je naprosto kawaii. Příběh je hezký, takový klidný s troškou komedie, s troškou dramatu a romantiky. Těch 24 dílů uteklo rychle. V té dramatičtější části, ať už s Fuko-chan, či příběhem Kotomi-chan nebo dětství Nagisy až po Tomoyava opileckého otce, je lepší. Získaly si mě i miniepizody s robotem. Jsem zvědavá na AfterStory. ^_^ ()

3KAVKY

Prvních 7 dílů bylo.. Nevím jak to vyjádřit. Nemastných neslaných, trochu zmatených. To se ale zcela změnilo závěrem čási seriálu věnované poněkud otravnému duchovi a hvězdicofilovi Fuko-chan. Díly zaměřené spíše na slečny Kotomi-chan a Tomoyo-san byly vynikající a hlavní linka o Okazakim a Nagise a jejich snaze obnovit divadelní klub a jejich vzájemném vztahu, se mi také velice líbila. Musím přiznat, že i obě OVA a zvláště pak alternativní možnost vzniku romatického vztahu mezi Okazakim a Tomoyo byly velmi zajímavé. ()

Palisander

Smutný, ale hrejivý príbeh. Dôkaz toho, že v jednoduchosti je sila. Toto sa nezapisuje do pamäti, ale priamo do podvedomia. Krásne je to cítiť na záverečnej piesni, ktorá s každou nasledujúcou časťou získava hlbší význam. Ak nemáte čas na seriál, skúste aspoň tú melódiu: Dango Daikazoku . ()

Phlame

Clannad má rozhodně jeden z nejsilnějších příběhů, co kdy svět anime viděl. Nejlepší není příběh jako celek, ale jednotlivé střípky, osudy zejména vedlejších postav - konkrétně kvůli Fuuko ukápla i nějaká ta slza. To se mi právě na všech anime od Key líbí (Key = studio stojicí za mj. Angel Beats!), jsou propracovány do detailu a absolutně všechny postavy jsou vymyšleny zajímavě a žádná nenudí. Navíc je vše doplněno spoustou humoru, ať už se jedná o Okazakiho cynismus, Sunoharovu ztřeštěnost, Botana, nebo části "Fuko appears" (kdo neviděl, nepochopí, kdo viděl, nezapomene). Podstatně hůře je na tom "After story" (sequel), který se snaží věnovat se čistě jen hlavní dějové lince a hlavním postavám (takže seriál se pak tváří jako dokumentární cyklus "Ze života teenagera"). ()

Maou

Po druhom vzhliadnutí (vrátane after story čo je vlastne druhá séria) mi postavy natoľko prirástli k srdci, že objektívne hodnotenie pre mňa nie je možné. Preto za mňa dávam (aj keď slabších) 5 hviezd. ()

ssamo

Seriál sa mi celkovo páčil, vtipné, ľahko romantické, super charaktery postáv, skvelé school slice anime so všetkým, čo k tomu patrí: výborná kresba, slušné efekty, mierny harem štýl, neprávom odsudzovaný a spoločnosťou nepochopený hl. hrdina... Jediná vec, ktorá mi celkom dosť prekážala, je neucelenosť príbehu. Polovicu série sa hrdinovia snažia o niečo, podarí sa im to (hurá) a potom sa rieši niečo úplne iné. Preto strhávam jednu hviezdičku. Okrem toho nedostatku výborné anime. Teším sa, ako si pozriem afterstory, ale dáko sa mi do toho nechce... asi skúsim najprv Kanon. ()

maneki_neko

Tak tohle mě vážně dostalo! I když je zdejší animace pojatá spíše ve stylu klasické shoujo rabukome, jedná se o velice působivý sled vtipných i dojemných okamžiků s jistým poselstvím. Není divu, že je Clannad opěvován takovou chválou mezi svými fanoušky. Slušně to v člověku dokáže vyvolat silné emoce, o tom už fanoušci vědí své. Přestože sestava hlavních postav vlastně odpovídá typické harémovce, tady se všichni chovají tak nějak rozumně a ohleduplně, což oceňuji. Další velké plus je úžasná hudba doprovázející scény, které už jsou dostatečně emocionální samy o sobě. ()

poleno

(Recenze obsahuje drobné spoilery) Jelikož jsem zhlédl Kanon a převelice se mi zalíbil, logicky jsem hrábl i po jeho "bratrské" show, jež nese název Clannad. Toto anime má býti Kanonu hodně podobné a podle recenzí (zejména ze zahraničí) je i v mnoha ohledech lepší. Jak už jsem zmiňoval, Kanon byl výborný a pro mě stoprocentní, tudíž jsem věděl, že bude těžké ubránit se jejich vzájemnému porovnávání. No nic, to nevadí, zkusím a uvidím, třeba budu překvapen... Mám z toho takové rozporuplné pocity. Děj je složen jednak z typické romantické linky a druhak z několika odboček, které se věnují jednotlivým postavám. Backstories mě nenadchnuly, ani ve výsledku nebyly tak důležité, jak se tvářily a přišly mi jako psané na sílu. Občas jsem se chytal za hlavu a přemítal se satirou v hlase: "Tak co? Komu zase umřel sourozenec nebo rodič? Kdo je zase v komatu? Kdo si nepamatuje svoje dětství?" Nepochopil jsem takový gag, kdy se průběžně objevovala Fuko a otravovala postavám život... jaký měl teda její příběh smysl? Ovšem, linka s Okazakim a Nagisou a následné sledování jejich dospělého života je opravdu zábava a anime skvěle pracuje s budováním jejich vztahu. Clannad také ukazuje, že život není zas taková sranda, jak se během studií ve škole může zdát. Některé scény mě zahřály u srdce, to zase jo. Postavy mi byly většinou sympatické, nebo mi nevadily... ale Fuko a Sunohara... z nich mi málem hráblo.. fakt, nemám je rád (sorry). Přišlo mi, že až na to, že spolu hlavní skupinka protagonistů navštěvují stejnou školu a stejný klub, nejsou nijak více propojení a jsou to prostě jenom kamarádi... nic víc, nic míň. Nejsou skoro vůbec důležití pro příběh a není důvod se o ně zajímat o něco hlouběji. Atmosféra by se linula docela pěkně, jen kdyby nebylo toho (většinou) ukřičeného humoru, který to všechno trhá (vyskytuje se především v první sérii). To, co v Kanonu vypadá přirozeně, tady vypadá nepřirozeně a na sílu splácané. Aspoň, že to zachraňuje Okazaki se svými hláškami, ze kterých jsem mnohdy vyfukoval vzduch svými nozdrami. Ovšem poslední díl AS... ten je s prominutím úplně posraný a zkazil mi už tak rozkolísaný celkový dojem. První sérii bych dal 45%/2*/ a After Story by byl za 75%/4*/, celkově tedy 60%/3*/ Kdybych viděl Clannad jako první, určitě bych jej hodnotil o něco lépe, ale u mně je o několik tříd níže než Kanon, který si budu muset v bližší době zopakovat. ()

Bassko

Je to podobné Kanonu. Nájde sa tam pár narážok na práve tento seriál. Tiež ma dojal asi v desiatej časti, ale tu sa tieto dva seriály rozdelili. Oproti Kanonu, Clannad rozvíjal vtip a to sa mi páčilo. Zasmial som sa dosť krát a to som rád. Veľmi podarený seriál, i keď tá Fuko sa tam nemusela potom objavovať, skazilo to ten dojemný moment z deviatej či desiatej časti. ()