Reklama

Reklama

Vítejte v KLDR!

  • USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (345)

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Lidé, kteří se smějí vojáčkům postávajícím u Pražského hradu s flintou (žel neznám přesnou značku a ráži :D) budou vyvedeni z míry, jelikož při sledování Vítejte v KLDR! zjistíte, co je vycepovanost. To hošící jsou jako armáda klonů z Lucasovy ságy o vesmírných válkách, ale jelikož tam vládne takový režim, nemůžu se tomu ani moc divit. Ale jejich sehranost je vážně geniální. Linda Jablonská ani nechce divákovi přiblížit místní kulturu, nechce líčit dopodrobna, ale vypráví zážitky z pohledu Účastníků zájezdu, kteří se snaží svoje pocity z výletu do "Nikdykde" předat nám, nezkušeným a světa neznalým lidem. Každopádně velký poznatek mám. Nejhorší zmrzlina je na hranicích mezi Severní a Jižní Koreou. Poklona... ()

grogodil 

všechny recenze uživatele

Síce som stihol byť iba iskrička a na "komančov" mám len mlhavé spomienky z detstva, no ak mi niekto bude tvrdiť, že za "totáču" bolo lepšie, tak mu doporučujem pozrieť toto. Síce je to v porovnaní s mojimi očakávaniami dosť veľké sklamanie, no ak si človek odmyslí tie priblblé žvásty českých turistov (bohužiaľ ich je až príliš na úkor natočeného materiálu) a uvedomí si podmienky a mantinely pravidiel, v ktorých sa Jablonská musela pohybovať, výsledok je napriek tomu pomerne mrazivé dovolenkové video...ale rozhodne nie dokument. 50% ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

V Severní Koreji coby poslední orientální despocii křížené s komunistickým totalitarismem se určitě dokument nenatáčí lehko. Pokud se nerozhodnete natáčet dokument o skupince českých turistů, kteří objevují tuhle pozapomenutou a nepřístupnou zemi. Místy to, jak trefně napsal Dadel, připomíná domácí video z dovolené a místy Cestománii. Pro ty, co o KLDR nemají ani základní informace, je to bezpochyby přínosné a v něčem i šokující. Ti, kteří už povědomí o zemi mají a chtějí čerpat podrobnější informace, se budou muset spolehnout na některý ze zahraničních dokumentů BBC nebo amerických stanic. Přesto všechno se najdou záběry, ať už opuštěných gigantických dálnic (v zemi bez soukromých vozidel slouží k rychlým přesunům vojenských jednotek) nebo monstrózních památníků, které daleko předčí podobná díla v někdejším Sovětském svazu, které o charakteru režimu a životě v téhle šílené zemi mnohé vypovídají. Celkový dojem: 55 %. ()

ainny 

všechny recenze uživatele

Zpátky v čase s panem Broučkem. Podobnost se socialistickým Československem je náhodná, takhle jednobarevná móda tu nebyla snad nikdy. A tak vážní a smutní lidé snad taky ne. Dokument je rádoby amatérský a je to škoda. Ve srovnání s podobným projektem z cyklu Odjezdy, ale vítězí na celé čáře. Má jenom jednu chybu. Homolkovi zůstali doma. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Není lepší chvíle, než když sledujete tento dokument s Korejkami. Člověk se pak dozví, co je i na těch billboardech za nápisy a nestačí se divit. Co mě nejvíc překvapilo? Především to, že se tenhle dokument vůbec natočil. Korejky hlavně to, že tam mají tramvaje a metro. Dost jsem se ale divil, že těch 60tisíc za 6 dnů kolikrát zaplatili lidi, kteří snad ani nevěděli, do jaký země se to jedou podívat, protože názory typu: "tahle země není zase tak špatná", "možná bych se sem i odstěhovala" jsou absolutně zcestný i jako vtip. Sice beru v potaz, že jsem komunismus nezažil, ale doufám, že ani nezažiju. Omezenost je v dnešní době totiž něco, co se mi absolutně příčí. Tento dokument jsem tak celou dobu sledoval s absolutní husinou po celém těle. Omezený přístup do ulic pro návštěvníky pod hrozbou vojenské policie. Možné odposlechy. Fakt, že se tam na oko každý má vlastně krásně, ale ve skutečnosti se v zemi skrývá několik desítek koncentračních táborů. Ale taky klimatizace značky Samsung v jednom záběru. To všecko je Severní Korea. Viděl jsem málo, ale to málo mi stačilo k tomu, že pokud bych se někdy měl něčeho být, byl by to komunismus. Jedno v jakém stádiu, v tom nejsnažším to vždycky začíná. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (6)

  • V čase 9:28 lze zahlédnou dvoudveřový vysokopodlažní autobus Karosa typ C 734vyráběný v 80. letech v tehdejším Československu. (Adrai)
  • Zájezdu se zúčastnilo přibližně 30 lidí, 2 z nich si nepřáli být součástí dokumentu, kvůli čemuž je možné všimnout si, že obličeje dvou postav jsou rozostřené. (K.B.L.)
  • Autorka filmu si chtěla zakoupit práva k hudbě zakoupené v KLDR, aby ji mohla použít v tomto dokumentu. Jediný email, který se jí podařil získat, byl korea@korea.com, na který samozřejmě nikdo neodpověděl. (K.B.L.)

Související novinky

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno