Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Severní Afrika uprostřed 2. světové války. Major Donald Craig z britských pozemních sil je v roce 1942 zachráněn ze zajetí skupinou židovských bojovníků a dopraven na velitelství plukovníka Johna Harkera. Ten mu vysvětlí, že ho jako experta potřebuje pro misi, jejímž úkolem je přejít libyjskou poušť do Tobruku a zpomalit postup nacistů tím, že vyhodí do vzduchu Rommelovy zásoby paliva. K tomuto úkolu je vytvořena devadesátičlenná společná jednotka britských speciálních sil a německých židů. Mají v plánu proniknout do Tobruku jako německý konvoj s britskými zajatci. Skupině se během cesty podaří těsně uniknout několika střetům s nacisty i italskými jednotkami. Když se ale podaří utéct dvěma zajatým nacistickým vyzvědačům, uvědomí si Harker s Craigem, že mají mezi sebou zrádce. (TV Nova)

(více)

Recenze (33)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jsem génius na to, co se mělo udělat." Tak to já taky a navíc se umím skvěle orientovat v ději. Tento je snadný - Kanadského majora, zatčeného spolu s italskými zběhy, unesou Francouzům němečtí Židi z britské armády. Jak prosté. Pak se trošku zamotá, hodně se přemisťuje, tak nějak se klame tělem a dost to bouchá. Za mě to znamená přiměřenou spokojenost, i když zrádce byl od začátku tak křišťálově jasný. Na druhou stranu mě rozhodně zaujal kapitán Bergman s plamenometem, hláškující odsouzenec Alfie a závěrečný rozhodnutí plukovníka Harkera bylo hodně chlapácký. Tak je správné, tak to má být, dovolte mi odejít. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Standardní válečný velkofilm plný akce a mrtvol. Trpí nešvary doby, v které vzniknul. Vojáci v ohrožení života nejsou vyděšeni a frustrováni. Vtipkují aby pobavili diváka. Dále scéna: Vojenská čest mi velí ... a je mrtvej. No a další nerealné kraviny. Milník je na sever 2 kilometry na Sahaře, má velikost 70 cm. Agenti ho najdou bez potíží v noci. Patrně zároveň senzibilové. Vzhledem k parádnímu rozpočtu se na to ale koukat dá. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se včera v den výročí osvobození (už je to 74 let) rozhodl svátek uctít nějakým válečným filmem. V knihovně jsem sáhl po DVD s filmem Šifra abych si cca 20 min před koncem vzpomněl, že jsem ho už viděl, což jsem si následně ověřil tady na CSFD u svého komentu... Proto jsem dnes uvítal, když TV Nova dávala film, který jsem doposud neviděl a který sliboval mnohé. Pravda, v sedmdesátkách se točilo lecos i spousta špageti válečných filmů italské provenience jejichž kvalita kolísala velmi často kolem odpadu, ale také se natočilo lecos slušného. A hlavně, stále byla k dispozici leckde dobová technika. A tak jsem se pohodlně usadil u úvodních titulků Tobruk a těšil se na válečnou jízdu alespoň dneska. No jízda to byla... Děj je naprosto neuvěřitelně vystavěný do tak debilní zápletky, že už to snad komplikovaněji ani vymyslet nešlo. Herci byli fajn, ale ta technika.. ! Všechno americké. Od náklaďáků (poválečných), po čtyřče M45 Quadmount, tanky Patton, halftracky M3A... vše samozřejmě v německé kamufláži. Nejvice mě dorazilo, když jeden z hrdinů ladil u M3A karburátor a druhý hrdina koukaje mu pod ruku říká ,,no jo, motory ty Němci umějí'' to už se mi před očima začala tvořit různobarevná kolečka... A tak je to celý film. Vlastně jediným autentickým strojem byl ten útočící Tomahawk RAF. Závěrečná bitka byla velkolepá, hlavně pyromanům musel při ní vystoupat tlak natolik, že by rtuť tlakoměru vystříkla až na strop. Triky byly poplatné své době a v podstatě se tohle válečným filmem vůbec nazvat nedá. Spíše akční kapslíkovou záležitostí odehrávající se za války. Osobně jsem moc nečekal, ale z tohohle jsem celkem zklamán. Ten třetí zapálený benzínovod dávám jen z úctky ke stáří tohoto snímku. * * * ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Valecny Tobruk je vdecne tema a uz jsem si myslel, ze tohle bude jen dalsi verze Sahary, coz se nastesti nepotvrdilo. Fiktivni pribeh o utajenem utoku na palivove nadrze v Tobruku byl zajimavy a vyuziti nemeckych zidu ve sluzbach Jejiho velicenstva rovnez. Peppard se svym hranym nemeckym prizvukem mile prekvapil, naopak anglani byli dost takovy moc anglansky a spiona jsem odhalil hned, bylo trapny, ze na to nikdo z nich neprisel. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Ne nadarmo byl Tobruk rozhodující bitvou v Africe. Rommel už nikdy později nezískal takovou převahu, jako měl před Tobrukem. Dá se říct, že jestli si Hitler vylámal zuby na Stalingradu, Rommelovi je vylámali u Tobruku. Závěrečná čtyřicetiminutovka je absolutně úchvatná bojová scéna. Než se to ale ze začátku rozjede, tak to chvíli trvá, ale pak je to úplně nádhernej představitel rodiny válečných filmů. Rocka Hudsona jsem znal už dřív, ale nikdy jsem si nedokázal spojit jméno a tvář. Samozřejmě se Amíci nevyhnuli aji několika historickým blbostem, jako třeba: Všichni víme, co nacisté vyvádějí. Na jeden takovejhle motor je potřeba 200 židů. atd. Právě že nikdo netušil, co se s židy a poláky a cigány a vůbec všemi ostatními děje. To všechno objevili až po válce, a v poválečném období také vzniklo nové slovní spojení - válečné zločiny. Ještě jedna taková maličkost. To, že všichni vojáci, kteří budou lapeni s oblečenou uniformou nepřítele budou popraveni není žádná Hitlerova novinka. To už bylo i v R-U armádě, a popisuje to skvěle Hašek ve Švejkovi. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Místo dobové vojenské techniky je ve filmu použita až poválečná. Objevují se tak například tanky M 48. (dydy79)

Související novinky

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (více)

Reklama

Reklama