Josefína Mutzenbacher: Jak to skutečně bylo... díl 1.

• Česko Josefína Mutzenbacherová: ...jak to skutečně bylo 1. díl (festivalový název) (více)
Pornografický / Komedie
Západní Německo, 1976, 95 min

Josefina Mutzenbacher je mladé nezkušené a zvídavé děvče, které jednou v noci přistihne svého masturbujícího bratra při sledovaní souložících rodičů. Náhlou vzniklou situací je samozřejmě sama vrušena natolik, že svého bratra svede a navzájem se orálně uspokojí. Ať už zní scénář jakkoli absurdně, je tento úvod pouze rozjezdovou dráhou pro film, který se tak nese v odlehčeném duchu. Josefina "prolomila ledy" a objevuje postupně další a další tajemství sexu, jehož náznaky jsou všude kolem ní. Incesty s otčínem, hříchy s farářem i ještě více nezvyklá a odvažná témata se nebojí naťuknout (vlastně úplně otevřít) toto na svou dobu nadčasové dílo, které vás s partnerkou nejen příjemně naladí, ale i nenásilnou formou pobaví. (aR3Zz)

MP17

Pro mě osobně nejlepší péčko vůbec. Patricia Rhomberg podle mě nikdy nic nehrála, přirozenost a její opravdové vzrušení je patrné na první pohled a to je podle mě ten nejzajímavější aspekt podobných filmů. Herci a herečky nejsou sice na první pohled tak esteticky povedení, jako současná herecká garnitůra, ale otázkou zůstává, zda je pro diváka zajímavější sledovat přehrávající opálené štětky s umělýma kozama s přesolárkovanými kulturisty v situacích, do kterých se drtivá většina lidí nikdy nedostane, nebo jestli je zajímavější sledovat "lidi jako my" při (relativně) běžných sexuálních praktikách. Já se rozhodně řadím do té druhé skupiny. ()

ilemas

První a zaroveň nejlepší dosud snad nepřekonané porno co jsem viděl. Patricia Rhomberg je nádherná a půvabná a hraje to opravdu dobře, což se o dnešních pornoherečkách byť sebekrásnějších říct nedá. Viděl jsem to téměř po 30 letech a líbilo se mi to jako tehdy. Má to výbornou atmosféru. Klasika. Výborné hlášky. ()

xenopus

Po letech jsem se z nostalgie vrátil ke staré osvědčené německé klasice. Sice někdy až třeskutě vtipné hlášky nebo dialogy kouzelného českého dabingu už nejsem schopný citovat doslova tak jako kdysi, ale pořád si myslím, že tato legenda není jen tak ledajaké - řečeno metaforicky - bezpohlavní porno, jakých se dnes produkují neskutečná kvanta. Josefína je legenda a takovým patří čestné místo na piedestalu filmových dějin bez ohledu na žánr. Totéž samozřejmě platí i o některých jednotlivých scénách (zejm. scéna s farářem). Samozřejmě kvalita prudce poklesla u pokračování, které jsou méně dějové a v nichž v hlavní roli už neexceluje přirozeně půvabná Patricia Rhomberg. Belle Époque! Belle Oeuvre! ()

Karlos80

No co, všechno má svůj vývoj i klasické péčko:-) Tolik jsem se těšil, nakonec jsem byl zklamán a příjemný večer se tedy nekonal. Krom několika málo opravdu humorně vtipných (někdy směšných) dialogů v původním dabingu, starých klasických aristokratických interiérů s přelomu století, a kostýmů to bylo o ničem..ps: bobra vážně nebrat ale "HERZOG" je prostě "KULT" ale zas jak pro koho:-)! ()

gjjm

Není mnoho porna, které by věrně (jak divně to slovo u tohohle filmu zní...) vystihovalo atmosféru určité epochy a mělo úžasný smysl pro humor :)) kdybyste z Josefiny Mutzenbacherové vystřihly všechny erotické scény, byla by sice o polovinu kratší, ale jako (ujeté) historické komedii bych vůči tomu filmu nic nenamítal :)) Rozhodně pět hvězd a zvláštní ocenění za nejvtipnější pornofilm, co jsem kdy viděl :)) ()

• Literární předloha se dočkala i českého překladu – „Josefina Mutzenbacherová neboli Paměti vídeňské holky, jak je sama vypravuje“. (kondor77)
  • Film bol zakázaný v Nórsku (1971-2003). (Paldiny)
  • Pikantní je, že za jednoho z možných autorů předlohy je považován Felix Salten, jehož jiná práce inspirovala Disneye k Bambimu (1942). (DruidKarel)