Do ospalého zapadákova přijíždí nový strážce pořádku, což se sice zamlouvá starousedlíkům, ale ne muži, který zde doposud platil za hlavní autoritu. Premisa jak vystřižená z klasického westernu; jen tentokrát není dějištěm historická usedlost v Americe, nýbrž současná dánská vesnice v Jutsku obklopená močály. Sem je za trest převelen kodaňský policista Robert, jehož příchod je vítán podivně uspokojeným výrazem místních obyvatel. Konstábl, jehož chování „podle příručky“ je záhy konfrontováno s lokálními zvyklostmi, začíná tušit, že za fasádou zdánlivě obyčejného maloměstského života se skrývají zneklidňující tajemství. Groteskně laděné drama se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu, natočené podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného Umění plakat), vyniká originální stylizací a poutavým vykreslením temné atmosféry obestírající podivně vyšinutou komunitu. (Česká televize)

dank011

Začnu z rozhovoru s autorem předlohy, spisovatelem Erlingem Jepsenem: "Co myslíte, že čtenáře a čtenářky na vašich románech tak fascinuje?" Odpověď: " Píšu o lidech, o nichž se jinak dočtete jen na titulních stranách senzacechtivého tisku. A lidé si říkají: to jsou úděsná monstra, naštěstí u nás nikdo takový nežije. Moje knihy nabízejí možnost lépe je poznat, lépe se do nich položit. A také se naučit, že člověk nemá příliš zbrkle vynášet soudy". Na druhém pólu možné percepce stojí přístup režiséra ( viz obsah výše) : „Rád bych, aby byl film vnímán jako noční můra v nadreálném, paralelním světě, kde jsou celkem pravděpodobné události kdykoli připravené vzepřít se naší běžné zkušenosti.“ A v tom je kouzlo filmu, v naprosté nejednoznačnosti, jak odvíjený děj vnímat. Přiznám se, že mě pomohla poloha vleže a pocit, že se jedná o jeden velký bizarní sen. Žánrová lahůdka, Dánsko jede, všechno o skandinávském filmu už bylo řečeno tisíckrát. ()

Ajay

S ohledem na dosažené hodnocení zde na čsfd jsem od filmu očekával víc, i když mám rád filmy s absurditními prvky, tenhle mě prostě nedostal. ()

medvousek

Snímek, který u mě zanechal pradivnou pachuť pochmůrné nálady, ale s velmi dobrým pamatovákem na to, že dánská tvorba je zajímavá. Hodnotím za 5*. ()

Dejvuvprofil

Westernové drama po dánsku. Do odlehlého městečka uprostřed (doslova) ničeho,  do kterého vede pouze jednoproudá asfaltka obestřená podmáčenými pastvinami kam až oko dohlédne, přijíždí na krátký čas nový policejní velitel. Nadšen z tohoto úkolu zrovna není a již na začátku příběhu se dozvídáme, že sem patrně nejede za odměnu ani si odpočinout, ale pravý důvod zůstává skrytý. Brzy shledává, že jaký kraj, takový mrav, aneb mezi místní malomluvné farmáře-cowboye s protáhlými výrazy nebude lehké zapadnout. Zapadnout do močálu zde ovšem těžké není. Policista se po příjezdu chopí iniciativy a pojme v úmysl vyšetřovat jednu zdejší rodinnou situaci, což se ovšem vyvrbí poněkud jiným směrem, než bylo zamýšleno. Film má velmi dlouhý rozjezd vyčleněný k vybudování atmosféry a popsání jinakosti místních zvyků. Po nějaké době to může začít diváka pozvolna nudit, následně však děj nabere rychlý spád a graduje až do finále. Je zde důmyslně pracováno s žánrovými vzorci typu "nový sherif ve městě", "síla a jinakost místních zvyklostí" nebo "střet různých přístupů k uplatnění vlády práva", které představují westernové klišé, zde jsou však neotřele pojaty, což vybízí k zamyšlení. Bezútěšnou atmosféru dodává precizní severská chladnost doplněná scénami v hospodě, či holčičkou s kočárkem. Za mě se nejedná o divácky zcela přístupný film, ale rozhodně má svoje kouzlo a zejména skvělé zakončení. "Teď jsi náš člověk..." ()

Emmyvision

Dánsko nezklamalo! A já se zase jednou v kině náramně pobavila. Chvíli napětím, chvíli smíchem, chvíli nejistotou jestli se chechtat nebo držet tomu mimoňovi palce. A ten konec! Nezapomenutelná scéna: Nehoda v posteli. ()

WHMMD

V prvom rade mi to pripomína Jednotku príliš rýchleho nasadenia so Simonom Peggoma Nickom Frostom. Z tohto filmu bola najlepšia scéna ako spolu chlastali Robert a Jorgen. "Ešte dve pivá !" :-) ()

Zette10

Vždycky mám velikou radost, když vidím nějaký evropský film, který se svým příběhem, nebo třeba kvalitou zpracování bezezbytku vyrovná snímkům z Hollywoodu. Frygtelig lykkelig je jedním z nich. Výborný žánrový mix v čele s bravurním hereckým představením Jakoba Cedergrena. Největší plus: k dokonalosti dovedená kamera. Největší minus: příběh nedrží dostatečně pohromadě, po skončení filmu divákovi nedá nějaký určitý komplexní dojem, pocit. ()

JimWalker007

Zo života na fádnej močaristej rovine v Dánsku by zákonite začalo hrabať rodákovi zo slovenských dolín. Ale z pozície pozorovateľa je to celkom zábavný film, s nepredvídateľným dejom. Pri niektorých čierno-humorných scénach som sa ani ja neubránil úsmevu. Niečo podobné by sa dalo natočiť aj v slovenských reáliách... ()

Mates Hradecky

Brej, vítejte ve Vidlákově-holínky sebou! Policista-smolař Robert je za trest přeložen do malého městečka uprostřed bažin,kam ukrutně "dobře zapadne" mezi místní obyvatele a vrší průser na průser pod heslem "Padouch nebo hrdina-vždyť jsme jedna rodina!" Dobře stravitelná severská tragikomedie. ()

gizi

Zaujalo mě, i když hlavně v prní části mi tekly nervy z toho, jak se hlavní hrdina nechal ovládat. 75%. ()

Bragi66

Kdo má rád severské kousky, toho by to mohlo potěšit. Vypadá to zpočátku sice trochu neohrabaně, ale vyvine se z toho řízný příběh s atmoškou venkovské díry uprostřed dánské rovinaté nekrajiny, kde jedinou atrakcí je bažina. Ta holčička jezdící nočními ulicemi s vrzajícím kočárkem je na Oskara. Během filmu se postupně rozbalují jednotlivé figury a ukazuje se, že ti hodní nejsou úplně hodní, a že největší zlejš (Kim Bodnia) je také člověk. Vřele doporučuji i další snímky s tímto zlejšem jako například V Číně jedí psy 1 a 2 (1999, 2002). ()

Accuphose

Nevypadá to zle, hraje to podle pravidel, avšak v polovině se to začne malinko rozpadat. Trošku mi to připomíná styl Věry Chytilový. Každopádně, konec je takovej hezky milej, a tak dávám 3 hvězdy :-) ()

jitul

Moc se mi líbila kamera - záběry kdy sem si připadala jako bych letěla nad nekonečnými močály. Příběh je hrozivý - hrozivý v tom, že se vpodstatě může stát kdekoli a komukoli...Nechtěla bych jednou skončit v močálovém městě...ale co může kdo z nás vědět... ()

stuj

3 fáze filmu: 1/ Divná (v dobrém slova smyslu) a tajemná první třetina - atmosféra trošku připomene Městečko Twin Peaks. "Mojn". 2/ Druhá třetina ztratí kouzlo a zajímavost ( = nuda). "Mojn". 3/ Třetí třetina (počínaje duelem v hospodě) člověka strhne. "Mojn". A bonus někde uprostřed filmu: dokonalá scénka s kočičkou lísající se k namířené zbrani a dělající "mojn, mojn" :)) ()

borboleta

Atmosféra plíživé bezvýchodnosti je dokonalá. Nenápadný film, od kterého jsem moc nečekala a pak mě velice překvapil. ()

Kylee

Chladně dokonalé a dokonale chladné... řeknu vám, ta atmosféra mě dostala... až mě chvílemi napadalo, že by nebylo od věci, kdyby se k podobným filmům připojovalo jedno dvě balení Xanaxu... Moin... ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech