Legenda o Vánocích

• Česko Vánoční pohádka (více)

Před stovkami let se zrodil největší příběh světa. Mladý Nikolas přišel při nehodě o rodiče. Vesničané se rozhodli o sirotka postarat společně, a tak jej každá rodina vychovává jeden rok. Vždy ke konci roku, na Boží hod, se Nikolas stěhuje do nového domova. Aby vesničanům nějak projevil vděčnost, na rozloučenou vždy pro děti domácích vyrobí hračky. Jak se během let počet Nicolasových adoptivních rodin zvětšuje, skoro každý dům mívá na Boží hod na prahu nějaké dárečky. Když však vesnice trpí nedostatkem jídla, pošlou Nicolase do učení k poustevnickému tesaři. Pod jeho krutým vedením se Nicolas naučí vyrábět ještě lepší dárky, a mnohem rychleji. Lisakki, který děti nenávidí, mu to však zakazuje. Tradice vánočního dávání dárků je ohrožena! (oficiální text distributora)

l.enik.c

Překrásný film. Nádherný příběh, pěkná atmosféra (ač místy trochu tísnivá, smutné i veselé zároveň), krásné prostředí. Neměla bych tomu co vytknout až na závěr. Celou dobu je film řekla bych docela realistický příběh a najednou na konci kolem letí Santa na saních a bez jakéhokoliv vysvětlení je konec. Ne, opravdu nevím, jak jinak by se to dalo zakončit, ale scénárista by měl mít trochu víc fantazie po tak skvostném příběhu, tak krásně zpracovaném a ne to zakončit kýčem. I přesto ale musím dát plný počet hvězdiček. ()

Felisr

Kdyby si bývali tvůrci odpustili ty poslední tři santovské minuty, mohl z toho být úžasný vánoční příběh a hodnotila bych mnohem výše. Drsná severská krajina i výprava úžasná, zajímavé bylo i vybavení staré dílny včetně téměř "středověkého" soustruhu. ()

Joe16210

Tenhle finský film mě dlouho míjel a letos jsem na něj narazil při cíleném hledání vánočních filmů a zároveň mi ho několik lidí doporučovalo. Takový příběh jsem ale nečekal. Krásná severská atmosféra a vznik vánoční tradice rozdávání dárků. I když je zde občas lehce smutný podtón, jako celek to funguje perfektně. Legenda o Vánocích by si zasloužila více prostoru na českých televizích o vánočních svátcích namísto neustálých repríz mnohem slabších titulů. ()

MirkaP

Asi jsem viděla jiný film než všichni ostatní. Nejlepší byla příroda. Příběh byl řiďoučký až hrůza. Ten protivný řezbář nebyl zdaleka tak zlý, jak se tu píše v hodnoceních. Horko těžko jsem u toho neusnula. ()

Perchta6

Tak už konečně vím, proč si lidé dávají o Vánocích dárky! Milý, i když smutný příběh... Je to rozhodně lepší příběh než o našem Ježíškovi (novorozenec, a dává dárky?!) či Santa Clausovi (děda, kterému musí pomáhat skřítci a sob Rudolf??!!). Myslím si, že v tomto snímku je symbolika Vánoc: malým dárkem někomu vyjádřit city a poděkování, ne se trumfovat nákladnými dary a povyšovat se. ()

WoodoX

Nádherný príbeh z Fínska, ktorý nenechá jednu dušu neochvejnou. Krásne spracovanie, jemné prevedenie. V jednoduchosti je krása a tento film to len naplno dokazuje. ()

kolly13

Jednoduchý, levný, řekl bych až klasický film s pohádkovým koncem a nepohádkovými příčinami, vzbuzující ty správné emoce. ()

Kybela

"Rodiče i s tvou několikaměsíční sestřičkou utonuli pod ledem." Tak a teď pojďme rozjet vánoční příběh o Santovi. Tohle teda ani ne. Mně ty severské filmy vůbec neoslovují, jsou tak chladné jako jejich zimy. A to, že nějaká postava mluví o tom, jak se najednou změnila a jaké má city, ještě neznamená, že je film emotivní. Chjo. Ne, ne, škoda. ()

marrrrian

Snaha vtesnať do krátkej stopáže úplne všetko, je na škodu veci. Príbeh je ale neškodný a hrejivý, v spojení s obdobím roku, ktorému je určený, funguje. Príjemná chvíľka nenáročnej, ale pohodovej filmárčiny. ()

LencaN

Kdyby mi při sledování ukápla slza nebo mi naskočila husí kůže, tak dám i plný počet, protože tomu nemám v podstatě co vytknout. Film upřímný, nenamyšlený, žádné aspirace na kasovní trhák, ale dobrota prýští z každé scény. Ještě jsem neviděla žádný film o tom, jak se Santa ke svému údělu dostal, ale tohle se mi moc líbilo. Prvotní smutek ze ztráty rozvířil jen to, co v sobě už měl. Na konci se z něj stal až blázen, ale jak jinak by Santa mohl obdarovat všechny děti na světě, kdyby tomu neobětoval úplně všechno? Film navíc ukazuje krásné záběry finské přírody, které jsou většině českých očí neznámé, si myslím. Proto to byla super změna. ()

Kozlowski8

Příběh o zrodu vánoční tradice rozdávání dárečků. Finští tvůrci mne doslova nadchli tímto krásným, přirozeně vyprávěným příběhem o malém syrotkovi Nikolasovi, kterého se, po smrti rodičů, ujmou obyvatelé jeho vesnice a každý rok se o něj stará jedna rodina. Když přijde doba neúrody a bídy, vezme si Nikolase svérázný tesař Lisakki. Nikolas nosí na Boží hod všem dětem rodin, u kterých bydlel, dřevěné figurky, které pro ně vyřezal... Z filmu vyzařuje přesně to, co z podobně laděného filmu vyzařovat má, tedy absolutní pohoda, láska, dobro, duševní souznění, přirozenost a taky úžasná atmosféra zasněženého severu. Rovněž herci jsou neskutečně dobří a hudba to vše krásně doplňuje. Není mnoho filmů, které mne chytily za srdce tak, jako tento. Jen nechápu, co vedlo tvůrce k závěru, jaký vytvořili. Nádherné pocity z filmu si jím ale ukradnout nenechám. Závěrečnou pasáž beru spíš jako určitou symboliku a od filmu jsem ji víceméně odstřihl. 85%. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()