Rozkaz

• Finsko Käsky (více)

Evropa je v roce 1918 zničená první světovou válkou. Ve Finsku řádí občanská válka. Sociálně-demokratičtí "Červení" bojují proti "Bílým" silám konzervativního Senátu. Když se voják Aaro Harjula vrací z Německa, připojuje se k vládnímu vojsku, ale záhy je svědkem surových znásilnění a hromadných poprav. Jeho víra je otřesena. Náhodou potkáva jednu revolucionářku a jeho život se obrácí vzhůru nohama. (oficiální text distributora)

Heraldika

Film s typickou severskou atmosférou, která dokáže krásně mrazit, jen pro mě trochu moc hluchých momentů v druhé polovině. ()

Pttak

Zase jedno z těch syrovějších dramat. Nebýt těch dlouhých užvaněných scén uprostřed, které zbytečně prodlužují stopáž a docela nechutné homosexuální scény, tak dám 5 hvězd. Jinak vcelku chladný a tvrdý film s nečekanými zvraty přesně podle mého gusta. ()

kolemjdouc

jednoduchý děj a opět jeden z těch když se tam pustí Němci potom je to o sexu všichni se všemi.Čekala jsem jinou rovinu :víc akcí než zdlouhavá chůze sem tam lesem,šmírování.Ale trochu to zachránil Vauramo v roli Hajruli .Každá válka je hnus ()

lucijelucije

No absolutně nevím, co mám o tomto filmu myslet=) Vlastně se tam nic neděje a přitom je to příběh plný zvratů, rozhodnutí, a obětování..nevím myslím že velkolepé dík patří herci kterému bych věřila, že je největší blázen na světě=) takže Eero aho to snad i zachránil..vážně smíšené pocity..přesto však ne špatné.. ()

mira007

Válka je hnus a já čekal nějaký válečný film, ale dostalo se mi komorní vysoce psychologické drama o čtyřech postavách. Velice syrové seversky chladné, ale vtáhlo mne to do děje, ale čekal jsem nějak něco víc a proto dávám tři hvězdy, ikdyž ten konec byla na tom asi ta nejlepší trochu pozitivní tečka ( žádný americký happy end ), díky čemuž jsem uvažoval i nad čtyřmi hvězdami. Hlavní hrdinka Pihla Viitala je teda sexy kost, to se musí nechat. ()

husokachna

I když jsem nikdy žádnou nezažil, vždycky jsem tak nějak tušil, že za války si člověk hodně zasouloží...byť třeba nedobrovolně. Ale vážně, krásná ukázka toho, že jde za babku natočit válečný film, který nepůsobí nechtěně vtipně a lacině. S tou válkou to tady sice není zas tak žhavý a spíš se jedná o pohled na chování lidí v krajních situacích. Mě to donutilo jít na wikipedii a dostudovat si ten kousek evropské historie, o které jsem ve škole neslyšel. Pro mě silné tři, nebo slabé čtyři, vyberte si. ()

percival

lec neznam knizni predlohu, nemohu posoudit, nakolik se ji film podrzel, nebo zda sel vlastni cestou. nicmene severska dramata ja muzu, zvlast kdyz maji tak podmanivou atmosferu, k tomu velmi uveritelny blaznovsky vykon Eera Aha a stylove natocene eroticke sceny, ktere me hodnoceni 4,5* zaokrouhluji nahoru... ()

Narciska

Prostoupí vás napětí na pozadí krutosti války a krásy přírody. Ševelení větru, šumění moře, zpěv ptáků a mraky na modré obloze zhmotní tu tenkou nit života, jež nemůže být zpřetrhána válkou, ani silným hnutím v lidských srdcích. Vše zaniká a vše přetrvává. Finština tomu dodává neopakovatelného kouzla, díky kterému tají ledy a voda nového života prosakuje vaším krevním řečištěm až v nitro vaší duše. ()

WillyMarks

Těžko se hledají slova, jak slušně popsat tento finský snímek. Je to drama jak má být, má neuvěřitelně silný příběh, nádhernou hudební stopu, je dobově zvrhlý a dokáže upřít divákův zrak. Příběh jednoho jediného slušného vojáka, který se postaví na stranu spravedlnosti a doslova udělá pro to všechno, či pro tu krásnou ruskou děvku? Snímek naplněn zajímavým poutem, láskou a oddaností ke svému lidu. Finské mistrovské dílo, které si zaslouží pozoronost. Chladné severské klima prostě umí točit filmy, dramatické příběhy obvzlášť!!! Spokojenost 77% ()

agassi68

Severania vedia ako variť filmovú kašu. Neskĺznu do pátosu, radšej prikorenia viac a na záver vám nechajú nádej, aby ste si to náhodou nehodili ako niektorá postava z filmu. Vojna je sviňa v každom štáte.. ()

Adiemus

Musím oponovat hygienikovi, že něco takového by žádný Středoevropan nenatočil. Během sledování filmu jsem si několikrát vzpomněla na Kachyňův (a Procházkův) Kočár do Vídně. Samozřejmě, že nemá cenu srovnávat český les a finskou přírodu, ale v příběhu jsem našla dost styčných bodů. ()

DJ Kritik

Na začiatok len niečo málo z histórie. Začiatkom 20. storočia v 1905, Rusko prehralo vojnu s Japonskom následkom čoho prebieha v Rusku revolúcia, ktorá sa šíri aj do susedných krajín. Vo Fínsku vzniká Sociálno demokratická strana a rozpútal sa boj o moc. Na jednej strane stoja /White Guards - Suojeluskunta / Biela garda podporované Švédmi a Nemcami a na druhej strane /Red Guards - Punakaarti / Červené gardy podporované Rusmi. Medzi nimi bolo okolo 2 000 žien. V apríli 1918 sú Červené gardy porazené a mnohí z nich sú popravení. A práve v apríli začína tento príbeh popisujúci osudy jednej z nich. " Aprílové slzy" je film o tom, ako sa víťaz správa k porazeným, ale je to najmä film o vojakovi, ktorý sa snaží postaviť nepriateľa pred riadny súd. Čo všetko dokáže urobiť človek keď mu nie je ľahostajný osud iného človeka. Tento film je sondou do pocitov. Je pretkaný erotikou a krutosťou. Jeho účelom nie je súdiť, ani ozrejmovať dejiny, ale poukazuje na situácie, ktoré sú všeobecne platné. Myšlienka z filmu: " - Sľúb mi, že sa vrátiš. - Sľubujem.".... ......... ....... ..... ..... ........ ........ ....... .......... ........... ....... Akcia: **** Historičnosť: *** Erotika: **** Dramatičnosť: **** Vtiahnutie do deja: ***** Realita: *** ()

jafuska

v tomto filmu se děje strašně moc zajímavých věcí, nejen válka Červené gardy, i když po pravdě doted jsem netušila, že něco takového existovalo, ale vše do sebe zapadalo, ani jedno hluché místo v tomto filmu nebylo, a konec vyvrcholil jak měl, pro mě žádné zklamání, spíše naopak. Určitě doporučuji se na tento film podívat ()

dzberry

Severní vítr je krutý, počítej, diváku, s tím... Finďourem tam kdekdo natřásá možná až příliš, ale co naplat, válka je válka, že... S představitelkou hlavní rekyně bych vydržel saunovat během polárního dne od rána do večera. Dobré... Zatraceně dobré. ()

gicous

Jeden idealistický voják, obklopený spoustou vlků, jenž se vynořují v době válek z řad obyčejných občanů. Voják ochotný obětovat vše ve jménu lásky, zkažené, pokroucené a znetvořené válečnými hrůzami probíhajícími v celé zemi. Láska se v tomto filmu vymyká obvykle zažitým filmovým zvyklostem. Možná je o to více posunuta blíže ke každodenní realitě, která není příliš radostná a hřejivá, a jenž v době války dosahuje nejzašších mezí, ať již kladných tak i záporných. Rozkaz nabízí nejpůsobivější momenty na svém začátku, který je tvrdou divackou ranou, protože se nebojí ukázat ty nejhorší zločiny. Postupně se film mění z válečného dramatu v psychologickou hru se zřejmými homosexuálními podtóny, které vrcholí v samém závěru. Zřejmě tento rozpor zapříčinil mé průměrné hodnocení, protože se mi nepodařilo přeladit mezi zmíněnými žánry. Nicméně i přesto můžu Rozkaz doporučit. Přesně zvolený herecký ansábl, krásná kamera a prvních třicet minut Vás donutí tento film dokoukat až do úplného konce, ať již je jakkoli rozporuplný. 6/10 ()

backi

Sonda do hlbín viacerých duší tvrdo poznamenaných ničivou občianskou vojnou. Oceňujem vybičované charaktery na ostrie noža. Morálka sa s divákom hrá na skrývačku, aby ju v závere predsa len (viacmenej úspešne) chytil. Psychológia postáv zvládnutá na jednotku. Včera Raja 1918, dnes Käsky...Brilantný severský zážitok a jeden vyšinutý Hallenberg. Bravo. ()

pafka

Pomerne silne drama z konce vlastenecke valky. Peclive zahrane, paradni. Necekane zvraty, deje vcelku hodne. Prekvapeni. ()

xpaja

Námět je zajímavý a pro mnoho lidí, co netuší o o Finské občanské válce, může být ještě o něco zajímavější. Žánrově jde o zajímavý mix válečného filmu, dramatu a romance s nemalým množstvím sexuálních scén. Ústřední myšlenkou prolínající se celým filmem je pak Aaroův smysl pro spravedlnost a touha po zachování lidské důstojnosti v kruté době. Po technické stránce není filmu mnoho co vytknout. Kamera je působivá, hudba přijemná. Trošku mi ale vadil závěr, který byl možná až zbytečně dotlačen k dojemnosti. Dávám --- == 76 % == --- ()

solisoli

Veľmi hlboká analýza troch ústredných postáv drámy v prebiehajúcej občianskej vojny vo Fínsku. Dobre rozpracovaný dramatický dej, pôsobivé herecké výkony, kde všetci podali to čo si myšlienka požadovala. Určite sa oplatí pozrieť toto dielo, ktoré zatiahne diváka do deja, kde je zložité rozpoznať rozuzlenie a hlavnú pointu, ktorá poukázala na jedno. O čom ta občianska vojna vlastne bola a všetky sú. Ako vždy. O bezhraničnej moci hlupákov, darebákov, voči normálnemu bezradnému mysleniu. ()