Nebeští jezdci

• Česko Armáda v nebesích (více)

Kam přijdou po smrti válečníci, kteří bojovali na nebesích? Japonský animovaný sci-fi film o mladistvých pilotech a jejich dramatických bitvách. Mamoru Ošii náleží vedle Satošiho Kona, Hajaa Mijazakiho, Kacuhira Ótoma a Isaa Takahaty mezi přední režiséry japonské animace, kteří tvoří snímky spojující autorskou osobitost s komerční přitažlivostí. Ošii se realizuje především v oblasti filosofických sci-fi filmů, kde prostřednictvím dystopických společností, robotů a kyborgů zkoumá podstatu člověka. Jeho melancholicky zasmušilí hrdinové procházejí spektakulárním postmoderním světem. Ve chvílích, kdy nebojují s protivníky, proti nimž je zpravidla postavil nějaký mocenský aparát, přemítají o své roli ve světě a hranicích osobní svobody. Mezinárodní věhlas režisérovi přinesl kultovní kyberpunkový film Ghost in the Shell, který po premiéře v roce 1995 oběhl celý civilizovaný svět, byl uvedený na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a utužil zájem o japonskou animaci v zahraničí. Volné pokračování Innocence bylo o devět let později za velké pozornosti světové kritiky uvedeno na vlivných festivalech v Cannes a Torontu. Zádumčivá sci-fi Nebeští jezdci byla ozdobou prestižních přehlídek v Benátkách, Torontu, Sitges a Locarnu. Vyprávění o mladistvých válečných pilotech, kteří bojují v táhlé válce dvou států, jež už dávno ztratila jakýkoli jiný než ryze ideologický smysl, mísí spektakulární sekvence leteckých soubojů s náladovými momenty rozjímání o smyslu a podstatě lidské existence. Ošiiho řemeslně invenční snímky vždy posouvaly technické normy animovaného filmu a také Nebeští jezdci uhranou dokonalým skloubením tradiční kresby s počítačově vytvořenými 3D modely letadel v dravých vzdušných bitvách. (Česká televize)

Stružák

Nápad tam je, animace je výborná, hudba jakbysmet... Ale nějak jsem se ztrácel v tom ději – tady by asi pomohlo znát knižní předlohu, protože takhle je chování spousty postav dost nevysvětlené. Na druhou stranu, ze zpětného pohledu mám dojem, že tenhle film musím vidět víckrát... ()

Cassandra

Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit "je to nuda" komentáři. Po technické stránce úžasný film, oblíbila jsem si všechny postavy, hlavně tedy ústřední dvojici. První polovina byla, já nevím, taková meditativní, uvolňující, ale ne nudná, pak přišla krátká pasáž, ve které jsem si říkala, že by hrdinovi už konečně mohl někdo odpovědět na jeho otázky, a když se tak v poslední půlhodině stalo, tak mě síla těchto odpovědí opravdu překvapila. Líbil se mi i konec (po titulcích!). Hudba - bomba. Film zdá se vyhrál mnoho ocenění, což mu přeji, protože oproti mnoha dalším anime filmům mu nechybí originalita a přesah. ()

Emo-haunter

Nesmírně náročný snímek, který není pro každého. A těžko se i o něm mluví, v tomto případě píše. Ten přesah tu dozajista je, ale zachytil jsem ho jen částečně, v budoucnu bude potřeba další projekce. Z filmu sálá velká osamělost, bezemočnost, ponurost. Krásná hudba, velmi dobře natočené letecké scény. Přitom ten příběh je tu záměrně prezentován jen částečně. Jde tu zcela o jiné věci. Nemohu si pomoci, ale přijde mi, že Ošii tu má (asi ne záměrně) jakousi podobnou strukturu, respektive naraci s některými díly Tarkovského - především zmíním Solaris, kde konstrukt příběhu je jen jakási potřebná entita k vyjádření konkrétních sdělení nejenom režiséra. ale i původní předlohy Moriho. Tu by měl divák před zhlédnutím alespoň trochu znát, jelikož film nás vtahuje rovnou do děje a moc nám toho z pravidel tohoto alternativního světa neřekne - je to záměr pro to, aby si divák všímal konkrétních vodítek, které mohou dovést ke konkrétním myšlenkovým závěrům o podstatě tohoto snímku. Po první projekci těžko hodnotitelné, těžko uchopitelné, ale jak jsem už zmínil na začátku recenze, ten přesah tu je, jen jsem toho bohužel neodhalil mnoho. Je mi jasné, že jednou budu muset dát druhou projekci, pokud toto dílo budu chtít pochopit komplexněji. Prozatím uděluji toto hodnocení, jelikož všechny karty ještě nebyly vyloženy, a já zatím bohužel nebyl schopný opustit ranvej a stát se nebeským jezdcem. Zase se budu opakovat, ale toto není film na jedno zhlédnutí. ()

Eristt

Film byl jako krásný kus poezie, kterou si přečtete a řeknete si: "wow, to bylo pěkné". Jednotlivá slůvka jsou nádherná a chytají vás za srdce, rýmují se, očividně se vám i něco snaží zdělit, dokážete dešifrovat jednotlivé dílčí myšlenky, ale celková pointa vám uniká. A to z dvou možných důvodů, buď - a to říkám velmi nerad - vaše inteligence nedosahuje dostatečného koeficientu na pochopení, a nebo tam žádná vyšší myšlenka - jakkoliv se ono dílko snaží tvářit, že tam je - není. Už jenom kvůli mého ega doufám, že toto je druhý z výše jmenovaných případů. ()

Saur.us

Nebeští jezdci ve mě podle místní galerie vzbuzovali naději na řádnou leteckou akční řež. A co jsem místo toho dostal? Na nebi opravdu jízdu a na zemi pekelnou psychologickou nudu. Škoda, že jen ty jednotlivé stopáže neprohodili. Animace se střídá digitální a kreslená a právě ta kreslená je další důvod k nízké známce. Škoda škoda. Slabá 3 ()

gumbo

Je těžké hodnotit podobné filmy, protože jsou prostě jiné než to co člověk většinou na plátně (obrazovce) vidí. Tady o děj prakticky nejde (však taky skoro žádný zde není), tady jde o něco jiného, o postavy a jejich pocity, psychologii. A takovéto filmy spíše než zábavu přinášejí poselství či nějakou více či méně zajímavou myšlenku. A tento film jako by vlastně nevěděl co chce říct. Možná za to může trochu pofidérní zasazení do světa a la Bitva o Británii a postavy jejichž "zásek" v dětských tělěch beru spíše jako úlitbu Japonským pseudopedofilním animefandům, než jako nějakou zásadně důležitou věc, na které by měl film z podobného prostředí stavět. Pěkná animace a zajímavý hudební doprovod nemůžou přebít celkovou plochost snímku a proto dávám 60%. P.S. Fanoušci Mammoru Oshia nechť si k hodnocení * přidají ()

fr3ak

Pokud nejste Mamoru Oshii pozitivní, tak je velká pravděpodobnost, že se budete dost nudit. I přes opravdu úchvatný akční úvod je film v dost pomalý a na to se musíte připravit. Já připraven byl a dostalo se mi královské odměny. ()

Rami

Toto je snímek plný kontrastů. Animace je sice pěkná, ale neví, jakým směrem se chce ubírat. Na jednu stranu využívá nejmodernější technologie (krajina, voda, vzduch,...) a na druhou je jednoduše plošná. Já osobně dávám přednost jednomu, nebo druhému. Dohromady to nedělá dobrotu. Tím ale výčet kladů končí. Postavy se sice tváří jako zadumané a příběh jako filozoficky hluboký. Pravdou však je, že je vše neuvěřitelně prázdné a vařící z vody. Několik témat je nakousnuto, však vůbec ne dořešeno. Dost mi to připomíná některé Lynchovy filmy. V tom stylu, že jedna postava začne řvát do zdi: Ne, ne, ne, strašně tě nenávidím. A druhá, vedle ní sedící, jen tak namátkou prohodí: "Dnes je nebe ale krásně modré". A pak jde jeden dělat oběd a druhý si zapálí cigaretu. Trochu jsem to s tím přirovnáním přehnal, ale nějak takto cítím, že se tvůrci snaží vytvořit hloubku myšlenky. Iracionalitou a nevyřčením faktu. Ode mne jsou to lepší dvě hvězdičky. ()

Illioplius

Nemám problém kladne ohodnotiť film, ktorý nie je založený na deji. Neraz sa stáva, že taký film sa mi páčil skrátka preto, lebo mal dobrú atmosféru. No v prípade The Sky Crawlers si takmer až chcem zablahoželať, že som sa dostal až sem – k písaniu komentáru –, keďže to znamená, že celý film som si pretrpel až do konca. Neviem, čo bolo horšie, či spomínaný dej, alebo spomínaná atmosféra. Dej bol zrejme účelovo poloodhalený, čo by sa dalo inak nazvať aj nedotiahnutý. Divák sa podľa mňa nemá veľmi ako stotožniť s hrdinami, pokiaľ nevie, o čo vlastne ide, resp. sú mu ľahostajní. Táto ľahostajnosť plynie z nevyužitia potenciálu filmu bližšie priblížiť najmä charaktery postáv, ich povahu, pozadie a podobne. Tvorcovia investovali značne viac do atmosféry. Táto je ponurá, mdlá, plná zdĺhavých statických scén, bez emócií. Opäť možno zámer tvorcov, ale čo z toho divák má? Vzhľadom na tento komentár by sa mohli dve hviezdy zdať ako veľa, no kým moje hodnotenie vyjadruje akúsi syntézu množstva hodnotiacich kritérií, môj komentár je spôsobený skôr osobným sklamaním z dvoch hodín nudy. Úprimne, miestami som pri tom zaspával alebo prestal vnímať dialógy, kvôli čomu som sa musel vracať nazad, čo bola dosť otrava. ()

K.a.r.i.n

Tak Mamoru Oshii opět nezklamal, tenhle film mě naprosto pohltil. A o čem že to vlastně je? Příběh vypráví o skupině válečných pilotů žijících na jedné vojenské základně. Říká se jim Kildren a jsou to ještě děti. A tak to taky zůstane napořád... Když je potřeba, nasednou do svých letadel a zabíjejí, když mají volno, jedou do města za zábavou. Občas se stane, že někoho z nich sestřelí, ale to nevadí, ztráty jsou rychle zase nahrazeny. A všechno zůstává ve starých kolejích. Jak dlouho už to celé vlastně trvá? Nikdo neví... Děj plyne pomalu, velmi časté jsou dlouhé záběry nebo zamyšlené dialogy. Díky tomu má film jedinečnou atmosféru. Vypráví o dětech, které nikdy nezestárnou, nikam nesměřují a vlastně ani nemají proč žít. Celým filmem tak prostupuje jakási odevzdanost a apatie, která nejvíc vyzařuje z postavy hlavního hrdiny. Na scénu, kdy asi v půlce filmu přijde do týmu nový pilot jako náhrada za toho předešlého, vezme si noviny a předtím než je odloží, několikrát je pečlivě přehne, dlouho nezapomenu... kdo viděl, pochopí. Jinak musím taky pochválit skvělou animaci, která byla velice originální a tak nějak zvláštní, což jen podtrhovalo celkové vyznění příběhu. Plus jako obvykle výborná zasněná hudba od Kenji Kawai. A teď mě omluvte, jdu předělat seznam oblíbených filmů ve svém profilu :) ()

kihsleek

Další skvělý Oshii, takhle to mám rád. Anime z fiktivní historie/budoucnosti, s originálními hrdiny a inteligentní, hlubokou myšlenkou, jednoduchým příběhem a občasnou super animovanou akcí. P.S.: Opět si nelze nepovšimnout režisérovy evidentní posedlosti Polskem :) ()

kaspar

Po velmi dlouhé době mě skutečně nadchnul animovaný film. Velmi existeční, velmi intimní a ničivě poklidné. Trochu mi připomělo některé pasáže z Texhnolyze. Mamoru Oshii dovádí svůj um k dokonalosti a rozvíjí dál pocity odcizení nevyhnutelnosti a zoufalosti ze světa který nelze ovlivnit. ()

pekas

Tak na konec titulků jsem si nepočkal, což mě po přečtení zdejších komentářů docela mrzí. Ale jinak jsem naštěstí byl v dobrém rozpoložení na takto pomalu plynoucí film a proto jsem ho bez problému dokoukal do konce. Atmosféra výborná, poslání mi trochu unikalo. Ale anime mám rád a tohle mělo něco do sebe. 76%, s tím naprosto souhlasím. ()

jack_scott

Řečeno už bylo vše, nicméně velice silný příběh, který byl jen naznačen, se nese v duchu naznačených bitev/jen kulis, které doplňují postavy, které jsou prakticky jen naznačené....Takový film v takové formě a s tolika možnostmi k zamyšlení se nevidí často, proto dám Oshiimu opět 100% a *****, protože to ani není film, spíše jen sen....Nádherný sen, který však neznamené jen radost....občas spíše naopak. Tím je celek podtržen, a koloběh skvělého uměleckého díla uzavřen. ()

3KAVKY

Problém tohoto snímku je, že se zde vše tak nějak jen nakousne a nedořeší. Jinak grafický to je dobře zpracované, to všechna čest, i hudba se mi líbila, jen by to chtělo nějaké řešení alespoň nějakého toho méně závažného tématu, kterého se zde tvůrci dotkli. Konec ja pak velmi tichý a nic. ()

SB

To vůbec nebylo špatné! Musím říct, že japonské animáky neznám a z tohoto jsem zachytil jen kus, ale velice na mě zapůsobila atmosféra a hromada dobrých nápadů. Kdybych to viděl ještě jednou celé, dost možná bych hvězdičku přidal. ()

loki_Pn

Čo iné ako nevyužitý potenciál... mohol to byť film mojich snov a vlastne aj bol, ale iba tým že ma niekoľkokrát uspal. Veľká škoda. V druhej polovici som už len pretáčal dej a sledoval iba lietadlá, ktoré skutočne stáli za to. ()