Mongolsko - Ve stínu Čingischána

Mongolsko - V tieni Džingischána

Dokumentární

Slovensko, 2010, 61 min

Pavol Barabáš

Čtyřkolový Shaker je po Císařovně (Poslední kabriolet) a Karlovi (Tři kamarádi) můj další oblíbený automobilový hrdina:-) Pokud chcete vědět, kolik významů má slovo kůň v mongolštině, nechte si ujít tento cestopisný film. Krásně podaná každodennost Mongolska se prolíná s davovými scénami, které připomínají Čingischána. Rozprávkove podanie. (Expediční kamera - jihlavské kino Dukla 23.4.2011.)(24.3.2011)

Nádherné záběry ze země, kde není vlastně téměř nic. Život mimo města vypadá zřejmě stejně, jako v dobách toho největšího z Chánů. Akorát země už není nasáklá krví a mrtvolek pár stovek tisíc taky ubylo. Absolutně kočovní styl života založený na chovu obrovského množství všemožného dobytka. Převážnou část cesty se výprava drkotá v naprosto šílené káře přes ostré vrcholky skal a všudepřítomný prach. Párkrát oslní tamější obyvatelstvo svým raftem, když frajeři sjíždí pohodové říčky. Moc pěkně se mi na Mongoly žijící v duchu buddhismu koukalo. Rozbalí stany na místě, kde není vůbec nic a až je to omrzí, tak se přemístí na jiné místo, kde není taky vůbec nic. Tam by se cigánům tak moc líbilo. Žádná měď by je nelákala. Mohli by krást pouze beránky a ti nejšikovnější koníky. Dokument je doplněn řadou pěkných výroků Čingischána a vhodnou hudbou. Klaním se před tvůrci, že z krajiny, která toho nabízí tak málo dokázali přivést tak moc. A jak Pavol Barabáš říká. Nebýt jedné blechy a kde jsme dnes mohli být. Všichni bychom měli stejně šikmé oči a nic bychom si nezáviděli. Velmi poutavý a pořádně zajímavý dokument. 4 × hurá. Mimochodem, to "hurá" je prý také mongolské. Stejně jako jméno "Dalajláma", pokud to někomu něco řekne.(12.9.2014)

A týmto som uzavrel Barabášovú filmovú torbu. Aspoň doteraz. Pevne verím, že sa dočkám ešte mnoho jeho filmov, ktoré ma potešia, nabudia dobrodružstvom a pokorou a ukážu mi miesta a kultúry o ktorých som ani nevedel že existujú. V tieni Džingischána je road movie o 5-tici kamarátov, ktorý putujú naprieč obrovskou a ľudoprázdnou krajinou Mongolska. Historické fakty o živote tohto vládcu sa prelínajú s dobrodružstvami, tejto pätice, ak nerátame ich Mongolského McGyvera, ktorý je ich sprievodcom. Sledujeme krajinu, zvyky kočovných ľudí aj myšlienky meditatívneho charakteru, ktoré znejú v Barabášovej hlave a ktoré sa týkajú spojenia prírody a človeka. Teda v tom, čo ho vždy ako tvorcu fascinovalo. Film má strašne krásne plynutie a podobne ako jeho ďalšie filmy aj tento je veľmi krátky na to, aby ma ako človeka naplno uspokojil. Toto ale nepovažujem za chybu. Len sa chcem po zhliadnutí týchto filmov vybrať do toľkých miest, že sa bojím, že na to nebudem mať čas. Ďalší výborný filmový zážitok, ktorý postupuje stále vyššie na stupni dokumentárnych filmov – po vizuálnej a technickej stránke, ale pritom zostáva príbehovo a myšlienkovo svojským. Takým, aké sú len filmy Paľa Barabáša.(15.1.2012)

Po čertech povedený dokument, který odpoví na otázky jako-jak tam v tom mongolsku serou?, co tak asi žerou?, jak velká kosa tam v zimě asi je?, Kolik má mongolština výrazů pro koně?, jak moc je tam auto na hovno?, co všechno ten Čingischán vlastně vymyslel? .......Jen to bylo-na můj vkus (a vzhledem k zábavnosti)-moc krátké.(20.9.2012)

Kvalitný dokument, ktorý prekvapí predovšetkým prístupom. Tento film je bez pátosu. A to aj napriek tomu, že je o národe, o hrdosti, o civilizácii. Normálne mám pocit, že Barabáš dospel. Upustil od veľkolepých finálnych zamyslení, úvah a kritík, a rozhodol sa to isté povedať prostredníctvom obrazu a príbehu. Zapracovanie osudu Džingischána je veľmi šikovné, až som dostal chuť pozrieť si NOMÁDA alebo MONGOLA. Je to plnohodnotnejší film ako BHUTÁN - HĽADANIE ŠTASTIA a kompaktnejší ako CARSTENSZ - SIEDMA HORA. Technické prevedenie kvalitné, scenár primerane vtipný...(17.5.2011)