Dluh

• USA The Debt (více)

V roce 1965 trojice agentů z Mossadu, Rachel, David a Stephan, má ve východním Berlíně splnit obtížný úkol. Je třeba postavit před soud nacistického zločince přezdívaného Chirurg z Birkenau. Nebezpečná akce zdánlivě končí ve chvíli, kdy je válečný zločinec při svém pokusu o útěk zastřelen. Rachel, David a Stephan jsou poté oslavováni jako hrdinové. Veřejnost však nezná celou pravdu. Ta se začíná ozývat o třicet let později, kdy vysloužilí agenti stále trpí pod tíhou dávného tajemství. Zavázali se nikdy neprozradit, co se tehdy v Berlíně odehrálo. Stále mají status národních ikon, Rachelina dcera dokonce o jejich misi napsala knihu. Jednoho dne přichází muž, který o sobě tvrdí, že on je tím, po kom kdysi pátrali. (TV Nova)

MI-380

Zajímavé téma, výborné herecké výkony. Metoda postupného odkrývání pravdy trochu drhne na nepravděpodobném úkrytu hlavního (mimořádně odporného) padoucha. Reálie NDR šedesátých let skoro přesné, jen některé trabanty a wartburgy byly vyrobeny až o deset let později, naopak podkrovní byt působí dojmem, že právě skončilo válečné bombardování. 70%. ()

Autogram

Pravda. Vyjsť s pravdou von sa tu zdá dôležitejšie, ako celá snaha o spravodlivosť. Keby sa film nehral tak veľmi na hru s pravdou a viac sa venoval špionážnym veciam, mohlo to byť o hviezdu viac. Parádna je scéna únosu a prepadnutia pri ženskom vyšetrení. A muž v tom prípade nie je násiník. –––– Prečo myslíš, že stačili štyria vojaci, aby odviedli tisíc Židov do plynovej komory? ()

manonfire

Film relativně originálního příběhu a kvalitního obsazení v závěru znásilněný do prdele nohou v holině nějakého dementního vidláka. 60% ()

Daddko

Nemám rád fiktívne filmy, toto bolo niečo na tému Mengele a jeho únos ktorý sa samozrejme nikdy neuskutočnil. Potom je z toho zlátanina s ešte horším koncom. Mosad mal nepochybne výsledky, nepomerne viac úspešných ako neúspešných (napr. tzv. Lillehammerská aféra ktorá pobúrila aj chladných Nórov). To nemohli vyprodukovať niečo na základe skutočného príbehu? Zaujala len historická otázka prezentovaná vo filme SS doktorom : Ako je možné, že deportácie Židov boli bez odporu a odvahy brániť sa. Zatiaľ som odpoveď (mimo nevedeckých) ani v literatúre faktu ani vo filmoch s tématikou holocaust nenašiel. Asi nevysvetliteľné s tým potencionálom čo pred WWII mali. ()

ZkuKol

Retro-thriller se silným příběhem! Madden si dal opravdu záležet na hercích, dialozích, stylizované kameře i prostředí. Jen asi chtěl dát snímku trochu moc násilně přesah a zabil v něm žánrové kvality. Prostě místo, aby film v divákovi rezonoval tak nějak přirozeně a mimochodem, tak mu v určitých chvílích schází tempo, trochu akce, emoce, občas se popisuje víc než zdrávo, občas se ke škodě nedoříkává, to co by zajímalo. Ale to nic nemění na tom, že takovéhle filmy se dostávají k realizaci jen zřídka a je škoda je minout, protože pořád jde o nadprůměrný zážitek s velmi zajímavým námětem. Chytat nácky ve východním Berlíně není med, ale ještě je z něj dostat, to je jiné kafe... 70% ()

insurgentes

Je to opravdu strašný morální problém, když se nám nepodaří někoho odpravit tak, jak jsme si představovali. Nevím, co je hrdinského na tom, být vrahem. Když má někdo žaludek na tohle, mohl by ho mít docela dobře i na to, že ho jako vraha oslavují, i když jím ve skutečnosti není. Tím pádem nějaké hlubší poselství se nám tu vykrátilo na veličinu limitně se blížící nule. Sory. ()

LuciusWlk

Přesto, že jde o kvalitní psychologicko dramatický snímek, je až moc přeemotivovaný. Což je trochu hodně v kontrastu s drsnými metodami agentů mosadu. Závěr je už jen třešnička na dortu. Poněkud pohnilá ovšem. ()

Lukoboss

Docela mě to zklamalo. Prostě jsem čekal něco jinýho, přestože Dluh nebyl vůbec špatnej. Zní to divně? Možná, že jo, ale nemůžu si pomoct. Hlavním problémem filmu je jeho nevyváženost - retro prvky, flashbacky a vůbec celkovej příběh "jak to tenkrát bylo" je mnohem lepší než ukázky ze současné doby. Kdyby se tam nemíchala přítomnost, bez pochyby bych tomu dal 4/5. ()

kenkaku

Myšlenka, obsazení, zpracování i atmosféra celého filmu je hoóóódně silný nadprůměr a v jeho sledování jsem jen malinko tápal v orientaci kdo je vlastně kdo (díky tomu, že jednu postavu hrají vlastně dva herci), ale to se časem usadilo. Co se neusadilo a stálo film plný počet byl závěr. Ten si zasluhoval malinko jiný zvrat a uvěřitelnější chování od vycvičené agentky Mossadu. ()

sedm.1

Strhující a zábavná podívaná, a to ve všech směrech. Dějově je to vážně jízda, zápletka má koule, je nápaditá a zajímavá, napětí tu funguje v podstatě po celou dobu a v nemalé míře, stylově to je pak nehorázně působivé a i po stránce atmosférické jde o špičku. Hodně mě zaujala i syrovost snímku, která dodala celému filmu další výrazný rozměr, prostě síla. Opomenout samozřejmě nemohu ani nadprůměrně vydařené a nečekané zvraty, završené pak strhujícím závěrem, Dluh navíc funguje i v rámci několika žánrů, thriller, drama a v jisté formě i nepopiratelně romantika tu působí velice věrohodným dojmem a ve vzájemně podporující se symbióze. Lahodnou třešničkou je pak famózní a megasympatické obsazení, v čele s mou milovanou Jessicou Chastain a vážně oblíbeným Samem Worthingtonem, ale i další herci tu jsou opravdu výrazní a skvěle a velmi trefně obsazení do svých zajímavých a netradičních postav. Dluh mě zkrátka velmi mile překvapil, nadchl a jde o vskutku skvělý, napínavý a strhující thriller, kdy musím zároveň i podotknout, že jde podle mě o hodně neprávem nedoceněný, přehlížený a poměrně neznámý film, který si pozornost určitě zaslouží, a to u naprosto veškerých diváckých skupin, nudit nemůže nikoho. ()

Maynard.

Chacha, mělo to 70%, dal sem 4 hvězdičky a má to 71% :o). Na film sem narazil, páč k tomu napsal scénář Matthew Vaughn, jehož jméno není zabředlejším filmovejm fandům představovat. Takže co se týče scénáře, tak pecka! :o). Zpracování už krapítek pokulhávalo a trošičku i nebylo záživný. A to v tom hráli fakt nadupaní herci. Líbilo se mi, že se film odehrával ve dvou dějových liniích, což se jen tak nevidí. Filmů ze studený války není zrovna moc, takže proto se mi to hodně líbilo. A do toho navíc příběh doktora smrťáka ze 2.Světový... Takže se to celý fakt povedlo, leč na plnou palbu to není... ()

DavidS.

The Debt mohl Maddena po letech vrátit na režisérské výsluní...Předloha i herecké složení (bez klasicky toporného Worthingtona) už nemohlo být lepší a na papíru se vše blýskalo Oskarem...Jenže Madden netušil, na co se zaměřit... Zda na milostný trojúhelník ve vyhrocené situaci, na napínavý thiller o práci tajných služeb či na výpověď o holokaustu...V konečném součtu je tak celek roztříštěný, povrchní a sterilní...Zkuste raději Muže, který dopadl Eichmanna s Robertem Duvallem... ()

Seti

I přes některé výtky (útěk z Berlína nebyl sice pro samotný příběh podstatný, ovšem jeho pominutí nabourává ucelenost vyprávění, nehledě na to, že při něm mohli tvůrci přidat na napětí a přihodit nějakou tu akci) je pro mě The Debt nadprůměrný špionážní thriller, který přibližuje ožehavou kapitolu izraelských tajných služeb. O oprávněnosti některých poválečných akcí židovského státu se mohou vést diskuze, velmi ucházející Maddenův film si však bez debat zaslouží palec nahoru. ()

jondoe

Tak toto sa mi teda velmi pacilo. Vyborny spionazny thriller, ktoremu nechyba dramaticnost a akcia. Herecky perfektne zvladnute. Som milo prekvapeny nie len z filmu ale aj z vykonu Sama Worthigtona o ktorom som si myslel ze je to dokonaly neherec. Najviac ma vsak bavila J. Chastain a tradicne Helen Mirren, ktora ma bavi stale viac a viac. Rovnako ako vacsinu divakov aj mna troska sklamal zaver a zmenil moje dovedy iste pethviezdickove hodnotenie na styri. Ale inak odporucam kazdemu kto ma rad spionazne thrileri. Isto si to kazdy uzije. ()

Nassau

The Debt není filmem pro každého. Člověk na něj musí mít tu správnou náladu. Teprve pak si ho dokáže naplno vychutnat. Pokud patříte k té sortě lidí, která má tyto filmy ráda, tak neváhejte. Není to nic objevného ani originálního, ale rozhodně to je dobrý film. (75%) ()

honzii

Vyčnívající thriller se slušnými intelektuálními ambicemi, které úplně neproměnil. Jako špionážní příběh o honu na nacistického chirurga funguje pěkně a první polovina filmu je velmi záživná. Jakmile se ale do příběhu začne vplétat motiv milostného trojúhelníku a dcery, začíná to lehce zadrhávat. Není moc jasné, co tím autoři mysleli, a proto oba motivy vyznějí rozpačitě. Trochu rozpačitě vyzní i závěr, který měl být silnější bez zbytečných diváckých hrátek a twistů. Dluh ale není hloupý a díky dobré režii vás ani nebude nudit, jenže se mu prostě úplně nedaří v té intelektuální rovině a nakonec to celé vyzní trošku ploše. Těsně pod nadprůměrem. ()

Gildor

Nebýt závěru, tak je to krásných 80%, takhle sotva 70.. Nevím, ale zdá se mi, že scénárista zkrátka nevěděl, co na závěr, tak to dopadlo takhle.. nešťastné, hodně nešťastné.. ()

bloodline

Konvenčná posledná tretina nahrala kritike na zmysluplný "vyhadzov". Mladá škola, našťastie, "pozametala" s hodnotením na vyššie méty a pasáž "made in" NDR rezonuje ako výbuch C4 česko-slovenskej výroby na Time Square. S celkovým výsledkom nie som úplne nad mieru spokojný, ale v rámci nekonvenčného prínosu do miestami výrazne plytkých vôd americkej kinematografie, prevláda hviezdička navyše nad hranicou znamenajúcu zabudnutie. Škoda mierneho zdevastovania reputácie starej školy, zaslúžila si kvalitatívne výraznejší "škrt cez rozpočet" pre náročnejšieho európskeho filmového fajnšmekra. ()

Junglista

Viděl sem asi před tejdnem a už si prakticky nepamatuju, o čem to bylo... a to neni pro Dluh moc dobrá vizitka. Pamatuju si bohužel dřevo Worthingtona, kterej se mi prostě nehodí nikam, na druhou stranu jako vždy skvělá Helen Mirren. Ději nechybí napětí, ale mohlo ho bejt i trochu víc. A trošku odfláklej pokus o útěk z Ostu by v reálu neprošel ani náhodou. Takže to necháme za průměr. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Muž s obrovskou budoucností...

Muž s obrovskou budoucností...

18.11.2008