Režisér Paolo Sorrentino natočil portrét výjimečného muže, který stál čtyřicet let v čele Itálie – Giulia Andreottiho. Andreotti byl v poválečném období sedmkrát italským premiérem a v mezidobí aktivním členem (většinou ministrem) křesťanskodemokratických vlád. Film stylizovaným, kvazi-dokumentárním a výtvarně vytříbeným jazykem popisuje obrovskou moc, která se postupně koncentrovala v Andreottiho rukou. Odehrává se v roce 1991, kdy se Andreotti – ročník 1919 – stal doživotním členem italského parlamentu, takzvaným „senatore a vita". V tomtéž roce začíná v Palermu největší moderní proces s mafií a provázanost Cosa Nostry a bývalého premiéra je čím dál zřetelnější. Film se retrospektivně dotýká dalších sporných míst v Andreottiho politické minulosti: vraždy svědků a nepohodlných novinářů, křivá svědectví, únosy... Těžko věřit, že za tím vším stojí tento muž s vizáží úředníčka, konvenční, praktikující katolík, chladný v osobních vztazích. Snímku dominují jeho typické brýle a odstávající uši (film si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší masky). Herec Toni Servillo si dokonale osvojil Andreottiho studenokrevný plazí výraz, za nímž se schovají všechny emoce... Italové si zvykli šedou eminenci své politické scény nazývat různě: Moloch, Sfinga, Belzebub, Starý lišák...Přezdívku „Božský" mu poprvé přiřkl nezávislý novinář Mino Pecorelli. Za podíl na vraždě tohoto novináře byl třiaosmdesátiletý Andreotti v r. 2002 odsouzen ke 24 letům odnětí svobody. Nejvyšší soud však později konstatoval, že celý případ se odehrál v 70. letech, a je tudíž promlčený. Andreotti zemřel nepotrestán v roce 2013. Suverénně natočený snímek svým originálním výtvarným pojetím, přesvědčivým soundtrackem a dokonalým ztvárněním hlavní postavy získal cenu poroty na festivalu v Cannes v r. 2008 a řadu dalších ocenění. (Česká televize)

PTuranyi

Úžasná spektakulárna show talianskej politiky, v ktorej víre je Andreotti nehybným stredom. Nehybným, mĺkvym a tajomným. Napriek tomu, že sa tu veľa hovorí (po taliansky!), slovo je dokonale vyvážené vizuálne skvelými časťami bez slov. Perfektná produkcia, strih, kamera, výborné herecké výkony tvoria celok na konci, ktorého neviete o Andreottim omnoho viac ako na začiatku, ale bude to skvelý zážitok. ()

Shim-my

Formálně velmi zajímavý film, ve kterém klipové tempo a obrazová kompozice účelně slouží k vytvoření úzkostně chladné a neosobní atmosféry. Maniakální množství faktografických detailů tvoří jen kulisu osobního portrétu mimořádně zvláštního člověka, který po čtyřicet let stál v čele italské politiky. Z toho pohledu je rovněž nemístné vyčítat filmu absenci konkrétní příběhové linky. ()

L_U_M_P

‎..co sa tyka pribehu - pre nezainteresovaneho divaka nestravitelne...kto sa ma vyznat v talianskej politike? ...ale kamera , hudba, herecke vykony, atmosfera, a celkovo audio-vizualne nieco uzasne...urcite si to po prvom pozreti zasluzi minimalne 8/10, ak si nastudujem fakty a pozriem si to znova hodnotenie urcite pojde do plnych ... ()

marti

Spôsob nafilmovania ma uchvátil. Nádherná je scéna, v ktorej sa Andreotti na súkromnom večierku lúči so spoločnosťou. Podobne obsah filmu, ktorý ukazuje, že politici na Západe nie sú o nič lepší ako u nás. ()

Salman

4,5 a pětka se zaokrouhluje nahoru. Výborná skica do prostředí zabsolutizované moci, slavomamu, chamtivosti a zla. Výtečný představitel hlavní role. Netradičně zvolený soundtrack. Trochu chaotický střih, což u mne lehce sráží ono hodnocení. Ale stejně to na pětku vyšlo. V poslední době moc takových filmů nevzniká. ()

skodovak

Se non potete parlare bene di una persona, non parlatene. Aneb nemůžete-li o člověku mluvit v dobrém, nemluvte. O tomto filmu však určitě hodně mluvit lze. Měl jsem takový italský týden, takže jsem v pondělí shlédnul film Falcone a aniž bych to plánoval, tak jsem dnes v neděli nepřímo a přímo navázal. Božský je postaven zejména na božském výkonu Tonyho Servilla, kterému v době natáčení nebylo ani 50, ale v těch brýlích a make-upu vypadá na krásných 70 a myslím si, že lépe by Andreottiho jen tak někdo neztvárnil. Celkem mě překvapila skladba, která se ozvala u závěrečných titulků. No ale, proč ne. :) ()

desnik

První půlka filmu mě usadila do křesla!!! Skvělá hudba promíchaná povedenou kamerou a skvělý herecký výkon mě ohromily!!! Andreotti na mě zapůsobil nedotknutelně, nedosažitelně a s respektem...často použité nasvícení shora tomu dodalo tu opravdovou Božskost!!! Ovšem po polovině filmu laťka trochu klesla a s Andreottiho úpadkem upadl i film do nudnějšího stereotypu. Nicméně po celkovém dojmu si i tak čtyři hvězdičky zaslouží!!!!! ()

gizi

Nutno vyzdvihnout výborný herecký výkon hlavního hrdiny, a to je jistě i zásluhou režiséra. Film ukazuje hodně složité vztahy politiků a podsvětí v Itálii, ale pro filmový zážitek není třeba vše znát a chápat. Snímek vyniká i velmi dobrou hudbou, převážně vážnou. Velká slabina byly české NEčitelné titulky (Česká televize 2010). 75%, 3.-4-.7.2102. ()

e-pilot

S mocí přichází i odpovědnost. Když se však k moci dostanou bezohlední, penězchtiví a ničeho se neštítící kariéristé, tak to dopadá takhle. Velká škoda, že o našich mocí pošpiněných politicích/nepoliticích se už pěknou řádku let podobný film natočit nepodařilo. A že těch námětů je... jako na seriál. Velká a malá privatizace, Stehlíkova Poldi Kladno, Martinův ČEZ, Grossův strejda, Klausovy holky, Topolánkovi kmotři, Bémovi kámoši, Železného Nova, Bubuvize, Plzeňská práva, Rathovo víno, Parkanové Casy. ()

Johgas

Přestože jsem většinu jmen, která se tam vyskytovala, znala z dětsví (ano, naše noviny nás tím neustále krmily - Aldo Moro, Bettino Craxi, P 2, Brigate Rosse atd), ve filmu mi chyběly souvislosti. Člověk za ta léta zapomene, kdo byl kdo a kdo s kým a proti komu. V Itálii v té době byla dost mela, na jihu mafie, na severu Rudé brigády, občas nějaký vlak vyletěl do vzduchu, občas vybuchlo auto soudce na jihu...Budu to muset shlédnout ještě jednou, postav na mě bylo příliš. Skvělý byl hlavní herecký výkon - Toni Servillo opravdu vypadal jen jako loutka bez života...jo a líbil se mi hudební doprovod, fakt pěkně vybraná dobová hudba. Výborný komentář: Rikitiki 28.6.2012 ()

fola

Mistrně natočený politický film o muži, který se dokázal držet ve vrcholných pozicích řízení státu déle než 50 let, což je na zemi plné korupce a mafiánského vlivu neuvěřitené téma. K lepšímu pochopení celého příběhu by slušelo méňě umělecké stránky. Ale to by nebyl Sorrentino... ()

Slav_Jaro

Odlesk slávy renesanční Itálie a jejích intrik v soudobých kulisách. Tisíciletá tradice italské politiky jako autokracie. Krásná historická freska pojednávající o včerejších událostech. Celou dobu mi byl ten skrčený machiavelli vlastně sympatický a výborně zahraný. " Nemají ponětí, co všechno musí vykonat moc k zajištění blahobytu a rozvoje. Ten strašlivý rozpor: Udržovat zlo jako záruku dobra. Všichni si myslí, že pravda je správná věc. Je to konec světa! Nemůžeme připustit konec světa ve jménu správné věci. Máme mandát od Boha. Boha musíme milovat a pochopit, jak je pro dobro důležité zlo. Bůh to ví a já také. " ()

Signore

Tolik jsem očekával, že jsem poněkud zklamán; navíc bych měl i několik konkrétních kritických poznámek - např. na obecně adorované scéně kombinující dostihový závod a nájemnou vraždu mi vadilo střídání zjevně různých denních dob. Přestože se na rozdíl od většiny místních uživatelů v italských reáliích slušně orientuji (nebo možná právě pro to), mi to přišlo poněkud nepřehledné. Zatímco většinou mám po zhlédnutí filmu pocit, že se málo stříhalo, v případě filmu Il Divo mám za to, že pro pátou hvězdu by bylo třeba vidět (původně plánovanou) cca 150 minutovou stopáž. ()

Stoupa07

Božský je film, který popisuje věci,které se odehrály v Itálii za vlády božského Andreottiho. Mnoho narážek mi nic neříkalo, protože neznám pozadí a věci okolo onoho pána. Váhal jsem jestli 3 nebo 4. Nakonec jsem dal 4. Sorrentini je moje krevní skupina. ()

Kivis

Sorrentino se snaží odvyprávět italský příběh mezinárodnímu publiku. A to se z mého pohledu moc nedaří, i když cena z Cannes a další ocenění stojí proti tomuto mému názoru. Myslím, že kdyby nějaký český režisér natočil podobný film o výrazném českém politikovi, byl bych nadšený. Stejně tak si Božského i přes snahu o nadnárodní vyznění asi užijí především Italové. Vzhledem k velkému množství epizodních postav Sorrentino musí sáhnout po berličkách v podobě spousty popisků. Děj a pozornost se množstvím postav tříští. Tematika politiky, moci, nemožnosti vyhovět všem, nemožnosti vyhnout se menším či větším kontroverzím, politického pragmatismu... to jsou bezpochyby témata, která se prolínají celým světem, jenže Sorrentino se zkrátka až přespříliš držel lokálních reálií. Z mého pohledu by pomohlo, kdyby se Andreottim jen inspiroval a víc by fabuloval. Po zhlédnutí filmů inspirovaných skutečnými příběhy většinou začnu pátrat po tom, jak to bylo ve skutečnosti. U Božského jsem takové nutkání nedostal ani na vteřinu. ()

Dupac

Film odtažitý a neproniknutelný stejně jako jeho přihrbený hlavní protagonista. Sorrentino je bezesporu mimořádný režisér. Musí to být těžké břemeno, ovládnout ten svůj um a nestavět ho do centra pozornosti skoro v každém záběru. Nezřídka se to vybalancovat nepodaří a v těch momentech se režisér přetahuje o pozornost s Toni Servillem, zcela pohlceným svojí postavou a její samotou uprostřed davu lidí. Jemu by měl za normálních okolností patřit celý film. Proto také nejlíp funguje tehdy, když je jeho středobodem právě hlavní herecká hvězda. Na rozdíl od všech českých pokusů tematizujících vzestup a politický pád, které si vybavuji, není Božský kladnou ani zápornou postavou. Je podaný jako produkt (a logický důsledek) svojí doby a způsobu, jakým se dělá vrcholná politika. Toho, že každá moc má svoji obrácenou stranu, v tomhle případě hlavně mafii, která je výtahem na cestu vzhůru, stejně tak jako na počátku cesty do zapomnění. Vlastně je s podivem, jak může být takhle chladný film místy tolik strhující. ()

P/\/EL

menší zklamání: příliš efektní zpracování..kamera, nájezdy, zběsilý prostřihy, řemeslně výborný...nekonvenční teda reklamně/klipový, ale mě to moc nebavilo, pak ty pikantérie, postavy - karikatury, bilancuje, bezva, vraždy efektní.....jinak by na to asi moc lidí nešlo...srovnávat to s There Will Be Blood(*****) - nesmysl.......Tak snad se někdy něčeho podobnýho dočká u nás třeba Klaus..nebo kdo jinej?! Ale spíš se toho asi nedočkáme... PS: Je fakt dobrý si projet tu wiki..jinak je to pro Italy a ne pro všecky, určitě tam maj stejnej problém s mladou generací, protože ta taky určitě skoro nic nezná z historie..... ()

JoudaCZ

Neuvěřitelné! Životní příběh politika s vizáží Mistra Yody lze natočit jako dechberoucí podívanou. Střih, hudba, herci, to vše podporuje vynikající výsledek. Podle tvůrců Andreotti rozhodně nebyl svatý (doslovné odkazy na Kmotra jsou výmluvné), ovšem přesto mu spíše držíte palce až do konce. Jasně, ne-Ital se ztratí v nepřeberném množství jmen, vztahů, kauz, ale když tuhle faktografickou vrstvu odrušíte, stále zbývá napínavý politicko-mafiánský thriller. ()

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky