Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

goniss

Rozhodovala jsem se mezi čtyřmi až pěti. Pro mě osobně to byl celkem mocný příběh, který mi hodně připomínal něco co jsem já sama zažila. Líbilo se mi Anglické prostředí, doba ve které se příběh odehrával, líbil se mi Peter Sarsgaard, líbil se mi konec. Dokonalé pojetí příběhu, jednak i pro to, že skončil špatně. ()

Axident

Dám s klidným svědomím pět, protože to tak bez zrnka pochyb cítím. Skvostný, poctivý, ač nenápadný a komorní film na nijak novátorské téma, o to moudřejší a nutící k zamyšlení. Carey Mulligan a její úsměv je prostě...... Je rozkošná a skvělá. Už dlouho mě žádný mě neznámý herec tak neučaroval a nedostane-li letos Oscara za hlavní roli právě ona, ať se jde Akademie bodnout! (Ostatně - za co je nominovaná Streep? Nic proti ní, Julie a Julia je fajn, ale její potrhlá kuchařka je výkon na Oscara?) An Education není plné počítačové grafiky a modrých mimozemšťanů, jen prostých a povětšinou nudných lidiček, ale kdyby to bylo na mě, právě proto bych si ho vybral! Hodně se tu hořekuje na blbý konec... Ano, dojít k víceméně pravdivému, needukativnímu závěru, v životě, bohužel spíše se potvrzujícímu, než nikoliv, že vzdělání je k hovnu, protože štěstí závisí na ostrých loktech, hroší kůži, notné dávce křiváctví, štěstí, náhodě, kontaktech a tak dále, bla, bla, se v An Education nedočkáte... Ale mě ten slušňácký, poučný konec ve stylu "vzdělání je důležité" seděl! ()

merigieren

Jeden z dalších filmů na které se dá koukat jen díky jedné osobě, kdyby ten film neměl mě příjmnou dívku, tak by šel asi k odpadu, takhle jde o takový příběh jedné holky co studuje, pak ochutná zábavu a zjistí že vzdělání je důležitější. ()

FilmWave

Celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že hlavní postavou měl být Sarsgaardův David. Carey Mulligan jsem šestnáctiletou dívku a její dilema vůbec nevěřil a moc jí v tom nepomáhá ani scénář, plný filozofických monologů než uvěřitelných dialogů. Na druhou stranu, toto je ryze ženský film, takže by jej měla asi raději i hodnotit žena. Jako tradičně smekám před Alfrede Molinou. ()

BOURQUE

Film, ktorý je naozaj o škole života. Film, v ktorom každá postava hraje perfektne svoju rolu. Film, v ktorom sa potvrdzuje staré známe pravidlo: ten, kto pracuje odhodlane a dobre, tak toho budú podporovať a dostane druhú šancu „ľahšie“ (Olivia Williams vs. Carey Mulligan). Film, za ktorý bola Carey Mulligan menovaná na Oscara (podľa mňa zaslúžene). Film, ktorý určite raz musíte vidieť. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

hazaba

První polovina filmu víceméně nevybočuje z horšího průměru podobných snímků, nicméně druhá ji trochu napravuje reputaci. A mezi námi, je to hlavně díky Carey Mulligan, Alfredu Molinovi a skvělému scénáři. A jako třešnička na dortu závěrečná písnička. Skvělá britská angličtina a pár příjemných vedlejších postav. Ovšem zas takový zázrak to není, abych si sedla na zadek. ()

rekkky

Příběh perspektivní mladé dívky se zajímavou pointou a skvělým britským nádechem. Některé záběry jsou až dalo vy se říct umělecké a atmosféra Londýna, Oxfordu a Paříže se přímo drala na plátno. Scénář velmi nápaditý a zajímavý. Poválečné období v Británii mohlo býti nudné, ale v tomhle filmu mě neskutečně bavilo maloměšťáctví a soupeření Velké Británie s "kontinentem". ()

anatheman

Ze začátku film působí poněkud banálně. Kolikrát si říkáte - to je Jenny fakt tak naivně vylízaná? Nicméně vše zachraňuje závěr, který celkové vyznění snímku pootočí o 180 stupňů - a tím se tedy vše vyžehlí a zacelí. Hlavním tématem je hledání v kompasu životních hodnot, které je nabaleno na svět dospívající studentky. Takže jo. Čtyři hvězdy stačí. Ve snímku rovněž potěší feeling šedesátých let a velké množství hlav známých z britských seriálů či filmů. ()

Modus

Byl jsem přesvědčen, že snímků jako je tento je mnoho...Po pár dnech kdy jsem si film nechal rozložit v hlavě, jsem usoudil, že podobné filmy se rodí pouze v UK...Do půlky filmu jsem nechápal co se mi snaží film sdělit, když jsem na to přišel, docela jsem se proklínal za to že mi to nedošlo dříve...Musím ale pochválit režisérku, leč pochází z Dánska tak vystihla puritánskou Anglii pár let po válce naprosto bravůrně...Sice je to kvalitní snímek ale už jen nominace ve mě vzbudila jisté obavy, natož představa že by snímek mohl vyhrát!!! ()

Harts

přesně o tom škola života je, člověk musí být úplně na dně, aby pochopil, jak byl hloupý, učíme se zkušenostmi, jen škoda, že ti co si myslí, že jsou nejchytřejší, dělají jen to nejlepší a vše zvládají a skvěle žijí, pochopí, jak jsou naivní, až dopadnou na dno, až ztratí to, co nechtěli. Většinou už ale druhá šance jako ve filmech není. ()

Filmárik

/ spoiler / Najväčším plusom tohoto filmu je doba a prostredie do ktorého je príbeh situovaný čo ho robí mierne odlišným od jemu dejovo podobných. Samozrejme že sa to dalo natočiť aj v súčasnosti ale takých filmov vznikajú ročne tucty. Inak je Education príjemná dráma o mladej stereotipom poznačenej školáčke ktorá príliš skoro ochutnala šťavnaté ovocie dospelosti čo jej skoro bolo osudné. A práve to "skoro" je najväčším kameňom úrazu filmu a keby bol skončil práve tým skvelo vystihnutým držkopádom a nie veľkým morálnym ponaučením tak sú to čisté 4*. ()

Luczynkaaa

Po dlouhé době film, který mě zaujal:) Možná proto, že Jenny měla chvíli život, o kterým sní asi každá žena. Možná proto, že milovala Francii jako já. Ale také kvůli tomu, že hlavní roli ztvárnila má oblíbená Carey Mulligan a vydala skvělé výkony. Nezbývá mi nic jiného, než dát 5*, protože asi nemám co vytknout. ()

Stíba

Střet dvou naprosto odlišných světů a všech hodnot, které přinášejí. Od hlavní dvojice skvěle zahrané a vizuálně poutavé retro, které u mě s denním odstupem krásně dozrává. Plusem mu budiž i na dnešek pěkný sen jehož byl základem :-). ()

Porp

Fakt som si na konci filmu myslel, že je ešte len v polovici alebo aspoň v dvoch tretinách, že si pozriem, ako sa bude hlavná hrdinka topiť v následkoch svojej nerozvážnosti, pretože všetci herci hrali naozaj skvele. Mňa zaujal hlavne Dominic Cooper, ktorý sa pre takéto postavy štýlových grázlov doslova narodil. Trošku unáhlený záver zmaril potenciál tohto inak celkom vydareného filmu. ()