Jeskyně smrti

Francie, 2007, 98 min

Franck Vestiel

Thierry Pouget
  • honajz

Nějak nám ty horory, resp. sci-fi horory v poslední době upadají. I když se snaží o atraktivní moderní vzhled a klipovost. Nebo právě proto. Vzhled Eden Log má být skutečně futuristicko chladný, modré nasvícení, blikavé světlo, drsné pohledy hlavní postavy... Ale co je to platné, když celý příběh stojí za starou belu. Co divák uvidí? Nějakou postavu (až časem zjistíme, že asi chlapa), která se probere někde, časem zjistíme, že v jeskyni. Světlo bliká skutečně vražedně a je to hodně nemilé na oči a trvá to docela dlouho. Když toto utrpení skončí, jde muž chodbami, potká nějakého chlápka, kterého požírají kořeny a vykřikuje nějaké mýtické nesmysly. Pak náš chlápek, co neví, kdo je a kde je, potkává nějaké podivné týpky, směřuje přesně k východu z levelu minus 4 do levelu minus 3, týpci mají cosi jako skafandr. Pak tu zběsile pobíhají jiní týpci, co jim svítěj' oči, ale vše je klipovité, rozumějte, nevíte, kdo je kdo a co je co, jsou tu jen stěny jeskyní a nějaké hadice a divné kostky... A už nás čeká level minus dva... Potká nějakou holku, kterou drsně ojede a popovídá si s ní až na levelu minus jedna. Ale ani tak netušíme, o čem mluvili. Holka odchází... A pak přijde nečekaný konec. POZOR, MOŽNÝ SPOILER!!! Zkrátka chlápek zjistí, že je asi nějaký bývalý šéf bezpečnosti či co (celé je to pořád hrozně nejasné), že měl nějaké čtyři úkoly, které splnil (fakt netuším, jak), a že je tu nějaká kytka, která nejdřív zásobovala energií blízké město, pak asi energii dělali lidi z lidí a kytka chřadla či co, a teď tedy jde šéf bezpečnosti, nechá se kytkou napíchnout, kytka ožije a energie městu dojde - asi. Celé je to totiž tak zmatené, že to připomíná maximálně videohru, a to dokonce ani RPG hru, protože chlápek s nikým nebojuje, jen furt leze výš a výš. A objevíme odkazy na Kostku, Vetřelce, Pád do hlubin a jiné známější horory. Celkovému zmatku nijak nepřispívají ani české titulky na DVD, které někdy samy překládají zmateně - viz úvodní překlad z Bible, kterému se člověk, který tu knížku otevře na uvedené stránce, musí jenom smát. Škoda, že tak neučinil sám autor DVD titulků.(10.3.2009)

• petero

Rozhodne neskutočne nudný film, pri ktorom som zaspával i keď som bol práve čerstvo vyspaný. Nekonečné sledovanie nesympatického človeka blúdiaceho špinavými chodbami predsa musí byť niečím ozvláštnené aby to diváka zaujalo, nie len čakaním na koniec ktorý bude možno dobrý.(10.12.2008)

Buď si tento film hned zkraje zamilujete a ihned vás pohltí, nebo ho okamžitě odsoudíte a ještě 3dny poté budete uvažovat o čem to vlastně bylo. Opravdu žasnu, co jsou schopni frantíci vymyslet. Nemám rád lidi, co tenhle snímek odsoudí, aniž by se nad tím trochu více zamysleli.(16.8.2008)

Já tak nějak nevím, co si mám o Eden Logu myslet. Vůbec si totiž nejsem jistý, jestli je ten snímek hloupý, anebo naopak docela chytrý. Nejprve k formální stránce. Film má velice moderní look, dobře se na něj dívá, převládají odstíny bílé, šedé a černé, občas trochu do modra, přirovnal bych jej k taktéž francouzským Frontieres. Problém nastane, když má dojít k nějaké akčnější sekvenci. To totiž vždycky začne kameraman trpět Parkinsonem a střihač hyperaktivitou, ale na to už jsme u dnešních hororů zvyklí. Herecké výkony jsou stěží průměrné, nebál bych se říct až televizní, režie docela obstojná. A teď k tomu komplikovanějšímu, tedy k dějové lince. Mé rozporuplné pocity pramení z toho, že jsem po celou dobu sledování naprosto netušil, co a proč se vlastně děje, a byl jsem přesvědčen, že příběh ani k nějakému smysluplnému rozuzlení nespěje. Čímž jsem si film poměrně znepříjemnil a když se nakonec přecijenom něco vysvětlilo, byl jsem tím tak překvapen, že jsem se nestačil ujistit, jestli je ono vysvětlení opravdu logické. A myslím, že je zde reálné nebezpečí, že se tak stane více divákům - on totiž po více než hodině pozorování chlápka, který se z neznámých příčin pohybuje po podzemním komplexu a je konfrontován s různými kreatůrami, lidmi a stroji, jejichž důvod výskytu je také neznámý, člověk otupí. Eden Log se evidentně inspiroval mnoha jinými hororovými filmy, nelze nevzpomenout například na Cube, Descent anebo Resident Evil. Přesto nakonec působí celek docela originálně a v průběhu nepředvídatelně (jak taky předvídat, co se stane za deset minut, když nevíte, co se děje teď), zpětně mi to přijde jako stylová adaptace nějaké videohry. A nyní zásadní otázka: Líbilo se mi to? Ale jo. 60%(20.7.2008)

• Terva

Epileptické záběry na začátku filmu nevěstí nic dobrého...filmového. Jo a nikdo mně k tomu nenutí, zazní v tomto snímku!! Co to je? Love story in Racoon city? Neberu to jako pokus o umělecký film, tak tedy odpad, i ta hudba byla deprimující. Úkol splněn - mise ukončena.(12.3.2009)