V neděli v deset

• Česko

V neděli večer

• Mexiko

Misma luna, La

Under the Same Moon (La misma luna)

V bezpečí

Cesta za mamou

Mexiko / USA, 2007, 109 min

Je vidět, že téma nelegálních imigrantů je v Americe zřejmě stále aktuální a pro filmaře velmi atraktivní, protože tohle nebyl první a zřejmě ani poslední film, který jsem na toto téma viděl. Ale rozhodně to byl film, který měl v sobě všechno, co má kvalitní film mít. Nechyběl zde atraktivní a hluboký příběh devítiletého chlapce, který už čtyři roky žije jen se svou babičkou v Mexiku, zatímco jeho matka se v Americe snaží jako nelegální imigrantka vydělat peníze na lepší život pro sebe a svého synka. Jenže když jeho babička umře, chlapec se rozhodne vydat se za svou matkou a na své cestě prožívá jednu zajímavou a nebezpečnou situaci za druhou. A musím říct, že si cením tohoto nápadu zvolit jako hlavního hrdinu devítiletého chlapce, protože to jsem ještě v žádném jiném filmu na toto téma neviděl a díky tomu se pro mě film stal zase o něco zajímavějším. Co se týče hereckých výkonů, tak všichni herci své postavy zahráli důvěryhodně a například scéna, kdy se hlavní hrdina poprvé v životě setkává se svým otcem na mě hodně zapůsobila a asi mi jen tak z mých myšlenek nevymizí, ostatně stejně jako celý film, který i když byl o vážných a těžkých věcech dokázal býti filmem pohodovým a milým. Jelikož nemám filmu absolutně co vytknout, tak uděluji maximální hodnocení v podobě pěti hvězd.(8.7.2012)

Tak tenhle film mě velmi překvapil a potěšil..(8.6.2010)

• alambert

"Je vidět, že téma nelegálních imigrantů je v Americe zřejmě stále aktuální a pro filmaře velmi atraktivní..." (freddy) Tak to každopádně. Obávám se ale, že víceméně proto, že to filmařům generuje zisk. Nevim jinak, kdo normální by to myslel vážně. Jasně, že Mexičani chtějí do Ameriky. Já bych taky možná jel, a to jsme na tom podstatně líp, než oni. Ale řeknu vám zásadní objevné zjištění. Do USA se prostě všichni nevejdeme. Tím nechci kritizovat ten hlavní motiv té konkrétní emigrace. Spíš jako to ladění. Imigrační policie je ošklivá, Arnold Schwarzenegger je šmejd, že nechce otevřít hranice...to mě dost otravovalo. Pak další zádrhel je hledání budky procházením L.A. To už se blíží hranici debility. No a co mě uplně odrovnalo byla ta rádoby moralistická zápletka se svatbou. Solidně vypadající chlap s americkým občanstvím, zaměstnáním a autem nabídne ilegální imigrantce, do který se zabouchnul (nebo minimálně na ní může oči nechat), že si ji vezme, aby mohla se svým synem žít v USA. Hm, to je dilema, co dělat...? Fakt se musim koukat, jak se na něj dotyčná půl filmu kouká jako na odpornýho úchyla? Za hranicí debility. Díky no. (Jinak herecké výkony a vůbec řemeslná filmařská práce v pohodě, ale pár menších klišé...no, tak dvě hvězdičky dám.)(4.1.2013)

• emma53

Je to určitě milý příběh o chlapci, který se po mnoha peripetiích konečně shledá se svojí maminkou, ale to nic nezmění na mém pocitu, že jsem se dívala na nějaký díl mexické telenovely.(7.1.2013)

Tohle si nenechte ujít - nevadí-li vám emočně silné filmy, ze kterých se navíc lze i něco dovědět o koutech světa, o kterých se jinak člověk moc nedovídá. A ten kluk hraje opravdu skvěle.(25.8.2012)