Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

Darmy

Krásné záběry to bezpochyby, ale komentář mě opravdu zvedl ze židle. Opravdu miluji tyhle rádoby eko-aktivisty, kteří se rozplývají nad krásou podzimního listí a pak se vám pochlubí, že v šedesáti letech poprvé zjistili čím je tato barva tvořena, světe div se: pigmentem! Tvrdí, že Španělsko se svou největší sluneční elektrárnou ukazuje budoucnost výroby čisté energie, jenom nějak zapomněl poznamenat, že k výrobě těchto fotovoltaických panelů je třeba více energie, než sami za svoji životnost vyprodukují. Dále nám za asistence srdceryvných obrázků Pripyati sděluje, jak je jaderná energie nebezpečná a jak proti ní bojoval, kdyby se obtěžoval obstarat si fakta, zjistil by, že exploze atomové elektrárny ala Černobyl není v dnešní době fyzicky možná, což je dáno pokročilou stavbou reaktoru. Nakonec mě dostal, když řekl, že jako ekolog strávil půl svého života fotografováním z letadel a helikoptér, těch nejneekologičtějších způsobů dopravy. Chlápek lamentující o dopadech západní civilizace, zatímco sedí za okénkem helikoptéry, je pro mě obyčejný pokrytec. ()

radek.896

Pro mě to je nej dokument o planetě zemi, který jsem kdy viděl - jednoznačně!!!! Vypravěč je idiot, který si protiřečí - mluví o ekologii, ale lítá ve vrtulníku a letadlech.... Jenže hodnotím, co vidím a to jednoznačně boží pohled. ()

Tomatec

Parádní podívaná, bez dechu jsem čuměl. Úžasné, jak de naše civilizace do hajzlu. Povinně promítat v základních školách. ()

Tobias_Sin

Začátek mírně utahaný, ale jakmile se děj dostane k současné společnosti, nezbývá jen koukat, smutnět nad tím, jak náš domov plundrujeme. :-( Bezvadný dokument. Skvělé záběry. ()

Xawerius

Tenhle film je opravdu eko-agitka, ale ty věci jako rychlost kácení pralesa, plýtvání na stavbě umělých ostrovů atd. připadali otřesné stejně jako záběry na takové katastrofy. Každopádně jsem se na film podíval hlavně kvůli nádherným záběrům z různých koutů světa. Ať je to jak je to, pro mě za 5* ()

inhotep

Je jednoduchý tento dokument odsoudit jako eko-agitku, ale čarokrásné letecké záběry zůstanou i tak stále čarokrásné a komentář zůstane víceméně pravdivým shrnutím naší doby, kterou prostě dříve, nebo později čeká kolaps. Recyklace ani podobný "zelený" nesmsly nepomůžou (jen to problém oddaluje, ale neřeší). Země je přelidněná, ropa prostě jednou dojde, planeta se momentálně otepluje a nějaká ta velká sopka někdy taky prostě bouchnout jaksi může. Civilazace chce stále víc a víc a produkuje stále víc a víc odpadu a tento nekonečný růst na jedné konečené planetě prostě do skonání věků fungovat nemůže. ()

january

Včera jsem to náhodou viděla podruhé a znovu jsem nemohla odtrhnout oči od obrazovky. Snad už v polovině jsem měla slzy v očích. ()

pantokrator

Krásné záběry, krásná hudba, leč hysterické bití na poplach může být stejně zhoubné jako lhostejnost. Tragická póza ke Z. Svěrákovi vůbec nesedí (slovenský vypravěč se mi zdá mnohem stravitelnější). Osobně se domnívám, že jsme přírodě lhostejní a že není v naší moci ji jakkoli ublížit. Sobě ano. ()

mirasul

Prvoplánová manipulace. Podívejte se, jak je ta naše planeta krásná, a jak jí člověk strašně škodí, bez něj by žádné katastrofy nebyly, všechno by bylo pořád stejné, nic by se neměnilo. Seberte se, a honem něco dělejte, postavte si na zahradě větrník, nebo... víte co, asi se vůbec půjdu utopit, abych zbytečně neprodukovali moc oxidu uhličitého. Záběry jsou fakt krásné, ale to je tak vše. Autoři mají pocit, že když to vidí z výšky a pokecali si s pár užvaněnými grínpísáky, všemu rozumí a na všechno mají recept. Jenže skutečnost je nejspíš trochu komplexnější, pánové. ()

GRl3V

Na jedné straně krásné záběry a docela rozumné myšlenky, na druhé straně poněkud naivní a pokrytecký ekoextrémismus. 4 hvězdy dávám hlavně za tu první stránku dokumentu. Všem zároveň doporučuji sehnat si verzi s dabingem od Alfreda Strejčka, protože je na úplně jiné úrovni než ta od Zdeňka Svěráka. ()

sml41

ozaj krásny dokument - tomu niet čo vytknúť, až človeka zamrzí a mierne deprimuje kam sme to s tou našou civilizáciou dotiahli.Trochu mi vadí Svěrakov monolog-komentár "jak z krematória" ale ani Hudák to nedal lepšie. S tou "greenpeace" propagandou mi vylížte riť.. ale každopádne to na 5* neuberá. ()

tomoch

Tento dokument by sa mal stať povinným vyučovacím doplnkom na základných školách. Nenakazuje - ale podnecuje k premýšľaniu. A takého premýšľania bude treba veľmi veľa. ()

honza.g

Dal bych 3.5 - jako filmový dokument to nemá chybu, každý záběr je filmová lahůdka. Ale ten komentář ... Když je informativní (popisuje nebo jen pojmenovává to, co kamera ukazuje), tak to jde. Ale jak začne dedukovat a jakoby vysvětlovat souvislosti, rázem mám pocit, že je to socialisticko-ekologická agitka. Soudný člověk snad "vypne" sluch, když si uvědomí, že v naprosté většině situacích, které kamera dokumentuje, by k nějakému závěru potřeboval asi 5-20 x víc informací, než z obrazu a zvuku dostal. Netvrdím, že by ty závěry byly vždy jiné, než jak to prvoplánově vychází z těch jednovětných komentářů, ale u nich mám příliš silný pocit manipulace s mým vědomím. ()