Arranged vypráví o přátelství mezi ortodoxní židkou a muslimskou ženou, které se zúčastnily jednoročního kurzu pro začínající učitele na veřejné škole v Brooklynu. (urvy)

zette

Az nehezky idylicky film, ve kterem se snad kazda postava snazi chovat dobre, nebo to tak alespon myslet... Myslim, ze pro tento film neni momentalne v Evrope nalada a opravnene! Pokud se vsak na film budeme divat bez predsudku (coz je defacto jedno z hlavnich temat ve filmu), bude se libit jeho civilni pojeti. Optimisticky, mily a trochu lzivy snimek s vybornou hereckou dvojici Becker-Benhamou. ()

GrooveJump

Musím se tak trochu přiznat, že jsem o maximálním hodnocením byl rozhodnut po dvaceti minutách filmu. Nejenom, že se můj riskantní a neobvyklý tip vyplnil, nýbrž byl stoprocentně překročen. Film nabízí českým "ateistům", diletantům náboženské mapy svta, či konkrétněji, budu-li hodně rýpat, neznalému, zaslepenému, hamižnému a až nacistickému spektru českodslovenského "buranismu", dokonalý nástin jednotlivých náboženských obyčejů a (věrohodných!!) morálních hodnot které vedou k jasnému pochopení jejich národích (komunitních) postojů a odvrací tak stále zesilující a všudypřítomné xenofobní nálady. Tento snímek by obstojně sloužil jako popullarizační, srozumitelná, a dostupná učebnice multikulturalismu, potažmo kulturního relativismu, ovšem za předpokladu že se film dostane do širšího povědomí veřejnosti (což 50 hodnocení v rámci dvou států z 15 milionů obyvtel není zrovna lichotové). Scéna: Dvě budoucí kamarádky Rochel a Nasira (Židovka a Arabka) se náhodně potkají v praku , při hlídání svých osmiletých sourozenců. Děti obouch náboženských skupin, se po počáteční nedůvěřivosti a za pomoci jejich sester , které jim vysvětlí, že je úplně jedno jestli si hrají s muslimským, respektive židovskými vrstevníky, přece jenom společně s míčem v ruce odeberou na hřiště... Nasira drkne Rochel loktem a povídá: "Někdo by tu tady teď měl natočit reklamu na světový mír"........ A tak se stalo..... ()

uiu

Vůbec se nenechte odradit popiskem filmu, protože ono to není jen o přátelství dvou dívek, které by se v normálním případě měly nesnášet, protože jedna je muslimka a druhá je židovka. Pěkně jsou tu zobrazeny i jiné předsudky toho, že je někdo "jiný" a proto bychom ho neměli mezi sebe brát (viz skvělá hra ve třídě s dětmi). Film se snaží zobrazit tzv. melting pot, kterým je Amerika známá (tedy že je jedno, jaké vyznáváte náboženství, či v jaké kultuře jste vyrostli, své tradice si dodržujte a my vás budeme pořád brát mezi sebe jako rovné). Je zajímavé nahlédnout do rodin ortodoxních židů a muslimů, jejich předsudků vůči tomu druhému náboženství a zároveň předsudků "normálních" lidí vůči nim (v podobě ředitelky školy). Příjemná komedie/drama, po které budete mít zase o optimističtější pohled na svět více. ()

Wally

Nečekal jsem nic a dočkal jsem se příjemného snímku, který mne velice bavil a ve finále jsem oběma hlavním hrdinkám fandil, ať najdou to své štěstí.... Každá komunita má svoje a je fajn si připomenout, jak to funguje. ()

Chegi odpad!

Když jste natolik vnitřně silní, že dokážete bez újmy přežít 90 minut recyklovaných sraček, pak vás na konci filmu určitě uzemní, že další nenásilné náboženské filmy můžete najít na www.pravavira.cz. To, co mi nejspíš mělo dokázat, že se dá šťastně žít a najít lásku i jako fundamentální žid (dosaďte si víru podle libosti), mě ještě víc utvrdilo v přesvědčení že náboženství je zrůdná ideologie. Btw: Židovka a muslimka jako nejlepší kamarádky - jako vtip dobrý, ale zkuste se zamyslet co by vám na to řekli v Izraeli, nebo v Íránu... ()

dormouse

Film je o přátelství mezi ortodoxní židovkou Rochel a muslimkou Nasirou. Obě jsou mladé učitelky v Brooklynu, vzdělané, velmi chytré a krásné ženy, uctívající tradice a hodnoty svých náboženství. Obě řeší stejnou situaci, a to, nutnost vybrat si z omezeného množství přijatelných ortodoxních nápadníků a vdát se. Jakkoli se nám může jevit takto uzavíraný sňatek jako nešťastný a zanechávající ženu bez svobodné vůle, film podáva zcela jiný pohled. I v rámci přísných pravidel židovské a islámské obce mají obě ženy dost svobodné vůle a ve svém důsledku jsou mnohem emancipovanější než většina jejich vrestevnic, morálně pak zcela převyšují jejich nadřízenou, ředitelku školy, která je nabádá, aby sundaly své nežensky zahalující oděvy a povyrazily si. Film je velmi smířlivý, romantický a povinně bych jej promítala všem zavilým feministkám a xenofobům. ()

Nethar

Hezký holky, stejně tak hezký až trochu naivní příběh, někdo může být blahem bez sebe, jak se nám tu otevírá rozbor dvou rozdílných náboženství, ve kterém jde stejně nakonec hlavně o lidi a jejich povahy, jiný může říct (já, já, já!) že je to vlastně o ničem. Taková jiná romantická komedie, než jsme obvykle zvyklí, mám chuť dát i ještě o jednu hvězdu víc. ()

Florfila

Velice srozumitelně a nenásilně podaný snímek. Přátelství je přátelství, láska je láska a do těchto záležitostí by se neměly plést otázky náboženství a kultury i když je tomu povětšinou naopak. Tento velmi lehce podaný příběh se mi líbí i z důvodu, že se na daná témata dá dlouze a rozsáhle diskutovat. Otázky náboženství, kultury, to je nikdy nekončící diskuzní studnice otazníků, váhání a dalšího. Proto jsem těmto tématům velice nakloněna a jsem ráda, že se našel snímek, který na dané téma nerozpoutává násilí. Plný počet bodů za eleganci, nenásilnost a kruh sjednocení. ()

Napospas

Dlouho jsem doufal, že se z nich vyklubou lesbičky, pak by to bylo na 5*, ale i tak stále příjemná podívaná do odlišných (a ne nutně horších) kultur. ()

mira.l

Když se ty dvě poprvé setkaly a podívaly se na sebe, chvíli jsem si myslel, že si to nakonec rozdají mezi sebou. No, nedopadlo to:). Ale i tak to byl milý film, na konci teda trošku přeslazený, o soužití dvou komunit v moderní metropoli, kde se i v 21. století tyto menšiny dosti urputně a taky (aspoň třeba mně) dosti nepochopitelně drží svých tradic. Nakonec obě nalézají štěstí v podobě manželů zcela v duchu svých tradic. Což jsem teda předpokládal, že bude jinak, že se trochu vzepřou. Pak by to možná bylo i na plné hodnocení. ()

lumi3r3

Tuctová kontroverzná téma. Avšak namiesto očakávanej vzbury proti rodičom a vymaňovania sa z pút tradičnej viery mi bolo ponúknuté zrelé, optimistické a pokorné vyrovnanie sa aktérok s časopriestorom v ktorom žijú. 90% ()

polonius

Tak tenhle film je opravdový zážitek. Neřekl bych, že něco zjednodušuje, naopak. Jen posledních 5 min asi už trochu nadbytečný apendix. ()

Tatianistka

Veľmi príjemný, milý a nezvyčajný film o dvoch ženách s odlišnými náboženstvami, ktoré ich nerozlúčili, ale práve naopak spojili na dobré kamarátky. ()

RobbieM@N

Výborné role Francis Benhamou a hlavně Zoe Lister Jones, která je krásná, ale umí i hrát, vyzařuje z ní velká sebedůvěra. Nezávislý film, jež se v rámci možností režiséra a scénáře pokouší rozvíjet mírumilovnost mezi různými náboženstvími. Je hodně vidět, že režisérem byla zčásti žena, ony umí točit leda tak pro televizi.. ()

bigbromax

Velmi slibný rozjezd mi trochu pokazila závěrečná třetina filmu. Pokud by si tvůrci zachovali optiku, kterou s odstupem a neangažovaně pozorují dva zcela odlišné světy bez hodnotících soudů, neváhal bych ani na chvíli a oznámkoval bych film pěti hvězdičkami. Protože ale příběh zklouzne k přesládlému happyendu, nemůžu se zbavit dojmu, že tady byla prošvihnuta mimořádná příležitost natočit film, který se mohl stát vynikající výpovědí o soužití židovské a muslimské komunity v multikulturní metropoli. Zvyky a tradice, které svazují a nalinkují člověku život bez možnosti volby byly dostatečně silným námětem, který ale zůstal po hříchu nevyužit. Ale ano, je to rozhodně dobrý film a stojí za vidění. 70% ()

Alvin

Docela poživatelná limonáda o tom, kterak si jedna s burkou na hlavně a druhá s nosem jak klika od synagogy našly každá toho svého prince krasoně. Doufám, že když se tohle promítalo na západ od Jordánu, tak posádky znepřátelených stran přerušily palbu, objaly se kolem ramen, začaly se houpat v bocích a prozpěvovat ól jů níd iz láv... ()

Kylee

Příjemná, s citem natočená oddechovka... jemný, nenásilný humor... a vcelku trefně zachycené prostředí dvou subkultur... docela mě to pohladilo po duši... jakkoli podobný druh filmů nevyhledávám, musím uznat, že toto nebylo laciné, ani přehnané... prostě takový obyčejně lidský, citlivý příběh.... ()