Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

Cival 

všechny recenze uživatele

René natvrdo! Kvůli své stylizaci trochu polopatická zpověď anglického magora, kterého zavřeli do basy a on v ní seřezal všechno, co mu přišlo pod pěsti. Hodně plusových bodů zařizuje soundtrack. Ve Varech se Bronsonovi určitě nevyhýbejte, mezi existenciálními dramaty o zakavkazských dojičkách bude hodně úderným osvěžením. A Hardy je opravdu výborný! ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Podobnost tématu s Mechanickým pomerančem. Že jsem se zbláznila? O nikolivěk! Jde tu o NÁSILÍ, odehrává se to v ANGLII, je to za doprovodu vážné hudby, objevuje se tu BEZRADNOST jak si s násilníkem poradit, aleternativní metody (sedativa či speciálně vyvinutý prostředek na vyhubení násilí), oboje se jeví jako NEÚČINNÉ, oba jsou JEDINÁČCI, mají slušné RODIČE, kteří samozřejmě za nic nemohou, oba skončí vve VĚZENÍ a na obou je v rámci vymícení náslilí pácháno NÁSILÍ. Filmy pojednávají o násilí pro mne představují vždy problém. Nastíní, jak násilí vzniká, ale mnohem více ukazují to, jak je společnost proti násilí bezmocná a nedokáže ho eliminovat. I když hodnotím poměrně nízko, noc to nemění na skutečnosti, že Tom Hardy byl neskutečný, přijal velkou výzvu a popral se s ní obdivuhodně. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Mechanický pomeranč pro 21. století? Nic mě tolik nerozesmálo jako tohle přirovnání. Bronson je pouhou fraškou, která dělá z dementního (až zaostalého) idiota se svaly (nemáš mozek? tak musíš mít svaly) něco víc než odpad společnosti. Tím totiž je a zůstane, ať mi kdokoliv říká, co chce (nějaké podmínky ve věznici jsou mi ukradené, tohle zvíře má mít klec ... minimálně:)). Tom Hardy může hrát, jak může, ale zas tolik toho nepotřebuje (svaly stačí, hloupý obličej "cože?nerozumím ti, cože?" není žádný zázrak). Přesto je na filmu právě on to nejzajímavější. Příběh sám o sobě je jen ukázkou jednoho zločince, který využívá možností svého těla a bojuje jak jen to jde proti mašinérii, které se není schopný přizpůsobit. Prázdné, protivné a samoúčelné. PS: ne všichni by měli mít právo "být hvězdami" a už vůbec ne pokud to má stát něčí krev nebo život ;-) ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Bronson je pošuk, který se mnohdy chová naprosto iracionálně, konkrétně rád mlátí lidi, z ničeho nic, v téměř jakékoli situaci. Nabušený Tom Hardy to zahrál skvěle, charismaticky, a na jeho výkonu film stojí. Bronson je (není?) tak trochu blázen, ale těžko říct, jestli by se s jeho reálnou verzí dalo soucítit a sympatizovat tak jako s tou Hardyho... Nevím, netuším, tento údajně notoricky známý britský vězeň mi byl až do traileru úplně neznámý. No, jako film je to podobně nevypočitatelný a vyšinutý jako sama hlavní postava, což se mi moc líbilo. Chvilku dá si na to zvyknout, pak už to jen stojí za to! ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Jako přední světový puritán bych měl okázale ignorovat stavění pomníku velkému hovadu, ale já zkrátka nemohu. Na vině je pan Hardy, který Bronsonův škleb, smích i rozpolcenou osobnost vyjádřil tak zdařile, že musím do nebes vynést jeho herecký výkon, ač k tomu nejsem nijak fundován. A jelikož se mi hodně zamlouvalo i pár dalších postav, tak okamžiky strávené s naolejovaným magorem nemohu považovat za ztracený čas. Už jen proto, aby ze mne neudělal své další umělecké dílo. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Rola Charlesa Bronsona (Tom Hardy) vyžadovala mať na sebe aj väčšie percento telesného tuku, preto ako sám herec uvádza, cez deň jedol kuracie mäso s ryžou a na večer si doprial pizzu, zmrzlinu Häagen-Dazs a veľa Coca-Coly. Tieto vysokokalorické jedlá mu priniesli potrebné pribratie na váhe za krátky čas. Prezradil tiež, že v porovnaní s vrchnou časťou tela vyzerali jeho nohy komicky, bol doslova ako bocian. (Zdroj: refresher.sk) (YoZo8)
  • Počas tréningu Tom Hardy (Charles Bronson) cvičil viacmenej len cviky s vlastnou váhou tela bez použitia činiek, a to z toho dôvodu, že chcel navodiť čo najvernejší dojem postavy dosiahnutej tréningom v cele. Išlo väčšinou len o kľuky, tricepsové dipy o posteľ, rezistenčné cviky, zhyby na hrazde a veľmi veľa brušákov. (Zdroj: refresher.sk) (YoZo8)
  • Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama