Ip Man

• Hongkong Ye Wen (více)

Arachneuss

Choreografie soubojů na úrovní Matrix. Vizuálně taktéž na jedničku a herecky velmi příjemné. Co mne bohužel odrazuje od maximálního hodnocení je (alespoň pro mne) nulové emocionální hnutí mou osobou. Příběh je sice založen na "skutečných událostech" (všimněte si úvozovek), i přesto se scénář nevyvaroval často hloupých dialogů a hlavně scény, jenž by normálního člověka dohnaly k slzám, mne nechaly naprosto chladným. Pokud ale máte chuť na pořádnou kung-fu akci, které k dokonalosti brání pouze příběhová linka, Ip Man je stoprocentní volba. P.S. Zmínka o Bruci Lee na konci potěší. ()

Flipnic

Absolutní bomba v oblasti "martial arts" filmů!!!! Jeden z vůbec nejlepších bojových filmů a jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy v životě viděl. Do TOP 20 by se určitě vešel ... Mistr Miyamoto Musashi, mistr Masutatsu Oyama, mistr Huo Yuanjia, mistr Fei-Hunga, mistr Morihei Ueshiba a mnoho dalších nesmrtelných osobností východních států, kteří se zasadili o rozvíjení a rozšíření bojových umění po celém světě, stejně jako šíření jejich filosofie ... v neposlendní řadě to byl také mistr Ip man (1893 - 1972), který učil jako mladého žáka další velkou martial arts osobnost moderní doby - Bruce Leeho. Všichni do jednoho se vyznačovali jednou základní vlastností, v tom, co dělali, v tom, pro co žili, v tom co učili, byli nejlepší. Po pravdě řečeno od Musashiho po Bruce, jednalo se o bojovníky, kterým šlo často bezprostředně o život (nebo jejich blízkým) a zřejmě to jim dávalo neuvěřitelnou sílu, energii a rychlost zpacifikovat jakéhokoliv nepřítele. Film Ip man k mé obrovské radosti nezapomněl na výraznou osobnost čínské historie, zakladatele jednoho z kung fu stylů a velkého učitele, který, jak se uvádí, byl v podstatě až do své smrti v boji neporažen ... Filmaři si pak nemohli vybrat nikoho pro mne vhodnějšího, než je "ďábelský" a charismatický herec a kaskadér Donnie Yen (Flash Point, Zóna smrti či Sedm mečů). Film a Donnie v podstatě splnili moje očekávání, až nakonec předčili. Je tu totiž pár již klasických filmů o výše zmíněných hrdinech, takže bylo s čím srovnávat. Fighter in the Wind (2004), Obávaný bojovník/Fearless či Once Upon a Time in China jsou ty nejlepší z nich. Absolutní martial arts skvosty. Každopádně "Ip man" je pro mne všechny předčil. Úžasná výtvarná stránka, úžasná pochmurná atmosféra, dostačující herecké výkony a pak samozřejmě souboje. A souboje-"fighty", to je kapitola sama pro sebe !!! Absolutnáí masakr a mazec jsou dětinské pojmy na to, co tady Donnie předvádí. Ip man v jeho podání je absolutně neporazitelný, jeho typická technika rukou, rozvaha a neuvěřitelná rychlost nedává šanci žádným protivníkům. Při soubojích v japonském karate "dojo" jsem chrochtal blahem. Zde nádherně byl vidět střet lehkého a variabilního čínského kung fu s tvrdým a nekompromisně válcujícím japonským karate. Scéna, kdy si Ip man vydupe souboj s 10ti protivníky mi vzala dech (...vzpomněl jsem si na Sora-te baka ichidai (1977), kde Sonny Chiba bojoval na začátku jako mistr Oyama proti stovce nepřátel ...). A pak už jsem lapal po dechu až do konce, abych skončil v totálním adrenalinovém orgasmu, kdy Ip man bojuje na náměstím s mistrem karate a místním generálem vojenských jednotek. Pro tyto bojové scény žít a umřít a nezapomenu srovnat fighty ani s (dosavadním) "králem" všech bojovek Tom Yum Goong (2005) a jako film samozřejmě Tonnyho "frašku" Ip man daleko předčí, ve fightech se mu téměř vyrovná. Film si občas vypomůže nějakým tím drátem a střihem, ale i tak je to nevídaná (opakuji nevídaná!!) podívaná!!! A to zejména pro zaryté příznivce honkongských "kung fu mlátiček" od 70. let, protože toto je "kung fu" mlátička a zároveň pocta "kung fu mlátičkám. Nejlepší jakou jsem kdy viděl!! Byl jsem nadšen a byl jsem dojat!! (fotografie Ip mana s Brucem Lee na konci filmu mile potěšila ...). () (méně) (více)

Shit

Pokud se Donnie Yen tváří drsně a trestá všechny, co někomu něco udělaj špatnýho, tak si neni šance vůbec na nic stěžovat, protože Donnie tam všechny masakruje neuvěřitelně hustě a jeho superrychlý ruční komba sem sledoval s otevřenou tlamou a podporovanej je ještě perfektní choreografií a dokonale vychytanou kamerou. Jenže jakmile se film věnuje něčemu, kde se musí Donnie byť jen pousmát, tak je po prdeli, hodnej taťka učitel na něj prostě nesedí a nikdy nebude a pokud se do toho ještě Wilson Yip snaží vyprávět drama o utlačování číňanů zlejma japonema, tak je konec se všema nadějeme, že to bude jeden z nej akčních filmů posledních let. Mimoto se nejedná ani o moc kvalitní drama, všechno je takový až moc prvoplánový, jednoduchý a nesmyslně poslepovaný, vlastně ani nechápu kde to vzalo takový hodnocení (92%), asi to ještě půjde hodně dolu ()

Blizzard

Nikdy mě nepřestanou udivovat filmy o bojovém umění, po výborném, ale trochu moc americkém snímku Fearless, kde se již tradičně hlavní role zhostil Jet Li, je tento film s Donnie Yenem lahodným překvapením a dalším dílem do sbírky nejlepších filmových počinů za rok 2008. Už od počátku jsem byl velmi zvědavý, jak se Donnie Yen své role ujme a nejen, že jsem po zhlédnutí filmu nebyl zklamán, ba naopak, byl jsem přímo nadšen. Děj je zasazen do období před 2. světovou válkou, kdy Japonsko okupovalo Čínu. Příběh nás zavede na stopu mistra bojového umění Wing Chun do městečka Fo Shan, kde Ip Man žil a jako aristokrat většinu svého času věnoval zdokonalováním svých technik. Přišla však válka a nastala doba japonského teroru. Mistr se musel vzdát svého panství a pracoval dokonce jako chuďas v uhelném dole, aby uživil svou rodinu. Film nám ukazuje Ip Mana jako skromného člověka, který se svým chováním řadí mezi obyčejný lid, na nikoho se nepovyšuje a své bojové schopnosti používá s rozvahou a spíše na obranu. Zde si vybavuji souboj v jeho domě s nafoukaným Jin Shan Zhaem, který jej přišel vyzvat, poté co spráskal všechny mistry ostatních škol ve městě doslova jako psy. Ze začátku sice odmítl, ale nakonec ke střetu stejně došlo, jeho žena ho však varovala, ať doma nic nerozbije. Jeho styl, respektive oponentova neschopnost zapříčinila rozbití vázy a po chvilce přijel jeho syn na vozítku a pronesl: "If you won't attack, all the things in the house will be broken." a zase odjel. Jsou zde tedy i ty vtipné momenty, z počátku se jedná o hravou akci, s příchodem války však postupně přituhuje a film se mění v drama, ve kterém už jde o boj na život a na smrt. Obzvláště, když se na scéně objeví japonský generál, který sice ctí tradice a libuje si v bojovém umění, ale má u sebe despotického zástupce. Mít německou uniformu, hned si řeknete fašista. Choreografie bojových scén je výborná a nejeden souboj si náležitě vychutnáte, např. boj o pytel rýže s deseti protivníky najednou je vynikající. Potěšující je také to, že tento film není jen tupou mlátičkou, ale příběhem o jedné legendě historie, u které se učil i samotný Bruce Lee. Obraz, kamera, střih, pěkná hudba (Kenji Kawai), všechny tyto aspekty jsou prostě na vysoké úrovni. Pro milovníky bojových umění je Ip Man záležitost opravdu lahůdková a i když přišel skromně, odešel ve velkém stylu a zase o něco víc překonal své předchůdce. (9/10) ()

kitano

Lepšie to už dopadnúť hádam ani nemohlo. Samozrejme, čo sa týka histórie, je to silno zromantizovaná a zmytologizovaná verzia toho, čo sa naozaj stalo, ale tak to má proste byť. Je to predsa film o národnom hrdinovi a do takýchto vecí nejaký ten pátos proste patrí. Ba je priam nutný. A že sa to v tomto prípade podarilo namixovať prenáramne. Režisér film postavil na overenej formulke. Čínsky hrdina-japonský votrelci-kopec akcie. A za pomoci svelo dávkovaného heroizmu, drámy (tj pátos) a akcie vykuchtil film, ktorý je vo svojom obore dokonalý. Ip Mana budete milovať. Budete milovať jeho ležérnu polohu, budete ho milovať ako starostlivého otca, budete ho milovať ako hrdinu. Z hláškou "I am only a chinese man" sa Donnie už definitívne zarezal hlboko, hlboko do môjho hongkongského srdca, hneď vedľa takých borcov ako sú Sammo Hung a Yuen Biao. Apropo Sammmo Hung. Ten robil bojovú choreografiu. Spojenie Yen a Hung vyústilo do jedných z najúžasnejších bojových scén aké boli kedy natočené. A to či už ako súboje lahodiace oku, alebo ako nádherná ukážka umenia Wing Chun. Veru, lepšie to už dopadnúť hádam nemohlo. Ip Man dokonca predčil moje očakávania. (10/10) ()

• Jako choreografové akčních scén se na filmu podíleli Sammo Hung Kam-Bo, Samma Hung i Tony Leung Siu-Hung. (Vojcl)
  • Název bojového stylu Wing Chun v překladu znamená "Věčné jaro". (J*A*M*B*O)
  • Je známo, že Ip Man byl závislý na opiu. (MiCM)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz