poster

Babička

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2008, 74 min

Režie:

Zuzana Piussi

Kamera:

Zuzana Piussi
(další profese)
 • Rosomak
  *

  Podle mého názoru by dokumentární film měl rozvíjet diskuzi a pochopení mezi různými společenskými vrstvami. Pokud je takový film o člověku, který vybočuje z "normy", pak je strašně důležité, aby téma nebylo zjednodušováno a jeho zpracování příliš nerozdělovalo společnost na dvě skupiny: ti, co se na výsledný dokument dívají a vsugerovávají si, že vedou hodnotnější životy než lidé zobrazovaní, a pak ti, kteří jsou natáčeni a často slouží jako jakési loutky pro pobavení publika, které si tímto potvrzuje svou vlastní důležitost. Mám takový dojem, že přesně tímhle směrem Babička jde. Hrdinové zde jsou opravdu jen jakési postavičky, které slouží k našemu pobavení. S tímhle dokumentárním přístupem prostě nelze souhlasit, protože namísto služby společnosti a jejímu stmelování jí naopak rozděluje na "lepší" a "horší" vrstvy - což je největší zlo. Podobně omezeným filmem je taktéž opěvovaný studentský film 59-184-84.(16.12.2010)

 • Slarque
  ***

  Dokument (místy zřejmě spíš hraná rekonstrukce), který je zajímavý hlavně jako svérázný sociologický výzkum. Jací lidé odpovídají na podobné internetové inzeráty? Zejména ti, kteří by v reálu sbalit holku nedokázali. Ztracené případy - slaboši i hulváti. Digitální kamera má problémy s tmavými scénami, kontaktní zvuk je občas na hranici srozumitelnosti a místy to vypadá, že hlavním hrdinou filmu je Tamařin kocour...(19.3.2009)

 • Rosana
  *****

  No mazec! Jsem z tohoto pojetí "Babičky" nadšená. Čekala jsem příběh trpící stařenky, maximálně něco inspirované Boženou Němcovou, ale Tamara je žena plná života dávající naději stárnoucím ženám, že nepatří ještě do šrotu. Nemůžeme zazlívat Tamařinu zálibu v mladících a způsob natočení "dokumentu" ještě podrtrhuje paradoxní realitu.(3.8.2009)

 • Gimp
  ****

  Plaz se, plaz se! Po zhlédnutí filmu jsem vynalezl nové slovo/akronym - GILF (které ale evidentně vynalezl už někdo přede mnou :( ).(4.8.2009)

 • Jansen
  ****

  V podstatě voyeursko-fetišistická sračka s roztřepanou kamerou a s pár „dokumentárně zinscenovanými“ scénkami. Místy jsem se ale opravdu době bavil. Asi to bylo atmosférou v sále nebo co… [LFŠ 2009 – host: Zuzana Piussi](3.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace