Režisér Paolo Sorrentino natočil portrét výjimečného muže, který stál čtyřicet let v čele Itálie – Giulia Andreottiho. Andreotti byl v poválečném období sedmkrát italským premiérem a v mezidobí aktivním členem (většinou ministrem) křesťanskodemokratických vlád. Film stylizovaným, kvazi-dokumentárním a výtvarně vytříbeným jazykem popisuje obrovskou moc, která se postupně koncentrovala v Andreottiho rukou. Odehrává se v roce 1991, kdy se Andreotti – ročník 1919 – stal doživotním členem italského parlamentu, takzvaným „senatore a vita". V tomtéž roce začíná v Palermu největší moderní proces s mafií a provázanost Cosa Nostry a bývalého premiéra je čím dál zřetelnější. Film se retrospektivně dotýká dalších sporných míst v Andreottiho politické minulosti: vraždy svědků a nepohodlných novinářů, křivá svědectví, únosy... Těžko věřit, že za tím vším stojí tento muž s vizáží úředníčka, konvenční, praktikující katolík, chladný v osobních vztazích. Snímku dominují jeho typické brýle a odstávající uši (film si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší masky). Herec Toni Servillo si dokonale osvojil Andreottiho studenokrevný plazí výraz, za nímž se schovají všechny emoce... Italové si zvykli šedou eminenci své politické scény nazývat různě: Moloch, Sfinga, Belzebub, Starý lišák...Přezdívku „Božský" mu poprvé přiřkl nezávislý novinář Mino Pecorelli. Za podíl na vraždě tohoto novináře byl třiaosmdesátiletý Andreotti v r. 2002 odsouzen ke 24 letům odnětí svobody. Nejvyšší soud však později konstatoval, že celý případ se odehrál v 70. letech, a je tudíž promlčený. Andreotti zemřel nepotrestán v roce 2013. Suverénně natočený snímek svým originálním výtvarným pojetím, přesvědčivým soundtrackem a dokonalým ztvárněním hlavní postavy získal cenu poroty na festivalu v Cannes v r. 2008 a řadu dalších ocenění. (Česká televize)

Pavel.M

Božský = božské. Tento film má opravdu jednu z nejzajímavějších režií, jakou jsem v poslední době viděl. Sorrentino věnoval velmi mnoho práce kameře, hudbě a střihu a jeho námaha se vyplatila. Téměř každá scéna má obrovský estetický náboj a pronikavou atmosféruj, která vtáhne diváka do děje - viz. příjezd Andreottiho frakce, dostihy, jeho cesta do kostela atd., atd., atd. Navíc nesmíme zapomenout ani na obsah, který rozhodně nezaostává za formou. Nemyslím si, že hlavním tématem je italská politika, ale obecný mechanismus moci, který je do jisté míry a s určitými odchylkami podobný na celém světě. Díky tomu je téma srozumitelné nejen Italům. Musím se přiznat, že jsem si tento film pustil hned několikrát, jednak abych lépe pochopil děj, ale především, abych se mohl pokochat tou vizualní a hudební nádherou, kterou nám Sorrentino v tomo svém díle nabídl. ()

babuca

Ťažkopádne bez dynamiky.....vlastne som bojoval aby som to dopozeral /len preto lebo historia a politika ma dosť výrazne zaujímajú. Bola to dosť NUDA ()

winstonsmith

Tento film jsem viděl po šňůře několika hollywoodských trháků - okamžitě, od prvního okamžiku filmu, bylo vidět, že na druhé straně oceánu se nacházejí lidé, kteří myslí jinak než Evropané - celá filosofie filmu, každý záběr, každá sekvence je v něčem prostě "jiná". A lepší - tenhle film je lahůdka, skvělá kamera, vynikající hudba. Téma je nosné a i když je to film trochu složitější, zpracovává univerzální otázky vztahu člověka a moci, dobra a zla. Il Divo patří určitě k tomu nejlepšímu, co lze vůbec vidět. ()

stuj

Nedokoukáno. Italská politika je mi ukradená a film díky tomu moc nezaujal. A strašně se mi začalo chtít spát. ()

MrEddie

"Kněží volí. Bůh ne." Říká ve filmu Božský Giulliano Andreotti, který potřebuje hlasy aby se i nadále udržel u moci kterou miluje ze všeho nejvíce. Tyto a další hlášky o politice a životě a vynikající herecký výkon Tonyho Servilla mě donutili vydržet dokoukat tento nudný nepřehledný politicko mafiánský životopisný film, kde po dvaceti minutách ztrácíte přehled kdo je kdo, kdo koho zabil a o co vlastně jde. Dvě hodiny italské politické nudy. Jdu si pustit seriál Chobotnice, který má hlavu a patu. ()

Aguirre

Vynikajuca kamera, vynikajuca hudba, skvely hlavny predstavitel. Samozrejme je dobre poznat trochu pozadie talianskej mafiopolitiky 80 rokov. ()

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky