Do ospalého zapadákova přijíždí nový strážce pořádku, což se sice zamlouvá starousedlíkům, ale ne muži, který zde doposud platil za hlavní autoritu. Premisa jak vystřižená z klasického westernu; jen tentokrát není dějištěm historická usedlost v Americe, nýbrž současná dánská vesnice v Jutsku obklopená močály. Sem je za trest převelen kodaňský policista Robert, jehož příchod je vítán podivně uspokojeným výrazem místních obyvatel. Konstábl, jehož chování „podle příručky“ je záhy konfrontováno s lokálními zvyklostmi, začíná tušit, že za fasádou zdánlivě obyčejného maloměstského života se skrývají zneklidňující tajemství. Groteskně laděné drama se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu, natočené podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného Umění plakat), vyniká originální stylizací a poutavým vykreslením temné atmosféry obestírající podivně vyšinutou komunitu. (Česká televize)

Peiper2

Opravdu velmi zvláštní film. Natočný podle skutečné události - fakt bych nevěřil, že se něco podobného mohlo vůbec stát. Silnější 3 * ()

Bohemák

Úžasný temný western, který je plný mírně i více psychopaticky zaměřených buranů. Drsný příběh s hrdiny, s nimiž se nikdo normální nedokáže ztotožnit. Mně osobně z toho vystupoval Kafkův "Zámek". ()

defagoo

Dějem film od začátku připomíná Jednotku příliš rychlého nasazení, ale oproti předchůdci staví na bohatě vypracované atmosféře, dovoluje divákovi vžít se do hlavní postavy a hltat jedno filmové políčko za druhým. V ději mě dost nebavila "romantická zápletka" o to bylo lepší, že tak záhy skončila. Dost se mi naopak líbilo že hlavní hrdina opravdu zaznamenává určitý progres ve svém jednání a jeho postava se tak může vyvíjet. Rozhoduji se mezi 4 a 5, ale já většinou bývám mírnej... ()

DannyBoy80

Pekelná černá komedie na způsob Coenovců. Začíná to pomalu, nic moc se neděje, jako na každém jiném venkově. Představitel města nového šerifa přivítá s kočkou v rukách a slovy "ta zůstala po minulém šerifovi, pokud ji nechcete, tak ji hoďte k ostatním do močálu". Nechápete, nebudete chapat moc celou první hodinu filmu a říkate si co to ku... je, pak se to otočí a vy si budete říkat co to ku... je :) Masakrální scénář, je až neuvěřitelné, že je to podle skutečného příběhu. Jak může karetní hra rozhodnout o vašem životě? Šerif se nechce dostat do spárů místních intrik, ale náhoda je blbec, a ono by to stejně netrvalo dlouho a dopadlo by to stejně, a šerif se veze na jedné notě s místníma. A Kodaň je nakonec na hony vzdálena i když tak blízko. ()

BuddyO

Film Frygtelig lykkelig na vás dýchne, pro severský film, typickou syrovou atmosférou, ze které nepoleví až do konce. Navíc vám nabídne pochmurné prostředí, VELICE originální scénář a skvěle hrající herce (Jakob Cedergren, Kim Bodnia). Pokud máte tento žánr v oblibě, není co řešit, pokud si nejste jisti, zkuste to... Neměli byste být zklamáni. 4* - 85% ()

vander19

V roku 1992 vybuchol na futbalovom Eure dannisch dynamit. A presne taký pocit eufórie mám pri sledovaní dánskych filmov zakaždým. Krásne prostredie, výborne napísané postavy a dej ktorý vtiahne diváka do filmu ako vákuová pumpa. Keďže nedávno sa brat vrátil z tejto krajiny a akurát v ten deň som si prezrel jeho photobook tak som si povedal, že dám aj dánsky film. Ako prvý mi padol do rany práve tento. Ukrutne šťastní. Dosť sarkastický názov, vravím si pred slodovaním filmu. A presne táto črta ho aj dokonale vystihuje. Totižto mám pocit, že v tomto filme nie je nik šťastný. Do malého ospalého mestečka prichádza Robert z velkej Kodane robiť poliša. Absolútne netuší čo by sa tu mohlo diať a tak zo začiatku sa zoznamujeme s jeho obyvateľmi. Už ten začiatok je akýsi pochmúrny, zamotaný a hlavne mätúci. Až má človek po čase z neho riadny guláš. Mal som pocit, ako keby je toto Lynchova práca. Nič nedávalo súvislosti, akurát som mal pocit, že skôr pochopim kvantovú mechaniku ako podstatu toho čo sa dialo predo mnou. Ale nakoniec to celé stálo zato. Síce to nie je na plný počet, ale film má svoje veľké čaro a milovníkov podobného žánru vie dostať svojou atmosférou a originalitou. ()

Shimargh

Temná, atmosférická lahůdka s parádní depresivní a chladnou atmosférou, chvilkama trochu táhlé, ale i tak to stojí za to. ()

Disease

Napodruhé s odstupem času už mě to nevzalo tak, jako kdysi v kině, ale pořád silné. Zajímalo by mě, co by z tohohle příběhu udělali Coeni. ()

Nebešťan

Není to profesionální přístup hodnocení filmů na tomto serveru, navíc to považuji za netaktní u jiných uživatelů, ale tady není zbytí - hláskujte se mnou a nahlas : SRA - ČKA ! SRA - ČKA ! SRA - ČKA ! ()

Santino7

Hoci som už pri poslednom "stretnutí" s dánskou filmovou tvorbou skonštatoval, že ten ich osobitý štýl, prístup atď sa mi začínajú stále viac a viac pozdávať, a tým pádom by som sa ne mal aj viac zamerať, ubehlo odvtedy už vcelku dosť času (asi tak dva alebo tri mesiace). Dnes som sa to konečne rozhodol zmeniť a musím povedať, že to rozhodnutie bolo jednoznačne správne, neľutujem absolútne nič. Dostal som presne to, v čo som aj tajne dúfal. Hoci ak mám pravdu povedať, spočiatku to vyzeralo tak trochu ako klišé, samé otrepané a tisíckrát použité prvky (tajomný policajt, nové prostredie, odkrývanie jeho osobných "démonov" minulosti, s ktorými sa nevie vysporiadať...), no a keďže úvod ako-taký ma nijak obzvlášť nenadchol, čakal som od toho len akýsi šedý priemer, čosi, čo ihneď po skončení vypustím z hlavy. Omyl! Rozjazd bol síce o čosi pomalší, no hneď vzápätí som sa začal presviedčať, ako veľmi zlý bol môj prvotný odhad, dostavili sa totiž presne tie veci, ktoré na dánskej kinematografii zbožňujem - bolo to tak nejak prirodzene chladné, nepredvídateľné, čiastočne absurdné, no cez to všetko stále prudko uveriteľné. A postupom času aj vynikajúco atmosferické. Svojská komunita kdesi uprostred ničoho, karty, dievčatko s kočiarom a zraneným plyšovým medvedíkom, bažina, bažina a zas iba bažina... Ono je to svojim spôsobom akási tragikomédia, kde ani jedna z postáv nie je vyložene kladná (no dobre, jedna možno áno). A keďže som momentálne vo fáze vstrebávania toho všetkého, tak už len veľmi stručne - nakoniec sa z toho vykľula ozaj kvalitná a hlavne precízne natočená záležitosť, ktorá len a len posilnila môj záujem o snímky z tohto kútu sveta, na ktoré si v blízkej dobe rozhodne posvietim, pretože ozaj majú čosi do seba. 4/5 ()

no2

8/10 - Tak zjišťuji, že podobné černohumorné kriminálky mě v poslední době už berou čím dál méně... Nevím, jestli je to tím, že začínám být spíš na komedie, nebo zda už jsem podobnými nezávislými filmy přesycen, ale prostě nedokážu dát plné hodnocení... Na druhou stranu uznávám, že je občas těžké v současné době v programech kin najít podobně kvalitní, inteligentní podívanou, jakou Frygtelig lykkelig beze sporu je. Nenudil jsem se ani chvíli, dějové zvraty jsem si užíval, stejně jako ponurou atmosféru jakéhosi dánského zapadákova; hlavní hrdina byl zvláštní, přesto sympaťák, od něhož jste nevěděli, co můžete v příštích minutách očekávat - a v tom opravdu nezklamal. Jen tu stopáž bych zkrátil o deset patnáct minut a pak by to bylo ještě lepší. ()

Pevek2

Myticky zacatek, tvorba prostoru, krajinomalba. Obcas me ten cynismus bavil, obcas mi byl protivny a obcas jsem z toho trnul. ()

Kratoc

Film, který je typickým představitelem oblasti, ve které byl natočen a ve které se odehrává. Humor, který je černější než si dovedete představit. Občas vás donutí k pousmání, ale postupně se dopracujete k tomu, že všechny postavy jsou negativní (až na pár, resp. jednu výjimku ;)) a celý film začne působit místo komedie jako lehce depresivní s nádechem mrazení v zádech. Přesto (nebo právě proto?) je to film, který byste neměli nechat uniknout, obzvláště pokud jste fandy skandinávského humoru a filmařského stylu. ()

Saur.us

Z Dogvillu vzali lidskou krutost, z Jednotky příliš rychlého nasazení prvotní zápletku. Přidali špetku černého humoru a velkou dávku napětí a dokázali v člověku opět vzbudit nenávist k lidskému plemenu. Noir, bahno, hnus. A kočárek. ()

kartacek

Jakob Cedergren mi ve své roli připomíná Nicolase Cage, Kevina Costnera a Václava Havla. Všem třem je ve filmu v té či oné míře podobný - bez toho knírku by ovšem podobnost nejspíše byla bývala tatam. To mám ale na mysli čistě pouze vzhled. Nicolase Cage mi dále připomíná svým minimalistickým hereckým projevem. V případě Kevina Costnera jde o příběh tohoto filmu, který mi v mnohém připomíná Tanec s vlky, v němž byl voják, kterého Kevin ztvárňoval, vyslán kamsi daleko, vlastně téměř mezi indiány. Tady je coby policista v podobné situaci, taky je vyslán kamsi daleko. No a Václav Havel mi tu nejen vzhledem pasuje taky - jak tak putuje příběhem, v obličeji se mu střídá jeden užaslý výraz za druhým, putuje oceánem inspirace. ()

hazaba

No nevím, hodně zajímavý motiv, dost depresívní, ale že bych ho vynášela do nebe, to ani ne. Částečně mi připomínal české Štěstí nebo Krásku v nesnázích. Konec se svým způsobem dal čekat. Ale ano, pokud máte rádi dánskou/severskou kinematografii, budete při sledování tohoto filmu vskutku ukrutně šťastni. ()

myc-hal

Pro mě to byl film o zločinu a trestu a o (ne)schopnosti jednice vzdorovat zaběhnutému řádu. A to se týká každého, i když vše kolem něj není zrovna tak bizarní. (FK 3.2. 2011) ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech