Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

kubilov

Po čtyřletém toulání se se svými filmy Evropou, se velký newyorský patriot Woody Allen vrací do svého milovaného velkoměsta, aby sem mohl zasadit svojí další romantickou komedii, tentokrát opět s nějakými těmi autobiografickými prvky. Jeho hlavní postava, Boris Yellnikoff, je tak trochu magor, jehož zvláštní negativně-intelektuální pohled na život se dostává do konfrontace s prostinkou, ale krásnou vesničankou Melody a jejími výstředními a konzervativními jižanskými rodiči. Cynismem a životními hodnotami a prioritami přeplněný film nepatří rozhodně k tomu nejlepšímu od Woodyho, ale tím, že si na nic obrovského nehraje vlastně získává daleko více sympatií. ()

Hjuud

Pro mě zatim nejslabší Allen, co jsem viděl (moc jich ale nebylo :-)). Až moc zvláštní a přehnaně nereálné, i když film ubíhal a stále se v něm něco dělo. Taky mi nebyl moc sympatický hlavní hrdina. Průměr, 2 a půl * ()

adamix

Ďalšia výborná Allenovka do zbierky. Ale pozor ! Teraz sa jedná o jednu z jeho najlepších ( toto je môj názor). Film obsahuje Allenovho typického hlavného hrdinu plného sarkazmu a pesimizmu, krásnu babu Melody ako Borisovu mladšiu priateľku a jej podarenú rodinku. Borisové názory na život a lásku sú moc zaujímavé. Asi to tvrdím preto, lebo ja sám mám podobné názory ako on a asi mám aj rovnakú povahu. Film vás aj trochu povznesie, keď máte menšiu depku. Hlavný hrdina vám hovorí svoje názory, ktoré sa vám nezdajú nepríjemné, ale náučné. Je tu veľa skvelého humoru a veľa vtipných scén. Celkový dojem je dobrý a herci sú sympatickí ( aj Boris ;) ). Dávam 90%. ()

Jabcan

Tenhle film je neskutečná jízda, klasická Woodyho komedie. Larry David předvádí excelentní výkon jako vždy a ten konec byl prostě skvělej a neuvěřitelně inspirativní. Skvělá hudba celý film výborně dotváří. Whatever works ()

knotie

Woody Allen je reziserom, ktory v podstate robi stale jeden film odznova. Ma zasobu "svojich" postav, ktore rad posadi do svojho znameho New-Yorku a rad ich pozoruje ako riesia konflikty medzi intelektualnym a kulturne nizkym, laskou a smrtou. Na tieto jeho zauzivane scenerie sme si uz tak zvykli, ze jednotlive filmy sa rozlisuju v podstate iba hercami, ci vynimocne lokaciami (ako posledne Londyn ci Barcelona). Takymto sviezim nadychom mal byt prave Larry David, ktory je podla mna idealny Allenovskym protagonistom, az je sokujuce ze toto je ich prva spolupraca. Napriek tomu, ze David je pre postavu zatrpknuteho zidovskeho fyzika brilantny, nema sancu utiahnut na pleciach film, ktory je z velkej casti len recyklaciou a kolazov skorsich (a uspesnejsich) Allenovych filmov. ()

yatan

typicka Woodyovka ktora stoji na genialnej postave Larryho Davida a tam zaroven asi aj konci..aj ked sa mi paci nazor ze Boris is mind a Melodie is heart tohto filmu, skutocnost, ze Woody napisal scenar tohto filmu v 70tych rokoch a teraz ho poupravil stale nemeni nic na fakte ze tento film vam pride velmi podobny Annie Hall a dalsim z tej rady..uprimne napisem smial som sa dost..aj ked neviete tento film zaradit do dnesneho sveta a vrcholne som sa nestotoznil s postavou Randyho Jamesa (podla mna sa tam jeho postava absolutne nehodila) tak aj tak je tento film dokazom ze inteligentne romanticke komedie este nevymreli..7/10 ()

elgreco

Z pozdního – tedy současného Woody Allana bývám rozpačitý. Vlastně ho raději nevyhledávám. Tentokrát jsem plný skepse udělal výjimku a dobře jsem udělal. Bavil jsem se a nahlas smál takřka od první minuty. Kolik komedií je dnes alespoň trochu (důvtipně) vtipných? A zde je kadence vtipu (minimálně/maximálně v první polovině) naprosto smrtící tatatatatatatatatatatatatatata. Několikanásobný průstřel bránice. Jestli se Woody opakuje, pak jen v tom smyslu, že ani tentokrát nenatočil 3D akční film. Natočil zkrátka to, co umí nejlíp. Jo, není nad starou školu. Navíc… není to jen vtipkování…, není to ani žádné jen sarkastické mourosovství… Spíš něco jako Woodyho Invaze barbarů – tj. sympaticky skeptický názor na (současný) stav světa. Zapšklostí soustružený výraz, ale ještě ne srdce. A navíc nabízí i řešení, kterým není hedonismus, jak sugeruje tradičně nepřesný český název, ale snášenlivý, nevážný (tudíž nekorektní, ale člověčí) liberalasmus: Žij a nechej žít, všechno plyne, chtít mít nad něčím moc, vnucovat pravidla? Blbost. Buďme rádi za ty dny štěstí, co nám jak vrabcům osud nadrobí, ani na ně nemáme nárok, tak proč si je nechat kazit předsudky… Ne „užívej si, co to jde,“ ale nebraň svému štěstí. Co na tom, že i Woodyho hrdina (bývalý hráč amerického fotbalu) Boris na konec jedné z těch chvil, na jejíž stálost si už zvykl, reaguje pokusem o sebevraždu. Stejně jako se o ni pokusil, když jeho „štestí“ trváním okoralo. Štěstí nás holt opouští příliš brzy, a drží-li se nás, opouštíme my je. Jde to jinak? I Woody doufá, ale nevěří. Hoře z rozumu. A pozor! přes má vážná slova je to především zatraceně vtipný film! (A další ze skvělých poct hlavnímu městu svobody a kultury New Yorku. Když jsem na blogu kámošky četl, jak fascinovaně zírala na sousedské basketbalové utkání hiphopovejch černochů s chasidskejma židama… To je asi ten nejsymboličtější obraz Woodyho NY, jakej můžu nabídnout.) Larry David v hlavní roli je skvělý a „sice“ dost Allanovský, ale navíc dodává to, co by Allan už kvůli věku, a i kvůli fyzické konstituci věrohodně nezahrál – jistou agresivnost osiny v zadeli. Přeci jen, pětasedmdesátiletý Allan by už oknem z ničeho nic neproskočil, a i kdyby… působil by směšně (roztomile) a to pravděpodobně nechtěl. Nebyl by to ten pocit, který chtěl vzbudit. Tohle je totiž vážný film. Když někdo natočí něco jako „testament“ a dokáže přitom být hlavně vtipný a nepatetický, když to dokáže natočit tak, že si říkáte: jen další film v řadě, tak nezbývá než zasalutovat. Téměř "pětkový" film. Díky moc Woody Allane za ten pocit a za všechny ty filmy všechna ta léta! I díky Vám je svět snesitelný. (Říkám do foroty. Protože Woody to tady čte, sice neumí česky, ale alespoň si může představovat samé poklony, i kde nejsou.) P. S. Škoda, že ve filmu nebyla žádná scéna z koncertu skupiny Anální svěrač – fakt by mě zajímalo, co hrajou. Myslim, že to bude něco jako: http://www.youtube.com/watch?v=7-NOZU2iPA8&feature=related (i když to spíš Melody poslouchala, než odjela do NY) P. S. S. Koho by napadlo, že se Woody bude kdy odvolávat na Coppolovu Apokalypsu. A Horror. () (méně) (více)

HrrrOch

Je to prostě starý dobrý Allen. Vkusná konverzačka, u které se pobaví snad jakýkoliv divák. Líbí se mi, jak Allen dovede být nepředvídatelný v tom, co se stane v příští chvíli. Nastaví si hromadu klišé, které celou dobu boří a boří, ale stejně to všechno dospěje do happyendu. I přes dva pokusy o sebevraždu, u nichž jsem se opravdu hodně pobavil :-) ()

GoldenGecko

Allenova dramata jako Match Point, nebo Kasandřin sen nemají chybu. Komedie Woodyho Allena jsou taky výborný. Ale tenhle romanticko-komediální snímek kořeněný cynismem, ironií a Allenovským nadhledem, mě vůbec ale vůbec nenadchl. Zkrátka upřednostňuju filmy ze života, který zobrazujou jak to prostě je, ale tohle byla spíš taková kýčovitá pohádka. Nazbývá mi teda, než se těšit na dalšího Allena. ()

Blazis34

Užívej si, co to jde mi přijde docela špatný název pro tuhle "komedii". Boris žije spíše skeptickým a pesimistickým životem a moc si ho neužívá. Řídí se svými zvyky a rituály a těžko mu něco rozmluvit. Přesto je to velice zajímavá filmová postava, která má v dosti případech i pravdu s realitou. Za její ztvárnění chválím skvěle hrajícího Larryho Davida. Přišlo mi to jako nízkorozpočtový film se spoustou dialogů u kterého si chce divák odpočinout, ale děj mu to neumožní. Pořád se řeší nějaké problémy lidstva, vztahů atd. Možná i Woody Allen to tak chtěl, to mi nevíme. Ještě jedna věc se mi docela líbila a to jsem viděl po dlouhé době, že herec přes obrazovku či plátno, tak trochu komunikuje s divákem. Je to zajímavé a určitě né špatné. Přes mnoho kladů tam vidím i zápory a to, že to byla místy i trochu nuda. Dávám 60% - tři hvězdy. ()

Demoiselle

Ten pán se mi až moc podobá. Nesnášenlivostí myslím. Sympatická komedie, dobří herci a NYC. Chtěla bych poznat takového mentora :) ()

sliziakkk

Film som si užíval od začiatku až do konca a tých 92 minút ubehlo ako voda, hlavne vďaka Evan Rachel Wood, ktorú mám velmi rád a teraz ma o tom ešte viac utvrdila. Tak isto príjemne pôsobil aj Larry David. ()

raider.minoo

Další z Woodyho nahořklých komedií a opět další scénaristický poklad. Velmi mě potěšila Evan Rachel Wood, ale problém jsem měla s Larry Davidem - většinou se snažil kopírovat styl samotného Woodyho, ale pak do toho místy začleňoval něco ze sebe a moc mi to k tomu nesedlo. Škoda, že už samotný režisér nehraje. ()

PetrJulian

Nejzábavnější Allenův film, jak tvrdí distributor DVD, to určitě není. Tím asi už navěky zůstanou (aspoň pro mne) Darebáčci. Po nějaké době jde však o Woodyho, jak ho známe, i když tentokrát jeho typickou postavu hrál někdo jiný. Ale i Larry David byl přesvědčivý. A Evan Wood? Tu bych si dal líbit :) ()

hippiesak

dlouho jsem se tak upřímně nenasmál :) skvělá komedie, zvláštní styl filmu, ale kvalitní film... Ty Borisovi hlášky nemají chybu - chci být jako on: nemít rád lidi :) ()