Babička

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2008, 74 min

Zuzana Piussi

Zuzana Piussi

Trochu voyeurský film odvážně nakukuje do ložnice pětapadesátileté ženy. Místo čuňačinek ale čekejte silné emoce.(30.1.2009)

• Rosomak

Podle mého názoru by dokumentární film měl rozvíjet diskuzi a pochopení mezi různými společenskými vrstvami. Pokud je takový film o člověku, který vybočuje z "normy", pak je strašně důležité, aby téma nebylo zjednodušováno a jeho zpracování příliš nerozdělovalo společnost na dvě skupiny: ti, co se na výsledný dokument dívají a vsugerovávají si, že vedou hodnotnější životy než lidé zobrazovaní, a pak ti, kteří jsou natáčeni a často slouží jako jakési loutky pro pobavení publika, které si tímto potvrzuje svou vlastní důležitost. Mám takový dojem, že přesně tímhle směrem Babička jde. Hrdinové zde jsou opravdu jen jakési postavičky, které slouží k našemu pobavení. S tímhle dokumentárním přístupem prostě nelze souhlasit, protože namísto služby společnosti a jejímu stmelování jí naopak rozděluje na "lepší" a "horší" vrstvy - což je největší zlo. Podobně omezeným filmem je taktéž opěvovaný studentský film 59-184-84.(16.12.2010)

Dokument (místy zřejmě spíš hraná rekonstrukce), který je zajímavý hlavně jako svérázný sociologický výzkum. Jací lidé odpovídají na podobné internetové inzeráty? Zejména ti, kteří by v reálu sbalit holku nedokázali. Ztracené případy - slaboši i hulváti. Digitální kamera má problémy s tmavými scénami, kontaktní zvuk je občas na hranici srozumitelnosti a místy to vypadá, že hlavním hrdinou filmu je Tamařin kocour...(19.3.2009)

No mazec! Jsem z tohoto pojetí "Babičky" nadšená. Čekala jsem příběh trpící stařenky, maximálně něco inspirované Boženou Němcovou, ale Tamara je žena plná života dávající naději stárnoucím ženám, že nepatří ještě do šrotu. Nemůžeme zazlívat Tamařinu zálibu v mladících a způsob natočení "dokumentu" ještě podrtrhuje paradoxní realitu.(3.8.2009)

Koho si pořídit na domácí kanape, starká ? Neherecky suše realistické výkony mužů, ženy i kocoura, které musely dát spoustu práce při přípravě i realizaci a dopadly nekompromisně mile, zvládnutá pseudodokumentární stylizace. Proč jen se mi celou dobu vybavovaly dokumenty "59-184-84" a "Kristova léta, dámy... "? :) 33 jako 55. Takhle nějak to chodí, ale nemluví se o tom...Tohle totiž s mladejma holkama zažíváme pořád.(26.11.2012)