Home

• Česko

Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Francie

Home

• Francie

Home, histoire d´un voyage

Domov

Zem - história jednej cesty

Dokumentární / Drama / Rodinný

Francie, 2009, 95 min (SE: 118 min, Director's cut: 120 min)

Denis Carot

Armand Amar

Denis Carot, Luc Besson

Výborný dokument. Skvělý přednes, úchvatné záběry, výborná myšlenka...100%(12.9.2014)

KRUTÁ REALITA!!! Vypovídající hodnota filmu je natolik významná, že 5 hvězdiček je málo, ale technická stránka filmu má několik much. Začnu zápory = film obsahuje především na začátku několik úplně zbytečných nicneříkajících záběrů, které bych ihned vymazal. Film by měl pak lepší spád a nenudil by. Dá se říct, že tak prvních 20 minut filmu se film strašně táhne, zaběry jsou zbytečně pomalé a bez hudby nic neřikající a fakt jsem se místama docela nudil. Ke všemu na Svěrákův dabing jsem si taky musel postupně zvykat, ale tak po 10 minutách to bylo OK. Klady = ve zkratce je to krásná vizuální stránka, hudba a význam filmu. ...... Film vybízí k srovnání s Earth, ale tyto filmy mají k sobě opravdu daleko. Earth nenásilnou formou poukazuje na životní cykly organismů, meteorlogické cykly, na vazby mezi vodou a oceánem atd., zatímco Home je mnohem silnější, dotýká se každýho z nás, chce abychom si uvědomili, jaký sme svině a my - lidé svině jsme. Krom toho Home obsahuje i mnoho odborných a zajímavých momentů, na které v Earth nenarazíte. Home je film, který patří do školy už díky tomu že se dozvíme, co je například biodiverzita, mangrove, eroze, význam vápenatých schránek, posun ledovců atd. Krásně popisuje vývoj organismů a počátky člověka - na to v Earth taky nenarazíte. Obsahově je to mnohem širší než Earth. ZÁVĚREM KONSTATUJI: Earth je po stránce hudební a vizuální nepřekonatelný, kromě toho je docela milý, je tam hodně zvířátek a především nic nevnucuje, jen poukazuje na to, co nám ještě planeta krásného nabízí a o co bychom mohli záhy přijít. Oproti tomu Home je silným kafem, který na nás vytasí těžký, ale pravdivý kalibr, kterému bychom se nejradši vyhnuli, ale nemůžeme - je to tak a je to pravda. Home je i do značné míry odborný, ale zároveň velice zajímavý a krásně přehledný, všechno je vysvětleno polopaticky, aby nikdo neměl problém s porozuměním. Home je prostě film, který se alespoň snaží trochu tvrdším způsobem poukázat na to, co sme provedli a snaží se ukázat nám cestu, jakou se máme ubírat....Osobní dodatek: Co je to ale platné, když velmoci jako Čína, Indie a Arabský svět absolutně ignorují přírodu. V Africe si dělají spousty dětí, které pak stejně umírají na hlad, Aids nebo malárii. V Americe neskutečně plýtvají energií. V Jižní Americe niží Amazonský prales. Ale co už, mrkněte se na tento snímeček a nejen, že Vám otevře trochu oči, ale dozvíte se i spoustu zajímavých věcí, o kterých ste neměli ani páru. 87% mé hodnocení.(18.1.2010)

Vedle Earthlings jeden z nejzásadnějších dokumentů dneška. // Jo, je to taková eko-agitka, ale nijak násilná.(18.5.2014)

Neuvěřitelné okouzlení, nehorázné roztrpčení i konejšivá naděje - přesně tyto pocity se u mě střídaly při sledování úžasného snímku, který bývá posměšně nazýván ekologickou agitkou - možná, že člověk není až tak zhoubným faktorem klimatických změn, jak se zde (ale i jinde) dozvídáme a podílí se "jen" na jejich urychlení, přesto považuji varovné signály, provázející tento film, minimálně za užitečné. Zpočátku mně nesedl Svěrákův vypravěčský doprovod, pod návalem emocí jsem však jeho uspávací tón přestala vnímat a nechala jsem se plně unášet překrásnými výtvory - přírodními i lidskými.(8.12.2009)

Ak je agitácia prospešná a podstatná, nemôže byť vtieravá a otravná Plno ľuďom vadilo, že do krásnych obrázkov a la Earth, im niekto kecal nepriemnu pravdu. Na pesimizmus je však už neskoro. Naozaj treba prestať hodnotiť umeleckosť, alebo spracovanie dokumentu, lebo jeho obsah a cieľ ich stonásobne prevyšuje. Ja osobne som prežíval pri tomto dokumente skoro všetky druhy emócií. Aj keď podľa mňa je katastrofa nevyhnutná, dá sa trochu natiahnuť. Človek je však nepoučiteľný a všetko, čo je v tomto filme spomenuté bude mať za následok zmenu hospodárstva, alebo to môže viesťdo vojny, hladomoru etc. Možno pesimistický pohľad, ale keď sa hodinu hovorí o šialených dôsledkoch práce človeka posledných 50 rokov a posledných pár minút o tom ako to môžme zmeniť, je hrozivé až desivé (aj keď posledné minúty mali byť niečo ako "happy end", aby som nešiel príliš vystrašený s kina.) Tým však nehovorím, že treba mávnuť rukou a postaviť sa k tomu pasívne. Každý jednotlivec má silu zmeniť aspoň malú časť svojho sveta v ktorom žije. Ja len dúfam, že sa nám to podarí. PS pre tých, ktorý sú presvedčený, že im bolo vsegerované len jedno tvrdenie: na svoje vlasné úvahy o zmene sme mali ako ľudstvo cez 50 rokov, ktoré sme dokurvili.(20.6.2009)