foto

Tom Hardy

  • nar. 15.9.1977 (42 let)
    Hammersmith, Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

„You don't step on stage to eat, you go there to be eaten."

Celým jménem Edward Thomas Hardy se narodil 15. září 1977 v Hammersmithu v Londýně v Anglii manželům Edwardovi a Anne Hardyovým jako jediné dítě. Jeho otec byl spisovatel a jeho maminka umělkyně. Než se stal předním britským hercem, byl se svojí výškou 175 centimetrů vysoký Angličan během svého mladí velmi drzý výrostek. Například odcházel za školu kouřit cigarety nebo ho zastavili policisté, když řídil kradený mercedes. Když byl v mládí několikrát zatčený a věnoval se drogám a alkoholu, moc nenasvědčovalo tomu, že by se z něj stala hollywoodská hvězda.

Studoval na Richmond Drama School a Drama Centre London. Nějakou dobu působil i jako model. I když bojoval se svojí závislosti na alkoholu a kokainu, tak přesto se rozhodl zkusit hereckou dráhu.

Jeho první debutující příležitost přišla v roce 2001, kdy byl Tom obsazen do mini seriálu HBO Bratrstvo neohrožených jako John Janovec. Téhož roku se objevuje i ve velkofilmu Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen.

Tom Hardy má několik tetování na svém těle a můžeme si jich v několika filmech i všimnout. Jak říká, všechna tetování pro něj něco znamenají a nechával si je udělat, aby věděl, kým byl. Například jeho: „Till i die SW" na pravém boku, znamená - „Dokud nezemřu Sarah Ward." Se kterou byl od roku 1999 pět let ženatý.

Po natočení filmu Star Trek: Nemesis v roce 2002, kde zahrál zápornou postavu Shinzona nastupuje na léčbu alkoholismu i závislosti na drogách. Od roku 2003 je zcela střízlivý a při sledování Oscarů nebo na slavnostních premiérách popijí s kolegy minerálku. „Jsem třeba na premiéře, všichni jdou chlastat, já jdu s nimi, ale celou noc ucucávám perlivou vodu. Všichni kolem mě jsou nalití a já jsem střízlivej. Někdy je to peklo, někdy je to docela zábava."

Následuje menší role ve filmu Po krk v extázi (2004), kde se objevuje vedle britského kolegy Daniela Craiga. O dva roky později vedle dalšího slavného britského herce Ewana McGregora, se kterým hrál ve filmu Černý jestřáb sestřelen, ve filmu Scény z partnerského života. Následuje několik TV filmů až do roku 2007, kdy po boku svého kamaráda Benedicta Cumberbatche se objevuje ve filmu Stuart: Život pozpátku. Za roli získal prestižní cenu BAFTA za nejlepší mužský herecký výkon.

Pouze o rok později se opět Hardy podíval do Hollywoodu jako teplý gangster Bob ve filmu režiséra Guye Ritchieho RocknRolla. Ve stejném roce nabírá skoro 20 kg svalové hmoty a dělá 2 500 kliků denně po dobu 5 týdnů, aby mohl ztvárnit nejnásilnějšího britského vězně Charlese Bronsona ve filmu Bronson. Za film obdržel Britisch Independent Film Award pro nejlepšího herce. Zároveň je to film, který z Toma udělal hvězdu a samotný herec se o něm vyjádřil: „Od té doby se mnou musí filmový svět vážně počítat!"

Rok 2008 se pro Toma stává významným nejen kvůli herecké kariéře, ale v tomto roce se stává i poprvé otcem. S nyní již bývalou přítelkyní Rachael Speed mají syna Louise Thomase Hardyho, který se narodil 8. dubna. Následně si Tom nechává na levou stranu hrudi vytetovat – „Padre fiero." Tedy – „Pyšný otec."

V roce 2010 ho slavný režisér Christopher Nolan obsazuje do svého filmu Inception. I když je Hardy ve hvězdně obsazeném hereckého týmu ve vedlejší roli, tak přesto ve svých scénách snadno strhává pozornost na sebe. Zároveň se přátelí s Leonardem DiCapriem.

V roce 2011 se střetává se svým idolem Gary Oldmanem a znovu se svým kamarádem Benedictem Cumberbatchem ve filmu Jeden musí z kola ven. Po dotočení se připravuje na roli Tommyho Riordana, zápasníka MMA ve filmu Warrior. V rámci přípravy na svou roli absolvuje náročný trénink, během kterého přibral 13 kg svalové hmoty. V tomto sportovním dramatu o dvou bratřích v ringu si právě můžeme všimnout některých Tomových tetování. V roli taky překvapil svojí fyzickou proměnou s neuvěřitelnými trapézovými svaly.

O rok později se točí komedii Tohle je válka!, ve které jako tajný agent CIA soupeří s kolegou (Chris Pine) o jednu ženu. Christopher Nolan po zkušenostech ve filmu Inception (2010) obsazuje Toma do hlavní role v závěru trilogie o Batmanovi Temný rytíř povstal. Aby se Tom mohl stát zabijáckým Banem, učil se několik různých bojových technik a přibral přes 10 kilo svalové hmoty. Zároveň se svojí výškou nemůže konkurovat svému soupeři Batmanovi (Christian Bale), který měří 183 cm. Takže pro některé bojové scény nosí Hardy speciální podpatky, aby vypadal vyšší. Následuje další spolupráce s Oldmanem ve filmu Země bez zákona, kde Hardy jako jeden ze tří bratří v době americké prohibice se rozhodne nepodvolit zástupci šerifa (Guy Pearce) a stále pálí a pašuje alkohol. Film získal velký ohlas na festivalu Cannes a Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Film s vizualizací trochu podobnou westernu je natočen podle skutečné události.

V roce 2013 se Tom objevuje pouze v jednom festivalovém filmu Locke, který se natáčel pouhých šest dní, a do scénáře musela být připsaná rýma hlavní postavy Ivana Locka, protože ji herec v průběhu natáčení skutečně měl. V tomto roce se objevuje i v menší roli v seriálu Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu.

2014 se Hardy objevuje opět pouze v jednom filmu z amerického prostředí The Drop, kde hraje po boku Noomi Rapace a psa Rocca. Hardy představuje v roli barmana Boba, který najde psa vyhozeného do popelnice. V tomto roce na čtvrtého července se podruhé žení s partnerkou Charlotte Riley.

V roce 2015 se opět potkává s herečkou Noomi Rapace ve filmu Dítě číslo 44. Leo Demidov (Tom Hardy) jako sovětský tajný agent musí řešit případ ve stalinistickém Rusku. Film je natočen podle knižního bestselleru Toma Roba Smitha. V roce 2013 se tedy mohli čeští fanoušci s Tomem potkat, protože se film natáčel v České republice. Zároveň do kin přichází i odkládaný film Mad Max: Fury Road. Kde se Hardy po boku Charlize Theron prohání po pouštích na velkých autech. Film byl kritiky velmi vřele přijat a jedná se o jeden z nejvýdělečnějších filmů letošního roku. Samotné natáčení se ale neobešlo bez problému. „Bylo to peklo. V poušti, kde jsme točili, najednou začalo pršet. Přišlo období dešťů a písek se změnil v bláto. Museli jsme natáčení přerušit skoro na rok. Nakonec jsme dotáčeli v namibijské poušti, kde jsem strávil šest a půl měsíce." Už říjnu do českých kin vtrhne další film s Tomem v hlavní roli. Dokonce dvojroli. Film Legend sleduje skutečný příběh o identických dvojčatech a gangsterech Ronaldovi a Reginaldovi Krayových.

Za rok v lednu se můžeme těšit na další velkofilm a to The Revenant, kde Hardy ztvárnil Johna Fitzgeralda. Jedná se opět o skutečný příběh o lovci Hughu Glassovi (Leonardo DiCaprio), lovci kožešin z 19. století. „Za roli vděčím Leonardovi. On mě k roli vlastně dokopal. Já chtěl v té době se připravovat na film Splinter cell (adaptace novely Toma Clancyho), a tak mu říkám – „Budu skákat z helikoptéry, kámo. Chci hrát vojáka!" On na to pouze: „Koukej si přečíst ten scénář, ty idiote!" A tak jsem mu to slíbil. Nakonec jsem četl pouze půlku."

Tom rád dělá věci, co ještě předtím nikdy nedělal. Rád pije kávu, kolu, čaj a Red Bull. Jako malý chtěl být řidičem autobusu. Pravidelně trénuje s britskými komandy. Tento modrooký brit je často usměvavý, občas kouří elektronické cigarety, fotí se s fanoušky a miluje psy. Na zápěstí má plno náramků oslavující jeho střízlivost a loajalitu britským speciálním jednotkám. Je pyšný na své křivé zuby a nechává si růst nazrzlé vousy. Také se nestydí brečet u filmů a myslí si, že Rose mohla zachránit Jacka ve filmu Titanic (1997). „Na těch dveřích bylo dost místa, že ano, byli dva. Vážně vážně hloupý. Ona ho milovala, tak se přeci mohla posunout ne?.", dodává Tom s úsměvem a říká, že se Leonardo nikdy nedozví, že u filmu brečel.

Nakonec jako herec jde do role plný nasazení a každý režisér si ho nemůže vynachválit. Je pracovitý a na role se dlouho připravuje. Jako člověk je velmi skromný a sám sebe považuje spíše za divadelního herce, a tak využívá řadu podivností, aby se vyrovnal s nevolností z vystupování. „Někdo se posilňuje alkoholem předtím, než vejde na jeviště. Já místo toho dorazím do divadla brzy a pak lezu po všech sedadlech v divadle a křičím z každé židle."

V následujících letech ho můžeme vidět v životopisných dramatech Rocketman, kde bude hrát Eltona Johna a Cicero od Davida Yatese. A v roce 2017 nás čeká pokračování George Millera Mad Max: Wasteland, kde by se měl opět potkat s Charlize Theron.

Lukáš "Lucasion" Černohorský

Herecká filmografie

Filmy

2021 Mad Max: The Wasteland
Venom 2: Carnage přichází
War Party
2020 Capone
2018 Venom
2017 Dunkerk
2015 Dítě číslo 44
Legendy zločinu
London Road
REVENANT Zmrtvýchvstání
Šílený Max: Zběsilá cesta
2014 Špinavý prachy
2013 Noční jízda
2012 Temný rytíř povstal
Tohle je válka!
Země bez zákona
2011 Jeden musí z kola ven
Sergeant Slaughter, My Big Brother
Warrior
2010 Počátek
2009 Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny (TV film)
Perfect
Zlodějská partie
2008 Bronson
RocknRolla
Sucker Punch
2007 Inheritance, The
Rovnice smrti
Stuart: Život pozpátku (TV film)
Záplava
2006 Marie Antoinetta
Minotaur
Projekt Andromeda (TV film)
Scény z partnerského života
Sweeney Todd (TV film)
2005 Gideon's Daughter (TV film)
Panenská královna (TV film)
Útěk z Colditzu (TV film)
2004 EMR
Po krk v extázi
2003 Láska a .
Smrtící dávka
2002 Dezertér
Hra o smrti
Star Trek X: Nemesis
2001 Černý jestřáb sestřelen

TV seriály

2020 Taboo (TV seriál)
Epizoda 1 (S02E01)
2019 Gangy z Birminghamu (TV seriál)
Pan Jones (S05E06)
2017 Taboo (TV seriál)
Epizoda 8 (S01E08)
Epizoda 7 (S01E07)
Epizoda 6 (S01E06)
další epizody (8)
Gangy z Birminghamu (TV seriál)
The Company (S04E06)
The Duel (S04E05)
Dangerous (S04E04)
další epizody (4)
2016 Gangy z Birminghamu (TV seriál)
Epizoda 6 (S03E06)
Epizoda 5 (S03E05)
2014 Gangy z Birminghamu (TV seriál)
Epizoda 6 (S02E06)
Epizoda 5 (S02E05)
Epizoda 4 (S02E04)
další epizody (5)
2009 Úlovek (TV seriál)
Epizoda 4 (E04)
Epizoda 3 (E03)
Epizoda 2 (E02)
další epizody (4)
2007 Cape Wrath (TV seriál)
Oliver Twist (TV seriál)
2001 Bratrstvo neohrožených (TV seriál)
Body (E10)
Proč bojujeme? (E09)

Dokumentární

2018 The Dunkirk Spirit: Behind the Making of the Movie
2013 Do extrémů (TV seriál)
Fire Rises: The Creation and Impact of the Dark Knight Trilogy, The - a.z.
Poaching Wars (TV film)
2011 The Big Picture (TV seriál)
2010 Inception - Making of film
2002 The Essence of Combat: Making 'Black Hawk Down'

Tvůrcovská filmografie

TV seriály

2020 Taboo (TV seriál)
Epizoda 1 (S02E01)
2017 Taboo (TV seriál)
Epizoda 8 (S01E08)
Epizoda 7 (S01E07)
Epizoda 6 (S01E06)
další epizody (8)

Host

TV pořady

2014 The EE BAFTA Film Awards 2014 (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
1988 This Morning (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(8 671)