Jindřich IV. Navarrský

• Německo Henri IV (více)

Francie, 1563. Protestanti bojují proti katolíkům o půdu i o moc a odvolávají se při tom na náboženství. V čele protestantů stojí Jindřich Navarrský, jenž spolu se svými muži bojuje proti Paříži, proti katolíkům a proti mocné rivalce jeho matky, Kateřině Medicejské, královně Francie. Kateřina nabízí Jindřichovi na důkaz smíru ruku své dcery, Margot, ale svatba skončí prolitou krví. Jindřich masakr během Bartolomějské noci přežije, ale je uvězněn v Louvru, odkud se mu podaří uprchnout po dlouhých čtyřech letech. Během svého života pětkrát změní své vyznání a nevynechá jedinou příležitost, aby usiloval o místo na královském trůnu. Nakonec se stává monarchou, o kterém lze s upřímností prohlásit, že byl jedním z prvních opravdových humanistů. (oficiální text distributora)

MiGi87

Historie napíše tak geniální předlohu a filmaři to potom takhle zpackají - tolik zbytečných debilních scén na úkor vysvětlení spousty důležitých informací, bez kterých si neznalec okolností nemá šanci udělat pořádný obrázek. Za 3 že je Henri IV můj oblíbený král, ale film dost zklamal. ()

kolemjdouc

po dlouhé době jsem se těšila na film z žánru který je moje srdcovka.No to to dopadlo.Mám pocit že kormidlo drželi spíš Němci : toho sexu tam bylo na Francouze až příliš.velké zklamání.Nějak mám pocit že stačil krůček a bylo z toho porno.Dílko nemělo žádnou přidanou hodnotu. ()

Vesecký

Zdejší kritické komentáře skutečně hodnotí tento životopisný film zaslouženou měrou. Příběh Jindřicha IV. znám z mnohadílné epopeje Roberta Merléa, který měl možnost studovat celé období hugenotských válek ve Francii v příslušných archivech. Filmové zpracování vychází z románu Heinricha Manna, který tyto možnosti neměl, a proto pokud nám jde o historickou pravdu, důvěřuji spíš francouzskému spisovateli. Povahové vlastnosti jednajících postav jsou u obou spisovatelů dost odlišné, ano Jindřich III. byl sodomita, což by mu v dnešní době bylo asi ku cti, ale nebyl to žádný slabošský blázen a vražda Jindřicha Guise byla předem plánovaná, nebylo to žádné vzplanutí náhlé mysli. Poměrně přesněji byla popsána vražda de Colignyho. Jindřich IV. byl zase pověstný sukničkář, takže erotické scény do filmu jistě patřily. K hereckým výkonům nemám co říci a pokud mám srovnávat s jinými biografickými filmy, je to zase o něco lepší než některé, co jsem viděl dřív. Nuda to rozhodně není, ale bylo by třeba, aby laskavý divák si nejdříve přečetl něco z historie, jinak v tom může mít občas zmatek. A mohu navíc jenom souhlasit s tím, že s výpravou si výtvarníci skutečně velkou hlavu nedělali, ten Louvre vypadal skutečně spíš jako chlívek. ()

Petulka88

Na seriálové pecky typu Řím, Tudorovci nebo Borgiové to sice nemá, ale i tak se jedná o vcelku povedenou historickou podívanou. ()

Tormentor665

Dnes se prostě již historické filmy neumí točit. Toto je příklad, jak se nemá používat Tudorovci-styl. Jedna hvězda za celkem slušný pokus o Bartolomějskou noc. ()

MirkaP

Karlovi IX. bylo při svatbě Jindřicha s jeho sestrou 22 let. Zde ho hrál chlapík ve věku 51. Vzhledem k tomu, že Karel do dvou let po svatbě zemřel a tedy se ve filmu dále nevyskytoval, nechápu obsazení této postavy. ()

Virusman666

Místy nudné, rozvláčné, pro člověka, který nemá rád romantické historické nesmysly až nekoukatelné. Podle mého názoru je osa filmu v pořádku, ale to je asi tak všechno, dvě **, víc ani mrť. ()

*hviezda*

na to, že historické filmy moc nemusím (lebo, čo bolo bolo :-p), vzhliadla som tento film s potešením... síce trocha pridlhý, no dobre herecky obsadený, nenudí a potlesk si určite zaslúži (žiadne múkanie, okééé?!) ()

Kozlowski8

Sňatek hugenota Jindřicha Navarrského s královskou dcerou Margot z Valois (katoličkou), měl přispět k otupení nenávisti mezi katolíky a protestanty, avšak přinesl pravý opak. Bartolomějská noc započala masakr hugenotů a dlouhé období náboženských válek...Toto období francouzské historie je velice filmařsky vděčné a nabízí velkou pestrost pro její zpracování - od romantiky po akční výpravnou podívanou.O to více mne mrzí, že jsem v tomto případě viděl jen nezáživnou, chaotickou frašku, prostou emocí (což je při masakru, který se na obrazovce odehrával, dost zvláštní), s nezajímavými postavami a nesympatickými herci (Margot se svým vzhledem, účesem, líčením, jako by si do role odskočila ze současného vykřičeného domu a celá královská rodina byla představena jako banda trotlů...). První třetina byla pro mne ve znamení rozhodování, jestli to vzdát, či vydržet. Potom si to přece jen trošku sedlo do přijatelnější roviny, takže za námět a základ příběhu uděluji - možná ne zcela zasloužené dvě hvězdy. 30%. ()

caniferus

V prvom rade hodnotim podstatu veci - za malo penazi vela kvalitnej muziky!!!! Rozhodne s rozpoctom Kralovnej Margot, by sme dostali celkom iny nasup, ale prave z tejto priciny davam take vysoke hodnotenie. Chvalim tvorcov za tak vysoku kvalitu, pri tak skromnych moznostiach. ()

PSyk

Nečekaně dobré. Pokud máte interest v kvalitně zpracované historické látce s určitou dávkou postmoderny, a nejste líní přemýšlet, tak jste u tohoto filmu na dobré adrese. Navíc několik bonbónků: Louvre jako barabizna (což v té době opravdu byla!); vyvrcholení bartolomějské noci u krále Karla v ložnici; bitva se Španěly nahlížena ze stanu. A především navazující detaily na krvavé louže: Při bartolomějské noci a při posledním záběru. ()

madline24

Nudné, neautentické, nepříliš zajímavě zpracované a hlavně strašně (a úplně zbytečně) dlouhé. V porovnání s „Královnou Margot“ úplně propadající. ()

agent0111

omlouvam se vsem priznivcum tohohle filmu za mou ponekud zvlastni, osobitou recenzi. Kdybych si ho pred timhle filmem nevyhonil tak bych mel pocit ze koukam na SM porno. Pribeh strohy, herecke vyhony priserne, poenta ztracena kdesi cestou do dalsi diry mezi roztahlyma nohama, proste hnus hnus hnus. 10% a to jen za tu procedenou krev a za tu ,,dobovou,, vyholenou carku slecny Gabriel :-DDDD ()

onevoice

Po prvých scénach som si hovoril to vyzerá na dobrý film, ale asi tak po polhodine to upadá do šedého priemeru. Celým filmom sa tiahne pochmúrna atmosféra. Ukazuje na náboženský fanatizmus 16 storočia a choré vzťahy na francúzskom kráľovskom dvore. Jindrich by sa veľmi dobre adaptoval do dnešnej doby ako politik, ktorý perfektne mení názory. Raz je protestant potom zasa katolík. Koľkokrát si pozriem film z obdobia inkvizície tak mi preletí hlavou myšlienka ako som rád že nežijem v tej šialenej dobe. ()

raininface

Zajímavý, historicky celkem věrohodný film o životě nejlepšího ze všech králů. Mám jen dvě vážnější připomínky k ději filmu: Jindřich III. ve skutečnosti nebyl takový šašek a zbabělec a Marie Medicejská si rozhodně nenajala Ravaillaca k zavraždění svého manžela. ()

tepok

Na historické osobnosti a události našroubované jen sexuální scény. Trochu mi to připomínalo začátek Hry o trůny, ale na ni tento film opravdu nemá. ()